VPN za darmo. Jak działają bezpłatne VPN?

Wolność i prywatność w internecie są bardzo cenione przez miliony użytkowników na całym świecie. W warunkach idealnych nie powinieneś za nie płacić, jednak w rzeczywistości dobre usługi, które pozwalają zachować anonimowość w sieci i chronią Twoje dane przed kradzieżą lub bezprawnym wykorzystaniem, są dostępne jedynie za określoną opłatą. Na rynku działa wielu dostawców sieci VPN, którzy reklamują swoje usługi jako darmowe, ale czy rzeczywiście są one za free? Czym tak naprawdę jest bezpłatny VPN? Czy warto się na niego zdecydować?

TOP 5 najlepszych VPN – Październik 2021

#DostawcaCenaFunkcjeOcenaZniżkaWięcej
1€2.80
za miesiąc
 • 5300+ lokalizacji w 59 krajach
 • Windows, Mac, Linux, Android, iOS, Routrery
 • Max. 6 urządzeń
 • OpenVPN, PPTP, L2TP/IPSec
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu
-72%
Przy płatności
na 2 lata z góry
Zobacz stronę
Recenzja NordVPN
Odbierz zniżkę -69% na NordVPN »
2€2.15
za miesiąc
 • 3200+ serwerów w 65 krajach
 • Windows, Mac, Linux, Android, iOS, Routrery
 • Nieograniczona liczba urządzeń
 • OpenVPN, PPTP, L2TP/IPSec
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu
-81%
Przy płatności
na 2 lata z góry
Zobacz stronę
Recenzja Surfshark
Odbierz zniżkę -81% na Surfshark »
3€2.59
za miesiąc
 • 3200+ lokalizacji w 140+ krajach
 • Windows, Mac, Linux, Android, iOS, Routrery
 • Max. 10 urządzeń
 • OpenVPN, PPTP, L2TP/IPSec
 • 31-dniowa gwarancja zwrotu
-73%
Przy płatności
na 2 lata z góry
Zobacz stronę
Recenzja PureVPN
4$8.32
za miesiąc
 • 160+ lokalizacji w 94+ krajach
 • Windows, Mac, Linux, Android, iOS, Routrery
 • Max. 3 urządzenia
 • OpenVPN, PPTP, L2TP/IPSec
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu
-35%
Przy płatności
na rok z góry
Zobacz stronę
Recenzja ExpressVPN
5$4.50
za miesiąc
 • 1500+ lokalizacji w 75+ krajach
 • Windows, Mac, Linux, Android, iOS, Routrery
 • ∞ urządzeń
 • OpenVPN, PPTP, L2TP/IPSec
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu
-59%
Przy płatności
na rok z góry
Zobacz stronę
Recenzja IPVanish

Ceny miesięczne podane w dolarach (USD) lub euro (EUR) dotyczą płatności na minimum rok z góry.

VPN za darmo a proxy

Wielu dostawców bezpłatnych VPN reklamuje swoje usługi jako pełnoprawną wirtualną sieć prywatną, obiecując brak logów, limitów i dostęp do zmiany IP bez konieczności zapłaty. W rzeczywistości sieciom tym bliżej jest do serwera proxy, który nie zmienia IP, ale maskuje je. Bezpieczeństwo oferowane przez proxy jest znacznie mniejsze w porównaniu do tego, z jakim masz do czynienia w przypadku standardowej sieci VPN, a funkcjonalność jest znikoma.

Co oferują darmowe sieci VPN?

VPN darmowy to bardzo kusząca opcja. Mając do wyboru dwa rodzaje sieci: płatną i bezpłatną, większość użytkowników wybierze drugą opcję. VPN za darmo pozwala uzyskać dostęp do narzędzia poprawiającego bezpieczeństwo w sieci oraz zapewniającego anonimowość bez ponoszenia nakładów finansowych. Zazwyczaj, dostawcy usług VPN za free oferują możliwość:

 • korzystania z limitowanego transferu danych – niewielu jest takich, którzy nie nakładają limitów. Taka polityka ma dwa główne powody: zachęcenie użytkowników do wykupienia usługi płatnej, w której transfer nie jest limitowany, oraz konieczność utrzymania serwerów i zapewnienia funkcjonalności usług, za które przecież użytkownik nie płaci – dostawca ponosi koszty, nie uzyskując profitów od użytkowników VPN.
 • zmiany IP – to główny powód, dla którego użytkownicy interesują się usługami VPN. Zmiana IP pozwala m.in. na korzystanie ze zbanowanych stron/usług, pomaga obejść geolokalizację i wprowadza w błąd wszelkie algorytmy, które śledzą aktywność w sieci, itp. Wszystko to jest możliwe pod warunkiem, że dostawca VPN nie gromadzi logów, czyli informacji o odwiedzanych przez użytkownika stronach, wykorzystywanych usługach, kupowanych produktach i wszystkim, co związane jest z aktywnością w sieci. Niestety, bezpłatne usługi VPN w 99% przypadków zbierają logi o aktywności. Często też nie oferują polskiego adresu IP.
 • szyfrowania połączenia z internetem – niektórzy dostawcy gwarantują szyfrowanie na bardzo wysokim poziomie, inni jedynie na akceptowalnym. Obecnie warto wybrać tę sieć, która wykorzystuje szyfrowanie w oparciu o protokół OpenVPN, jednak niewielu dostawców bezpłatnych sieci VPN umożliwia jego wykorzystanie.
 • ochrony połączenia podczas korzystania z publicznego wi-fi – zmiana IP + szyfrowanie = bezpieczeństwo w sieci, niezależnie od tego, czy łączysz się z internetem za pośrednictwem domowego routera czy publicznego wi-fi. Druga opcja jest znacznie bardziej niebezpieczna, dlatego VPN za darmo powinien chronić Twoje dane przed wyciekiem, kradzieżą lub zapisem.

Jeśli temat funkcjonalności VPN nie jest Ci obcy, to zapewne zauważyłeś, że brakuje kilku punktów. Wynika to z ograniczeń darmowych sieci prywatnych – a tych jest znacznie więcej, niż zalet korzystania z bezpłatnych abonamentów. Należą do nich m.in.:

 • brak możliwości korzystania z torrentów i sieci P2P – te aktywności są bardzo wymagające, zarówno dla fizycznych podzespołów komputera, jak i sieci www, dlatego większość dostawców darmowego VPN nie pozwala na łączenie się z tymi usługami za pośrednictwem żadnego z udostępnianych serwerów. Nieliczni tworzą serwery specjalnie przygotowane do torrentów, ale nawet wtedy na transfer nałożony jest limit, który nie gwarantuje swobodnego przesyłania i pobierania plików.
 • prędkość połączenia – darmowy VPN może być irytujący ze względu na niewielką prędkość połączenia. Jeśli masz wolny internet, a sieć VPN dodatkowo go spowolni (a tego możesz być więcej niż pewien), to nawet proste surfowanie po sieci będzie bardzo nieprzyjemne.
 • ograniczenia związane z korzystaniem z usług VOD, strumieniowaniem danych, oglądaniem telewizji internetowej, Netflixa, itp. – podobnie jak torrenty, strumieniowanie jest bardzo wymagające dla zasobów serwera, chociaż zwykle brak dostępu do tych usług związany jest nie z kosztami ponoszonymi przez dostawców, a ze specyficznym rodzajem chwytu marketingowego – jeśli chcesz mieć dostęp do ulubionych seriali, filmów i telewizji, musisz zdecydować się na płatną wersję VPN.
 • ograniczona liczba serwerów w niewielu lokalizacjach – VPN za free to dobra opcja, jeżeli zależy Ci na dostępie do jednego z serwerów w najbardziej popularnej lokalizacji, chociaż niektórzy dostawcy nie posiadają nawet tych. Liczba serwerów jest mocno ograniczona, co blokuje też możliwość pełnego korzystania z funkcjonalności VPN. Jeśli chcesz uzyskać IP amerykańskie lub niemieckie, zwykle będzie to możliwe z darmowym VPN, jednak problematyczne mogą już być zmiany IP na, np. polskie, japońskie, francuskie, włoskie lub meksykańskie. Tego problemu nie doświadczysz, używając renomowanej, płatnej sieci VPN.
 • wolne i przeładowane serwery – mała liczba serwerów to nieatrakcyjna cecha, ale osobną kwestię stanowi szybkość tych serwerów oraz ich wykorzystanie przez wielu użytkowników jednocześnie. Wszystkie te elementy przenikają się – niewielka ilość serwerów do wyboru sprawia, że użytkownicy łączą się tylko z tymi, które są dostępne, a co za tym idzie, wszyscy “podpinają się” do jednego, tego samego serwera. Jeśli nie jest to jednostka nowoczesna i szybka, to jej zasoby zostają szybko wykorzystane, a jakość usługi VPN znacznie spada.

Jak widzisz, VPN za darmo ma wiele ograniczeń i limitów, co czyni go znacznie mniej funkcjonalnym. Największym problemem są jednak nie ograniczenia, a rzeczywisty koszt VPN za free.

VPN free – czy rzeczywiście jest darmowy?

Truizmem jest twierdzenie, że nic na tym świecie nie jest darmowe. Niestety zasada ta sprawdza się również w przypadku usług, reklamujących się jako VPN free. Co prawda, nie zainwestujesz w nie pieniędzy, co jest ich zaletą, jednak zapłacisz w inny, niekiedy bardziej bolesny sposób.

 1. Zapłata to Ty! – w związku z tym, że nic nie jest za darmo, jeśli nie płacisz za VPN częścią swojej wypłaty, to zapłacisz za niego sobą, czyli swoimi danymi osobowymi, historią aktywności w internecie i wieloma innymi rzeczami, które są związane z codziennym używaniem internetu.
 2. Brak prywatności – wielu dostawców nawet nie kryje się z nieuczciwymi praktykami, które zaprzeczają idei VPN, otwarcie zapisując w regulaminie użytkowania zgody na udostępnienie danych i zbieranie logów użytkowników. Jeśli nie wyrażasz takiej zgody, nie możesz skorzystać z tej sieci VPN. Jednak, czy za każdym razem czytasz regulamin? Zapewne nie, dlatego, nawet jeśli znajdują się tam takie zapisy, nie będziesz ich świadomy. Co dostawcy VPN robią z zebranymi danymi? Oczywiście sprzedają, zazwyczaj temu, kto zapłaci za nie najwięcej. W efekcie sieć, która powinna zapewnić Ci prywatność, w rzeczywistości jest jednym ze sposobów na jej ograniczenie.
 3. Znikome bezpieczeństwo – wiele darmowych sieci VPN, wraz z zainstalowaniem klienta, ściąga na Twoje urządzenie złośliwe oprogramowanie, które nie tylko “pożycza” sobie Twoje dane, ale również powoduje pojawianie się niechcianych reklam. Ich ładowanie i wyświetlanie obciąża łącze i spowalnia nie tylko połączenie z internetem, ale również całe urządzenie.
 4. Odpowiedzialność za błędy i przestępstwa innych użytkowników darmowego VPN – używanie VPN za free może skończyć się w sądzie! To wszystko dlatego, że czasami konsekwencją korzystania z tego rodzaju sieci jest użyczenie Twojego IP innym użytkownikom, którzy mogą być nie do końca uczciwi. Serwery nie zmieniają IP, ale podmieniają je na IP jednego z użytkowników. Potwierdza to bardzo głośny przypadek sieci Hola VPN, która stosowała tego typu praktyki, przez co jej użytkownicy mieli problemy z prawem i musieli tłumaczyć się z czynów, których nie popełnili.
 5. Ograniczone możliwości streamingu i korzystania z innych usług – o tym czytałeś już wyżej. VPN za darmo ma wiele ograniczeń, które dotyczą głównie usług, sklasyfikowanych jako usługi premium. Należy do nich m.in. streamowanie danych i logowanie do popularnych serwisów, takich jak Netflix, Amazon Prime czy Hulu.

VPN nie jest zatem usługą, na której warto oszczędzać. Pieniądze wydane na wirtualną sieć prywatną z pewnością nie zostaną roztrwonione, a Ty będziesz mógł cieszyć się pełną prywatnością i anonimowością w sieci, bez zagrożenia ze strony nieuczciwych dostawców.

Powyższe metody płatności, chociaż nie mają nic wspólnego z pieniędzmi, są źródłem zysków dostawców VPN za darmo. Dostawcy Ci muszą zgromadzić środki finansowane na stworzenie i utrzymanie infrastruktury związanej z VPN, a kwoty te nie są małe. Z tego powodu wybierają co najmniej jeden z poniższych modeli biznesowych, które pozwalają im gromadzić środki na prowadzenie działalności i uzyskiwanie zysków.

 • Wyłudzanie danych i ich kradzież – ta metoda jest w pewnym stopniu nielegalna, jednak użytkownicy darmowych VPN sami, zwykle nieświadomie, wyrażają zgodę na tego typu praktyki. Niektóre VPN za free są tworzone przez zorganizowane grupy przestępcze, które kradną numery kart, loginy i hasła do kont bankowych i inne dane, pozwalające im na przywłaszczenie sobie pieniędzy lub danych użytkowników.
 • Bezpłatny abonament z ograniczeniami, który ma zmotywować użytkowników do zainwestowania w plan płatny. Ograniczenia darmowych sieci sprawiają, że internauci chętniej decydują się na zapłacenie za pełny dostęp do VPN. Chcąc ułatwić sobie zadanie, wybierają zwykle tego samego dostawcę, u którego mają już założone konto i którego usługi, przynajmniej częściowo, już znają. W ten sposób wpadają w kolejną pułapkę – płatne usługi mogą nie być tymi najbardziej atrakcyjnymi na rynku, nie tylko ze względu na cenę, ale również ilość serwerów, transfer lub używane protokoły szyfrujące. Zmieniając rodzaj abonamentu z bezpłatnego na płatny, nie idź na skróty – dokładnie zbadaj oferty innych dostawców i wybierz tę, która jest najbardziej dostosowana do Twoich potrzeb.
 • VPN = botnet – użytkownicy, którzy korzystają z VPN, udostępniają innym użytkownikom swoje zasoby internetu i IP. W ten sposób firmy, które potrzebują dużej ilości IP z całego świata, mogą szybko je pozyskać, za niewielką i atrakcyjną cenę.
 • Wyświetlanie reklam – kiedy odwiedzasz strony www, generuje się kod, który dodawany jest do tychże stron, a Tobie wyświetlają się reklamy.
 • Gromadzenie logów – to jeden z największych występków dostawców darmowych VPN, który stoi w opozycji do założeń tej sieci. Dostawcy zapisują i magazynują informacje o Twojej aktywności w internecie, a następnie sprzedają je za wysoką cenę innym podmiotom.

Wszystkie te modele przynoszą duże korzyści dostawcom VPN, ale kosztem bezpieczeństwa i prywatności użytkowników.

VPN za darmo – niebezpieczne rozszerzenia do przeglądarek i aplikacji mobilnych

W kwestii niebezpieczeństwa korzystania z darmowych sieci VPN, na szczególną uwagę zasługują rozszerzenia do przeglądarek Firefox i Chrome oraz aplikacje mobilne na Androida. Niebezpieczeństwo z nimi związane polega na oszustwie i próbie wyłudzenia danych o aktywności użytkowników. Niektórzy dostawcy tego typu usług podszywają się pod znane firmy oferujące VPN, a tym samym zyskują zaufanie internautów, dlatego korzystając z wirtualnej sieci prywatnej, trzeba dokładnie weryfikować rozszerzenia do przeglądarek i aplikacje mobilne. Łatwo jest wybrać usługę, która z pozoru prezentuje się jako dobrej jakości VPN, a w rzeczywistości jest jedynie serwerem proxy i to takim, który działa na Twoją niekorzyść.

Bezpłatny czy płatny VPN? Który wybrać?

W obliczu powyższych informacji wybór wydaje się oczywisty – płatne abonamenty są dużo bardziej bezpieczne, a przede wszystkim, stanowią pełnoprawny VPN. Trzeba jednak podkreślić, że nie wszystkie VPN za free to usługi, których należy się wystrzegać. Możesz z nich korzystać, jednak musisz mieć świadomość wynikających z tego faktu ograniczeń i potencjalnych niebezpieczeństw. Mając tę wiedzę, możesz samodzielnie ocenić, na ile dana sieć jest dla Ciebie zagrożeniem.

VPN darmowy to opcja, którą możesz się zainteresować, jeśli z ochrony w sieci chcesz korzystać jedynie przez krótki czas, np. podczas kilkudniowej wizyty za granicą lub gdy chcesz zarezerwować tańsze bilety lotnicze albo zrobić zakupy przez internet. W takim przypadku masz jednak jeszcze jedną opcję. Niemal każdy dostawca płatnego VPN wprowadza dla swoich klientów okres, w którym mogą oni przetestować usługę. W zależności od dostawcy – okres gwarantowanego zwrotu pieniędzy wynosi od tygodnia do 31 dni. Co prawda za usługę trzeba zapłacić, jednak można wystąpić o zwrot tych środków bez podania przyczyny, pod warunkiem, że prośbę wyślesz przed końcem okresu gwarancyjnego. W ten sposób możesz bezpłatnie skorzystać z renomowanej sieci VPN przez krótki czas, a tym samym mieć pewność, że wybrana sieć zapewni anonimowość i bezpieczeństwo w internecie.

Płatne VPN – jak porównać?

Jeśli po przeczytaniu tego artykułu zrezygnujesz ze skorzystania z VPN za darmo, to pojawi się kolejny problem – jak wybrać najlepszą płatną usługę? To zależy głównie od Twoich potrzeb, chociaż im bardziej funkcjonalna będzie Twoja sieć, tym lepiej dla Ciebie. Oprócz standardowych cech, takich jak duża ilość serwerów w wielu lokalizacjach, szyfrowanie w oparciu o protokół OpenVPN, wysoka prędkość, nielimitowany transfer i dostęp do pomocy online, zwróć uwagę na:

 • serwery w Polsce – wbrew pozorom ich obecność w ofercie jest bardzo istotna nie tylko wtedy, kiedy chcesz korzystać z polskich usług za granicą, ale również kiedy na co dzień mieszkasz w Polsce i chcesz zmienić swoje IP na polskie.
 • serwery dedykowane konkretnym usługom – niektórzy dostawcy posiadają w swojej ofercie serwery, które są przeznaczone do realizowania jednego rodzaju usług, np. pobierania i wysyłania torrentów lub streamowania danych.
 • opcje dodatkowe, np. możliwość utworzenia listy ulubionych serwerów lub obecność awaryjnego wyłącznika internetu w momencie, w którym połączenie z VPN ulegnie awarii.
 • ilość urządzeń, na których możesz jednocześnie korzystać z VPN – w przypadku darmowych opcji zwykle jest to jedno urządzenie, ale w płatnym abonamencie może to być nawet aż 6 urządzeń jednocześnie!
 • dedykowanego klienta VPN – korzystanie z klientów VPN to najprostszy sposób na konfigurację i dokonanie indywidualnych ustawień. Ułatwiają także codzienną obsługę wirtualnej sieci prywatnej.

Wszystkie z powyższych cech posiadają najlepsze na rynku, renomowane sieci VPN dostarczane przez:

Wybierając ofertę jednego z tych dostawców, możesz liczyć na usługi najwyższej jakości, dające 100% bezpieczeństwo w internecie, anonimowość i szerokie możliwości wykorzystania.