VPN na Androida: Sposób na bezpieczny smartfon i tablet

Smartfony, które szturmem podbiły serca ludzi na całym świecie już kilka lat temu, to coś więcej niż zwykłe telefony. Smartfon zastępuje m.in. kalendarz, zegarek, budzik, kalkulator i planer, ale jego najważniejszą funkcją jest dostęp do internetu. To znaczne ułatwienie dla wielu ludzi, jednak niesie też za sobą zagrożenia, równie poważne, jak korzystanie z sieci na komputerze stacjonarnym lub laptopie. W związku z tym, że platforma Android jest najpopularniejszym systemem używanym na smartfonach, dostawcy usług VPN stworzyli sieć, która ochrania urządzenia z Androidem. VPN dla Androida to, obok aplikacji antywirusowych, jedno z najbardziej popularnych narzędzi do zarządzania bezpieczeństwem smartfona.

TOP 5 najlepszych VPN na Androida – Wrzesień 2021

#DostawcaCenaFunkcjeOcenaZniżkaWięcej
1€2.80
za miesiąc
 • 5300+ lokalizacji w 59 krajach
 • Windows, Mac, Linux, Android, iOS, Routrery
 • Max. 6 urządzeń
 • OpenVPN, PPTP, L2TP/IPSec
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu
-72%
Przy płatności
na 2 lata z góry
Zobacz stronę
Recenzja NordVPN
Odbierz zniżkę -69% na NordVPN »
2€2.13
za miesiąc
 • 3200+ serwerów w 65 krajach
 • Windows, Mac, Linux, Android, iOS, Routrery
 • Nieograniczona liczba urządzeń
 • OpenVPN, PPTP, L2TP/IPSec
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu
-81%
Przy płatności
na 2 lata z góry
Zobacz stronę
Recenzja Surfshark
Odbierz zniżkę -81% na Surfshark »
3€2.59
za miesiąc
 • 3200+ lokalizacji w 140+ krajach
 • Windows, Mac, Linux, Android, iOS, Routrery
 • Max. 10 urządzeń
 • OpenVPN, PPTP, L2TP/IPSec
 • 31-dniowa gwarancja zwrotu
-73%
Przy płatności
na 2 lata z góry
Zobacz stronę
Recenzja PureVPN
4$8.32
za miesiąc
 • 160+ lokalizacji w 94+ krajach
 • Windows, Mac, Linux, Android, iOS, Routrery
 • Max. 3 urządzenia
 • OpenVPN, PPTP, L2TP/IPSec
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu
-35%
Przy płatności
na rok z góry
Zobacz stronę
Recenzja ExpressVPN
5$3.75
za miesiąc
 • 1500+ lokalizacji w 75+ krajach
 • Windows, Mac, Linux, Android, iOS, Routrery
 • ∞ urządzeń
 • OpenVPN, PPTP, L2TP/IPSec
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu
-66%
Przy płatności
na rok z góry
Zobacz stronę
Recenzja IPVanish

Ceny miesięczne podane w dolarach (USD) lub euro (EUR) dotyczą płatności na minimum rok z góry.

System Android a bezpieczeństwo – czy możesz pozwolić sobie na “luksus” rezygnacji z VPN?

Obecnie ponad 80% wszystkich urządzeń mobilnych działa w oparciu o system Android. To bardzo dużo biorąc pod uwagę, że na rynku istnieje kilka prężnie rozwijających się systemów, w tym znany użytkownikom urządzeń Apple Inc. – iOS. Za jego bezpieczeństwo odpowiadają spółki, zrzeszone w konsorcjum Open Handset Alliance, m.in. Google, T-Mobile, NVIDIA, Motorola, HTC i Intel. Ci giganci rynku rozwiązań dedykowanych telefonii komórkowej mają prawdziwego “świra” na punkcie bezpieczeństwa użytkowników urządzeń mobilnych, pomimo tego, według danych ze gs.statcounter.com oraz raportu opublikowanego przez serwis CVE Details, Android jest jednym z najczęściej atakowanych systemów operacyjnych na urządzenia mobilne. Wynika to w dużej mierze z jego popularności, ale również z tego, że nadal pojawiają się nowe luki, z których mogą korzystać hakerzy, chcący wykraść informacje zawarte na smartfonach, tabletach, itp. Nic więc dziwnego, że każda kolejna wersja Androida jest wzbogacana o następne rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo. Dotyczą one jednak głównie luk i samego działania oprogramowania, nie mają natomiast związku z zagrożeniami, jakie czyhają na Ciebie podczas korzystania z internetu.

Na największy stopień bezpieczeństwa możesz liczyć, jeśli jesteś właścicielem urządzenia z najnowszą wersją Androida. Jego poziom zabezpieczeń jest bardzo wysoki. Na rynku znajdziesz jednak wiele tanich smartfonów, chętnie kupowanych przez rzesze konsumentów, które w standardzie mają Androida w wersji 4.4 (KitKat) lub maksymalnie 5.1 (Lollipop), czyli systemy zaprojektowane i wydane w latach 2014-2015! Dużym problemem jest też brak wsparcia i bieżących aktualizacji w urządzeniach znanych marek, takich jak Samsung, HTC, Huawei, LG, Motorola, Sony lub Xiaomi. Aktualizacje Androida są rzadkie, a aktualnie obowiązujące wersje systemu pozostają daleko w tyle za najnowszymi osiągnięciami systemu Android.

Zatem czy nie korzystając z VPN na Androida, możesz czuć się bezpiecznie? Zdecydowanie nie! VPN dedykowany temu systemowi znacznie podniesie poziom ochrony zawartości Twojego urządzenia mobilnego oraz zabezpieczy Twoje dane przed ich gromadzeniem, przetwarzaniem i sprzedażą, nie tylko przez osoby do tego nieuprawnione, ale również przez dostawców internetu, operatorów sieci komórkowych lub rząd.

Czy warto inwestować w VPN Android?

Poziom bezpieczeństwa Twojego urządzenia z systemem Android zależy w dużej mierze od tego, jakiej firmy urządzenie posiadasz i jak często jest aktualizowany Android. Im nowsza jest jego wersja, tym poziom ochrony twojego sprzętu jest wyższy, ale tylko w obrębie tego, co związane jest z samym systemem. VPN dla Androida odpowiada natomiast za zabezpieczenie Twojej aktywności w internecie i wszystkiego, co jest związane z połączeniem się z globalną siecią. Zwróć uwagę, jak wiele jest takich aktywności, jak chociażby przeglądanie Facebooka, oglądanie Netflixa, korzystanie z HBO GO i aplikacji poszczególnych sklepów, a także logowanie się do bankowości mobilnej. Każde takie działanie przy niezabezpieczonym połączeniu to otwarta furtka dla hakerów, dostawców internetu, marketingowców i innych osób, które chcą w jakiś sposób korzystać z Twoich danych.

Na niebezpieczeństwo narażasz się szczególnie wtedy, kiedy korzystasz z niezabezpieczonych, publicznych sieci wi-fi. VPN szyfruje to połączenie, a przesyłane i odbierane dane są tunelowane, dzięki czemu osoby nieuprawnione nie mają do nich dostępu. Dodatkowo sieć VPN dla Androida:

 • pozwoli Ci ominąć blokady regionalne, dzięki czemu będziesz mógł korzystać z wielu usług dostępnych tylko w określonym kraju. Najsłynniejszy przypadek dotyczy Netflixa – jego oferta różni się w zależności od państwa, w którym się znajdujesz. Korzystając z VPN, będziesz mieć dostęp do pełnej oferty Netflixa, która jest udostępniona jedynie dla mieszkańców Stanów Zjednoczonych. Ominięcie geolokalizacji pozwoli Ci też skorzystać z tańszych zakupów lub uzyskać dostęp do wykupionych, polskich usług, z których będziesz chciał skorzystać, będąc za granicą.
 • zmieni Twoje IP na polskie lub zagraniczne – w zależności od zapotrzebowania i lokalizacji serwera, z którym się połączysz.
 • ominie cenzurę i blokady, które zostały na Ciebie nałożone.

Najważniejszą korzyścią z posiadania VPN dla Androida jest ochrona danych, zabezpieczenie połączenia sieciowego i jego szyfrowanie. W ten sposób Twoje dane osobowe, hasła do wszystkich kont, z których korzystasz przez smartfona, tablet lub inne urządzenie mobilne, treść smsów, maili, zdjęcia i kontakty podlegają ochronie przed nieuprawnionym wykorzystaniem. Twoje bezpieczeństwo zwiększa się też, kiedy grasz w ulubionę grę na smartfonie, a konto w tej grze jest powiązane z kontem Google lub Facebookiem. O tym często zapominamy, ale wtedy też dane narażone są na kradzież.

Jak wybrać najlepszy VPN dla Android?

To, że powinieneś skorzystać z usługi VPN dla Androida, nie ulega już wątpliwości, jednak wybór odpowiedniej sieci nie jest już tak oczywisty i bezproblemowy. Na rynku znajdziesz setki ofert, zarówno bezpłatnych, jak i płatnych, które różnią się od siebie wieloma szczegółami. Zamiast porównywać wszystkie, skup się na tych ofertach, które gwarantują Ci:

 • dostęp do dedykowanej Androidowi aplikacji klienckiej, najlepiej takiej, którą możesz ściągnąć z Google Play lub bezpośrednio ze strony dostawcy,
 • wysoki poziom ochrony prywatności, tzn. współpracę z najlepszymi protokołami szyfrującymi, głównie OpenVPN, oraz gwarancję braku zapisów logów,
 • dużą szybkość połączenia,
 • duży wybór serwerów, zlokalizowanych w różnych miejscach na świecie – zwróć szczególną uwagę, czy dostawca posiada serwery VPN również w Polsce,
 • wysoką funkcjonalność i szeroki zakres możliwości,
 • możliwość korzystania z VPN jednocześnie na kilku urządzeniach.

W 2017 roku analizę bezpieczeństwa sieci VPN na Androida przeprowadziło pięciu niezależnych badaczy z różnych zakątków świata. Według nich, niewiele jest sieci VPN, które rzeczywiście szyfrują dane, nie zawierają same w sobie złośliwego oprogramowania i nie żądają (całkiem bezpodstawnie) dostępu do skrzynek z wiadomościami tekstowymi. Od tamtego czasu wiele się zmieniło, jednak nadal musisz uważać, jaką usługę VPN dla Android wybierasz.

Pozostało jeszcze jedno pytanie – sieć bezpłatna czy płatna? Odpowiedź brzmi – to zależy. W większości przypadków lepiej zdecydować się na sieć płatną z jednego bardzo ważnego powodu – wysokiego poziomu zabezpieczeń. Bezpłatne sieci VPN, chociaż niektóre są naprawdę dobre i niemal dorównują tym płatnym, często zapewniają słabsze szyfrowanie lub mniej zaawansowane protokoły, niż ich płatne odpowiedniki. Jak przeczytałeś już wyżej – bezpieczeństwo jest najważniejsze w przypadku sieci VPN dla Androida i to od jego stopnia zależy, czy inwestowanie w VPN jest w ogóle opłacalne. Sieci bezpłatne są też jedynie z pozoru darmowe. W rzeczywistości zapłacisz za nie swoimi danymi osobowymi lub zgodą na udostępnienie innych danych. VPN, którego uruchomienie wymaga podania podstawowych danych osobowych, już od początku nie spełnia swojej funkcji. W większości sieci płatnych wystarczy wpisać swój adres mailowy oraz opłacić abonament – podanie innych danych nie jest konieczne. Dodatkowo darmowe sieci VPN dla Androida, zazwyczaj śledzą całą Twoją aktywność w internecie (odwiedzane strony, wysłane maile), na potrzeby działań marketingowych.

Obecnie najczęściej polecanymi, płatnymi abonentami sieci VPN są:

Niezależnie od tego, którego z tych dostawców wybierzesz, możesz liczyć na najwyższą jakość usług w niskiej, atrakcyjnej cenie.

Instalacja i konfiguracja VPN dla Androida

Jednym z kryteriów wyboru sieci VPN dla Android jest łatwa i szybka instalacja oraz konfiguracja. W przypadku większości sieci droga postępowania jest podobna. Najpierw trzeba oczywiście wykupić usługę oraz założyć konto u wybranego dostawcy, a później ściągnąć i zainstalować dedykowanego klienta, najlepiej z Google Play lub ewentualnie ze strony dostawcy (polecana jest pierwsza metoda). Później wystarczy ją aktywować, podając dane logowania lub specjalny kod. Jeśli chcesz korzystać z protokołu szyfrującego OpenVPN, będziesz musiał zainstalować jeszcze klienta tego protokołu, a następnie wybrać go w ustawieniach aplikacji VPN.

Samo połączenie jest bardzo proste. Z dostępnej listy serwerów wybierz ten, z którym chcesz się połączyć, zatwierdź swój wybór i gotowe! Najmniejsze straty w prędkości połączenia odczujesz, kiedy wybierzesz serwer położony możliwie jak najbliżej Twojej aktualnej lokalizacji. Niektóre aplikacje pozwalają na indywidualne ustawienia opcji dodatkowych – warto się z nimi zapoznać, aby jeszcze lepiej dostosować usługę VPN dla Android do swoich preferencji.