Polski VPN – serwery VPN z polskim adresem IP i geolokalizacją

Nie ma wątpliwości, że prężny rozwój internetu ułatwił życie wielu ludziom. W sieci można kupić niemal wszystko, od podstawowych produktów żywnościowych, po towary luksusowe – biżuterię lub samochody, a wiele osób przeniosło swoją pracę do przestrzeni wirtualnej (sklepy internetowe, copywriterzy, biura rachunkowe online, itp.). Z dobrodziejstw globalnej sieci korzysta nawet rząd, ułatwiając obywatelom przesyłanie deklaracji podatkowych i ZUS do odpowiednich urzędów. Internet daje ogromne możliwości, ale niesie ze sobą również duże zagrożenie ze strony hakerów, którzy wykorzystują niewiedzę ludzi i kradną ich dane osobowe, hasła do bankowości elektronicznej i inne, ważne dane. Tak jak zabezpieczamy własny dom przed kradzieżą, tak warto zabezpieczyć również siebie podczas aktywności w internecie, stosując sieć VPN.

TOP 5 najlepszych VPN z serwerami w Polsce – Wrzesień 2021

#DostawcaCenaFunkcjeOcenaZniżkaWięcej
1€2.80
za miesiąc
 • 5300+ lokalizacji w 59 krajach
 • Windows, Mac, Linux, Android, iOS, Routrery
 • Max. 6 urządzeń
 • OpenVPN, PPTP, L2TP/IPSec
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu
-72%
Przy płatności
na 2 lata z góry
Zobacz stronę
Recenzja NordVPN
Odbierz zniżkę -69% na NordVPN »
2€2.13
za miesiąc
 • 3200+ serwerów w 65 krajach
 • Windows, Mac, Linux, Android, iOS, Routrery
 • Nieograniczona liczba urządzeń
 • OpenVPN, PPTP, L2TP/IPSec
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu
-81%
Przy płatności
na 2 lata z góry
Zobacz stronę
Recenzja Surfshark
Odbierz zniżkę -81% na Surfshark »
3€2.59
za miesiąc
 • 3200+ lokalizacji w 140+ krajach
 • Windows, Mac, Linux, Android, iOS, Routrery
 • Max. 10 urządzeń
 • OpenVPN, PPTP, L2TP/IPSec
 • 31-dniowa gwarancja zwrotu
-73%
Przy płatności
na 2 lata z góry
Zobacz stronę
Recenzja PureVPN
4$8.32
za miesiąc
 • 160+ lokalizacji w 94+ krajach
 • Windows, Mac, Linux, Android, iOS, Routrery
 • Max. 3 urządzenia
 • OpenVPN, PPTP, L2TP/IPSec
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu
-35%
Przy płatności
na rok z góry
Zobacz stronę
Recenzja ExpressVPN
5$3.75
za miesiąc
 • 1500+ lokalizacji w 75+ krajach
 • Windows, Mac, Linux, Android, iOS, Routrery
 • ∞ urządzeń
 • OpenVPN, PPTP, L2TP/IPSec
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu
-66%
Przy płatności
na rok z góry
Zobacz stronę
Recenzja IPVanish

Ceny miesięczne podane w dolarach (USD) lub euro (EUR) dotyczą płatności na minimum rok z góry.

Dlaczego warto używać VPN?

O sieci VPN mówi się dużo w kontekście korzystania ze stron i portali zagranicznych, mających ograniczenie geolokalizacyjne. Jednym z najsłynniejszych przypadków jest Netflix – jego oferta różni się zakresem dostępnych treści i ceną w zależności od kraju, w którym znajduje się użytkownik. Tymczasem korzystanie z VPN z polską lokalizacją przydaje się nie mniej niż VPN z serwerami poza granicami kraju.

Rozpatrz dwie sytuacje:

 1. wakacje za granicą,
 2. intensywne korzystanie z internetu w Polsce.

Pierwszy przypadek dotyczy wszystkich osób, które swój urlop wypoczynkowy spędzają w zagranicznych kurortach. Chociaż dostęp do internetu jest powszechny, to nie wszędzie korzystanie z niego przebiega na tych samych zasadach. W wielu krajach odwiedzanie niektórych witryn jest zabronione ze względów ideologicznych lub moralnych, a w Polsce dostęp do nich jest nieograniczony. Będąc za granicą, wystarczy połączyć się z VPN z polskim IP i będzie można korzystać z tych witryn w nieograniczony sposób. Polskie IP za granicą jest też dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy w innych krajach przebywają przez dłuższy czas lub na stałe, a korzystają z polskich serwisów i usług VOD.

Druga sytuacja jest spotykana dużo częściej. Wielu internautów korzysta z sieci codziennie przez kilka godzin, są też tacy, którzy pozostają online przez całą dobę. W internecie robimy zakupy, prowadzimy konta na serwisach społecznościowych, poznajemy nowych ludzi, pracujemy. Bankowość elektroniczna, wysyłanie maili, e-PIT – bez tych usług nie wyobrażamy sobie życia. Korzystanie z wymienionych udogodnień wymaga jednak podania swoich danych osobowych i innych danych, uznanych przez ustawę RODO za wrażliwe. Samo używanie aplikacji bankowych może prowadzić do potencjalnie niebezpiecznych sytuacji, w których ktoś przechwyci login i hasło do Twojego konta i wykorzysta je aby Cię okraść.

Jak to możliwe? Logując się na stronę banku lub wchodząc na jakąkolwiek inną stronę w sieci, łączysz się z serwerem Twojego dostawcy internetu, a dopiero później z żądaną witryną. Twój dostawca internetu gromadzi więc informacje o tym, jakie witryny odwiedzasz, a na jego serwerach tworzy się wirtualna historia przeglądania, analogicznie do historii w Twojej przeglądarce internetowej. Wysyłanie danych między Twoim urządzeniem z dostępem do internetu a serwerem dostawcy nie jest zabezpieczone, więc do danych mają dostęp zarówno osoby do tego uprawnione, jak i nieuprawnione. Sieć VPN z Polski szyfruje przesyłane dane, używając do tego skomplikowanego klucza, np. AES 128-bit lub 256-bit. O bezpieczeństwie tego szyfrowania świadczy fakt, że najszybszy komputer świata potrzebowałby setek lat, aby złamać szyfr. Tak więc nawet jeżeli haker zdoła włamać się i wykraść dane, ich odszyfrowanie będzie niemożliwe.

VPN z polskim serwerem przydaje się więc nie tylko tym, którzy przebywają za granicą, ale również tym, którzy na co dzień korzystają z internetu w Polsce.

Łącząc się z internetem przez sieć VPN, oprócz wyraźnej poprawy bezpieczeństwa tego połączenia, zyskasz również:

 • ochronę prywatności – adres IP Twojego komputera będzie ukryty przed usługami sieciowymi, których aktualnie używasz. Kiedy połączysz się z dowolnym dostawcą usług, widoczny dla niego będzie adres IP serwera VPN. Dzięki temu możesz bezpiecznie korzystać z torrentów, połączeń peer-to-peer i zachować prywatność na forach internetowych lub serwisach społecznościowych. Jeżeli ta opcja jest dla Ciebie ważna, przy wyborze dostawcy VPN zdecyduj się na tego, który nie przechowuje logów poszczególnych użytkowników na obsługiwanych serwerach.
 • ochronę podczas korzystania z publicznej sieci wi-fi – to istotne szczególnie dla tych użytkowników, którzy często podróżują i w trakcie podróży korzystają z internetu. Sieć VPN może być zainstalowana również na urządzeniach mobilnych, co pozwala na swobodny i bezpieczny dostęp do wszystkich potrzebnych usług, np. bankowości internetowej.
 • zmianę lokalizacji adresu IP: łącząc się przez sieć VPN, Twoja aktywność w internecie będzie opatrzona polskim IP, wspólnym dla wszystkich użytkowników korzystających z internetu przez dany serwer. Przebywając za granicą, dzięki sieci VPN nastąpi zmiana IP na polskie, co pozwoli Ci uzyskać dostęp do polskich serwisów VOD, polskiej telewizji internetowej i innych usług, zależnych od geolokalizacji.
 • dostęp do usług VOD i streaming w każdym kraju na świecie. Będzie to możliwe, jeżeli wybrany dostawca VPN posiada serwery w tych krajach, np. chcąc oglądać amerykańskiego Netflixa lub Player BBC, potrzebujesz sieci VPN z serwerem zlokalizowanym w Stanach Zjednoczonych. Łącząc się z nim, uzyskasz amerykański adres IP i będziesz mógł oglądać wybrane treści. Według tej samej zasady skorzystasz z usług dostępnych w Polsce, kiedy przebywasz za granicą. Polski VPN umożliwia więc ominięcie blokad treści, blokad regionalnych i cenzury.

Na co zwrócić uwagę wybierając polski VPN?

Cechy dobrej sieci VPN zależą głównie od tego, czy korzystający z niej użytkownik na stałe mieszka w Polsce i wyjeżdża jedynie okazjonalnie, czy jest członkiem Polonii, np. we Francji, w Wielkiej Brytanii, Niemczech, itd. Każdy dostawca sieci VPN ma swój portfel serwerów zlokalizowanych w różnych krajach na całym świecie, ale niektórzy nie posiadają serwerów na terenie Polski. Oferta tych firm nie będzie więc dla CIebie interesująca, ponieważ za ich pośrednictwem nie uzyskasz polskiego adresu IP.

Dla Polaków mieszkających w kraju istotna będzie ilość serwerów zlokalizowanych w naszym kraju. Ich niewielka ilość w połączeniu z dużą liczbą użytkowników sprawi, że serwer będzie działał powoli, co znacznie obniży jakość korzystania z usługi. Im więcej serwerów, tym większe prawdopodobieństwo, że znajdziesz taki, który nie spowolni Twojego połączenia. Dla lokalnego użytkownika ważne będą też możliwości w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i anonimowości w sieci oraz poziom szyfrowania danych. Nie można zapomnieć również o lokalizacji pozostałych serwerów, poza granicami Polski – ważna jest ich ilość i położenie. Wybierz dostawcę posiadającego serwery w kraju, w którym zlokalizowane są ważne dla Ciebie witryny.

Użytkownicy, którzy na co dzień przebywają poza granicami Polski, będą zwracać uwagę głównie na szybkość połączenia i jego stabilność. VPN jest dla nich źródłem polskiego IP, które pozwoli im na steaming usług VOD, muzyki, itp.

Oferta polskich VPN – wybrać sieć darmową czy płatną?

Chcąc wybrać odpowiednią sieć VPN, szybko przekonasz się, że nie jest to proste zadanie. Będziesz musiał przeanalizować oferty darmowe i płatne – obie opcje mają swoje zalety, ale nie są też wolne od wad. Decyzję warto podjąć po zdefiniowaniu swoich własnych potrzeb – zastanów się, na czym najbardziej Ci zależy – oraz biorąc pod uwagę, gdzie spędzasz najwięcej czasu – w Polsce czy za granicą.

Bezpłatne sieci VPN nie są jednak do końca bezpłatne – trzeba za nie zapłacić, ale w inny sposób, niż pieniędzmi. Opłatę za użytkowanie stanowią ograniczenia w postaci, np.:

 • niewielkiego wyboru serwerów, który obejmuje zwykle serwery w najbardziej popularnych lokalizacjach, często z pominięciem Polski,
 • powolnego połączenia,
 • limitu użycia danych,
 • braku możliwości streamowania,
 • braku możliwości korzystania z torrentów przez VPN,
 • braku prywatności,
 • spamu,
 • reklam.

Częste są przypadki, w których dostawcy bezpłatnych sieci, sprzedali dane osobowe swoich użytkowników! Ta sama sieć VPN, która powinna zapewniać bezpieczeństwo, jednocześnie może być też źródłem złośliwego oprogramowania. Co ciekawe, wiele darmowych sieci VPN należy do Chin, czyli państwa słynącego z najbardziej restrykcyjnej polityki dotyczącej cenzury. Co więcej, w regulaminach tych sieci zawarte są zapisy, według których dostawca ma prawo gromadzić i udostępniać dane swoich użytkowników. Należy więc uważać, aby bezpłatny VPN, zamiast zapewniać ochronę przed zagrożeniami, sam nie stał się zagrożeniem.

Oprócz wymienionych już kilka akapitów wcześniej zalet płatnych sieci VPN (szyfrowanie danych, brak rejestrów logów, duża oferta serwerów na całym świecie, serwery w Polsce), warto zwrócić uwagę na cenę. Podstawowy koszt wielu pakietów może się wydawać nieatrakcyjny, ale przy wpłacie na cały rok z góry, za 12 miesięcy dostępu do VPN będzie trzeba zapłacić od 36 do 84 dolarów amerykańskich, co w przeliczeniu na złotówki daje od 140 do 320 zł. Za tę relatywnie niską cenę użytkownik otrzymuje wszystkie funkcjonalności danej sieci – stosunek ceny do jakości usług jest więc bardzo korzystny.

Sieci VPN – płatne i darmowe – nie są jednak wolne od wad. Łączenie się z internetem przez serwer pośredniczący może negatywnie wpłynąć na prędkość połączenia oraz zwiększyć średni ping, czyli czas oczekiwania na odpowiedź serwera. Co więcej, niedogodność ta będzie tym bardziej odczuwalna, im dalej od Twojej lokalizacji będzie położony serwer. Na prędkość połączenia ma wpływ także obciążenie serwera – im więcej użytkowników będzie jednocześnie z niego korzystać, tym połączenie może być wolniejsze.

Jest jeszcze jedna, ważna cecha, która przemawia na korzyść płatnych sieci VPN – dają one możliwość instalacji sieci na kilku urządzeniach, podczas gdy sieci bezpłatne pozwalają na instalację na jednym, maksymalnie dwóch. Używając płatnej wersji, możesz więc używać VPN na laptopie, komputerze stacjonarnym, smartfonie, tablecie, telewizorze lub routerze. Każdy z dostawców określa w swoim regulaminie, na ilu urządzeniach możliwa jest instalacja.

Przyjrzyj się poniższej tabeli i pomyśl, która wersja jest dla CIebie korzystniejsza.

Tabela 1 Porównanie bezpłatnych i płatnych sieci VPN

BEZPŁATNY VPNPŁATNY VPN
Możliwości dla użytkownikaniewielkieduże
Ograniczeniataknie
Szybkość i stabilnośćmaładuża
Buforowanie podczas streamingutaknie
Bezpieczeństwoniskiewysokie
Korzystanie z torrentówzazwyczaj niezazwyczaj tak
Instalacja na kilku urządzeniachrzadkotak
Cenabrak opłaty finansowej, udostępnienie danych osobowychopłata finansowa

Podkreślenia wymaga fakt, że korzystanie z sieci VPN jest nie tylko dobrowolne, ale również legalne. Na chwilę obecną w polskim prawie nie ma regulacji, które zabraniałyby korzystania z VPN PL. W większości krajów, z wyjątkiem Chin, Rosji i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, spotkasz się z podobnym stanem prawnym.

Ranking polskich VPN

Z powyższego porównania widać, że korzystniejszą i bezpieczniejszą opcją jest zakup sieci VPN od sprawdzonego dostawcy. Wśród ofert dostępnych na rynku polskim i zagranicznym, na największą uwagę zasługują:

 1. NordVPN – to jedna z najtańszych sieci VPN, za którą zapłacisz jedynie 2,99$ za miesiąc, jeżeli opłacisz dostęp na trzy lata z góry. Posiada ponad 5000 serwerów w 62 krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych i Polsce. Korzysta z zaawansowanych protokołów bezpieczeństwa, działa na wszystkich urządzeniach z systemem Windows, Android, Mac, Linux i iOS. Jeżeli usługa nie spełni Twoich oczekiwań, w ciągu 30 dni możesz z niej zrezygnować i odzyskać pieniądze.
 2. PureVPN – posiada niemal połowę mniej serwerów od NordVPN, ale za to są one rozsiane po ponad 180 krajach. Również w przypadku tego dostawcy możesz liczyć na okres gwarancyjny (31 dni) oraz szyfrowanie na bardzo wysokim poziomie. Sieć jest kompatybilna z popularnymi systemami i można do niej podłączyć maksymalnie 5 urządzeń jednocześnie.
 3. IPVanishVPN – nieco mniej atrakcyjna cenowo opcja, 4,87$/miesiąc, jednak obowiązuje już przy zakupie dostępu do sieci na rok, nie trzy lata, jak jest w przypadku NordVPN. Dostawca oferuje ponad 500 serwerów w blisko 70 krajach, zaawansowanie szyfrowanie i siedmiodniowy okres gwarancyjny.
 4. ExpressVPN
  – ten dostawca jest bardzo popularny na rynku, chociaż jego oferta wydaje się słabsza niż wymienionych wyżej konkurentów. Umożliwia podłączenie jedynie trzech urządzeń i posiada serwery we wszystkich popularnych krajach.
 5. Surfshark – zapewnia wysoki poziom szyfrowania, instalację na maksymalnie pięciu urządzeniach oraz trzydziestodniową gwarancję zwrotu pieniędzy w przypadku niezadowolenia z usługi. Cena pr`y płatności na 3 lata z góry nie jest wygórowana.

Polski VPN dla Polaków w kraju i za granicą

Wyżej wymienieni dostawcy sieci VPN zapewniają dostęp do wysokiej jakości usług, a co ważne, posiadają w swojej ofercie VPN z polskim IP. Możesz z nich korzystać zarówno będąc w kraju i używając na co dzień internetu w trakcie pracy lub rozrywki, jak i przebywając poza granicami.

Popularność sieci VPN rośnie z każdym miesiącem, dlatego na rynku pojawia się coraz więcej dostawców prywatnych sieci. Rośnie też wiedza Polaków o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą codzienne korzystanie z internetu bez odpowiednich zabezpieczeń, dlatego na dostęp do sieci VPN decydują się nie tylko duże korporacje i przedsiębiorstwa, ale również średnie i małe firmy. Liczną grupę stanowią też osoby prywatne, które w ten sposób z jednej strony chcą zabezpieczyć swoje dane, a z drugiej pragną korzystać z wielu usług w niższej cenie. Okazuje się bowiem, że chcąc, np. zarezerwować pokój w hotelu, zarówno w Polsce, jak i za granicą, lub kupić bilet lotniczy, można wiele zaoszczędzić, nabywając te usługi z anonimowego konta, które zapewni sieć VPN. Podobnie jest z wieloma innymi usługami.

Jeśli jeszcze nie masz sieci VPN, nie zastanawiaj się, czy warto ją kupić, ale którego dostawcę z wymienionych wyżej wybierzesz. Ustal swój budżet, najważniejsze potrzeby i zadbaj o swoje bezpieczeństwo w sieci. Pamiętaj, że dzięki opcji gwarancji zwrotu pieniędzy, możesz przetestować bez konsekwencji kilka VPNów i wybrać ten, który będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni.