Top VPN O VPN, bezpieczeństwie i prywatności w Sieci od 2016 roku.

Co to jest adres IP?

O adresie IP słyszał dzisiaj prawdopodobnie każdy, jednakże wiedza na temat tego zagadnienia nadal jest na niskim poziomie. Warto jednakże zaznaczyć, że temat IP jest na tyle ważny, że informacje na jego temat są dziś wręcz kluczowe dla bezpiecznego poruszania się w sieci. Dlatego też powstał ten artykuł – przybliżymy w nim wszystkie najważniejsze pytania odnośnie IP. Kwestie omawiane w tym tekście mogą realnie zwiększyć Twoje bezpieczeństwo w sieci. Dlatego też zapraszamy Cię do lektury!

Czym jest adres IP?

Zaczniemy od podstaw, czyli definicji zagadnienia IP.

Internet Protocol Address, to unikalny numer identyfikujący dane urządzenie w internecie lub sieci lokalnej. Spokojnie możemy porównać go do tablicy rejestracyjnej w samochodzie. Jest to więc sposób na oznaczenie i zidentyfikowanie urządzenia, które łączy się z siecią. Warto podkreślić, że obecnie istnieją dwa podstawowe rodzaje formatów adresu IP, czyli IPv4 oraz IPv6.

W tym miejscu należy wyjaśnić, czym różni się od siebie format IPv4 od IPv6. Najważniejszą i w zasadzie podstawową różnicą jest sposób notacji samego adresu.

W przypadku IPv4 adres IP zapisywany jest w notacji dziesiętnej i składa on się z 4 zestawów liczb oddzielonych kropką. Co więcej, każdy zestaw reprezentuje liczbę 8-bitową (łącznie 32 bity) z zakresu od 0 do 225. Przykładem adresu IP może być 192.168.1.10.

IPv6 to zapis adresu IP, który przyjmuje postać liczby całkowitej w 128-bitowym formacie. Jego zapis jest w postaci szesnastkowej i podzielony jest na osiem 16-bitowych sekcji, czego przykładem może być adres 2003:0db8:0000:0000:0000:0000:1428:51ab. Warto dodać, że poszczególne sekcje w przypadku adresu IPv6 oddzielone są od siebie dwukropkiem.

Do czego służy adres IP?

Internet Protocol Address powstał z myślą o łączeniu się poszczególnych urządzeń z siecią. Format IPv4 powstał już w latach 80., jednakże już wtedy wiadomym było, że ilość dostępnych kombinacji będzie zbyt mała, ponieważ sieć zaczęła rozwijać się w bardzo szybkim tempie. Stąd też w latach 90. pojawił się nowy format adresu IP, który składał się już z ośmiu 16-bitowych części (co łącznie daje 128 bitów). Dzięki temu pula adresów wzrosła o ogromną liczbę.

Warto dodać, że dzięki wprowadzeniu IPv6 pula nowych adresów praktycznie nigdy nie zostanie w pełni wykorzystana. Ilość adresów IPv4 wynosi 4 294 967 296, zaś w przypadku adresów IPv6 jest to liczba 1028, co daje aż 79 228 162 514 264 337 593 543 950 336 adresów!

Co ciekawe, nowe adresy IPv4 skończyły się około 2019 roku. IP jest więc swego rodzaju internetowym identyfikatorem, który pozwala różnym usługom na komunikację z urządzeniem podłączonym do sieci.

Czym różni się adres prywatny IP od adresu publicznego?

Adres IP dzieli się także na adres prywatny lub publiczny. W sieciach lokalnych najczęściej używane są prywatne adresy IP i zazwyczaj mają sekwencję 192.168.x.x. W tym przypadku x oznacza liczby, które przypisywane są do poszczególnych urządzeń, przez nasz domowy router. Adresy publiczne zaś identyfikują urządzenia sieciowe w internecie, dlatego to właśnie dzięki nim możliwa jest komunikacja w sieci globalnej między konkretnymi urządzeniami.

Publiczny adres IP może być przypisany zarówno do pojedynczego urządzenia, a także i do całej sieci. Z tego powodu pod jednym adresem IP będą widoczne wszystkie komputery, telefony, routery, tablety i inne urządzenia łączące się z siecią. Z tego też powodu jeden adres IP może być przypisany do jednego odbiorcy internetu lub całej ich grupy (np. jeden budynek). Wszystko to zależne jest od ISP, czyli dostawcy sieci. 

Adres IP może być także stały lub zmienny. Jak nietrudno się domyślić, zmienne IP jest inne przy każdym połączeniu, zaś stałe zawsze wskazuje na ten sam adres. Stały adres IP jest szczególnie przydatny dla osób które np. hostują swoją stronę internetową, lub serwer plików.

Jak i po co zmienić adres IP?

Adres IP jest widoczny dla wszystkich, dlatego po IP możliwe jest zidentyfikowanie konkretnego użytkownika sieci (zob. Lokalizacja adresu IP). Udostępnianie danych o swoim IP wszystkim witrynom na które wchodzisz, może stanowić realne zagrożenie dla bezpieczeństwa i anonimowości w sieci. Publiczny adres IP pozwala śledzić wszystkie strony, które odwiedzasz, dzięki czemu wielkie korporacje są w stanie gromadzić o Tobie ogromne wolumeny danych. Tak duża wiedza pozwala wówczas targetować kampanię reklamowe, z czym z pewnością spotkałeś się nie raz. Zmiana IP pozwala także korzystać z usług serwisów streamingowych VOD, takich jak Netflix (zob. VPN dla Netflixa), które często blokują część swojej biblioteki dla konkretnych lokalizacji. Co więcej, zmiana IP pomoże także łączyć Ci się z siecią podczas pobytu za granicą, szczególnie w takich krajach jak np. Chiny, które odgrodzone są od światowego internetu tak zwanym Wielkim Firewallem (zob. VPN w Chinach: jak pokonać chiński firewall?).

Sposobów na zmianę IP jest co najmniej kilka. Jednym z najprostszych sposobów jest używanie bramki proxy, która jest pośrednikiem pomiędzy Twoim urządzeniem a docelowym serwerem. Kolejną metodą na zmianę swoje adresu IP jest używanie przeglądarek wykorzystującą sieć TOR, która bywa nazywana także siecią cebulową. Wadą tego rozwiązania jest wolne przesyłanie danych, dlatego pobieranie plików i przeglądanie sieci jest dużo wolniejsze, niż w przypadku normalnych przeglądarek. Warto wspomnieć też o wyciekach IP.

Sieć VPN, czyli najlepszy sposób na zmianę IP

Najpopularniejszym dziś sposobem na zmianę swojego adresu IP jest sieć VPN. Wirtualna sieć prywatna zapewnia pełne szyfrowanie danych, które przesyłane są pomiędzy Twoim urządzeniem a serwerem. Co więcej, VPN umożliwia połączenie się każdorazowo z innym serwerem, którego lokalizacja może być jednym z wielu miejsc na świecie. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie adresu IP odpowiadającemu danemu krajowi – całkowicie zmienia to podejście do korzystania z globalnego internetu.  W przypadku VPN możemy mieć także wpływ na szybkość połączenia, poprzez wybór konkretnego protokołu szyfrującego – takiego jak np. WireGuard.

Zmiana adresu IP poprzez VPN jest zatem jednym z najkorzystniejszych i najbezpieczniejszych sposobów na zachowanie anonimowości w sieci. Jeżeli poszukujesz dobrej oferty VPN, to koniecznie zobacz nasz ranking:

Ranking i serwis TopVPN jest tworzony dzięki wsparciu czytelników. Możemy otrzymać prowizję od dostawców VPN, gdy kupisz usługę z linków na tej stronie. zasady rankingu
🥇
 • 6300+ serwerów w 111 krajach
 • max. 10 urządzeń
 • OpenVPN, IKEv2/IPsec, WireGuard (NordLynx)
 • Podwójna ochrona, Onion Over VPN, CyberSec
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu
 • Microsoft Windows Apple macOS Android Apple iOS (iPhone) Linux Routery
44,19 zł 10,39 zł za miesiąc
🥈
 • 3200+ serwerów w 100 krajach
 • Nieograniczona liczba urządzeń
 • OpenVPN, IKEv2, Shadowsocks, WireGuard
 • CleanWeb, Whitelister, MultiHop
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu
 • Microsoft Windows Apple macOS Android Apple iOS (iPhone) Linux Routery
61,79 zł 8,39 zł za miesiąc
 
🥉
 • 160 lokalizacji w 94 krajach
 • max. 5 urządzeń
 • OpenVPN, IKEv2, L2TP, Lightway
 • TrustedServer, Network Lock
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu
 • Microsoft Windows Apple macOS Android Apple iOS (iPhone) Linux Routery
$12.95 $6.67 za miesiąc
4.
 • 6500+ serwerów w 78+ krajach
 • max. 10 urządzeń
 • OpenVPN, IKEv2/IPSec, WireGuard
 • Dzielone tunelowanie, Internet Kill
 • 31-dniowa gwarancja zwrotu
 • Microsoft Windows Apple macOS Android Apple iOS (iPhone) Linux Routery
€11.16 €1.92 za miesiąc
5.
 • 8900+ serwerów w 115+ lokalizacjach
 • max. 7 urządzeń
 • OpenVPN, IKEv2, WireGuard
 • ID Guard, Kill Switch
 • 45-dniowa gwarancja zwrotu
 • Microsoft Windows Apple macOS Android Apple iOS (iPhone) Linux Routery
€11.99 €2.19 za miesiąc

Poza rankingiem (TOP 5):

 
6.
 • 2000+ serwerów w 75+ lokalizacjach
 • max. 10 urządzeń
 • OpenVPN, IKEv2, L2TP/IPSec, PPTP, WireGuard
 • Kill Switch, Split Tunneling
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu
 • Microsoft Windows Apple macOS Android Apple iOS (iPhone) Linux Routery
44,99 zł 10,62 zł za miesiąc

Wszystkie prezentowane wyżej usługi VPN zostały przez nas sprawdzone i przetestowane oraz są cyklicznie monitorowane pod kątem jakości świadczonych usług od 2016 roku.

Jak testujemy?

W naszych testach sprawdzamy m.in.: ceny, funkcjonalność, jakość programów i aplikacji (przynajmniej na jednym systemie desktopowym i jednym mobilnym), liczbę serwerów, opinie użytkowników (w internecie, na niezależnych stronach, w sklepach Google Play i App Store), szybkość działania (testowana do kilku lokalizacji i z kilku łącz internetowych lub urządzeń za pomocą Speedtest.net), jurysdykcję, politykę prywatności i OWU (pod kątem zapisów dot. prywatności i ochrony danych) czy dostępne protokoły.

Szczegółowe wyniki dla każdego z dostawców znajdziesz w recenzjach.

FAQ

Czym jest adres IP?

Adres IP (Internet Protocol) to unikalny identyfikator, który jest przypisany do każdego urządzenia podłączonego do sieci Internet.

Czy każde urządzenie ma inny adres IP?

Tak, każde urządzenie podłączone do sieci Internet ma unikalny adres IP, który służy do identyfikacji i lokalizacji urządzenia w sieci.

Jak wygląda adres IP?

Adres IP w wersji 4 (IPv4) składa się z czterech grup liczb od 0 do 255, oddzielonych kropkami, na przykład: 192.168.0.1. Adresy IP w wersji 6 (IPv6) są dłuższe i składają się z szeregów liczb i liter.

Jakie urządzenia mają adres IP?

Każde urządzenie podłączone do sieci Internet, takie jak komputery, smartfony, tablety, serwery, routery i inne, mają adres IP.

Co grozi za udostępnianie adresu IP? Czy udostępnianie adresu IP jest karalne?

Udostępnianie adresu IP nie jest karalne, ale może prowadzić do naruszenia prywatności lub być wykorzystane w celach niezgodnych z prawem, takich jak ataki hakerskie.

Czy IP jest daną wrażliwą?

Sam adres IP nie jest uważany za daną wrażliwą, jednak może być wykorzystany do określenia przybliżonej lokalizacji użytkownika, co może stanowić zagrożenie dla prywatności.

Ile jest adresów IP?

W przypadku IPv4 jest około 4,3 miliarda unikalnych adresów. IPv6, nowsza wersja protokołu IP, pozwala na prawie nieskończoną liczbę unikalnych adresów.

Co można wyczytać z adresu IP?

Z adresu IP można odczytać przybliżoną lokalizację urządzenia, dostawcę usług internetowych oraz czas połączenia z siecią.

Do czego jest potrzebny adres IP?

Adres IP jest potrzebny do komunikacji w sieci Internet. Dzięki niemu urządzenia mogą wysyłać i odbierać dane w sposób skierowany i zorganizowany.

Czy każdy telefon ma inny adres IP?

Tak, każdy telefon podłączony do sieci Internet ma swój unikalny adres IP.

Czy adres IP jest stały?

Adres IP może być stały (tzw. statyczny) lub dynamiczny. W przypadku adresów dynamicznych adres IP może zmieniać się przy każdym nowym połączeniu z siecią.

Czym się różni adres IP od adresu sieci?

Adres IP identyfikuje konkretny komputer lub inne urządzenie w sieci, podczas gdy adres sieci określa całą sieć, w której działają te urządzenia.

Co daje zewnętrzny adres IP?

Zewnętrzny adres IP umożliwia komunikację z innymi urządzeniami w Internecie, umożliwiając dostęp do stron internetowych, usług streamingowych, gier online i innych.

Jak wpisać adres IP w przeglądarce?

Aby wpisać adres IP w przeglądarce, wpisz go bezpośrednio w pasku adresu przeglądarki, na przykład: http://192.168.0.1.

Jak długo operator przechowuje numery IP?

Przechowywanie numerów IP przez operatora zależy od prawa kraju i polityki operatora. W Polce jest to 12 miesięcy. W niektórych jurysdykcjach może to być nawet kilka lat.

Czy adres IP jest przypisany do komputera?

Adres IP jest przypisywany do urządzenia (takiego jak komputer) podczas połączenia z siecią Internet.

Czy warto mieć stały adres IP?

Stały adres IP może być przydatny dla niektórych zastosowań, takich jak hosting stron internetowych, usługi VPN, zdalny dostęp do komputera i niektóre gry online.

Czy ktoś może się podszyć pod moje IP?

Tak, jest to możliwe przez technikę zwaną IP spoofing, ale jest to działanie nielegalne i może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych.