Recenzja VPN: NordVPN. Wady, zalety, ceny, test.

NordVPN działalność rozpoczęło w 2008 roku w Panamie, jako firma zajmująca się początkowo głównie zagadnieniami związanymi z bezpieczeństwem sieciowym. Usługi ściśle związane z VPN ten dostawca oferuje od 2012 roku i od tego czasu cieszy się wśród użytkowników tego typu usług niesłabnącym powodzeniem.

Ulokowanie siedziby firmy w Panamie, kraju, który bardzo liberalnie podchodzi do prawa związanego z wolnością w sieci pozwala temu usługodawcy bardzo ściśle przestrzegać zasady „żadnych logów”. NordVPN nie gromadzi więc i nie przechowuje żadnych logów związanych z działalnością w sieci swoich użytkowników, których tej usłudze wciąż w szybkim tempie przybywa.

W tej chwili sieć serwerów VPN NordVPN obejmuje ponad 3300 maszyn rozlokowanych w 59 krajach na całym świecie, a lista ta rośnie praktycznie z miesiąca na miesiąc. Dostawca dla swoich klientów przygotował też dedykowane oprogramowanie, które działa na komputerach z Windows oraz Mac OS X a także na urządzeniach przenośnych z systemem iOS. Dostawca przygotował również aplikację na telefony i tablety z Androidem. Dzięki temu praktycznie każdy, nawet osoba nie dysponująca fachową wiedzą powinna bez problemu dać sobie radę z uruchomieniem i konfiguracją VPN na swoich urządzeniach. Warto w tym momencie wspomnieć, że NordVPN pozwala w tej chwili na połączenie do swoich serwerów jednocześnie aż 6 urządzeń klientów.

Ceny i plany NordVPN

Cennik NordVPN

Uwaga: podane ceny są cenami standardowymi. Aby sprawdzić aktualne promocje, przejdź na dół tej strony!

Prawie wszyscy liczący się dziś dostawcy VPN oferują pakiety, których cena różni się przede wszystkim od długości okresu rozliczeniowego. NordVPN nie jest w tej materii wyjątkiem – dostawca oferuje roczny, półroczny i miesięczny plan płatności. W przeliczeniu na jeden miesiąc najmniej, bo 6.99$ zapłacimy wykupując roczny abonament. Decydując się na usługę trwającą 6 miesięcy, cena w przeliczeniu na miesiąc wynosi 9$. Najwięcej za 30 dni takiej usługi zapłacimy wykupując usługę tylko na 1 miesiąc – w tym przypadku trzeba będzie za ten okres zapłacić 11.95$.

Płatności można dokonać nie tylko za pośrednictwem kart kredytowych czy przez PayPall, ale co jest już praktycznie standardem w tego typu usługach także za pośrednictwem bitcoinów. Ta internetowa waluta pozwala opłacić usługę całkowicie anonimowo, bez przekazywania usługodawcy żadnych danych, które mogłyby zidentyfikować klienta.

Dostawca (podobnie zresztą jak jego bezpośredni konkurenci) nie oferuje darmowego okresu testowego, jednak z abonamentu można zrezygnować w ciągu pierwszych 30 dni od wykupienia usługi. W takim przypadku NordVPN gwarantuje zwrot kosztów abonamentu.

Co dostaniesz w pakiecie oferowanym przez NordVPN?

W ramach usługi oferowanej przez NordVPN możesz liczyć na:

 • darmowe i dedykowane VPN oprogramowanie na Windows, Mac OS X, iOS, Android
 • sprawdzone i bezpieczne protokoły transmisji i szyfrowania danych: OpenVPN na Windows, Mac OS X i Android oraz IKEv2 na urządzeniach z iOS
 • możliwość wykonania jednocześnie 6 połączeń do serwerów VPN
 • wirtualne adresy IP z 3300+ serwerów umiejscowionych w 59 różnych lokalizacjach
 • adres IP współdzielony z wieloma użytkownikami VPN co dodatkowo zapewnia Ci jeszcze lepszą ochronę i prywatność w sieci
 • serwery z wydzielonym, dedykowanym dla Twojej sieci prywatnej adresem IP
 • podwójne szyfrowanie przesyłanych danych
 • własne serwery DNS
 • pełne wsparcie dla sieci P2P i udostępniania plików poprzez VPN
 • połączenie TOR przez VPN

Dzięki takiemu VPN możesz w sieci czuć się w pełni bezpiecznie. Stosowane są mocne algorytmy szyfrujące, a Twoje dane są dobrze chronione.

Lokalizacje serwerów NordVPN

Lokalizacje NordVPN
Serwery NordVPN znajdziesz praktycznie na każdym kontynencie. Oczywiście, najwięcej spośród ponad 3300 maszyn ulokowano w najpopularniejszych miastach, głównie w Europie (Niemcy, Wielka Brytania, Holandia), Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Australii. Oczywiście nie mogło zabraknąć maszyn w Polsce. Dostępne są również bardzo egzotyczne lokalizacje – serwery NordVPN są również Afryce, Azji i Ameryce Południowej.

Sieć NordVPN obsługuje sprawdzone i bezpieczne protokoły: OpenVPN, L2TP/IPSec oraz PPTP. Dodatkowo dostawca umożliwia też połączenia przez proxy HTTP oraz Socks5. W wybranych lokalizacjach umiejscowione również serwery do zadań specjalnych. Aby zapewnić sobie podwójne szyfrowanie możesz skorzystać z połączeń Litwa-Łotwa, Taiwan-Hong Kong albo USA-Kanada. Serwery na Łotwie i w Szwecji pozwalają na korzystanie z sieci TOR poprzez tunel VPN, jeżeli chcesz się dodatkowo zabezpieczyć. Z kolei w Kanadzie, Niemczech, na wyspach brytyjskich oraz w USA są super szybkie serwery do streamingu programów TV. W kilku krajach (Kanada, Niemcy, Włochy, Stany Zjednoczone) są maszyny, które stanowią zaporę przed atakami DDoS. Dedykowane adresy IP oferują zaś 2 serwery w USA. Oczywiście jeżeli zależy Ci na tych dodatkowych możliwościach po prostu skonfigurujesz swój VPN wybierając serwer znajdujący się w najbliższej lokalizacji.

Prywatność i bezpieczeństwo NordVPN

NordVPN ma bardo dobrze skonstruowaną, szeroko opisaną i nie pozostawiającą żadnych wątpliwości politykę prywatności, która dokładnie określa jakie informacje o swoich klientach firma przechowuje i w jaki sposób je wykorzystuje a także jak je chroni. Zgodnie z tym, co można w tej polityce wyczytać, NordVPN bardzo ściśle przestrzega zasady „żadnych logów” i nigdzie nie zapisuje ani nie przechowuje żadnych informacji o połączeniach swoich użytkowników wykonywanych poprzez serwery VPN.

Ponieważ siedziba firmy mieści się w Panamie i podlega tamtejszemu prawu, które nie nakłada na dostawców tego typu usług żadnych obowiązków dotyczących zbierania czy przechowywania tego typu danych, NordVPN nie monitoruje, nie zbiera, nie przechowuje ani nikomu nie udostępnia żadnych informacji na temat aktywności w czasie połączenia VPN. Jest to bardzo wyraźnie podkreślone w polityce prywatności.

Mechanizmy bezpieczeństwa NordVPN

Większość serwerów w sieci NordVPN obsługuje OpenVPN, L2TP, PPTP oraz proxy HTTP i proxy Sock5. Uwierzytelnienie odbywa się w bezpieczny sposób, a same dane szyfrowane są mocnymi algorytmami, zgodnie z wszystkimi obowiązującymi dziś w sieci standardami. W dokumentacji na stronach dostawcy są bardzo przystępnie napisane i zrozumiałe przewodniki, które dokładnie wyjaśniają w jaki sposób korzystać z usługi i w jakich sytuacjach najlepiej sprawdzają się określone protokoły i jak skorzystać z nich na różnych urządzeniach. Nie mając nawet większej wiedzy na ten temat z pewnością dasz sobie radę.

Wsparcie techniczne, dedykowane aplikacje i oprogramowanie NordVPN

NordVPN to jeden z niewielu dostawców, który udostępnia swoim klientom całodobową pomoc za pośrednictwem czata. Wsparcie na żywo, przez 24 godziny na dobę – zawsze jest dostępny ktoś, kto odpowie na pytania związane z parametrami usługi, płatnościami, planami abonamentowymi a nawet pomoże rozwiązać prostsze problemy techniczne. Poważniejsze problemy zgłasza się poprzez email. System rozwiązywania problemów również działa praktycznie bez przerwy.

NordVPN opracował swoje własne aplikacje i programy, dzięki którym będziesz w stanie właściwie skonfigurować usługę na swoich urządzeniach z Windows, Mac OSX, iOS oraz Android. Obsługa tych aplikacji nie sprawia trudności, jest łatwa i intuicyjna.

Szybkość połączenia NordVPN

Ogólna wydajność serwerów NordVPN oceniana jest bardzo wysoko. Oczywiście przesył danych przez tunel VPN musi obniżyć nieco prędkość transmisji, informacji muszą być przecież po drodze zaszyfrowane, w dodatku przechodzą przez dodatkowe miejsca w sieci. Niemniej jednak prędkość danych w testach obniżyła się o mniej niż 10%, co jest wartością całkowicie zadowalającą.

Podsumowanie recenzji

NordVPN to dostawca o ugruntowanej pozycji na rynku, na którym profesjonalnych usług VPN dostarcza od 2012 roku. Firma dynamicznie rozwija swoją sieć, w tej chwili dysponując ponad 3300 serwerami w 59 krajach. Najwięcej lokalizacji w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Holandii, są oczywiście także maszyny w Polsce. NordVPN nie zapisuje nigdzie i nie gromadzi logów z połączeń w sieci VPN. Po tym, jakie dane, gdzie i kiedy przesyłasz korzystając z tego VPN, zgodnie z ich polityką prywatności, nie zostaje nigdzie żaden ślad. Umożliwia to między innymi to, że główna siedziba firmy mieści się w Panamie, kraju którego prawo bardzo szanuje wolność i anonimowość w sieci.

DostawcaCenaFunkcjeOcenaZniżkaWięcej
€2.80
za miesiąc
 • 5300+ lokalizacji w 59 krajach
 • Windows, Mac, Linux, Android, iOS, Routrery
 • Max. 6 urządzeń
 • OpenVPN, PPTP, L2TP/IPSec
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu
-72%
Przy płatności
na 2 lata z góry
Zobacz stronę
Recenzja NordVPN

Cena miesięczna podana w dolarach (USD) dotyczy płatności na rok z góry.