VPN na iPhone’a i iPada: jak ochronić system iOS?

iPhone’y wzbudzają w ludziach skrajne uczucia – albo się je kocha, albo nienawidzi. Jako jedne z urządzeń znanej firmy Apple, cechują się niezawodnym działaniem, dużą trwałością i dedykowanym systemem operacyjnym – iOS. Chociaż uważa się, że iPhone’y to jedne z najbardziej bezpiecznych smartfonów na rynku, to wprowadzone zabezpieczenia wciąż nie są na tyle solidne, aby chroniły dane z urządzenia przed ich wykradzeniem lub bezprawnym wykorzystaniem. Tutaj z pomocą przychodzi VPN dla iPhone – nowoczesne rozwiązanie, dostępne dla każdego użytkownika smartfonu z logo nadgryzionego jabłka. Zastanawiasz się nad zainstalowaniem na swoim iPhonie sieci VPN? Ten artykuł pomoże Ci podjąć właściwą decyzję.

TOP 5 najlepszych VPN na iOS – Wrzesień 2021

# Dostawca Cena Funkcje Ocena Zniżka Więcej
1 €2.80
za miesiąc
 • 5300+ lokalizacji w 59 krajach
 • Windows, Mac, Linux, Android, iOS, Routrery
 • Max. 6 urządzeń
 • OpenVPN, PPTP, L2TP/IPSec
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu
-72%
Przy płatności
na 2 lata z góry
Zobacz stronę
Recenzja NordVPN
Odbierz zniżkę -69% na NordVPN »
2 €2.13
za miesiąc
 • 3200+ serwerów w 65 krajach
 • Windows, Mac, Linux, Android, iOS, Routrery
 • Nieograniczona liczba urządzeń
 • OpenVPN, PPTP, L2TP/IPSec
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu
-81%
Przy płatności
na 2 lata z góry
Zobacz stronę
Recenzja Surfshark
Odbierz zniżkę -81% na Surfshark »
3 €2.59
za miesiąc
 • 3200+ lokalizacji w 140+ krajach
 • Windows, Mac, Linux, Android, iOS, Routrery
 • Max. 10 urządzeń
 • OpenVPN, PPTP, L2TP/IPSec
 • 31-dniowa gwarancja zwrotu
-73%
Przy płatności
na 2 lata z góry
Zobacz stronę
Recenzja PureVPN
4 $8.32
za miesiąc
 • 160+ lokalizacji w 94+ krajach
 • Windows, Mac, Linux, Android, iOS, Routrery
 • Max. 3 urządzenia
 • OpenVPN, PPTP, L2TP/IPSec
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu
-35%
Przy płatności
na rok z góry
Zobacz stronę
Recenzja ExpressVPN
5 $3.75
za miesiąc
 • 1500+ lokalizacji w 75+ krajach
 • Windows, Mac, Linux, Android, iOS, Routrery
 • ∞ urządzeń
 • OpenVPN, PPTP, L2TP/IPSec
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu
-66%
Przy płatności
na rok z góry
Zobacz stronę
Recenzja IPVanish

Ceny miesięczne podane w dolarach (USD) lub euro (EUR) dotyczą płatności na minimum rok z góry.

iPhone to urządzenie bardzo bezpieczne. Uważa się, że jest dużo mniej narażone na ataki hakerów i wgranie złośliwego oprogramowania niż inne smartfony, korzystające z systemu Android. Większośc iPhone’ów, w szczególności nowych modeli, posiada szereg zabezpieczeń systemowych, które zapobiegają kradzieży danych, np.:

 • zamiast zabezpieczenia odblokowania telefonu za pomocą odcisku palca, można ustawić hasło lub kod alfanumeryczny – im dłuższy, tym więcej czasu zajmie jego złamanie;
 • Erase Data, czyli kasowanie zawartości smartfona po dziesięciokrotnym, błędnym wpisaniu hasła dostępu;
 • Notification View – kiedy Twój iPhone będzie zablokowany, nikt nie uzyska dostępu do historycznych powiadomień; opcję tę możesz włączyć również, np. na kalendarzu;
 • możliwość wyłączenia podglądu treści wiadomości w powiadomieniach lub usługi iCloud.

Te zabezpieczenia ochronią Twojego iPhone’a przed fizyczną ingerencją osób nieuprawnionych. A co z ochroną połączeń z siecią internet? Na ten problem producent nie znalazł jeszcze rozwiązania, dlatego musisz zadbać o nie sam i zainstalować na swoim smartfonie VPN na iOS. Inwestując kilka dolarów miesięcznie w dobrą i sprawdzoną sieć VPN dla iPhone od renomowanego dostawcy, zyskujesz:

 • bezpieczeństwo w sieci – każda Twoja aktywność będzie szyfrowana według klucza, najczęściej 128-Bit lub 256-Bit, co oznacza, że żadna osoba nie uzyska informacji o tym, co aktualnie robisz w internecie. Ochronie będzie podlegała nie tylko Twoja codzienna aktywność, ale również loginy i hasła do kont bankowych, na portalach społecznościowych, do firmowego intranetu, itp. Łącząc się z internetem za pośrednictwem serwera VPN ze swojego iPhone’a, możesz bezpiecznie korzystać z publicznego wi-fi, nie narażając się tym samym na kradzież danych lub atak złośliwego oprogramowania.
 • ochronisz swoja prywatność – ile razy zdarzyło Ci się, że po tym, kiedy przeglądałeś mobilną stronę internetową sklepu, później w wielu miejscach wyskakiwały Ci reklamy przedmiotów, których szukałeś? Takie działania możliwe są dzięki zbieraniu informacji o adresie IP, który został Ci przydzielony przez dostawcę internetu. Zmiana IP powoduje, że nie tylko pozbędziesz się niechcianych reklam, ale również będziesz mógł skorzystać z usług, na które została nałożona blokada geolokalizacyjna. Zanim połączysz się z żądaną stroną www, połączenie przejdzie przez serwer VPN, tak więc dostawca tej strony zobaczy adres IP serwera, a nie Twój. Jeśli serwer będzie położony w USA, zyskasz amerykańskie IP, jeśli w Niemczech – niemieckie, itd. Będziesz mógł też bezpiecznie korzystać z sieci P2P i torrentów. Zwróć jednak uwagę, czy dostawca VPN gromadzi logi – jeśli tak, nie korzystaj z jego oferty.
 • możliwość ominięcia cenzury i zmiany geolokalizacji – dzięki zmianie IP. Ktoś nałożył na Ciebie bana? Nie ma problemu – połącz się ze zbanowaną stroną na swoim iPhonie przez VPN, a uzyskasz swobodny dostęp do pożądanych treści.
 • nieograniczony streaming danych i możliwość korzystania z usług VOD z całego świata – jeśli jesteś użytkownikiem Netflixa, to wiesz, że jego oferta różni się w zależności od kraju, w którym się znajdujesz. VPN pozwala ominąć blokady programistów i skorzystać z najszerszej oferty, dostępnej jedynie w Stanach Zjednoczonych. Dzięki VPN na swoim iPhonie obejrzysz także polską telewizję, przebywając za granicą lub zagraniczną telewizję, kiedy przebywasz w Polsce, bez konieczności wykupywania lokalnych abonamentów.

VPN dla iOS – jaki będzie najlepszy?

Lista funkcjonalności jest długa, jednak aby z nich korzystać, powinieneś wybrać odpowiednią sieć VPN na iOS. Odpowiednią, czyli taką, która zapewnia możliwie jak największą użyteczność, za jak najmniejsze pieniądze. Od razu odpadają więc sieci oferujące VPN za darmo. Co prawda spełniają drugi warunek – nie wydasz na nie ani grosza – jednak w zamian otrzymasz limitowaną usługę VPN dla iPhone, z której nie będziesz mógł w pełni korzystać. Bezpłatne abonamenty są przydatne, kiedy VPN chcesz używać jedynie przez krótki czas i nie zależy Ci na prywatności i wysokim poziomie ochrony. VPN dla iPhone musi by jednak na tyle solidny, aby smartfon mógł być chroniony w 100%, dlatego wybrana sieć powinna charakteryzować się:

 • możliwością pobrania klienta VPN dedykowanego systemowi iOS z App Store. Warunek ten jest ważny, ponieważ nie każda aplikacja uniwersalna dobrze radzi sobie ze specyficznymi wymaganiami tego systemu. iOS pojawia się jedynie na urządzeniach marki Apple, a skoro system jest przypisany tylko do tych urządzeń, to również aplikacja powinna być do nich dostosowana. Co więcej, klient przeznaczony dla iPhone lepiej współdziała z innymi aplikacjami, nie obciąża telefonu i może się automatycznie aktualizować, przez co zawsze będzie działał bez zarzutu.
 • nieograniczoną przepustowością i brakiem limitów transferu – iPhone daje Ci wiele możliwości, dlatego VPN dla iPhone również powinien Ci je zapewniać. Limity nakładane przez dostawców VPN na przepustowość i transfer ograniczają Twoją wolność, nie pozwalają Ci skorzystać w pełni ze streamingu, usług VOD lub sieci P2P, dlatego wybierz dostawcę, który gwarantuje brak limitów na swoje usługi.
 • szybkim połączeniem – jedną z wad VPN iPhone jest realne spowolnienie połączenia z internetem, jednak wielu renomowanych dostawców zapewnia, że nawet, jeśli VPN spowolni połączenie, to nie będzie to odczuwalne dla użytkownika.
 • silnym szyfrowaniem, najlepiej takim, które wykorzystuje protokół OpenVPN – to obecnie najlepszy protokół na rynku, zapewniający najbardziej zaawansowane szyfrowanie i najmniej podatny na ataki hakerów.
 • dużą ilością serwerów w wielu lokalizacjach, w tym w Polsce – w czasach, kiedy coraz więcej podróżujemy, na znaczeniu zyskują usługi, ułatwiające kontakt z każdego miejsca na świecie. Niezależnie od tego, gdzie będziesz przebywać, VPN zapewni Ci stały dostęp do usług, z których korzystasz na co dzień, jak również tych, z których chcesz korzystać okazjonalnie. Wystarczy, że połączysz się przez swój iPhone z VPN, a świat stanie dla Ciebie otworem.

Najlepsza sieć VPN dla iPhone posiada wszystkie te cechy, a dodatkowo, daje gwarancję satysfakcji na okres 7 do 31 dni, podczas której możesz bezpłatnie i bez podania powodu zrezygnować z usługi. Polecane VPN iPhone to:

Ci dostawcy oferują najlepszy stosunek ceny do jakości usług.

Jak skonfigurować VPN na iOS?

Wyżej przeczytałeś, że dobry dostawca dostarcza dedykowanego Klienta VPN na iOS. To ważne, ponieważ korzystanie z tego klienta jest również najłatwiejszą opcją na konfigurację całej sieci. Wystarczy, że pobierzesz klienta wybranej sieci z App Store i zainstalujesz go na swoim iPhonie lub iPadzie. Później zostaniesz poproszony o podanie loginu i hasła i gotowe! Możesz już korzystać z pełnej funkcjonalności swojej nowej sieci VPN na iOS. Aplikacje te mają jeszcze jedną, ważną zaletę – intuicyjną obsługę. Nie musisz więc martwić się o skomplikowaną instalację lub czasochłonne ustawianie połączenia z wybranym serwerem. Wszystkie informacje są rozmieszczone w prosty i przejrzysty sposób, lista serwerów jest “pod ręką”, a w niektórych będziesz mógł nawet stworzyć swoja własną listę, na której znajdą się najczęściej używane przez Ciebie serwery. Dzięki temu korzystanie z aplikacji VPN dla iPhone będzie jeszcze łatwiejsze i przyjemniejsze.

VPN dla iPhone – warto czy nie warto?
Po przeczytaniu tego artykułu odpowiedź może być tylko jedna – zdecydowanie warto. Zastanów się do czego będziesz używać sieci VPN i weź pod uwagę cechy wymienione w artykule, a Twój wybór na pewno będzie trafny.