VPN dla MacOS: Najlepsze VPN na sprzęty Apple

Urządzenia marki Apple znane są z wysokiej jakości. Spełniają wiele wyśrubowanych norm, w tym tych, dotyczących bezpieczeństwa. Wydawać by się mogło, że są na tyle bezpieczne, że nie musisz stosować żadnych innych zabezpieczeń, które dodatkowo ochronią Cię przed niebezpieczeństwami, np. ze strony internetowych hakerów, ale czy rzeczywiście tak jest? Czy stosowanie VPN dla Mac jest konieczne?

TOP 5 najlepszych VPN dla MacOS – Wrzesień 2021

# Dostawca Cena Funkcje Ocena Zniżka Więcej
1 €2.80
za miesiąc
 • 5300+ lokalizacji w 59 krajach
 • Windows, Mac, Linux, Android, iOS, Routrery
 • Max. 6 urządzeń
 • OpenVPN, PPTP, L2TP/IPSec
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu
-72%
Przy płatności
na 2 lata z góry
Zobacz stronę
Recenzja NordVPN
Odbierz zniżkę -69% na NordVPN »
2 €2.13
za miesiąc
 • 3200+ serwerów w 65 krajach
 • Windows, Mac, Linux, Android, iOS, Routrery
 • Nieograniczona liczba urządzeń
 • OpenVPN, PPTP, L2TP/IPSec
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu
-81%
Przy płatności
na 2 lata z góry
Zobacz stronę
Recenzja Surfshark
Odbierz zniżkę -81% na Surfshark »
3 €2.59
za miesiąc
 • 3200+ lokalizacji w 140+ krajach
 • Windows, Mac, Linux, Android, iOS, Routrery
 • Max. 10 urządzeń
 • OpenVPN, PPTP, L2TP/IPSec
 • 31-dniowa gwarancja zwrotu
-73%
Przy płatności
na 2 lata z góry
Zobacz stronę
Recenzja PureVPN
4 $8.32
za miesiąc
 • 160+ lokalizacji w 94+ krajach
 • Windows, Mac, Linux, Android, iOS, Routrery
 • Max. 3 urządzenia
 • OpenVPN, PPTP, L2TP/IPSec
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu
-35%
Przy płatności
na rok z góry
Zobacz stronę
Recenzja ExpressVPN
5 $3.75
za miesiąc
 • 1500+ lokalizacji w 75+ krajach
 • Windows, Mac, Linux, Android, iOS, Routrery
 • ∞ urządzeń
 • OpenVPN, PPTP, L2TP/IPSec
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu
-66%
Przy płatności
na rok z góry
Zobacz stronę
Recenzja IPVanish

Ceny miesięczne podane w dolarach (USD) lub euro (EUR) dotyczą płatności na minimum rok z góry.

Urządzenia z logo nadgryzionego jabłka cieszą się ogromną popularnością na całym świecie. Użytkownicy doceniają głównie ich intuicyjną obsługę, bardzo długi czas pracy na baterii i szerokie możliwości konfiguracji. Dla wielu sporą zaletą tych urządzeń jest macOS, czyli system operacyjny, dedykowany urządzeniom Apple. W kontekście sieci VPN mac OS posiada jedną zaletę, której nie ma Windows – systemowe szyfrowanie danych. Znasz je już z zalet sieci VPN, jednak w tym przypadku oznacza coś innego. System mac OS posiada wbudowane narzędzia, które pozwalają szyfrować zawartość dysku oraz stworzyć szyfrowane obrazy dysków. Operacja ta wymaga jedynie kilku kliknięć.

Co to ma wspólnego z siecią VPN? Odpowiedź jest krótka – nic. Wszelkie systemowe zabezpieczenia mac OS dotyczą zawartości komputera i tego co znajduje się na jego dysku. Szyfrowanie dysku, czytnik linii papilarnych, różnego rodzaju hasła, itp. zabezpieczają jedynie zawartość urządzenia, nie zaś jego połączenie z siecią internet – za to odpowiada sieć VPN.

Jak wybrać sieć VPN dla macOS?

Zanim wybierzesz sieć VPN dla mac OS, weź pod uwagę dwa istotne elementy.

 • Nie każda sieć VPN będzie dostosowana do specyficznych potrzeb systemu macOS. Wiele z nich jest kompatybilnych z Windowsem i Linuxem, ale mac OS stanowi dla nich wyzwanie, przez co możesz spotkać się z problemami w płynnym działaniu, przerwami w dostawie usługi lub zakłóceniami w połączeniu.
 • Konfiguracja VPN na mac OS przebiega dwoma drogami: albo przez systemowe ustawienia, albo w dedykowanej temu systemowi aplikacji. O ile pierwsza opcja nie jest skomplikowana, o tyle druga to kwestia znacznie łatwiejsza. Problem jednak tkwi w samej aplikacji – nie wszyscy dostawcy udostępniają dedykowanego klienta VPN dla Mac, a te uniwersalne mogą niedokładnie dostosować się do Twojego systemu.

Zatem jak wybrać odpowiedni VPN na Macbooka, iMaca, Maca Mini, Maca Pro lub inne urządzenie Apple? Szczególnym zainteresowaniem obdarz poniższe czynniki:

 • dostępne protokoły szyfrujące – im bezpieczniejsze i bardziej zaawansowane, tym lepiej dla Twojego Maca. Obecnie najlepszy jest protokół OpenVPN, który doskonale działa również na urządzeniach Apple. Korzystanie z niego wymaga jednak zainstalowania dodatkowej aplikacji dla mac OS – Tunnelblick. W standardzie, przy ręcznej konfiguracji VPN, na swoim Macu możesz włączyć sieć VPN z użyciem protokołów L2T przez IPSec, IPSec i IKEv2.
 • stopień ochrony prywatności, który zależy nie tylko od protokołu szyfrującego, ale również, np. gromadzenia logów czy skutecznej zmiany IP. Podniesienie bezpieczeństwa jest podstawowym zadaniem sieci VPN, które nie zostanie spełnione, jeśli dostawca gromadzi informacje o tym, jakie strony odwiedzasz, na których z nich zapisujesz swoje loginy i hasła lub z jaką częstotliwością korzystasz z niektórych usług. Bezpieczna sieć VPN nie zapisuje logów, a oferowane przez dostawcę usługi zapewniają skuteczną zmianę IP – to dzięki niej możesz ustrzec się przed śledzeniem Twojej aktywności w internecie przez rząd, hakerów, a nawet Google Ads.
 • dostępność klienta VPN macOS – konfiguracja VPN w dedykowanej aplikacji jest zdecydowanie łatwiejsza niż dokonanie ręcznych ustawień. W większości przypadków wystarczy jedynie założyć konto u dostawcy VPN, pobrać i zainstalować wybraną aplikację, a później zalogować się do niej. Większość programów VPN charakteryzuje się bardzo łatwą i intuicyjna obsługą oraz pozwala na stworzenie listy ulubionych serwerów, z których korzystasz najczęściej, dzięki czemu możesz połączyć się z VPN jeszcze szybciej. Otrzymasz też możliwość automatycznego połączenia z VPN przy uruchomieniu Twojego Maca, co sprawi, że każda aktywność w internecie będzie zabezpieczona, niezależnie, czy surfujesz po stronach www, czy tylko zalogujesz się do ulubionego komunikatora internetowego.
 • jakość, prędkość i stabilność połączenia z VPN – musisz mieć świadomość, że łącząc się z internetem przez VPN, prędkość tego połączenia sieciowego może ulec spowolnieniu. Spowodowane jest to faktem dołączenia dodatkowego “przystanku” w postaci serwera VPN. Korzystanie z sieci może być więc czasami nieco uciążliwe, ale wielu z dostawców gwarantuje bardzo wysoką jakość usług, która nie powoduje odczuwalnego spowolnienia internetu.

Płatny czy bezpłatny VPN dla Mac?

W wyborze VPN dla Mac liczy się nie tylko jego jakość, ale również cena. Zdecydowanie bardziej korzystna finansowo jest opcja bezpłatna – nie potrzebujesz pieniędzy, aby otrzymać dostęp do VPN. Na tym jednak kończą się zalety tej opcji, a wad jest zdecydowanie więcej. Bezpłatne sieci VPN dla Mac rzadko udostępniają dedykowanego klienta, przez co jesteś zmuszony do ręcznej konfiguracji, która, choć stosunkowo prosta, wymaga jednak kilku umiejętności i chociaż podstawowej wiedzy informatycznej. Jeśli należysz do laików w tej kwestii, a ciągi niezrozumiałych komunikatów Cię przerażają – ta opcja zdecydowanie nie jest dla Ciebie.

Stara mądrość, według której “w życiu nie ma nic za darmo”, sprawdza się również w przypadku VPN. Za bezpłatną sieć nie zapłacisz pieniędzmi, ale swoimi danymi osobowymi. Ceną za brak konieczności angażowania środków finansowych jest więc “sprzedaż” Twoich danych osobowych, oraz informacji o całej Twojej aktywności w Sieci – tego jakie strony odwiedzasz, kiedy, co na nich robisz itd.

Bezpłatne sieci VPN często nie są też tak funkcjonalne, jak ich płatne odpowiedniki. Nie pozwalają w pełni korzystać z zalet VPN, np. nie udostępniają dedykowanych serwerów, ułatwiających połączenia w sieci P2P lub streamowanie danych.

Wybór abonamentu VPN dla macOS jest więc uzależniony głównie od Twoich potrzeb. Wersje bezpłatne nie zapewniają tak dużego bezpieczeństwa jak wersje płatne, chociażby ze względu na fakt, że nie wszystkie używają najbezpieczniejszego obecnie protokołu szyfrującego OpenVPN. Więc jeśli zależy Ci na maksymalnie dużym bezpieczeństwie, wybierz plan płatny, który posiada w swojej ofercie OpenVPN. Bezpłatne abonamenty będą jednak bardziej odpowiednie, kiedy chcesz używać VPN jedynie okresowo, np. przez kilka dni, a Twoje wymagania ograniczają się do zmiany IP i szyfrowania podstawowej aktywności, jak przeglądanie stron www lub zmiana adresu IP na inny – kiedy przebywasz za granicą. Pamiętając, że wszystko odbywa się kosztem Twojej prywatności.

Zastanawiasz się, które sieci VPN dla mac OS są najlepsze? Do faworytów należą obecnie NordVPN, ExpressVPN, IPVanish VPN, PureVPN i Surfshark. Ich cena nie jest wysoka i idzie w parze z jakością usług. Niezależnie, którego z tych dostawców wybierzesz, możesz liczyć na szybki i niezawodny VPN na Twoje urządzenie z mac OS.

Konfiguracja VPN na Macbook

Jak wspomnieliśmy już wyżej, używanie sieci VPN na Macbook wymaga odpowiedniej konfiguracji, a możesz jej dokonać na dwa sposoby:

 1. używając dedykowanego klienta VPN,
 2. ręcznie, bezpośrednio w systemie mac OS.

Pierwsza opcja jest zdecydowanie szybsza, wymaga ściągnięcia aplikacji ze strony dostawcy VPN. Pobranie aplikacji zawsze jest bezpłatne, a wybrać należy tę, która jest dedykowana mac OS. Jeszcze do niedawna użytkownicy Macbooków, iMaców, Maców Mini, iMaców Pro, Maców Pro i innych sprzetów Appple musieli zadowolić się uniwersalnymi aplikacjami, jednak obecnie niemal każdy dostawca VPN, który liczy się na rynku, udostępnia dedykowanego klienta. Często aplikacja kliencka dostępna jest także bezpośrednio w Mac App Store. Jej instalacja jest tak łatwa, jak instalacja, np. Skype czy Chrome – trzeba postępować zgodnie ze wskazówkami instalatora. Natomiast konfiguracja ręczna to opcja dla zaawansowanych, ponieważ jest nieco bardziej skomplikowana.

Wielu dostawców VPN pozwala na automatyczne użycie protokołu OpenVPN, jednak nie u każdego jest on w standardzie. W tej sytuacji trzeba go samodzielnie zainstalować na Macbooku i skonfigurować sieć VPN. Służy do tego klient OpenVPN, dedykowany macOS, czyli Tunnelblick.

Konfiguracja VPN na Macbooku nie jest trudna. Wybierz swoją funkcjonalną sieć VPN i ciesz się nowymi możliwościami i bezpieczeństwem w sieci.