OpenVPN – sposób na bezpieczne szyfrowane połącznie VPN

Jednym z kryteriów wyboru sieci VPN jest rodzaj protokołu szyfrującego. Najbardziej popularnym i jednocześnie uznanym za najbezpieczniejszy jest protokół OpenVPN. Jego poziom bezpieczeństwa, zaawansowane szyfrowanie, duża konfigurowalność oraz kompatybilność z wieloma rodzajami urządzeń sprawiają, że OpenVPN używany jest w Stanach Zjednoczonych, do ochrony informacji w placówkach rządowych. Czym właściwie jest OpenVPN, jak działa i dlaczego warto wybrać sieć VPN z tym protokołem?

TOP 5 najlepszych VPN z OpenVPN – Wrzesień 2021

# Dostawca Cena Funkcje Ocena Zniżka Więcej
1 €2.80
za miesiąc
 • 5300+ lokalizacji w 59 krajach
 • Windows, Mac, Linux, Android, iOS, Routrery
 • Max. 6 urządzeń
 • OpenVPN, PPTP, L2TP/IPSec
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu
-72%
Przy płatności
na 2 lata z góry
Zobacz stronę
Recenzja NordVPN
Odbierz zniżkę -69% na NordVPN »
2 €2.13
za miesiąc
 • 3200+ serwerów w 65 krajach
 • Windows, Mac, Linux, Android, iOS, Routrery
 • Nieograniczona liczba urządzeń
 • OpenVPN, PPTP, L2TP/IPSec
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu
-81%
Przy płatności
na 2 lata z góry
Zobacz stronę
Recenzja Surfshark
Odbierz zniżkę -81% na Surfshark »
3 €2.59
za miesiąc
 • 3200+ lokalizacji w 140+ krajach
 • Windows, Mac, Linux, Android, iOS, Routrery
 • Max. 10 urządzeń
 • OpenVPN, PPTP, L2TP/IPSec
 • 31-dniowa gwarancja zwrotu
-73%
Przy płatności
na 2 lata z góry
Zobacz stronę
Recenzja PureVPN
4 $8.32
za miesiąc
 • 160+ lokalizacji w 94+ krajach
 • Windows, Mac, Linux, Android, iOS, Routrery
 • Max. 3 urządzenia
 • OpenVPN, PPTP, L2TP/IPSec
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu
-35%
Przy płatności
na rok z góry
Zobacz stronę
Recenzja ExpressVPN
5 $3.75
za miesiąc
 • 1500+ lokalizacji w 75+ krajach
 • Windows, Mac, Linux, Android, iOS, Routrery
 • ∞ urządzeń
 • OpenVPN, PPTP, L2TP/IPSec
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu
-66%
Przy płatności
na rok z góry
Zobacz stronę
Recenzja IPVanish

Ceny miesięczne podane w dolarach (USD) lub euro (EUR) dotyczą płatności na minimum rok z góry.

Czym jest protokół komunikacyjny VPN i dlaczego jest tak ważny?

Wymiana informacji pomiędzy dwoma urządzeniami przebiega według określonego schematu, z zachowaniem ściśle zdefiniowanych reguł i zasad. Ich zbiór nazywa się protokołem komunikacyjnym. Dzięki różnym protokołom komunikacyjnym możliwe jest codzienne korzystanie z internetu.

Protokoły komunikacyjne są też podwaliną działania sieci VPN. Od ich prawidłowego funkcjonowania zależy:

 • szyfrowanie danych,
 • przesył i odbiór danych,
 • uwierzytelnienie użytkownika.

Sieci VPN korzystają z określonych protokołów, m.in. PPTP, L2TP/IPSec, IKEv2, SSTP i OpenVPN. Protokoły te różnią się między sobą i, w zależności od wymagań użytkownika, cechy te mogą być uznane za zalety lub wady.

Żeby dobrze zrozumieć, dlaczego protokół Open VPN jest tak popularny, trzeba poznać znaczenie jeszcze dwóch pojęć:

 • algorytm szyfrujący – to mechanizm matematyczny, według którego szyfrowane są dane. Najczęściej używane algorytmy to: AES (Advanced Encryption Standard), służący głównie do szyfrowania danych, RSA – szyfrujący klucze oraz skróty SHA-1 lub SHA-2, wykorzystywane do uwierzytelniania.
 • długość klucza, czyli ilość bitów, których używa algorytm szyfrujący. Innymi słowy, długość klucza to ciąg znaków, umożliwiający szyfrowanie i deszyfrowanie danych. Przyjmuje się, że im klucz jest dłuższy, tym bezpieczniejsze i trudniejsze do złamania jest szyfrowanie, ale jednocześnie czas potrzebny na zaszyfrowanie i odszyfrowanie danych trwa dłużej. Obecnie używa się kluczy o długości 128-bit, 192-bit i 256-bit.

Czym cechuje się protokół Open VPN?

Open VPN to obecnie najbardziej zaawansowany protokół szyfrujący, który wykorzystuje się w sieci VPN. Jest to pakiet oprogramowania, dzięki któremu można nawiązać bezpieczne połączenie między dwoma punktami lub stronami (w sieciach mostkowanych lub routowanych). Jak sama nazwa wskazuje, protokół ten jest otwarty, a konkretnie korzysta z rozwiązań open-source. OpenVPN jest bardzo funkcjonalny, ponieważ opiera się o bibliotekę OpenSSL i dwa protokoły – TLSv1 i SSLv3, a przez to może być skonfigurowany na dowolnym porcie, np. TCP 443 lub UDP – z tym drugim współpracuje najlepiej. Używanie OpenVPN pozwala na ukrycie faktu połączenia z wykorzystaniem VPN, a tym samym pominięcie firewalli (dosłownie z angielskiego zapór ogniowych, zabezpieczających i filtrujących dane wychodzące i przychodzące do komputera z internetu lub sieci wewnętrznej), które niekiedy blokują połączenie z VPN.

Rozwiązania open-source i biblioteka OpenSSL bardzo podnoszą konfigurowalność protokołu OpenVPN. Współpracuje on ze wszystkimi algorytmami szyfrującymi, właściwymi dla biblioteki OpenSSL, m.in. AES, Blowfish, RC5 i 3DES, oraz wykorzystuje kilka metod uwierzytelnienia, np. certyfikaty, klucze lub nazwę użytkownika i hasło. Szczególną uwagę warto zwrócić na algorytm AES, który uważany jest za najbardziej bezpieczny, i w protokole OpenVPN pozostaje zwykle do wyboru w dwóch wersjach – 128-bit lub 256-bit.

W odróżnieniu od innych protokołów Open VPN nie jest dostępny domyślnie z żadnym systemem operacyjnym. Żeby go używać, trzeba zainstalować i skonfigurować specjalne aplikacje. Dla każdego systemu dostępna jest inna wersja aplikacji, dlatego powinieneś wybrać tę, która jest przypisana do konkretnej wersji Twojego systemu, np. Windowsa, MacOS, Linuxa, Solarisa, FreeBSD, OpenBSD lub QNX. Osobne aplikacje zostały też stworzone dla urządzeń mobilnych z systemami Android i iOS, a jeszcze inna wersja powstała do instalacji na routerach. Ostatnia opcja jest szczególnie popularna, ponieważ dzięki niej nie musisz instalować protokołu na wszystkich urządzeniach osobno, a wystarczy jedna instalacja na routerze – wtedy każde urządzenie, które łączy się z internetem za pośrednictwem routera, może korzystać z protokołu OpenVPN.

Czy szyfrowanie AES zwiększa bezpieczeństwo korzystania z VPN?

Szyfrowanie AES nazywane jest “złotym standardem”. To jedna z najnowszych technologii, w której, jak dotąd, nie znaleziono poważnych wad. AES porównuje się najczęściej z Blowfish – oba algorytmy są bardzo dobre, jednak AES ma przewagę, głównie dzięki temu, że może obsługiwać większe pliki. Pozwala na to szyfrowanie 128-bit, które jest bardziej zaawansowane od szyfrowania 64-bit, stosowanego najczęściej w algorytmie Blowfish. Niezależnie od tego, oba algorytmy posiadają certyfikat Narodowego Instytutu Standaryzacji i Technologii (amerykańska wersja Głównego Urzędu Miar).

Czy OpneVPN ma jakieś wady?

Protokół OpenVPN przeszedł wiele testów i symulacji, w wyniku których nie udało się znaleźć żadnych błędów i pomyłek, umożliwiających osłabienie szyfrowania. Wskazano jedynie na dwie niedogodności, które jednak nie mają wpływu na bezpieczeństwo.

 1. Prędkość działania – jest uzależniona od poziomu szyfrowania. Bezsprzecznie OpenVPN osiąga lepsze wyniki w tej kwestii niż inne protokoły, chociażby IPSec, jednak przy użyciu klucza 256-bit powinieneś spodziewać się spowolnienia połączenia, w porównaniu do osiągów klucza 128-bit. Można więc powiedzieć, że ceną większego bezpieczeństwa jest prędkość połączenia.
 2. Konfiguracja – w porównaniu do innych protokołów, konfiguracja OpenVPN jest skomplikowana, szczególnie wtedy, kiedy chcesz użyć oprogramowania protokołu, przeznaczonego dla niemal każdego systemu, czyli niejako “uniwersalnego”. Aby prawidłowo skonfigurować OpenVPN, musisz ściągnąć i zainstalować klienta, a później dodatkowo ustawić urządzenie, na którym ma działać protokół. Częściowym rozwiązaniem tego problemu są niestandardowe aplikacje, oferowane przez wielu dostawców usług VPN, w tym ExpressVPN lub NordVPN.

W jednym z licznych audytów bezpieczeństwa OpenVPN analiza kodu wykazała kilka błędów. Określono jednak, że są to błędy niskiego lub średniego ryzyka, które nie mają wpływu na obniżenie poziomu bezpieczeństwa stosowania tego protokołu. Wykryte błędy dotyczyły procesu uwierzytelniania, szyfrowania kanału sterowania lub konfiguracji. Ostatecznie i tym razem OpenVPN został uznany za protokół bardzo bezpieczny.

OpenVPN jest zaawansowanym protokołem, który świetnie działa na komputerach i urządzeniach z systemami “stacjonarnymi”, jak Windows, Linux lub MacOS. Na nieco mniejsze wsparcie możesz liczyć w przypadku urządzeń z systemami mobilnymi, jak Android lub iOS, jednak z biegiem czasu sytuacja ta ulega zmianie na lepsze.

Czy warto korzystać z OpenVPN?

Zdecydowanie tak! OpenVPN to obecnie najbezpieczniejszy protokół szyfrujący, który znacznie podnosi bezpieczeństwo użytkowania sieci VPN. Dodatkowo jest bardzo wydajny i szybki, nawet przy połączeniach na duże odległości nie powoduje znacznego spadku prędkości. Ponadto:

 • opiera się na otwartym kodzie źródłowym,
 • możesz wybrać algorytm szyfrowania spośród ich szerokiej gamy – niemal każdy będzie odpowiedni,
 • możesz skonfigurować Open VPN na swoje własne potrzeby,
 • jest stale udoskonalany i sprawdzany pod kątem możliwości złamania szyfrowania.

Zarówno matematyka, jak i wyniki doświadczeń i audytów wskazują, że protokół Open VPN z silnym szyfrowaniem to bardzo bezpieczne rozwiązanie. Wybierając sieć VPN na użytek prywatny, a tym bardziej firmowy, warto zdecydować się na ofertę dostawcy, który dostarcza sieć z tym protokołem. Jego szerokie możliwości konfiguracyjne sprawiają, że znajduje zastosowanie na urządzeniach stacjonarnych i mobilnych. Liczne zalety docenisz szczególnie, jeśli poszukujesz sposobu zabezpieczenia firmowej sieci internet lub intranet.