Top VPN O VPN, bezpieczeństwie i prywatności w Sieci od 2016 roku.

VPN na routerze: Jak zabezpieczyć całą sieć WiFi?

VPN, czyli wirtualna sieć prywatna, to rozwiązanie, które zapewnia maksymalną ochronę prywatności w sieci, zachowanie anonimowości i dostęp do zablokowanych dotąd usług i witryn. Zazwyczaj instaluje się go i używa na komputerze lub laptopie, rzadziej na smartfonie, czyli ogólnie na urządzeniach, które mają bezpośrednie połączenie z internetem. A co z routerami? Czy i na nich można zainstalować VPN? Oczywiście, że tak! Dzięki routerowi VPN możesz zyskać ogromny komfort ochrony każdego urządzenia, które podłączy się do internetu za pomocą tego routera. Sprawdź, jak to działa!

TOP 5 najlepszych VPN dla routerów – Maj 2024

Ranking i serwis TopVPN jest tworzony dzięki wsparciu czytelników. Możemy otrzymać prowizję od dostawców VPN, gdy kupisz usługę z linków na tej stronie. zasady rankingu
🥇
 • 6300+ serwerów w 111 krajach
 • max. 10 urządzeń
 • OpenVPN, IKEv2/IPsec, WireGuard (NordLynx)
 • Podwójna ochrona, Onion Over VPN, CyberSec
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu
 • Microsoft Windows Apple macOS Android Apple iOS (iPhone) Linux Routery
44,19 zł 10,39 zł za miesiąc
🥈
 • 3200+ serwerów w 100 krajach
 • Nieograniczona liczba urządzeń
 • OpenVPN, IKEv2, Shadowsocks, WireGuard
 • CleanWeb, Whitelister, MultiHop
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu
 • Microsoft Windows Apple macOS Android Apple iOS (iPhone) Linux Routery
61,79 zł 8,39 zł za miesiąc
 
🥉
 • 160 lokalizacji w 94 krajach
 • max. 5 urządzeń
 • OpenVPN, IKEv2, L2TP, Lightway
 • TrustedServer, Network Lock
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu
 • Microsoft Windows Apple macOS Android Apple iOS (iPhone) Linux Routery
$12.95 $6.67 za miesiąc
4.
 • 6500+ serwerów w 78+ krajach
 • max. 10 urządzeń
 • OpenVPN, IKEv2/IPSec, WireGuard
 • Dzielone tunelowanie, Internet Kill
 • 31-dniowa gwarancja zwrotu
 • Microsoft Windows Apple macOS Android Apple iOS (iPhone) Linux Routery
€11.16 €1.92 za miesiąc
5.
 • 8900+ serwerów w 115+ lokalizacjach
 • max. 7 urządzeń
 • OpenVPN, IKEv2, WireGuard
 • ID Guard, Kill Switch
 • 45-dniowa gwarancja zwrotu
 • Microsoft Windows Apple macOS Android Apple iOS (iPhone) Linux Routery
€11.99 €2.19 za miesiąc

Poza rankingiem (TOP 5):

 
6.
 • 2000+ serwerów w 75+ lokalizacjach
 • max. 10 urządzeń
 • OpenVPN, IKEv2, L2TP/IPSec, PPTP, WireGuard
 • Kill Switch, Split Tunneling
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu
 • Microsoft Windows Apple macOS Android Apple iOS (iPhone) Linux Routery
44,99 zł 10,62 zł za miesiąc

Wszystkie prezentowane wyżej usługi VPN zostały przez nas sprawdzone i przetestowane oraz są cyklicznie monitorowane pod kątem jakości świadczonych usług od 2016 roku.

Jak testujemy?

W naszych testach sprawdzamy m.in.: ceny, funkcjonalność, jakość programów i aplikacji (przynajmniej na jednym systemie desktopowym i jednym mobilnym), liczbę serwerów, opinie użytkowników (w internecie, na niezależnych stronach, w sklepach Google Play i App Store), szybkość działania (testowana do kilku lokalizacji i z kilku łącz internetowych lub urządzeń za pomocą Speedtest.net), jurysdykcję, politykę prywatności i OWU (pod kątem zapisów dot. prywatności i ochrony danych) czy dostępne protokoły.

Szczegółowe wyniki dla każdego z dostawców znajdziesz w recenzjach.

Router VPN – niespecjalne urządzenie o specjalnych funkcjach

Pierwszym, podstawowym skojarzeniem z VPN jest komputer, z którego codziennie korzystasz do przeglądania stron internetowych, grania w gry sieciowe, robienia zakupów, płacenia rachunków, a może też do pracy. Jeśli posiadasz VPN na komputerze, to możesz cieszyć się bezpieczeństwem i anonimowością połączenia. Na pewno masz też smartfon, z którego korzystasz również w domu, nie tylko do rozmów i wysyłania smsów, a na Twojej szafce stoi lub wisi na ścianie telewizor z funkcją smart – codzienny seans ulubionych seriali z Netflixa jeszcze przed Tobą. Czy na tych urządzeniach też używasz VPN? Jeśli tak, to bardzo dobrze, a jeśli nie – zacznij! Nie musisz instalować VPN na każdym z nich osobno. Rozwiązaniem, które pozwala na ochronę wszystkich sprzętów z dostępem do internetu w ramach jednej, domowej sieci, jest router VPN.

Wbrew pozorom, router VPN nie jest specjalistycznym i drogim sprzętem, na który musisz wydać kilkaset złotych. Taki router możesz zrobić sam w domu – wystarczy, że na swoim routerze skonfigurujesz VPN i gotowe! Nie jest to ani trudne, ani skomplikowane, a jeśli dysponujesz instrukcją od Twojego dostawcy VPN, cała instalacja zajmie Ci kilkanaście minut.

Router VPN nie jest wyjątkowym urządzeniem. To zwykły router, który z pewnością posiadasz w domu. Jeśli nie, jego zakup to koszt od kilkudziesięciu zł (za podstawową jednostkę) do nawet kilku tysięcy zł (za bardzo wydajny sprzęt), ale na potrzeby domowe wystarczy urządzenie za około 200-300 zł. Średniej klasy router bardzo dobrze poradzi sobie z obsługą sieci VPN.

Jak działa router VPN? Zainstalowanie VPN na routerze nie powoduje, że zmienia on swoje podstawowe funkcje. Klasyczny router jest urządzeniem pośredniczącym, które dzieli sygnał internetowy na kilka urządzeń i każdemu z nich nadaje adres IP. Router może obsługiwać bardzo dużą liczbę urządzeń, dlatego bez problemu można z niego korzystać w domu do rozdzielenia internetu między kilka komputerów, tabletów, smartfonów i innych sprzętów jednocześnie. Taki sposób połączenia tworzy w domu małą, wewnętrzną sieć, w której obrębie każde urządzenie ma inne IP, jednak na zewnątrz aktywność tych urządzeń jest widoczna pod jednym IP, nadanym przez dostawcę internetu.

Jak ma się do tego VPN? Sieć VPN na routerze zostaje niejako podzielona, podobnie jak połączenie internetowe. Ze względu na to, że VPN szyfruje połączenie z internetem, każde urządzenie, które jest połączone przez wi-fi z routerem, będzie automatycznie chronione przez VPN. W ten sposób można zapewnić bezpieczeństwo na wielu urządzeniach jednocześnie!

VPN na routerze – co możesz zyskać?

Instalując VPN na routerze, nie tylko zyskujesz możliwość ochrony wielu urządzeń jednocześnie, ale również szereg profitów związanych z użytkowaniem VPN. VPN na routerze pozwoli Ci więc na:

Routery VPN są często używane w biurach, szczególnie tych, w których jest niewielu pracowników, a właściciele nie stosują zaawansowanych technologii do tworzenia wewnętrznej sieci. VPN na routerze firmowym pozwala szybko i łatwo stworzyć wewnętrzną sieć lub utworzyć połączenie LAN, które bywa przydatne podczas spotkań i konferencji. Dzięki temu rozwiązaniu pracodawca może też chronić prywatne komputery swoich pracowników, jeśli w biurze służą im one do pracy.

Czy VPN na routerze ma jakieś wady?

VPN na routerze wydaje się rozwiązaniem idealnym, jednak można w nim dostrzec drobne wady. Jedną z nich jest fakt, że kiedy z serwerem VPN łączy się router i uzyskuje IP danego kraju, to wszystkie podłączone do niego urządzenia również uzyskają IP tego kraju. Nie można więc dokonać podziału, według którego, np. komputery uzyskają IP amerykańskie, a smartfony niemieckie. Przy dużej liczbie użytkowników w jednej sieci może to być problematyczne. Podobnie jest z podziałem połączenia na szyfrowane i nieszyfrowane. Jedynym sposobem na jego dokonanie jest odłączenie się od routera i połączenie, np. z siecią komórkową, która będzie niezabezpieczona przez VPN. Powstaje jednak pytanie – dlaczego miałbyś chcieć nawiązywać niezabezpieczone połączenie z jakąkolwiek usługą w internecie?

Jak wybrać router do VPN?

Szeroka oferta rynkowa routerów sprawia, że możesz kupić taką jednostkę, która ułatwi Ci zadanie utworzenia routera VPN. Niektóre jednostki posiadają możliwość stworzenia własnej sieci VPN w kilku prostych krokach. Jednym z najbardziej popularnych i jednocześnie najczęściej polecanych przez ekspertów urządzeniem, jest router AVM FRITZ!Box 4040. Producent szczegółowo opisuje w internecie proces konfiguracji VPN, a dla tych, którzy nadal będą mieć z tym problem, dostępna jest infolinia. Wadą tego urządzenia dla niektórych może być cena, która oscyluje wokół 400 zł.

Innym polecanym i jednocześnie tańszym urządzeniem jest ASUS RT-AC51U. Zapłacisz za niego niecałe 200 zł, a otrzymasz bardzo funkcjonalne urządzenie, z dobrym stosunkiem jakości do ceny. ASUS oferuje również wiele innych routerów z możliwością stworzenia sieci VPN, jednak są one droższe. Warto nie zapominać też o takich producentach jak TP-Link, Cisco, Pentagram, NETGEAR i D-Link – również oni mogą zaproponować dobrej jakości routery do VPN.

Oto lista konkretnych propozycji routerów z obsługą VPN:

 1. TP-Link Archer X21 – Jest to ekonomiczna opcja z obsługą Wi-Fi 6, prosta w obsłudze, choć nie oferuje kontroli rodzicielskich. Mimo niższej ceny, nadal jest doskonałą opcją, zwłaszcza w kontekście użytku domowego lub w małych biurach​​.
 2. Synology RT-2600AC – Ten router jest jednym z najlepszych w segmencie średniej klasy, oferując wsparcie dla kilku protokołów VPN oraz świetny interfejs aplikacji i web UI​​.
 3. Netgear Nighthawk X10 – Zapewnia ultra-szybkie prędkości i wsparcie dla pasma 60GHz, ale proces konfiguracji może być nieco wolny, a zasięg połączenia jest ograniczony​​.
 4. ASUS AC5300 – To doskonały wybór dla graczy, którzy chcą się chronić podczas rozgrywki. Posiada procesor o częstotliwości 1.4 GHz i oferuje prędkości bezprzewodowe do 5300 Mbps​​.
 5. Linksys WRT3200ACM – Jest to mocny router z potężnym procesorem 1.8 GHz, oferujący prędkości do 3200 Mbps i wsparcie dla open source firmware​​​​.
 6. Netgear Nighthawk X4S D7800 – Oferuje wysokie prędkości do 2,533 Mbps z technologią Quad Stream i potężnym procesorem Dual Core 1.4 GHz​​.
 7. Asus RT-AC5300 – Potężny router do gier, oferujący szereg funkcji mających na celu jak najmniejsze opóźnienia w sieci i grach i online. Jego osiem anten zapewnia doskonały zasięg i kieruje sygnał Wi-Fi w całym domu. Dwa osobne pasma 5 GHz i jedno pasmo 2,4 GHz działają jednocześnie i oferują maksymalną przepustowość 5,334 Mbps​​.
 8. TP-Link Archer C7 AC1750 – Jest to router dual-band z solidnymi funkcjami i atrakcyjną ceną, oferujący dobre prędkości i wydajność dla domowych użytkowników sieci VPN​​.
 9. Asus RT-AX86U – Oferuje doskonałą wydajność dla gier i streaming, z zaawansowanymi funkcjami bezpieczeństwa i wsparciem dla wielu protokołów VPN​​.
 10. Netgear R6700 Nighthawk AC1750 – Idealny dla średnich domów, zapewniający solidne prędkości i niezawodne połączenie dla użytkowników VPN​​.
 11. Asus RT-AX58U – Ten router obsługuje najnowsze standardy Wi-Fi 6, zapewniając doskonałą wydajność i zasięg, idealny dla użytkowników VPN w domach o większej powierzchni​​.
 12. Linksys EA7500 Max-Stream AC1900 – Dobry wybór dla domów średniej wielkości, oferujący stabilne połączenie i dobre prędkości dla użytkowników VPN​​.
 13. Routery DrayTek – Mogą pełnić funkcję zarówno serwera, jak i klienta VPN. Obsługują popularne protokoły VPN takie jak PPTP, L2TP, OpenVPN, i IPSec.
 14. Routery Ubiquiti – Wszystkie routery Ubiquiti są wyposażone w wydajne procesory i dużą ilość pamięci RAM, co zapewnia wysoką wydajność i stabilność połączenia VPN (w tym Wireguard). Są również łatwe w konfiguracji i zarządzaniu, dzięki czemu są dobrym wyborem dla użytkowników o różnym poziomie zaawansowania.

Ta lista zawiera wiele routerów, które obsługują VPN, od opcji budżetowych po modele premium, odpowiednie zarówno do użytku domowego, jak i małych biur. Wybór odpowiedniego routera zależy od indywidualnych potrzeb, takich jak wielkość sieci, rodzaje podłączonych urządzeń oraz typowe zastosowania internetowe.

Ciekawą opcją jest zakup routera znanej firmy z kodem rabatowym od dostawcy VPN. Wiele firm współpracuje ze sobą, dlatego, jeśli kupisz abonament VPN u jednego z renomowanych dostawców, możesz zyskać kod promocyjny na zakup routera do VPN. Oszczędności są niemałe, czasami sięgają niemal 100 zł!

Ustawienie i konfiguracja VPN na routerze

Aby VPN na routerze działał bez zarzutu, musisz dokonać jego konfiguracji. Do tego będziesz potrzebować adres url do panelu administratora, dzięki któremu uzyskasz dostęp do panelu sterowania. Wcześniej powinieneś oczywiście wykupić dostęp do VPN u jednego z polecanych dostawców i założyć konto klienta – login i hasło do tego konta będą Ci potrzebne podczas instalacji VPN na routerze. Przygotuj również IP i nazwę serwera, z którym chcesz się połączyć. Wyposażony w te informacje, możesz dokonać potrzebnej konfiguracji. Jeżeli masz możliwość, skorzystaj z protokołu szyfrującego OpenVPN lub WireGuard – on zapewnią Ci największe bezpieczeństwo. Instrukcję konfiguracji znajdziesz na stronie internetowej Twojego dostawcy VPN.

Niektórzy dostawcy VPN udostępniają również aplikacje na smartfony, za pomocą których możesz sterować routerem. Są one kompatybilne z routerami firm współpracujących z tymi dostawcami, dlatego czasami warto zapłacić kilka dolarów więcej, aby móc skorzystać z dedykowanych rozwiązań oraz wygodnie skonfigurować VPN i łączyć się z wybranym serwerem.

Jaki VPN na router?

Aby VPN był jak najbardziej funkcjonalny, zapewniał optymalny poziom ochrony i gwarancję bezproblemowej zmiany IP, istotny jest wybór odpowiedniego dostawcy. VPN na routerze od renomowanej firmy będzie działał bez zarzutu, jeżeli zadbasz o:

Te i inne profity zapewniają m.in.

Te firmy oferują najlepsze pakiety VPN na routery domowe i firmowe oraz gwarantują maksimum korzyści z wirtualnej sieci prywatnej.

FAQ

Co daje VPN na routerze?

VPN (Virtual Private Network) na routerze zapewnia większy poziom prywatności i bezpieczeństwa dla wszystkich urządzeń podłączonych do sieci domowej. Dzięki temu cały ruch sieciowy jest szyfrowany, co utrudnia jego śledzenie lub przechwytywanie. Dodatkowo VPN pozwala na dostęp do zasobów zablokowanych geograficznie poprzez zmianę lokalizacji IP użytkownika.

Jaki VPN do routera?

Wybór VPN do routera zależy od wielu czynników, takich jak wymagania dotyczące prywatności, bezpieczeństwa, prędkości, a także obsługi klienta. Niektóre popularne usługi VPN, które są zgodne z wieloma routerami, to NordVPN, ExpressVPN i Surfshark. Aby uzyskać szczegółowe informacje na temat każdej z tych usług, w tym aktualne rankingi, oceny i recenzje, zapraszam do wczytania się w ranking na tek stronie.

Jak zrobić VPN na routerze?

Ustawienie VPN na routerze zależy od modelu routera i wybranej usługi VPN. Zazwyczaj proces obejmuje zalogowanie się do panelu administracyjnego routera, przejście do sekcji VPN, a następnie wprowadzenie danych logowania i konfiguracji dostarczonych przez dostawcę usługi VPN. Wiele usług VPN oferuje szczegółowe instrukcje krok po kroku dla różnych modeli routerów.

Jak ustawić VPN na TP-LINK?

Proces ustawiania VPN na routerze TP-LINK zależy od modelu, ale zazwyczaj obejmuje te kroki: zaloguj się do panelu administracyjnego routera, przejdź do sekcji „Advanced” i znajdź „VPN Server”, następnie wybierz typ serwera VPN (np. OpenVPN), a następnie wprowadź dane dostarczone przez dostawcę usługi VPN. Zawsze zaleca się sprawdzić specyficzne instrukcje dla danego modelu routera i usługi VPN.

Jaki router z serwerem OpenVPN?

Jest wiele routerów, które mają wbudowany serwer OpenVPN. Niektóre z popularnych modeli to ASUS RT-AC86U, Netgear Nighthawk R7000, a także niektóre modele TP-LINK, jak Archer C7. Wybór zależy od indywidualnych potrzeb, takich jak prędkość, zasięg, liczba podłączonych urządzeń i budżet.