VPN na routerze: Jak zabezpieczyć całą sieć WiFi?

VPN, czyli wirtualna sieć prywatna, to rozwiązanie, które zapewnia maksymalną ochronę prywatności w sieci, zachowanie anonimowości i dostęp do zablokowanych dotąd usług i witryn. Zazwyczaj instaluje się go i używa na komputerze lub laptopie, rzadziej na smartfonie, czyli ogólnie na urządzeniach, które mają bezpośrednie połączenie z internetem. A co z routerami? Czy i na nich można zainstalować VPN? Oczywiście, że tak! Dzięki routerowi VPN możesz zyskać ogromny komfort ochrony każdego urządzenia, które podłączy się do internetu za pomocą tego routera. Sprawdź, jak to działa!

TOP 5 najlepszych VPN dla routerów – Październik 2021

#DostawcaCenaFunkcjeOcenaZniżkaWięcej
1€2.80
za miesiąc
 • 5300+ lokalizacji w 59 krajach
 • Windows, Mac, Linux, Android, iOS, Routrery
 • Max. 6 urządzeń
 • OpenVPN, PPTP, L2TP/IPSec
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu
-72%
Przy płatności
na 2 lata z góry
Zobacz stronę
Recenzja NordVPN
Odbierz zniżkę -69% na NordVPN »
2€2.15
za miesiąc
 • 3200+ serwerów w 65 krajach
 • Windows, Mac, Linux, Android, iOS, Routrery
 • Nieograniczona liczba urządzeń
 • OpenVPN, PPTP, L2TP/IPSec
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu
-81%
Przy płatności
na 2 lata z góry
Zobacz stronę
Recenzja Surfshark
Odbierz zniżkę -81% na Surfshark »
3€2.59
za miesiąc
 • 3200+ lokalizacji w 140+ krajach
 • Windows, Mac, Linux, Android, iOS, Routrery
 • Max. 10 urządzeń
 • OpenVPN, PPTP, L2TP/IPSec
 • 31-dniowa gwarancja zwrotu
-73%
Przy płatności
na 2 lata z góry
Zobacz stronę
Recenzja PureVPN
4$8.32
za miesiąc
 • 160+ lokalizacji w 94+ krajach
 • Windows, Mac, Linux, Android, iOS, Routrery
 • Max. 3 urządzenia
 • OpenVPN, PPTP, L2TP/IPSec
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu
-35%
Przy płatności
na rok z góry
Zobacz stronę
Recenzja ExpressVPN
5$4.50
za miesiąc
 • 1500+ lokalizacji w 75+ krajach
 • Windows, Mac, Linux, Android, iOS, Routrery
 • ∞ urządzeń
 • OpenVPN, PPTP, L2TP/IPSec
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu
-59%
Przy płatności
na rok z góry
Zobacz stronę
Recenzja IPVanish

Ceny miesięczne podane w dolarach (USD) lub euro (EUR) dotyczą płatności na minimum rok z góry.

Router VPN – niespecjalne urządzenie o specjalnych funkcjach

Pierwszym, podstawowym skojarzeniem z VPN jest komputer, z którego codziennie korzystasz do przeglądania stron internetowych, grania w gry sieciowe, robienia zakupów, płacenia rachunków, a może też do pracy. Jeśli posiadasz VPN na komputerze, to możesz cieszyć się bezpieczeństwem i anonimowością połączenia. Na pewno masz też smartfon, z którego korzystasz również w domu, nie tylko do rozmów i wysyłania smsów, a na Twojej szafce stoi lub wisi na ścianie telewizor z funkcją smart – codzienny seans ulubionych seriali z Netflixa jeszcze przed Tobą. Czy na tych urządzeniach też używasz VPN? Jeśli tak, to bardzo dobrze, a jeśli nie – zacznij! Nie musisz instalować VPN na każdym z nich osobno. Rozwiązaniem, które pozwala na ochronę wszystkich sprzętów z dostępem do internetu w ramach jednej, domowej sieci, jest router VPN.

Wbrew pozorom, router VPN nie jest specjalistycznym i drogim sprzętem, na który musisz wydać kilkaset złotych. Taki router możesz zrobić sam w domu – wystarczy, że na swoim routerze skonfigurujesz VPN i gotowe! Nie jest to ani trudne, ani skomplikowane, a jeśli dysponujesz instrukcją od Twojego dostawcy VPN, cała instalacja zajmie Ci kilkanaście minut.

Router VPN nie jest wyjątkowym urządzeniem. To zwykły router, który z pewnością posiadasz w domu. Jeśli nie, jego zakup to koszt od kilkudziesięciu zł (za podstawową jednostkę) do nawet kilku tysięcy zł (za bardzo wydajny sprzęt), ale na potrzeby domowe wystarczy urządzenie za około 200-300 zł. Średniej klasy router bardzo dobrze poradzi sobie z obsługą sieci VPN.

Jak działa router VPN? Zainstalowanie VPN na routerze nie powoduje, że zmienia on swoje podstawowe funkcje. Klasyczny router jest urządzeniem pośredniczącym, które dzieli sygnał internetowy na kilka urządzeń i każdemu z nich nadaje adres IP. Router może obsługiwać bardzo dużą liczbę urządzeń, dlatego bez problemu można z niego korzystać w domu do rozdzielenia internetu między kilka komputerów, tabletów, smartfonów i innych sprzętów jednocześnie. Taki sposób połączenia tworzy w domu małą, wewnętrzną sieć, w której obrębie każde urządzenie ma inne IP, jednak na zewnątrz aktywność tych urządzeń jest widoczna pod jednym IP, nadanym przez dostawcę internetu.

Jak ma się do tego VPN? Sieć VPN na routerze zostaje niejako podzielona, podobnie jak połączenie internetowe. Ze względu na to, że VPN szyfruje połączenie z internetem, każde urządzenie, które jest połączone przez wi-fi z routerem, będzie automatycznie chronione przez VPN. W ten sposób można zapewnić bezpieczeństwo na wielu urządzeniach jednocześnie!

VPN na routerze – co możesz zyskać?

Instalując VPN na routerze, nie tylko zyskujesz możliwość ochrony wielu urządzeń jednocześnie, ale również szereg profitów związanych z użytkowaniem VPN. VPN na routerze pozwoli Ci więc na:

 • szybką zmianę IP na każdym urządzeniu – dzięki zmianie IP otwierają się przed Tobą nowe możliwości. Uzyskasz dostęp do zbanowanych stron lub usług, zmienisz swoją geolokalizację i ominiesz blokady regionalne.
 • wygodniejsze ściąganie torrentów – nie musisz tego robić na komputerze. Niektóre routery mają wbudowany klient sieci BitTorrent, dzięki któremu będziesz mógł pobierać torrenty na dysk zewnętrzny, bez konieczności pozostawiania włączonego komputera na noc. Jeśli dodatkowo na tym routerze jest VPN, całość połączenia z torrentami jest w pełni bezpieczna i anonimowa – nie poniesiesz negatywnych konsekwencji prawnych korzystania z torrentów i nie staniesz się ofiarą prawników, którzy ścigają amatorów tego typu plików za naruszenie praw do filmów, gier, książek, itp.
 • zapewnienie bezpieczeństwa surfowania po sieci w warunkach domowych – jeśli myślisz, że jedynie korzystanie z publicznego wi-fi naraża Cię na niebezpieczeństwo kradzieży danych, to jesteś w błędzie. Jeśli nie zapewnisz sobie odpowiedniego rodzaju zabezpieczeń, niebezpieczeństwo to czyha na Ciebie również w domu, podczas używania Twojej własnej sieci. Jednym z najlepszych zabezpieczeń jest VPN na routerze.
 • komfortowe strumieniowanie danych z ulubionych serwisów VOD i telewizji internetowej – chcesz używać amerykańskiego Netflixa, ale nie wiesz jak ominąć Netflix proxy? Ustaw połączenie routera VPN z odpowiednim serwerem w Stanach Zjednoczonych i gotowe! Możesz bez przeszkód cieszyć się pełną ofertą Netflixa. Podobnie jest z innymi usługami, objętymi blokadami regionalnymi.
 • nieprzerwaną ochronę połączenia, nawet przy zmianie urządzeń – przez to, że do routera możesz podłączyć niemal każde urządzenie, a sieć VPN będzie “przekazywana” przez ten router, nawet podczas zmiany sprzętu w trakcie pracy nie stracisz potrzebnej ochrony.

Routery VPN są często używane w biurach, szczególnie tych, w których jest niewielu pracowników, a właściciele nie stosują zaawansowanych technologii do tworzenia wewnętrznej sieci. VPN na routerze firmowym pozwala szybko i łatwo stworzyć wewnętrzną sieć lub utworzyć połączenie LAN, które bywa przydatne podczas spotkań i konferencji. Dzięki temu rozwiązaniu pracodawca może też chronić prywatne komputery swoich pracowników, jeśli w biurze służą im one do pracy.

Czy VPN na routerze ma jakieś wady?

VPN na routerze wydaje się rozwiązaniem idealnym, jednak można w nim dostrzec drobne wady. Jedną z nich jest fakt, że kiedy z serwerem VPN łączy się router i uzyskuje IP danego kraju, to wszystkie podłączone do niego urządzenia również uzyskają IP tego kraju. Nie można więc dokonać podziału, według którego, np. komputery uzyskają IP amerykańskie, a smartfony niemieckie. Przy dużej liczbie użytkowników w jednej sieci może to być problematyczne. Podobnie jest z podziałem połączenia na szyfrowane i nieszyfrowane. Jedynym sposobem na jego dokonanie jest odłączenie się od routera i połączenie, np. z siecią komórkową, która będzie niezabezpieczona przez VPN. Powstaje jednak pytanie – dlaczego miałbyś chcieć nawiązywać niezabezpieczone połączenie z jakąkolwiek usługą w internecie?

Jak wybrać router do VPN?

Szeroka oferta rynkowa routerów sprawia, że możesz kupić taką jednostkę, która ułatwi Ci zadanie utworzenia routera VPN. Niektóre jednostki posiadają możliwość stworzenia własnej sieci VPN w kilku prostych krokach. Jednym z najbardziej popularnych i jednocześnie najczęściej polecanych przez ekspertów urządzeniem, jest router AVM FRITZ!Box 4040. Producent szczegółowo opisuje w internecie proces konfiguracji VPN, a dla tych, którzy nadal będą mieć z tym problem, dostępna jest infolinia. Wadą tego urządzenia dla niektórych może być cena, która oscyluje wokół 400 zł.

Innym polecanym i jednocześnie tańszym urządzeniem jest ASUS RT-AC51U. Zapłacisz za niego niecałe 200 zł, a otrzymasz bardzo funkcjonalne urządzenie, z dobrym stosunkiem jakości do ceny. ASUS oferuje również wiele innych routerów z możliwością stworzenia sieci VPN, jednak są one droższe. Warto nie zapominać też o takich producentach jak TP-Link, Cisco, Pentagram, NETGEAR i D-Link – również oni mogą zaproponować dobrej jakości routery do VPN.

Ciekawą opcją jest zakup routera znanej firmy z kodem rabatowym od dostawcy VPN. Wiele firm współpracuje ze sobą, dlatego, jeśli kupisz abonament VPN u jednego z renomowanych dostawców, możesz zyskać kod promocyjny na zakup routera do VPN. Oszczędności są niemałe, czasami sięgają niemal 100 zł!

Ustawienie i konfiguracja VPN na routerze

Aby VPN na routerze działał bez zarzutu, musisz dokonać jego konfiguracji. Do tego będziesz potrzebować adres url do panelu administratora, dzięki któremu uzyskasz dostęp do panelu sterowania. Wcześniej powinieneś oczywiście wykupić dostęp do VPN u jednego z polecanych dostawców i założyć konto klienta – login i hasło do tego konta będą Ci potrzebne podczas instalacji VPN na routerze. Przygotuj również IP i nazwę serwera, z którym chcesz się połączyć. Wyposażony w te informacje, możesz dokonać potrzebnej konfiguracji. Jeżeli masz możliwość, skorzystaj z protokołu szyfrującego OpenVPN – on zapewni Ci największe bezpieczeństwo. Instrukcję konfiguracji znajdziesz na stronie internetowej Twojego dostawcy VPN.

Niektórzy dostawcy VPN udostępniają również aplikacje na smartfony, za pomocą których możesz sterować routerem. Są one kompatybilne z routerami firm współpracujących z tymi dostawcami, dlatego czasami warto zapłacić kilka dolarów więcej, aby móc skorzystać z dedykowanych rozwiązań oraz wygodnie skonfigurować VPN i łączyć się z wybranym serwerem.

Jaki VPN na router?

Aby VPN był jak najbardziej funkcjonalny, zapewniał optymalny poziom ochrony i gwarancję bezproblemowej zmiany IP, istotny jest wybór odpowiedniego dostawcy. VPN na routerze od renomowanej firmy będzie działał bez zarzutu, jeżeli zadbasz o:

 • zaawansowane szyfrowanie, najlepiej za pomocą protokołu OpenVPN,
 • nielimitowany dostęp do usługi VPN, w tym transferu i przepustowości,
 • serwery dedykowane poszczególnym aktywnościom, np. streamowaniu danych lub torrentom,
 • dużą liczbę serwerów w wielu lokalizacjach na całym świecie,
 • możliwość podłączenia do usługi więcej niż 1 urządzenia jednocześnie – uniwersalnego VPN możesz używać nie tylko na domowym routerze, ale również poza domem, np. na smartfonie, tablecie lub laptopie.

Te i inne profity zapewniają m.in.

Te firmy oferują najlepsze pakiety VPN na routery domowe i firmowe oraz gwarantują maksimum korzyści z wirtualnej sieci prywatnej.