VPN na komputer: kompleksowa ochrona Twojego PC
Korzystanie z komputera jest powszechną praktyką, nie tylko w firmach, ale również w prywatnych domach. Obecnie niemal każdy posiada komputer osobisty, często nawet nie jeden, a wiele czynności na nim wykonywanych wiąże się również z połączeniem z internetem. Niezależnie od tego, czy jest to połączenie stałe “po kablu”, czy bezprzewodowe, np. przez wi-fi lub mobilny modem, wynikają z niego potencjalne zagrożenia dla bezpieczeństwa nie tylko danych, ale również całego sprzętu. Jedną z metod, jaka pozwala na ochronę podczas aktywności w internecie, jest VPN na komputer. Sprawdź, co powinieneś o nim wiedzieć.
TOP 5 najlepszych VPN na komputer – Wrzesień 2024
Wszystkie prezentowane wyżej usługi VPN zostały przez nas sprawdzone i przetestowane oraz są cyklicznie monitorowane pod kątem jakości świadczonych usług od 2016 roku.
Jak testujemy?
W naszych testach sprawdzamy m.in.: ceny, funkcjonalność, jakość programów i aplikacji (przynajmniej na jednym systemie desktopowym i jednym mobilnym), liczbę serwerów, opinie użytkowników (w internecie, na niezależnych stronach, w sklepach Google Play i App Store), szybkość działania (testowana do kilku lokalizacji i z kilku łącz internetowych lub urządzeń za pomocą Speedtest.net), jurysdykcję, politykę prywatności i OWU (pod kątem zapisów dot. prywatności i ochrony danych) czy dostępne protokoły.
Szczegółowe wyniki dla każdego z dostawców znajdziesz w recenzjach.
VPN na PC – fanaberia czy standard?
Komputer to, obok smartfona, podstawowa jednostka, z której korzysta się do nawiązywania połączenia z internetem. Jest to urządzenie tak powszechne, że bez niego niemal nie da się już funkcjonować we współczesnym świecie. Komputera używasz do pracy, zabawy, relaksu, nauki, płacenia rachunków, robienia zakupów, utrzymywania kontaktu z bliskimi i tysiąca innych rzeczy. Na komputerze przechowujesz też ważne dane, np. wyniki badań, efekty pracy, kopie dyplomów lub loginy i hasła do różnych kont. Twój osobisty komputer jest więc wielką bazą danych o Tobie, Twoim życiu, pracy, preferencjach, upodobaniach i aktywności w internecie. Bez odpowiedniej ochrony dane te narażone są na wiele niebezpieczeństw, które pochodzą głównie z internetu.
Niezabezpieczone w żaden sposób połączenie internetowe to otwarta furtka dla wirusów, złośliwego oprogramowania i hakerów, którzy czyhają na nieświadomych internautów, udostępniających wszędzie swoje dane. Remedium na problem właściwego zabezpieczenia jest VPN, czyli wirtualna sieć prywatna – usługa dostępna dla każdego, kto chce świadomie i odpowiedzialnie chronić swój komputer przed internetowymi zagrożeniami. VPN jest obecnie niemal tak powszechny, jak program antywirusowy lub przeglądarka Google, a w niektórych kręgach stał się standardem, którego niespełnienie grozi poważnymi konsekwencjami.
Dlaczego potrzebujesz VPN na komputerze?
VPN to narzędzie, które pozwala na szyfrowanie połączenia z internetem i tunelowanie danych. W praktyce oznacza to, że wszystkie dane, które przesyłasz ze swojego komputera do internetu są szyfrowane i przesyłane w specjalnie przygotowanym tunelu, do którego nie mają dostępu osoby do tego nieuprawnione. Używanie VPN na PC pozwala na:
- pełne zabezpieczenie każdej aktywności w internecie, tzn. że bez względu na to, czy jedynie przeglądasz ulubione witryny, czy korzystasz ze Skype, grasz w grę w sesji multiplayer, obsługujesz program online lub pobierasz torrenty, VPN zapewnia Ci bezpieczeństwo i anonimowość. Nie musisz obawiać się ataków hakerów, prób włamania lub złośliwego oprogramowania – przed tym wszystkim chroni Cię VPN;
- zmianę IP na polskie lub zagraniczne, dzięki czemu ominiesz geolokalizację, nałożoną na niektóre usługi (lokalizację IP), lub bana, którego otrzymałeś od dostawcy internetu albo właściciela danej strony www,
- bezpieczne połączenie z publicznym wi-fi na komputerze przenośnym, bez względu na to, czy będzie to wi-fi na lotnisku, w parku, na dworcu autobusowym czy też w galerii handlowej – VPN zapewnia Ci swobodę korzystania z globalnej sieci w każdym miejscu,
- nieograniczone korzystanie z usług VOD i strumieniowania danych – jeśli na swoim PC lubisz oglądać seriale, filmy, telewizję internetową, albo chcesz mieć dostęp do amerykańskiego Netflixa, VPN zapewni Ci możliwość korzystania z tych wszystkich usług z dowolnego miejsca na świecie,
- swobodne, nieograniczone i bezpieczne używanie sieci peer-to-peer i torrentów, bez obawy o przykre konsekwencje prawne,
- intuicyjną i łatwą obsługę – wielu dostawców VPN udostępnia swoim użytkownikom wygodnego w użyciu klienta VPN, który działa jak każdy inny program. Można w nim dokonać podstawowych ustawień, włączyć lub wyłączyć opcje dodatkowe, wybrać serwer i połączyć się z nim, sprawdzić stan połączenia, itp.
VPN na komputerze otwiera więc przed Tobą nowe możliwości, które dotąd były niedostępne. Pamiętaj jednak, że jako użytkownik VPN ponosisz pełną odpowiedzialność za swoje postępowanie – niektóre funkcje VPN sprzyjają działaniu sprzecznemu z prawem, ale tylko od Ciebie zależy, czy je wykorzystasz.
Jak wybrać VPN na komputer?
Ze względu na to, że aktywność na komputerze może być różnorodna, VPN powinien kompleksowo chronić całe urządzenie, zarówno podczas surfowania po sieci, jak i używania torrentów, oglądania filmów na Netflixie, grania w gry online, czy zwykłej rozmowy przez komunikator internetowy. Jego funkcjonalność powinna więc wykraczać daleko poza możliwości zwykłej bramki proxy.
Oferta wielu dostawców jest podobna i obejmuje dostęp do wysokiej jakości VPN za niewielką opłatą. Szukając dobrej wirtualnej sieci prywatnej, natkniesz się w internecie nie tylko na oferty płatne, ale również bezpłatne. Ich używanie jest uzasadnione, jeśli VPN potrzebujesz jedynie na kilka dni i nie zależy Ci na silnym szyfrowaniu i dobrej ochronie, a jedynie na zmianie IP. Bezpłatne sieci VPN w rzeczywistości mogą stanowić duże zagrożenie dla Twojego komputera. Są źródłem złośliwego oprogramowania, które śledzi Twoją aktywność w internecie, zapisują logi, oferują dostęp do limitowanych usług, dlatego mało prawdopodobne, abyś mógł swobodnie korzystać z torrentów lub usług VOD, a co najważniejsze, roszczą sobie prawo do gromadzenia i sprzedaży Twoich danych osobowych i informacji o tym, jakie strony odwiedzasz i co robisz za pośrednictwem sieci. Takimi wiadomościami zainteresowane są chociażby agencje marketingowe, które wykorzystują je do dopasowywania reklam do preferencji internautów. Darmowy VPN na PC nie zapewnia więc wysokiej jakości ochrony i anonimowości.
Z kolei płatne rozwiązania są usługami kompleksowymi, które można uznać za pełnoprawny VPN na komputer. Zapewniają wszystkie funkcjonalności, nie spowalniają połączenia, są szybkie, wydajne i wygodne w obsłudze. Chcąc wybrać najlepszy VPN na swój PC, zwróć uwagę na:
- poziom szyfrowania danych – im szyfrowanie będzie bardziej zaawansowane, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że Twoje dane zostaną wykradzione. Obecnie najlepszy i najbezpieczniejszy jest protokół WireGuard i OpenVPN, warto więc wybrać VPN, który umożliwia korzystanie z któregoś z tych protokołów.
- swoje potrzeby – jeśli są specyficzne, poszukaj usługi, która w pełni je zaspokoi. Niektórzy dostawcy udostępniają serwery dedykowane konkretnym aktywnościom, np. torrentom lub strumieniowaniu danych. Takie serwery są dostosowane do wybranego typu aktywności i ułatwiają ją.
- liczbę i lokalizację serwerów – VPN powinien umożliwiać nieograniczone korzystanie z internetu bez geolokalizacji. Żeby było to możliwe, oferta serwerów musi być szeroka, a ich rozmieszczenie rozplanowane tak, aby użytkownik mógł mieć zapewnione połączenie z niemal każdego kraju na świecie. Jeśli mieszkasz w Polsce, będą ważne dla Ciebie nie tylko serwery położone w krajach takich jak Stany Zjednoczone, Niemcy lub Francja, ale również serwery zlokalizowane w Polsce – jeśli chcesz zmienić swoje IP na polskie, nie ma lepszego sposobu niż połączenie z serwerem VPN w Polsce.
- możliwość skorzystania z dedykowanego klienta VPN – pobranie i instalacja klienta VPN to najłatwiejszy i najszybszy sposób na konfigurację wirtualnej sieci prywatnej. Klient wygląda jak standardowa aplikacja na PC, jest zwykle prosty i intuicyjny w obsłudze i znacznie ułatwia codzienne używanie VPN.
- opcje dodatkowe, np. killswitch, czyli awaryjny wyłącznik internetu, kiedy sieć VPN przestanie działać, możliwość ustawienia automatycznego połączenia z VPN od razu po uruchomieniu komputera, itp.
- brak zapisywania logów – VPN nie ma sensu, jeśli dostawca tej usługi gromadzi logi, czyli informacje o Twojej aktywności w internecie. Nawet, jeśli VPN zadziała i nikt nie włamie się na Twoje urządzenie, dane mogą wyciec z serwera dostawcy VPN lub, co gorsze, dostawca może sprzedać informacje o Tobie. Brak logów = większe bezpieczeństwo.
- dostęp do całodobowej pomocy technicznej, szczególnie jeśli jesteś laikiem w temacie VPN i obawiasz się, że nie poradzisz sobie z jego obsługą. Wiele firm oferujących VPN ma swoją siedzibę poza granicami Polski, dlatego sprawdź, w jakim języku pracuje obsługa techniczna i jak można się z nimi skontaktować.
- cenę – to jedno z najważniejszych kryteriów, ale nie może decydować o wyborze VPN. Cena uzależniona jest głównie od czasu, na jaki wykupujesz dostęp do VPN na PC – im ten okres będzie dłuższy, tym cena będzie niższa.
- gwarancję zwrotu pieniędzy – dostawcy gwarantują zwrot pieniędzy w pierwszych dniach po zakupie VPN, jeśli usługa nie spełni oczekiwań klienta. Okres gwarantowanego zwrotu pieniędzy wynosi zwykle między 7 a 31 dni.
Czy VPN na PC ma jakieś wady?
VPN na PC nie jest usługą idealną, ale jego wady są znikome, w porównaniu do zalet. Za największy minus VPN uznaje się spowolnienie połączenia z internetem. Serwer VPN to pośrednik między Twoim komputerem a serwerem docelowym. Ten przystanek powoduje, że sieć działa nieco wolniej. Możesz temu zapobiec, wybierając renomowaną, szybką sieć VPN, np. ExpressVPN, który w pełni zasługuje na słowo express w swojej nazwie.
VPN na komputery są też często blokowane przez wiele firm, sprzedających swoje usługi lub produkty w internecie. W przypadku renomowanych sieci, takich jak IPVanishVPN, NordVPN, Surfshark lub PureVPN, nie są to działania skuteczne, ponieważ ci dostawcy mogą szybko zmienić IP, a tym samym naprawić błąd i zapewnić 100% anonimowość w sieci.
Jeśli chcesz:
- kompleksowo chronić swój komputer przed zagrożeniami ze strony globalnej sieci,
- zachować anonimowość w internecie,
- ominąć geolokalizację i cenzurę,
- robić zakupy w niższych cenach,
nie ma lepszego rozwiązania niż VPN na PC. Decydując się na jedną z renomowanych sieci, oferowanych przez pewnego dostawcę, zyskujesz funkcjonalne narzędzie do ochrony swojego komputera oraz możliwość rozszerzenia tej ochrony na inne urządzenia z dostępem do internetu.
FAQ
Jaki jest najlepszy VPN na komputer?
Określenie „najlepszego” VPN zależy od indywidualnych potrzeb użytkownika, takich jak prędkość, bezpieczeństwo, prywatność, liczba serwerów i lokalizacji, obsługa klienta i cena. Istnieje wiele wysokiej jakości usług VPN na rynku, takich jak NordVPN, ExpressVPN, CyberGhost i Surfshark. Każda z nich ma swoje mocne strony i potencjalne słabości. Aktualne rankingi, recenzje i promocje VPN znajdziesz na tej stronie WWW.
Jak ustawić VPN w komputerze?
Proces ustawienia VPN na komputerze zależy od wybranej usługi, ale zazwyczaj wygląda następująco:
a. Wybierz usługę VPN i zarejestruj się, aby uzyskać konto.
b. Pobierz i zainstaluj oprogramowanie VPN na swoim komputerze.
c. Uruchom oprogramowanie VPN i zaloguj się przy użyciu danych konta.
d. Wybierz serwer, do którego chcesz się połączyć. Możesz wybrać konkretny kraj lub pozwolić oprogramowaniu na automatyczny wybór najszybszego serwera.
e. Kliknij przycisk „Połącz” lub podobny, aby rozpocząć połączenie VPN. Twoje połączenie internetowe jest teraz zabezpieczone przez VPN.
Jak zmienić VPN na komputerze?
Jeśli chcesz zmienić usługę VPN na swoim komputerze, musisz podjąć kilka kroków:
a. Wyłącz i odinstaluj obecne oprogramowanie VPN z komputera.
b. Wybierz nową usługę VPN i zarejestruj się, aby uzyskać konto.
c. Pobierz i zainstaluj oprogramowanie nowego VPN na komputerze.
d. Uruchom nowe oprogramowanie VPN i zaloguj się przy użyciu danych nowego konta.
e. Wybierz serwer, do którego chcesz się połączyć, a następnie kliknij przycisk „Połącz” lub podobny, aby rozpocząć połączenie VPN.
Zawsze pamiętaj, że przy zmianie usług VPN ważne jest, aby dokładnie sprawdzić nową usługę pod kątem jej funkcji bezpieczeństwa i prywatności.