Program do VPN: jak wybrać klienta VPN?

Efektywne korzystanie z sieci VPN zależy nie tylko od jej funkcjonalności, wykupionego planu lub konfiguracji na określonym urządzeniu. Oprócz kwestii niematerialnych, ważne są również aspekty techniczne, dzięki którym używanie VPN będzie nie tylko skuteczne, ale również proste. Jeśli obsługa skomplikowanych programów nie sprawia Ci kłopotu, to poradzisz sobie także z programem do VPN, jednak jeśli technologie to “nie Twoja bajka”, a chcesz mieć dobrze działającą sieć VPN, program do jego obsługi może być dla Ciebie wyzwaniem. Sprawdź, który program do VPN wybrać i jakie jego funkcje ułatwią Ci swobodne wykorzystanie wszystkich możliwości Twojej wirtualnej, prywatnej sieci.

TOP 5 programów VPN – Październik 2021

#DostawcaCenaFunkcjeOcenaZniżkaWięcej
1€2.80
za miesiąc
 • 5300+ lokalizacji w 59 krajach
 • Windows, Mac, Linux, Android, iOS, Routrery
 • Max. 6 urządzeń
 • OpenVPN, PPTP, L2TP/IPSec
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu
-72%
Przy płatności
na 2 lata z góry
Zobacz stronę
Recenzja NordVPN
Odbierz zniżkę -69% na NordVPN »
2€2.15
za miesiąc
 • 3200+ serwerów w 65 krajach
 • Windows, Mac, Linux, Android, iOS, Routrery
 • Nieograniczona liczba urządzeń
 • OpenVPN, PPTP, L2TP/IPSec
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu
-81%
Przy płatności
na 2 lata z góry
Zobacz stronę
Recenzja Surfshark
Odbierz zniżkę -81% na Surfshark »
3€2.59
za miesiąc
 • 3200+ lokalizacji w 140+ krajach
 • Windows, Mac, Linux, Android, iOS, Routrery
 • Max. 10 urządzeń
 • OpenVPN, PPTP, L2TP/IPSec
 • 31-dniowa gwarancja zwrotu
-73%
Przy płatności
na 2 lata z góry
Zobacz stronę
Recenzja PureVPN
4$8.32
za miesiąc
 • 160+ lokalizacji w 94+ krajach
 • Windows, Mac, Linux, Android, iOS, Routrery
 • Max. 3 urządzenia
 • OpenVPN, PPTP, L2TP/IPSec
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu
-35%
Przy płatności
na rok z góry
Zobacz stronę
Recenzja ExpressVPN
5$4.50
za miesiąc
 • 1500+ lokalizacji w 75+ krajach
 • Windows, Mac, Linux, Android, iOS, Routrery
 • ∞ urządzeń
 • OpenVPN, PPTP, L2TP/IPSec
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu
-59%
Przy płatności
na rok z góry
Zobacz stronę
Recenzja IPVanish

Ceny miesięczne podane w dolarach (USD) lub euro (EUR) dotyczą płatności na minimum rok z góry.

Czym jest program VPN?

Każda sieć VPN powinna zostać odpowiednio skonfigurowana na urządzeniu, na którym ma działać. Niezależnie czy jest to komputer stacjonarny, telefon, telewizor, router czy laptop, uruchomienie VPN wymagać będzie pobrania odpowiedniego programu, jego instalacji oraz dokonania potrzebnych ustawień. Program VPN to nic innego jak aplikacja, udostępniona przez dostawcę usługi, za pośrednictwem której możesz sterować swoją siecią VPN.

Pobranie i instalacja programu do VPN jest bardzo prosta i niczym nie różni się od pobrania i instalacji innego programu, jak chociażby popularnego komunikatora Skype lub Viber. Ze strony dostawcy sieci VPN należy ściągnąć odpowiednią aplikację, a później postępować według wskazówek.

Kluczem do sukcesu jest wybór właściwego programu – na każde urządzenie powinieneś pobrać inny. VPN client (client = program) ściśle współpracuje z systemem operacyjnym danego urządzenia, dlatego ważny jest nie tylko rodzaj sprzętu, ale przede wszystkim jego główne oprogramowanie. Na każdy system operacyjny dostępny jest inny program do VPN, dlatego jeśli masz Windowsa, wybierz program VPN dla Windows, jeśli MacOS (na sprzętach Apple – Macbookach, iMac, Mac Mini, Mac Pro), to VPN dla MacOS, jeśli Linuxa, to VPN dla Linuxa, jeśli Androida, to VPN dla Androida, jeśli iOS na iPhone lub iPadOS na iPadzie, to VPN dla iPhona i iPada, itd. Opcja VPN download jest w standardzie u niemal każdego dostawcy usług VPN.

Jakie cechy posiada dobry Klient VPN?

Programy VPN różnią się od siebie pod wieloma względami, jednak jako przeciętny użytkownik na większość z nich nie masz wpływu. Klient VPN nie musi mieć ładnej grafiki, wielu dekoracyjnych przycisków i innych ozdobników, ale ważne, żeby jego interfejs był przejrzysty i intuicyjny. Podstawowe funkcjonalności powinny być zawsze pod ręką, a poruszanie się po aplikacji nie może sprawiać trudności nawet laikowi, który z takim programem ma do czynienia po raz pierwszy. Oprócz tego ważne są:

 1. użyteczność, rozumiana jako ocena łatwości obsługi programu, ze szczególnym uwzględnieniem tej obsługi przez osoby niezaawansowane. Warto też zwrócić uwagę, ile wysiłku wymaga instalacja i konfiguracja aplikacji, oraz jak wiele ustawień jest domyślnych.
 2. prywatność i bezpieczeństwo – to najważniejsze cechy sieci VPN – właśnie dla nich korzystamy z tego rodzaju zabezpieczeń. Ważne jest jaki stopień bezpieczeństwa i ochrony danych zapewnia dany program VPN. Zależy to m.in. od zastosowanych protokołów, możliwości ich wyboru i dodatkowej instalacji (jak w przypadku protokołu OpenVPN). Dobry program VPN zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa i chroni Twoją anonimowość w sieci przed hakerami, dostawcami internetu, telewizji internetowej, usług VOD, VoIP, itd.
 3. wydajność – wydajny VPN program nie spowalnia połączenia z wywoływanymi witrynami, tzn., że połączenie z żądaną stroną za pośrednictwem VPN powinno być równie szybkie lub niewiele wolniejsze od niezabezpieczonego połączenia. Łączenie się z internetem przez VPN może spowodować spowolnienie, ale nie powinno ono być przez Ciebie bardzo odczuwalne. Oczywiście wpływ na wydajność mają też parametry lokalizacyjne, np. Twoja aktualna pozycja geograficzna oraz położenie serwera, z którym próbujesz się połączyć.
 4. funkcjonalność – każdy użytkownik sieci VPN ma inne potrzeby i wymagania; jednym zależy na dużej ilości serwerów na całym świecie, inni zwracają większą uwagę na poziom zabezpieczeń prywatności. Stopień wykorzystania programu VPN zależy od stopnia zaawansowania użytkownika i jego aktywności w sieci, dlatego dobry klient VPN powinien mieć wiele opcji konfiguracji oraz dużą ilość i dobrą jakość dostępnych do wyboru funkcji.
 5. język – domyślnym językiem większości programów VPN jest język angielski, jednak niektóre umożliwiają jego zmianę i obsługują j. polski.
 6. dodatkowe ułatwienia, np. tutoriale, które pomagają w prawidłowej i szybkiej konfiguracji programu.

Powyższe cechy zostały wzięte pod uwagę podczas testów wykonanych w pierwszej połowie 2018 roku przez niemiecką firmę AV-Test GmbH. Pod względem wydajności jedne z najlepszych wyników osiągnął NordVPN, a dużym stopniem zachowania bezpieczeństwa i prywatności użytkowników wykazała się sieć Express VPN.

Darmowy czy płatny VPN – jaki program wybrać?

Jak zapewne już wiesz, na rynku dostępne są darmowe programy VPN i płatne abonamenty. Różnice między nimi dotyczą nie tylko zakresu usługi i obecności lub braku limitów, ale również funkcjonalności samego programu.

Opcje darmowe zwykle są bardzo ograniczone. Większość dostawców VPN to dostawcy spoza Polski, dlatego niewiele bezpłatnych programów VPN jest dostępnych w języku polskim. Jeśli słabo znasz angielski, to będzie dla Ciebie duży problem. Obsługa takiego programu może też być utrudniona ze względu na poziom zaawansowania i skomplikowany interfejs – dostawcy rzadko dbają o przejrzystość. Dodatkowo zwróć uwagę także na samą jakość usług. Darmowe VPN wykorzystują mniej zaawansowane protokoły szyfrujące, dlatego poziom bezpieczeństwa i ochrony danych jest mniejszy, niż w przypadku usług płatnych, zapewniających dostęp do najlepszych protokołów bezpieczeństwa. Ponadto, niektóre z nich działają bardziej jak program do zmiany IP, niż jako pełnoprawny program VPN. Jeżeli dołożysz do tego małą, ograniczoną liczbę serwerów, limity transferu i przepustowości oraz fakt, że za dostęp do tych programów zapłacisz swoimi danymi osobowymi zamiast pieniędzmi, to “bezpłatne” opcje przestają być tak bardzo atrakcyjne.

Większą funkcjonalnością cechują się programy płatnych sieci VPN. Są łatwiejsze w obsłudze, bardziej intuicyjne i dopracowane. Niezależnie od stopnia zaawansowania poradzisz sobie z ich instalacją i konfiguracją. Często otrzymasz też możliwość zmiany języka (nie zawsze na polski, ale na pewno inny niż angielski) oraz dostęp do tutoriali. Programy płatne zapewniają:

 • większe bezpieczeństwo,
 • lepszą ochronę danych,
 • bardziej zaawansowane protokoły bezpieczeństwa,
 • możliwość wyboru serwerów z pełnej puli danego dostawcy,
 • nieograniczoną przepustowość,
 • nieograniczony transfer,
 • możliwość dopasowania programu do własnych preferencji.

W porównaniu do opcji bezpłatnych, płatny VPN program zapewnia więc większą użyteczność, funkcjonalność i wydajność.

VPN program – przydatne funkcje, które warto znać

Każdy z dostawców usług VPN dostosowuje swój program do funkcjonalności danej sieci, dlatego w zależności od wybranej usługi, otrzymasz możliwość korzystania z opcji dodatkowych, które ułatwiają wykorzystanie w pełni sieci VPN oraz podnoszą Twoje bezpieczeństwo w internecie.

Wiele takich możliwości oferuje NordVPN. Do najciekawszych należą:

 • SmartPlay – jest to dodatkowa ochrona podczas korzystania z usług strumieniowania danych. Wystarczy, że połączysz się z najbliższym serwerem VPN, a algorytm aplikacji resztę zrobi za Ciebie.
 • Quick Connect – inaczej szybkie połączenie. Po uruchomieniu tej opcji, algorytm sam wybiera najbardziej optymalny w danej chwili serwer i to z nim nawiązuje połączenie.
 • Uruchom przy starcie – nie musisz uruchamiać VPN ręcznie po każdym włączeniu komputera. Dzięki tej opcji NordVPN włączy się automatycznie.
 • prosty wybór serwerów z mapy świata i ich dodatkowa organizacja – możesz posortować serwery według kryterium odległości lub obciążenia, albo wybrać jeden z serwerów, które są aktualnie polecane przez algorytm sieci. Bez problemu znajdziesz też polskie serwery VPN
 • CyberSec, czyli możliwość zwiększonej ochrony przed złośliwym oprogramowaniem i ogólnie pojętymi zagrożeniami cybernetycznymi.
 • Kill Switch – to opcja, która odcina dostęp do internetu, jeżeli z jakiegoś powodu sieć VPN przestanie działać. Dzięki temu Twoje urządzenie i dane są chronione przez cały czas i nie narażasz się na ryzyko nawiązania niezabezpieczonego połączenia.

Kilka z tych opcji (pod inną nazwą) udostępnia także ExpressVPN. Oprócz nich możesz liczyć także na:

 • dzielone tunelowanie – to Ty decydujesz, czy ochronie podlega cała Twoja aktywność w sieci, czy jedynie wydzielona część, np. korzystanie z przeglądarki internetowej lub połączenia w grze w sesji multiplayer.
 • opcję zaznaczenia ulubionych lokalizacji – preferowane przez Ciebie serwery będą “pod ręką”, dzięki czemu połączysz się z nimi szybciej i łatwiej.
  całodobową pomoc techniczną z poziomu aplikacji – przez klienta możesz skontaktować się z obsługą techniczną.

Od PureVPNuzyskasz gwarancję, że każdy ich serwer będzie obsługiwał wszystkie protokoły bezpieczeństwa z oferty tego dostawcy, a IPVanishVPN i Surfshark szczycą się aplikacjami, które zainstalujesz jednym kliknięciem myszy.

Zarówno NordVPN, Express VPN, jak i inne, płatne programy VPN, np. Surfshark, PureVPN lub IPVanish VPN, dają możliwość bezpłatnego przetestowania całej sieci i sprawdzenia, czy ta usługa jest dla Ciebie i czy udostępniany klient VPN jest na tyle dopasowany, że będziesz mógł z niego korzystać przez długi czas bez żadnych problemów.

Czy VPN Client ma tak duże znaczenie?

Po przeczytaniu tego artykułu już wiesz, że tak. Od jego cech zależy Twój komfort pracy z siecią VPN, a przecież po to angażujesz się w jej wybór i późniejsze użytkowanie, żeby ułatwić sobie surfowanie po sieci i zapewnić bezpieczeństwo podczas korzystania z internetu w sieci domowej lub przez publiczne wi-fi. Testując sieć VPN od wybranego dostawcy zwróć więc uwagę na zaawansowanie klienta VPN, jak bardzo skomplikowana jest jego obsługa i czy radzisz z nią sobie bez przeszkód.