Top VPN O VPN, bezpieczeństwie i prywatności w Sieci od 2016 roku.

VPN w przeglądarce Chrome, Firefox, Opera

Miliony ludzi na całym świecie korzysta z internetu codziennie, ale pomimo świadomości zagrożeń, jakie czyhają na nich w sieci, nadal niewiele stosuje dostępne zabezpieczenia, w tym VPN. Tymczasem sieć VPN można bezpiecznie i łatwo zainstalować na swojej przeglądarce, aby korzystać z sieci w pełni bezpiecznie. Dostawcy VPN stworzyli rozszerzenia dla popularnych przeglądarek, dzięki czemu zaledwie kilka kliknięć myszką dzieli Cię od skorzystania z prostego i niezawodnego sposobu na ochronę swojej aktywności w internecie.

TOP 5 najlepszych VPN w przeglądarce – Marzec 2023

Ranking i serwis TopVPN jest tworzony dzięki wsparciu czytelników. Możemy otrzymać prowizję od dostawców VPN, gdy kupisz usługę z linków na tej stronie. zasady rankingu
🥇
  • 5300+ serwerów w 60 krajach
  • max. 6 urządzeń
  • OpenVPN, IKEv2/IPsec, WireGuard (NordLynx)
  • Podwójna ochrona, Onion Over VPN, CyberSec
  • 30-dniowa gwarancja zwrotu
  • Microsoft Windows Apple macOS Android Apple iOS (iPhone) Linux Routery

4.92 / 5
🥈
  • 3200+ serwerów w 100 krajach
  • Nieograniczona liczba urządzeń
  • OpenVPN, IKEv2, Shadowsocks, WireGuard
  • CleanWeb, Whitelister, MultiHop
  • 30-dniowa gwarancja zwrotu
  • Microsoft Windows Apple macOS Android Apple iOS (iPhone) Linux Routery

4.87 / 5
🥉
  • 6500+ serwerów w 78+ krajach
  • max. 10 urządzeń
  • OpenVPN, IKEv2/IPSec, WireGuard
  • Dzielone tunelowanie, Internet Kill
  • 31-dniowa gwarancja zwrotu
  • Microsoft Windows Apple macOS Android Apple iOS (iPhone) Linux Routery

4.80 / 5
4.
  • 750 lokalizacji w 43 krajach
  • Nieograniczona liczba urządzeń
  • OpenVPN, IKEv2, WireGuard
  • SafeSwap, Split tunneling, MultiHop+
  • 30-dniowa gwarancja zwrotu
  • Microsoft Windows Apple macOS Android Apple iOS (iPhone) Linux Routery

4.79 / 5
5.
  • 160 lokalizacji w 94 krajach
  • max. 5 urządzeń
  • OpenVPN, IKEv2, L2TP, Lightway
  • TrustedServer, Network Lock
  • 30-dniowa gwarancja zwrotu
  • Microsoft Windows Apple macOS Android Apple iOS (iPhone) Linux Routery

4.76 / 5

Poza rankingiem (TOP 5):

x.
  • 2000+ serwerów w 75+ lokalizacjach
  • max. 10 urządzeń
  • OpenVPN, IKEv2, L2TP/IPSec, PPTP, WireGuard
  • Kill Switch, Split Tunneling
  • 30-dniowa gwarancja zwrotu
  • Microsoft Windows Apple macOS Android Apple iOS (iPhone) Linux Routery

4.42 / 5

Jakie funkcje ma rozszerzenie VPN dla przeglądarki internetowej?

Jak wiesz, sieć VPN daje wiele możliwości związanych z ochroną i samodzielnym rozszerzeniem uprawnień i dostępu do różnych stron i usług internetowych. Do tej pory zapewne spotkałeś się z ofertami dostawców VPN, proponujących sieć VPN, którą trzeba zainstalować na komputerze, smartfonie, routerze, laptopie lub innym urządzeniu. Nie zawsze ten poziom ochrony jest potrzebny, dlatego masz inną możliwość, a jest nią VPN w przeglądarce! Korzystając z tej opcji zyskujesz pełną funkcjonalność sieci VPN, której działanie ogranicza się do aktywności w sieci za pośrednictwem przeglądarki internetowej. Oznacza to, że logując się na swoją skrzynkę pocztową za pośrednictwem przeglądarki, połączenie to będzie szyfrowane i zabezpieczone przez VPN, ale kiedy uruchomisz grę, zainstalowaną bezpośrednio na dysku, i połączysz się z innymi graczami w sesji multiplayer, połączenie to nie będzie już zabezpieczone, ponieważ nie odbywa się przez przeglądarkę.

Wiele ofert VPN w wersji rozszerzenia do przeglądarki posiada takie same funkcje, jak standardowa sieć VPN. Możesz więc:

Jaki VPN dla Chrome wybrać?

Google Chrome to najpopularniejsza i jednocześnie zawierająca najwięcej luk przeglądarka na świecie. Średnio co 15 dni jest aktualizowana pod kątem zabezpieczeń. Chrome wykorzystuje kilka narzędzi, dzięki którym może śledzić użytkowników, korzystających z tej przeglądarki. Zapisywane są wszystkie dane, nawet te z pozoru najmniej przydatne, a na ich podstawie Google dobiera reklamy i ukierunkowuje przekaz marketingowy. Jest to ważne, ponieważ szczególnie w tej przeglądarce przydaje się sieć VPN.

Na rynku dostępnych jest wiele ofert rozszerzeń VPN dla Chrome, jednak na szczególną uwagę zasługują:

Te rozszerzenia VPN dla Chrome są najbardziej popularne, ale nie jedyne. Inne rynkowe oferty nie są jednak tak atrakcyjne, ich funkcjonalność jest mniejsza, a instalacja i obsługa trudniejsza, szczególnie dla osób bez wiedzy informatycznej.

VPN dla Opery: HIT czy KIT?

Kiedy świat obiegła informacja, że przeglądarka Opera oferuje swoim użytkownikom wbudowany, darmowy VPN, który wystarczy jedynie włączyć, wielu użytkowników było zachwyconych tym rozwiązaniem. Na swojej stronie producent chwali się, że wystarczy jednorazowo włączyć usługę VPN, a ta będzie działać później automatycznie, przy każdym uruchomieniu przeglądarki. Stosując wbudowany w przeglądarkę Opera VPN, możesz liczyć na:

Szybko okazało się jednak, że Opera używa określenia VPN nieco na wyrost, a oferowana usługa w rzeczywistości bardziej przypomina serwer proxy, niż VPN. Funkcjonalność jest bardzo podstawowa – polega głównie na zmianie IP podczas przeglądania stron internetowych lub korzystania z usług streamingowych. Duże wątpliwości budzą niejasne informacje o szyfrowaniu danych, czyli podstawowej zalecie sieci VPN.

Jeżeli ważna jest dla Ciebie możliwość korzystania z torrentów, to VPN w przeglądarce Opera nie jest dobrym rozwiązaniem. Producent nie udostępnił funkcjonalności, która umożliwiałaby bezpieczne użytkowanie sieci peer-to-peer i torrentów.

Jeżeli chodzi o Opera VPN, opinie użytkowników są jednoznaczne – jest to dobra opcja dla tych, których aktywność w internecie jest bardzo ograniczona. Jak podkreślają internauci, trzeba pamiętać, że VPN Opera działa jedynie w przeglądarce, dlatego wszystkie aktywności na zewnętrznych komunikatorach, jak Viber lub Skype, nie są objęte ochroną. Ograniczona jest też możliwość wyboru serwerów do zaledwie kilku, wśród których brakuje polskiego serwera VPN, dlatego Polacy przebywający za granicą mogą mieć problem z dostępem do regionalnych, polskich usług. Opinie zarówno internautów, jak i specjalistów są podzielone, jedni wskazują, że jest to rozwiązanie bardzo dobre, które poprawia bezpieczeństwo, inni wytykają Operze brak podstawowych funkcjonalności standardowej sieci VPN. Musisz jednak pamiętać, że ten VPN jest w pełni darmowy, dlatego oczekiwanie otrzymania bez opłat usług na poziomie płatnych abonamentów, takich jak ExpressVPN lub NordVPN, jest niemożliwe do spełnienia.

Zatem co zrobić, aby korzystając z przeglądarki Opera VPN miał wszystkie potrzebne funkcjonalności? Warto skorzystać z usług zewnętrznych i wykupić dostęp do jednego z VPN od najlepszych dostawców. Opera oferuje również rozszerzenia do przeglądarki – DotVPN i SurfEasy Proxy, ale ich funkcjonalność jest na niskim poziomie, dlatego te opcje są warte uwagi jedynie dla użytkowników, którzy nie mają dużych wymagań w stosunku do sieci VPN.

Jaki VPN dla Firefox wybrać?

Firefox to, obok Chrome i Internet Explorer, jedna z trzech najpopularniejszych przeglądarek. Jest stosunkowo bezpieczna, chociaż w testach wykryte zostało sporo luk w jej kodzie. Aktualizacje zabezpieczeń wykonywane są co 28 dni. Przeglądarka nie korzysta z technologii Sandbox, co, wraz z problemami z wtyczkami, jest uważane za jej największą wadę.

VPN dla Firefox działa podobnie jak VPN dla Chrome – na zasadzie rozszerzeń. Najbardziej popularne z nich dostarczają sprawdzeni i pewni dostawcy, których oferta została już opisana wyżej. Trzeba wspomnieć, że dodatek do Firefoxa od NordVPN został w ostatnim czasie ulepszony, a VPN od ExpressVPN posiada awaryjny wyłącznik internetu, który odcina dostęp do sieci, kiedy VPN z jakichś przyczyn przestaje być aktywny.

Wybór odpowiedniej sieci VPN dla Firefox jest uzależniony od Twoich wymagań. Obiektywnie najbardziej funkcjonalne i opłacalne są abonamenty NordVPN, ExpressVPN i PureVPN. W ramach niewielkiej opłaty otrzymujesz rozszerzenie VPN oraz aplikację kliencką, po instalacji której VPN chroni cały Twój komputer. Dla transmisji strumieniowych ważna będzie prędkość połączenia, a jeżeli zależy Ci na wysokim stopniu prywatności, zwróć uwagę na stopień szyfrowania. W przypadku rozszerzeń do Firefoxa warto wybrać to, które jest lekkie, ponieważ sam Firefox angażuje wiele zasobów komputera/urządzenia, głównie procesor i pamięci.

Którą opcję wybrać – darmową czy płatną?

Podobnie jak w przypadku pełnego dostępu do VPN, tak również w rozszerzeniach do przeglądarki występują różnice między wersjami bezpłatnymi i płatnymi. Te pierwsze generują oszczędności finansowe – nie musisz płacić za dostęp do VPN, jednak otrzymujesz mniej funkcjonalności, a te, które są dostępne, często mają nałożone dodatkowe ograniczenia. Wybór odpowiedniej opcji jest zależny od oczekiwanego poziomu ochrony. Wybierając VPN dla Chrome, Opery lub Forefoxa oferty porównuj pod kątem:

Jakość i poziom zaawansowania przeglądarek Chrome, Opera i Firefox są wysokie, jednak niewystarczające, aby w pełni im zaufać i korzystać z nich bez dodatkowej ochrony. Wybierz więc jedną z wyżej wymienionych sieci VPN świadomie. Przeanalizuj swoje obecne oraz przyszłe potrzeby, a także potrzeby Twojej rodziny i wybierz tę sieć, która zaspokoi ich najwięcej. Pamiętaj, że VPN to nie tylko bezpieczeństwo Twoich danych, ale również profity płynące z blokowania reklam i zapobieganie szkodom, jakie może wyrządzić w Twoim komputerze lub innym urządzeniu mobilnym złośliwe oprogramowanie.

Czym różni się pełna wersja VPN od VPN w przeglądarce?

Nie da się ukryć, że wprowadzenie VPN bezpośrednio do przeglądarki to bardzo wygodne rozwiązanie. Nie trzeba pobierać kolejnych aplikacji, instalować ich na komputerze i konfigurować. Dodatkową zaletą takich rozszerzeń jest zdecydowanie niższa “waga” tego rozwiązania – podzespoły komputera są dużo mniej obciążone niż w przypadku standardowego VPN. Przeglądarkowy VPN działa raczej jak bardzo dobry serwer proxy, a nie jak standardowy VPN. Zapewnia ochronę na wysokim poziomie, ale wiele funkcjonalności pełnoprawnego VPN są niedostępne. Jeżeli w internecie przeglądasz jedynie serwisy informacyjne lub społecznościowe, to VPN w przeglądarce jest dla Ciebie wystarczający.

Tak mała aktywność w sieci jest jednak mało prawdopodobna, o czym świadczy fakt, że czytasz ten artykuł – czy robiłbyś to chcąc jedynie chronić hasło na Facebooka? Przy znacznie bardziej aktywnym korzystaniu z internetu dużo bardziej sprawdzi się standardowy VPN. Zwróć uwagę na fakt, że VPN w przeglądarce chroni Cię jedynie podczas korzystania z tej przeglądarki, ale zewnętrzne aplikacje, jak np. popularne komunikatory Viber lub Skype, nie podlegają już pod tę ochronę, a w nich też używasz swoich danych osobowych, loginu i hasła.

VPN w przeglądarce zwykle nie pozwala też na swobodne korzystanie z torrentów i sieci peer-to-peer – jeśli jesteś ich aktywnych użytkownikiem, to opcja pełnego VPN będzie dla Ciebie bardziej atrakcyjna. VPN poza przeglądarką przyda Ci się też do ochrony wewnętrznej sieci intranet w domu i pracy lub konta/profilu w grach, zainstalowanych bezpośrednio na dysku.

Zanim zakupisz jeden z abonamentów przeglądarkowych, zastanów się, czy jest to dla Ciebie najlepsze rozwiązanie. Wiele pełnych ofert VPN kosztuje tyle samo lub niewiele więcej, ale w zamian otrzymasz funkcjonalności, które pozwolą na wszechstronną ochronę aktywności w internecie.