Recenzja VPN: ExpressVPN. Wady, zalety, ceny, test.

Szybki, bezpieczny VPN z 30-dniowym okresem zwrotu, z pewnością jedna z najlepszych tego typu usług na rynku. Udostępnia wszystkie liczące się w tej chwili protokoły w tym OpenVPN, L2TP/IPSec, SSTP oraz PPTP. Do sieci prywatnej wykupionej w ExpressVPN możemy jednocześnie podłączyć 3 różne urządzenia. Jest to równocześnie jedna z droższych ofert na rynku, nie ma też możliwości przetestowania jej za darmo, choć jest gwarancja zwrotu pieniędzy w przeciągu 30 dni, jeśli coś nie przypadnie nam do gustu.

ExpressVPN operuje na rynku od 2009 roku, siedziba firmy mieści się na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych, dzięki czemu prawo nie zobowiązuje dostawcy do gromadzenia i zapisywania logów aktywności użytkowników tej usługi. Sieć serwerów ExpressVPN jest jedną z największych na rynku, firma udostępnia ponad 1000 maszyn ulokowanych w 136 miastach w 87 krajach na świecie. Liczba ta wciąż zresztą rośnie, praktycznie co miesiąc wzbogacana jest o nowe lokalizacje i serwery.

Płatności i plany abonamentowe ExpressVPN

Cennik ExpressVPN
ExpressVPN oferuje (podobnie zresztą jak inni dostawcy usług tego typu) plany abonamentowe, w których w zależności od długości okresu rozliczeniowego zmienia się miesięczny koszt takiej usługi. Płacąc z góry za roczny abonament, zyskujemy dużo lepszą cenę, niż wykupując VPN jedynie przez miesiąc. Nic dziwnego, że największą popularnością cieszy się właśnie 12-miesięczny plan, za który w przeliczeniu na każdy miesiąc zapłacimy 8 dolarów i 32 centy. Z kolei opłacając usługę za 6 miesięcy, każdy miesiąc wyniesie nas niespełna 10 dolarów (9.99$). Najdroższy jest pakiet miesięczny – płacąc jednorazowo, za 30 dni VPN musimy wydać 12,95 dolarów.

Nie ma możliwości przetestowania usługi za darmo, ale można z niej zrezygnować ze zwrotem kosztów. Jeśli w ciągu 30 dni od wykupienia abonamentu zmienimy zdania, możemy ubiegać się o zwrot środków. ExpressVPN zapewnia, że na każdy ze swoich pakietów udziela 30-dniowej 100% gwarancji zwrotu.

Opłacić usługę można kartą kredytową, przez PayPall albo wykorzystując do tego formy płatności, które umożliwiają zachowanie anonimowości – bitcoiny, albo karty podarunkowe. W takim wypadku jedyne dane, jakich ExpressVPN wymagać będzie od nowego klienta to adres email, potrzebny do założenia konta.

Sieć serwerów ExpressVPN i ich lokalizacje

ExpressVPN zbudował bardzo rozległą infrastrukturę sieciową. W skład sieci tego dostawcy wchodzi ponad 1000 serwerów rozsianych praktycznie po całym świecie, które pozwalają bezpiecznie i anonimowo korzystać z internetu niezależnie od tego, gdzie się w danej chwili znajdujesz i jakie dane chcesz przesłać przez sieć. Do dyspozycji masz nie tylko serwery w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Europie (w tym oczywiście i w Polsce), ale także w Azji, Afryce czy Indiach.

Z punktu widzenia polskiego odbiorcy z pewnością najistotniejsze będą serwery amerykańskie i europejskie. Tych jest rzeczywiście bardzo dużo, szczególnie w największych miastach Wielkiej Brytanii, Niemiec i Holandii. Obok tych lokalizacji w Europie ExpressVPN ma także serwery w Albanii, Austrii, Azerbejdżanie, Belgii, Bośni i Hercegowinie, Bułgarii, Chorwacji, na Cyprze, w Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Gruzji, Grecji, na Węgrzech, Islandii, Irlandii, we Włoszech, na Łotwie, Litwie, a także w Liechtensteinie, Luksemburgu, na Malcie i w Mołdawii.

Prywatność i bezpieczeństwo Twoich danych

Szczegółowa polityka prywatności bardzo precyzyjnie określa, jakie dane są przechowywane na serwerach usługodawcy. Zgodnie z tym, co można w niej wyczytać, ExpressVPN zapewnia, że nie zapisuje ani nie gromadzi danych na temat aktywności poszczególnych użytkowników połączonych z VPN. Logowane są natomiast: daty i czasy połączeń z usługą, wybór serwera (lokalizacji) i łączny dzienny transfer danych. Te dane służą dostawcy do optymalizacji swojej infrastruktury i zachowania parametrów serwisu na wymaganym poziomie, zarówno pod kątem wydajności, jak i bezpieczeństwa. Przechowywane informacje nie zawierają żadnych danych mogących posłużyć do identyfikacji użytkowników.

ExpressVPN chroni prywatność swoich użytkowników (dopuszcza między innymi formy płatności pozwalające zachować anonimowość – jak choćby bitcoiny). Adres IP, z którego wysyłane są Twoje pakiety w sieć, jest wspólny dla wielu użytkowników tej samej usługi, co dodatkowo utrudnia identyfikację nadawcy informacji, które wysyłane są przez sieć. Prawdziwe IP z którego łączysz się z siecią jest maskowane, przez co dużo trudniej jest wyłuskać ze strumienia danych te, które właśnie Ty wysyłasz albo pobierasz.

Nawet połączenie ze stroną dostawcy jest szyfrowane, a cała komunikacja w ramach bezpiecznego połączenia VPN jest chroniona najsilniejszymi w tej chwili algorytmami szyfrującymi. Obsługiwane są wszystkie uznawane dziś za bezpieczne protokoły, głównie OpenVPN i L2TP/IPSec.

Pomoc, wsparcie, oprogramowanie i dokumentacja ExpressVPN

W razie jakichkolwiek problemów, możesz liczyć na pomoc za pośrednictwem email. ExpressVPN zapewnia, że wszystkie zgłoszenia poprzez system zgłaszania błędów rozpatrywane są w ciągu kilku godzin, a na odpowiedź nie będziesz czekał nigdy dłużej niż jeden dzień. Na stronie dostępne jest także okienko czatu oraz szeroka i wyczerpująca dokumentacja, która zawiera między innymi przewodniki i tutoriale opisujące nie tylko dedykowane dla tej usługi aplikacje, ale także i instrukcje jak samodzielnie skonfigurować usługę, jeżeli z różnych powodów nie chcesz, albo nie możesz skorzystać z gotowych rozwiązań.

Dostępne są programy i aplikacje na wszystkie liczące się platformy sprzętowe. Tak samo na komputerach wyposażonych w Windows (od wersji 7 do 10) czy też urządzenia z logiem Apple (zarówno komputery Mac, jak i iPady oraz iPhony), telefony i tablety z Androidem a nawet najpopularniejsze dystrybucje Linuksa oraz BlackBerry. Zarówno programy na komputery stacjonarne, jak i aplikacje mobilne są intuicyjne i proste w obsłudze, umożliwiają w prosty sposób konfigurację usługi i połączenie się z siecią przez VPN.

Szybkość ExpressVPN

Łącząc się z siecią przez serwery VPN, w oczywisty sposób wydłużasz drogę, jaką przez sieć muszą przebyć wysyłane lub odbierane przez Ciebie informacje. Dane, które przechodzą przez takie połączenie, aby były zupełnie bezpieczne, muszą być najpierw zaszyfrowane. Wymaga to nie tylko olbrzymiej mocy obliczeniowej, ale także i zabiera czas. Na szczęście najlepsi dostawcy tego typu usług, w tym także i ExpressVPN są w stanie zapewnić usługę na tyle wydajną, że dla klienta powodowane tunelowaniem opóźnienia nie są przeszkodą w swobodnym korzystaniu z sieci. W niektórych testach spadek prędkości pobierania danych spowodowany przejściem przez VPN był ledwie zauważalny, oscylując wokół zaledwie 5%, co jest naprawdę bardzo dobrym wynikiem. Oczywiście wiele zależy tu od trasy, jaką muszą pokonać Twoje pakiety, ale ExpressVPN ma na tyle rozległą sieć, że z wyborem odpowiedniego serwera nie powinno być większych problemów.

Ogólne wrażenia i podsumowanie recenzji ExpressVPN

ExpressVPN to jedna z dłużej obecnych na rynku i najlepiej przetestowanych usług tego typu. Zarówno strona dostawcy, jak i parametry oferowanej usługi, budzą zaufanie i sprawiają bardzo profesjonalne wrażenie. Do zalet z pewnością należy zaliczyć bardzo rozbudowaną infrastrukturę, szczególnie w Europie i Ameryce Północnej. Dedykowane aplikacje mają intuicyjny, przejrzysty interfejs i umożliwiają wygodne i łatwe korzystanie z oferowanych usług, dostępne są na praktycznie wszystkie urządzenia i platformy sprzętowe. Sieć wykorzystuje protokoły OpenVPN (TCP, UDP), L2TP/IPSec, SSTP i PPTP, połączenia są szybkie i stabilne.

Firma korzysta z liberalnego prawa, jakie obowiązuje na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych, gdzie mieści się jej siedziba. ExpressVPN zapewnia, że nie zapisuje nigdzie i nie gromadzi danych ani logów na temat aktywności poszczególnych użytkowników oferowanych przez siebie połączeń VPN, zapisywane są tylko czasy połączeń i sumaryczny transfer. Wiele ciekawych informacji na temat bezpieczeństwa i zachowania poufności w sieci można również znaleźć na prowadzonym przez ExpressVPN blogu firmowym.

DostawcaCenaFunkcjeOcenaZniżkaWięcej
$8.32
za miesiąc
  • 160+ lokalizacji w 94+ krajach
  • Windows, Mac, Linux, Android, iOS, Routrery
  • Max. 3 urządzenia
  • OpenVPN, PPTP, L2TP/IPSec
  • 30-dniowa gwarancja zwrotu
-35%
Przy płatności
na rok z góry
Zobacz stronę
Recenzja ExpressVPN

Cena miesięczna podana w dolarach (USD) dotyczy płatności na rok z góry.