Jak oglądać polską telewizję i VOD za granicą?

Obecnie wielu Polaków mieszka na stałe za granicą. Wyjechali z naszego kraju do pracy czy na studia, jednak chcieliby zachować więź z polską kulturą, życiem społecznym i politycznym. Z tego powodu oglądanie polskiej telewizji jest dla nich istotne. Niestety, dostęp do polskiej telewizji za granicą jest bardzo utrudniony. Także wielu Polaków, którzy wyjeżdżają z naszego kraju jedynie na krótko, na przykład na wakacje, chciałoby mieć możliwość na przykład obejrzenia odcinku polskiego serialu za granicą.

Dla takich osób znakomitym rozwiązaniem mogłyby być polskie serwisy VOD – telewizja internetowa na życzenie. Stacje telewizyjne ze względu na ograniczenia licencyjne stosują jednak blokady terytorialne, także Polak mieszkający za granicą może mieć problemy z odtworzeniem polskiego VOD. Istnieją jednak sposoby, by je obejść. Przeczytaj, jak z pomocą VPN oglądać polską telewizję i serwisy VOD za granicą. Wyłącz blokadę regionalną!

Polskie serwisy VOD

Polskie serwisy VOD (Video On Demand – telewizja na życzenie) mają bardzo atrakcyjną ofertę dla widza. Swoje serwisy internetowe utworzyły największe polskie stacje telewizyjne. Wyróżniają się pod tym względem TVN i Polsat. TVN oferuje widzom możliwość obejrzenia za pomocą serwisu TVNPlayer takich znanych i lubianych produkcji jak na przykład „TopModel„, „Na wspólnej„, „Kuchenne rewolucje„, „Na noże„, „Druga szansa” czy „Singielka„. Polsat stworzył natomiast serwis Ipla, gdzie obejrzymy odcinki „Pierwszej Miłości„, „Masterchefa„, „Przyjaciółek„, „The Voice of Poland” lub transmisje spotkań w ramach UEFA Euro 2016. Także inne stacje oferują możliwość oglądania telewizji przez Internet. Ciągle rozbudowywane są serwisy takie jak: TVN Player (Player.pl), Ipla, Vod.pl, VOD TVP, Iplex czy Kinoplex. Oferują one możliwość oglądania programów rozrywkowych, serwisów informacyjnych, programów publicystycznych, filmów czy relacji z wydarzeń sportowych.

Oglądanie telewizji poprzez serwisy VOD bywa bardzo opłacalne dla widza. Większość programów udostępnianych jest za darmo, a stacja czerpie zyski z reklam. Możemy jednak również wykupić opcje płatne, po to by cieszyć się telewizją internetową bez reklam, czy za kilka złotych obejrzeć emitowany w kinach film.

Dlaczego nie mogę oglądać telewizji internetowej / VOD za granicą?

Niestety, oglądanie polskich telewizji internetowych czasami nie jest możliwe za granicą. Stacje telewizyjne, emitując swoje programy, zobowiązane są do przestrzegania różnego rodzaju ograniczeń licencyjnych. Umowa licencyjna najczęściej daje stacji telewizyjnej prawa do emisji danego programu jedynie na określonym terenie (na przykład na terytorium Polski). Związane jest to z faktem, że głównym źródłem utrzymania telewizji internetowych jest emisja reklam. Polak mieszkający na stałe za granicą siłą rzeczy nie jest raczej zainteresowany nabyciem towarów reklamowanych w Polsce. Istotny jest również fakt, że emitując niektóre programy za granicą, telewizja mogłaby naruszać wyłączne prawa innych podmiotów do emisji programów na swoim terytorium. Dlatego właśnie w wielu serwisach VOD i materiałach TV działa tzw. blokada regionalna, pozwalająca wyświetlać treści wideo tylko z terytorium Polski.

Blokada regionalna TVN Player (Player.pl)

Blokada regionalna TVN Player (Player.pl)


Blokada regionalna VOD TVP (Vod.tvp.pl)

Blokada regionalna VOD TVP (Vod.tvp.pl)


Blokada regionalna Ipla (Ipla.tv)

Blokada regionalna Ipla (Ipla.tv)

Dla nas podstawowe znaczenie ma kwestia, w jaki sposób serwis telewizji internetowej rozpoznaje, że widz przebywa za granicą. Odbywa się to za pomocą adresu IP. IP to numer, który jest przypisany każdemu komputerowi i identyfikuje go w sieci. Na jego podstawie możemy określić, w jakim mieście przebywa osoba działająca w Internecie. Adres IP nadaje nam dostawca Internetu. Poszczególne firmy mają jednak różną politykę działania w tym zakresie. Jeżeli zmienimy adres IP na polski, będziemy mogli oglądać materiały dostępne w polskich serwisach VOD. Najprostszym sposobem by to zrobić, jest zastosowanie VPN.

Co to jest VPN?

VPN (czyli Virtual Private Network) to tym połączenia internetowego, który stworzony został do tego, by zapewnić użytkownikom maksymalną anonimowość w sieci. Kiedy stosujemy VPN, nasz komputer nie łączy się z danym adresem w sieci bezpośrednio. Zamiast tego połączony zostaje najpierw z serwerem VPN, a dopiero potem ze stroną, którą jesteśmy zainteresowani. To sprawia, że nikt, nawet nasz dostawca Internetu nie może sprawdzić, jakie treści w sieci przeglądamy. Wybierając IP z innego kraju, możemy zyskać dostęp do emitowanej na jego terenie telewizji. W ten sposób przebywając za granicą, możemy mieć możliwość oglądania polskich programów i seriali z całego świata. Program VPN może automatycznie podczas oglądania szukać neutralnego serwera DNS po to, by zapewnić Ci dostęp do serwisów VOD z całego świata.

Stosowanie VPN ma także inne zalety. Przede wszystkim dbamy w ten sposób o swoją prywatność. Stajemy się niewidoczni dla różnych programów śledzących. Będziemy również niemożliwi do zidentyfikowania dla operatorów różnego rodzaju czatów i forów internetowych. Jeżeli połączymy się z adresem IP na przykład ze Stanów Zjednoczonych, dostaniemy dostęp do platform takich jak Netflix czy Hulu. VPN bywa przydatne także w podróży do krajów takich jak Chiny, które blokują dostęp do popularnych serwisów jak Google czy Facebook.

TOP 5 najlepszych VPN Lipiec 2019

#DostawcaCenaFunkcjeOcenaZniżkaWięcej
1$2.99

za miesiąc
 • 4900+ lokalizacji w 62 krajach
 • Windows, Mac, Linux, Android, iOS, Routrery
 • Max. 6 urządzeń
 • OpenVPN, PPTP, L2TP/IPSec
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu
-75%
Przy płatności
na 3 lata z góry
Zobacz stronę
Przeczytaj recenzję
2$3.29

za miesiąc
 • 2000+ lokalizacji w 180+ krajach
 • Windows, Mac, Linux, Android, iOS, Routrery
 • Max. 5 urządzeń
 • OpenVPN, PPTP, L2TP/IPSec
 • 31-dniowa gwarancja zwrotu
-70%
Przy płatności
na 2 lata z góry
Zobacz stronę
Przeczytaj recenzję
3$4.87

za miesiąc
 • 500+ lokalizacji w 60+ krajach
 • Windows, Mac, Linux, Android, iOS, Routrery
 • Max. 5 urządzeń
 • OpenVPN, PPTP, L2TP/IPSec
 • 7-dniowa gwarancja zwrotu
-60%
Przy płatności
na rok z góry
Zobacz stronę
Przeczytaj recenzję
4$6.67

za miesiąc
 • 148+ lokalizacji w 94+ krajach
 • Windows, Mac, Linux, Android, iOS, Routrery
 • Max. 3 urządzenia
 • OpenVPN, PPTP, L2TP/IPSec
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu
-49%
Przy płatności
na rok z góry
Zobacz stronę
Przeczytaj recenzję
5$3.99

za miesiąc
 • 880+ lokalizacji w 190+ krajach
 • Windows, Mac, Linux, Android, iOS, Routrery
 • Max. 5 urządzeń
 • OpenVPN, PPTP, L2TP/IPSec
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu
-42%
Przy płatności
na 2 lata z góry
Zobacz stronę

Ceny miesięczne podane w dolarach (USD) dotyczą płatności na rok z góry.

Stosowanie VPN proste i tanie

Aby stosować VPN, warto skorzystać z jednego z polecanych przez nas programów. Ich używanie jest proste, instalacja przebiega w sposób intuicyjny. Wystarczy stosować się po kolei do instrukcji wyświetlanych na ekranie. Zanim zdecydujesz się na wybór konkretnego programu VPN, zastanów się, do czego będziesz go wykorzystywać. Najtańsze lub darmowe rozwiązania typu VPN umożliwią Ci, co prawda, anonimowe przeglądanie stron internetowych, jednak nie będą nadawały się do oglądania telewizji przez Internet. Z tego powodu nie warto wybierać najtańszego rozwiązania.

Mimo iż stosowanie dobrej jakości rozwiązań VPN wiąże się z opłatami, nie są one zazwyczaj wysokie. Z pewnością są to koszty nieporównywalnie niższe w stosunku do tych, jakie musielibyśmy ponieść, gdybyśmy chcieli wykupić za granicą abonament telewizyjny. Stosując VPN możemy cieszyć się dostępem do programów udostępnianych przez polskie stacje telewizyjne w trybie VOD i jednocześnie zapewnić sobie prywatność i bezpieczeństwo podczas korzystania z Internetu. Pobierz VPN i ciesz się telewizją bez granic!