Recenzja VPN: PureVPN. Wady, zalety, ceny, test.

PureVPN funkcjonuje w Hong Kongu. Jego początki sięgają 2006 roku, pierwsze usługi komercyjne firma zaczęła świadczyć w 2007 roku – początkowo działalność opierała się na dwóch zaledwie serwerach. Dziś, sieć jaką dysponuje PureVPN jest jedną z największych, z jakimi mamy do czynienia na ryku tego typu usług. Serwery VPN tego dostawcy rozrzucone są w 141 krajach na całym świecie, a ich użytkownicy mają do dyspozycji łącznie ponad 80000 adresów IP na ponad 500 maszynach. PureVPN rozwija także własne oprogramowanie na Windows, Mac OS X, iOS oraz Android.

Ceny w PureVPN

Cennik PureVPN
PureVPN, podobnie jak wielu innych dostawców VPN, oferuje tak naprawdę jeden i ten sam pakiet usług, ale za to w 3 różnych cenach w zależności od długości okresu abonamentowego. Wybierając dłuższy (np. roczny) abonament, a co za tym idzie i dłuższy okres rozliczeniowy, za każdy miesiąc zapłacisz 4,99$. Jeśli chcesz wykupić abonament na 6 miesięcy, miesięczny koszt będzie równy 7,99$. Z kolei kupując VPN na tylko jeden miesiąc, zapłacisz najwięcej, bo 30 dni będzie Cię kosztowało 9,99$. Oczywiście opłatę za cały okres abonamentowy wnosisz od razu, ale przeliczając te wartości na miesięczny koszt łatwiej jest porównać oferty poszczególnych dostawców.

PureVPN dodatkowo pobiera opłaty za dedykowany adres IP oraz za firewall NAT i ochronę przed atakami typu DDoS. Większości użytkowników te usługi nie będą raczej potrzebne, ale jeżeli wiesz, że będziesz potrzebował tego typu dodatkowych możliwości, to PureVPN je także umożliwia.

A co wchodzi w skład abonamentu, czyli za co tak naprawdę płacisz?

Przede wszystkim PureVPN daje Ci możliwość podłączenia do ich serwerów VPN 5 Twoich urządzeń jednocześnie. Na te urządzenia dostaniesz również dedykowane oprogramowanie – o ile korzystasz na nich z Windows, Mac OS X, iOS albo z Androida. W ramach VPN ruch jest nielimitowany, to znaczy, że nie ma znaczenia jak duży ruch wygenerujesz – za transfer nie będą pobierane żadne dodatkowe opłaty. Połączyć się możesz z jednym z ponad 500 serwerów na całym świecie. Twój adres IP będzie współdzielony z wieloma użytkownikami tej usługi, co zapewnia Ci dodatkowy stopień bezpieczeństwa (Twoje dane będą wychodziły z tego samego adresu, co dane wielu innych użytkowników VPN, przez co jeszcze trudniej będzie je zidentyfikować w sieci).

Do dyspozycji masz wszystkie powszechnie dziś wykorzystywane w sieciach VPN standardy i protokoły przesyłu danych: OpenVPN, SSTP, L2TP, IKEv2 i PPTP. W zależności od potrzeb zastosowane będzie odpowiednio mocne szyfrowanie. VPN możesz wykorzystać także do dzielenia się plikami, nie ma również żadnych ograniczeń co do używania sieci P2P.

Z usługi możesz zrezygnować bez żadnych kosztów, o ile uczynisz to w ciągu pierwszych 7 dni trwania abonamentu, choć aby uzyskać zwrot wydanych na usługę pieniędzy musisz jeszcze spełnić kilka warunków. Prawo do zwrotu tracisz jeśli Twoje konto będzie zawieszone za nie przestrzeganie warunków serwisu, albo gdy przez VPN prześlesz więcej niż 3GB danych lub gdy co najmniej 100 razy połączysz się z serwerami VPN.

Płatności możesz dokonać nie tylko za pośrednictwem karty kredytowej. Abonament w PureVPN możesz również opłacić przez PayPall, albo wykorzystując bitcoiny czy karty podarunkowe. Jeśli chcesz wykupić usługę w pełni anonimowo i opłacić ją nie podając żadnych danych, które mogłyby pomóc Cię zidentyfikować, możesz to zrobić właśnie w ten sposób – do założenia konta będzie potrzebny tylko adres email.

Serwery i lokalizacje PureVPN

Lokalizacje PureVPN
PureVPN dysponuje w tej chwili imponującą siecią serwerów – ich maszyny rozlokowane są w 180 miastach, w 141 krajach na całym świecie. Ponad 500 serwerów udostępnia ponad 80000 adresów IP. Oczywiście sieć PureVPN najwięcej serwerów ma w Stanach Zjednoczonych , Kanadzie, Europie, Australii i Nowej Zelandii. W największych miastach USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Holandii jest po kilkanaście serwerów, 2 są także w Warszawie.

W bardziej egzotycznych zakątkach globu liczba serwerów jest oczywiście mniejsza, ale do połączenia się z VPN przygotowane są także serwery w Ameryce Środkowej i Południowej, Afryce i Azji. Jeżeli dużo podróżujesz w egzotyczne miejsca i potrzebujesz połączyć się w bezpieczny sposób z siecią w firmie, PureVPN może się okazać jednym z niewielu dostawców, którzy mają swoje serwery w okolicy, w której się znajdziesz. To jedna z niewielu sieci, która tak dokładnie pokrywa praktycznie cały świat – 32 serwery w Afryce, 80 serwerów w Azji, 8 na Bliskim Wschodzie i 26 w Południowej Ameryce.

Prywatność i bezpieczeństwo PureVPN

PureVPN ma bardzo szczegółową politykę prywatności, z której można wyczytać dokładnie jakie dane użytkowników firma przechowuje i jak je chroni. Można w niej wyczytać, że zbierane są logi związane z aktywnością użytkowników w trakcie połączenia VPN. Zapisywane są tylko czasy połączeń z serwerem oraz ilość wykorzystanego transferu. PureVPN nie zapisuje nigdzie ani nie sprawdza jakie strony odwiedzasz, jakie pliki ściągasz lub udostępniasz, nigdzie nie jest też zapisywane z jakich urządzeń i aplikacji korzystasz w trakcie połączenia z VPN. Firma ma swoją siedzibę w Hong Kongu, którego prawo nie ingeruje w tego typu działalność i nie wymaga od dostawcy tego typu usług zbierania ani zapisywania danych i logów, jak to ma miejsce choćby w Unii Europejskiej.

W trosce o bezpieczeństwo Twoich danych, PureVPN wykorzystuje powszechnie stosowane i uznawane za bezpieczne protokoły. Domyślnie na urządzeniach z Windows oprogramowanie dostarczane przez PureVPN operuje na bazie OpenVPN, SSTP, IKEv2, L2TP i PPTP. Na Androidzie wykorzystywany jest OpenVPN. Do szyfrowania wykorzystywany jest algorytm AES-128-CBC o 128-bitowej długości klucza, jeżeli chcesz możesz wybrać również mocniejszy algorytm, oparty na dłuższym kluczu stosowanym do szyfrowania i odczytywania danych. Na urządzeniach mobilnych z systemem iOS aplikacje wykorzystują bezpieczny i wydajny protokół IKEv2.

Nie musisz jednak znać się na technikach zabezpieczeń, aby z PureVPN czuć się w pełni bezpiecznie. Wystarczy wiedzieć, że dostawca stosuje sprawdzone i uważane za bezpieczne rozwiązania.

Pomoc i wsparcie techniczne, aplikacje i oprogramowanie PureVPN

PureVPN udostępnia na swojej stronie całodobowy czat, na którym można nie tylko zadawać pytania dotyczące parametrów usługi czy kwestii związanych z płatnościami, ale także dowiedzieć się, co robić w przypadku drobnych problemów z konfiguracją czy obsługą aplikacji i oprogramowania. W przypadku bardziej złożonych problemów technicznych zostaniemy skierowani albo do szerokiej dokumentacji, albo też poczekamy na odpowiedź osoby o odpowiedniej wiedzy technicznej. Poważniejsze problemy przez cały czas można zgłaszać za pośrednictwem działającego poprzez email systemu zgłaszania błędów. Tu również można liczyć na szybką reakcję i rozwiązanie problemu.

Użytkownicy Windows i Mac OS, podobnie jak zresztą urządzeń mobilnych opartych zarówno na iOS, jak i na Androidzie mogą skorzystać z dedykowanych aplikacji, które PureVPN udostępnia dla swoich abonentów. Zgodnie z zapewnieniami dostawcy tej usługi, obsługa tych programów jest prosta i nie sprawia żadnych problemów.

Szybkość PureVPN

Jeżeli korzystasz z usługi VPN, cały Twój ruch sieciowy musi dodatkowo przejść przez serwery dostawcy tej usługi. Tam będzie szyfrowany, tak, aby nikt niepowołany nie mógł nie tylko odczytać zawartości przesyłanych przez sieć pakietów danych, ale nawet ich pochodzenia. Oczywiście cała ta operacja nie może pozostać bez wpływu na prędkość. PureVPN oferuje jednak na tyle wiele lokalizacji serwerów i ma na tyle dużą i szybką sieć, że notowany w testach spadek prędkości jest całkowicie do zaakceptowania i nie powinien sprawiać problemów w codziennym użytkowaniu.

Podsumowanie recenzji

PureVPN to usługa obecna na rynku od 2007 roku. Firma umiejscowiona w Hong-Kongu, wykorzystuje tamtejsze liberalne w kwestiach dotyczących internetu prawo do tego, aby nie gromadzić i nie przechowywać logów połączeń poprzez oferowany VPN. Na własny użytek gromadzone są jednak czasy połączeń i ilość przetransferowanych w ramach połączenia danych. Bardzo duża i rozległa sieć serwerów, dedykowane, proste i intuicyjne oprogramowanie i aplikacje mobilne. Dobra dokumentacja, całodobowy czat.

DostawcaCenaFunkcjeOcenaZniżkaWięcej
€2.59
za miesiąc
  • 3200+ lokalizacji w 140+ krajach
  • Windows, Mac, Linux, Android, iOS, Routrery
  • Max. 10 urządzeń
  • OpenVPN, PPTP, L2TP/IPSec
  • 31-dniowa gwarancja zwrotu
-73%
Przy płatności
na 2 lata z góry
Zobacz stronę
Recenzja PureVPN

Cena miesięczna podana w dolarach (USD) dotyczy płatności na rok z góry.