VPN vs serwer Proxy: plusy, minusy i porównanie

Niemal codziennie w mediach pojawiają się informacje o złamaniu szyfrowania, kradzieży lub bezprawnym użyciu danych w wirtualnym świecie. Nic w tym dziwnego, ponieważ w obecnych czasach już niemal wszystko można załatwić przez internet. Dane osobowe, loginy i hasła do różnego rodzaju kont, numery kart kredytowych, czy też forma aktywności w internecie to dane bardzo atrakcyjne dla hakerów, grup przestępczych, a nawet agencji marketingowych i reklamowych. Obecnie świadomi internauci, tacy jak Ty, zaczynają dostrzegać potrzebę ochrony swojej prywatności w sieci, dlatego na znaczeniu zyskują usługi takie jak wirtualna sieć prywatna – VPN i serwery proxy. W obu przypadkach Twój komputer nawiązuje połączenie z komputerem zdalnym, ale to nie oznacza, że narzędzia te działają tak samo. Występują między nimi znaczne różnice, zarówno pod względem przeznaczenia, cech charakterystycznych, jak i funkcjonalności. Sprawdź, które z nich będzie dla Ciebie bardziej odpowiednie.

Proxy – czym jest i jak działa?

Proxy, a właściwie serwer proxy, to pośrednik między Twoim urządzeniem a serwerem docelowym. Serwer ten stanowi więc niejako przystanek, na którym połączenie “zatrzymuje się” na chwilę i dokonywana jest zmiana IP. Do tego właśnie służy proxy – do zamaskowania Twojego IP tak, aby serwer docelowy, z którym nawiązujesz połączenie, nie był w stanie zidentyfikować Ciebie i przypisać tej aktywności do Twojego numeru IP.

Na rynku funkcjonują dwa rodzaje serwerów proxy – otwarte i zamknięte. Te drugie stosowane są głównie przez przedsiębiorstwa i korporacje, dlatego dla Ciebie, jako prywatnego użytkownika globalnej sieci, ważniejsze są serwery otwarte. Te z kolei dzielą się na dwa główne typy:

 • serwery proxy HTTP,
 • serwery proxy SOCKS.

Pierwsze z nich są najbardziej popularne, można powiedzieć, że to podstawowa wersja serwera proxy. Skorzystanie z niego wymaga jedynie przekierowania połączenia, zarówno HTTP, jak i HTTPS, przez serwer proxy, a dopiero później do serwera docelowego (hosta), na którym znajduje się wywoływana przez Ciebie strona. W efekcie Twoje IP zostaje zamaskowane, a serwer docelowy otrzymuje informacje o adresie IP serwera proxy. Tego typu rozwiązanie jest powszechnie stosowane ze względu na brak konieczności długich poszukiwań tego typu serwera i przymusu inwestowania środków finansowych – serwery proxy HTTP są zwykle darmowe. W przypadku prostych celów, jak przeglądanie sieci, serwery proxy sprawdzają się doskonale. Ich wadą jest jednak brak szyfrowania i ograniczenie jedynie do ruchu na stronach www. Niektóre z nich mogą też stanowić źródło zagrożenia, np. w postaci pozyskania Twoich danych przez podmioty do tego nieuprawnione. Zapisywanie logów przez serwery proxy to częste zjawisko, dlatego trzeba na nie szczególnie uważać.

Jeśli chcesz użyć proxy do celów innych niż przeglądanie stron internetowych, potrzebne Ci będzie proxy SOCKS. Te serwery są niestety dużo rzadziej spotykane niż proxy HTTP, ale za to dobrze sobie radzą z obsługą ruchu FTP, SMTP lub torrentami. Proxy SOCKS maja mniejszą prędkość niż proxy HTTP i są równie słabo zabezpieczone.

Jak zatem działa serwer proxy? Jako pośrednik między Twoim wywołaniem a docelową stroną www, maskuje Twoje IP. Możesz to wykorzystać podczas surfowania po sieci, do grania w gry na serwerach międzynarodowych lub uzyskania dostępu do FTP. Serwery proxy są bowiem zlokalizowane na całym świecie, dlatego łącząc się z nimi, możesz bez problemu uzyskać IP z innego kraju, a przez to ominąć geolokalizację wielu usług. Proxy nie nadaje się natomiast do wykorzystania podczas streamingu lub grania w gry w czasie rzeczywistym – serwery są za wolne i generują opóźnienia, które mają duży wpływ na jakość połączenia.

VPN – rozbudowana i funkcjonalna wirtualna sieć prywatna

Coraz większą popularność zyskuje VPN – wirtualna sieć prywatna, która oprócz zmiany IP odpowiada za szereg innych czynności, poprawiających bezpieczeństwo w sieci i podnoszących anonimowość. VPN może być bezpłatny lub płatny, jednak nie tylko specjaliści, ale również sami internauci polecają korzystanie jedynie z płatnych, renomowanych usług od znanych i cenionych dostawców. Dlaczego? Ze względu na prywatność, wysoki poziom ochrony i szyfrowanie danych z wykorzystaniem zaawansowanego protokołu OpenVPN. VPN pozwala więc na:

 • zmianę IP na polskie lub zagraniczne – zwróć uwagę, że jest to zmiana, a nie tylko zamaskowanie Twojego IP, dlatego VPN jest pod tym względem skuteczniejszy niż proxy,
 • szyfrowanie całej aktywności w sieci, niezależnie od jej rodzaju – może to być zwykłe surfowanie po ulubionych stronach www, korzystanie z komunikatorów internetowych, granie w gry online, a nawet zorganizowanie wymiany informacji w zamkniętej grupie użytkowników z jednej firmy,
 • ominięcie geolokalizacji, a tym samym na skorzystanie z usług, które są dostępne jedynie w określonym regionie lub państwie,
 • swobodne używanie torrentów i sieci P2P, bez obawy o przykre konsekwencje prawne,
 • streaming danych, używanie usług VOD i oglądanie telewizji internetowej niemal z każdego miejsca na świecie – wiąże się to z możliwością zmiany IP,
 • zabezpieczenie połączenia z publicznym wi-fi – dzięki VPN możesz bezpiecznie logować się, np. na konto bankowe, bez obawy o kradzież danych,
 • zabezpieczenie połączenia z kilku urządzeń jednocześnie – VPN jest narzędziem uniwersalnym, które możesz zastosować nie tylko na komputerze lub laptopie, ale również na smartfonie, routerze, a nawet telewizorze z funkcją smart,
 • nielimitowane połączenia, bez ograniczenia transferu lub przepustowości,
 • ochronę przed atakami DDOS, co będzie dla Ciebie szczególnie ważne, jeśli graniem w gry zajmujesz się na poważnie,
 • zachowanie anonimowości w sieci, nie tylko dzięki zmianie IP, ale również przez brak logów, czyli zapisów dotyczących Twojej aktywności w sieci.

Jak widzisz, VPN daje zdecydowanie więcej możliwości niż serwer proxy. Lista zalet jest długa, a wada tylko jedna – połączenie przez serwer VPN może nieco spowolnić Twoją sieć, jednak jeśli wybierzesz jednego z najlepszych dostawców, nie będzie to zbyt odczuwalne.

Niektórzy użytkownicy do wad VPN zaliczają również konieczność zapłacenia za niego. Korzystanie z pełnej funkcjonalności jest możliwe jedynie po wykupieniu abonamentu. Pomimo tego, że na rynku znajdują się również opcje bezpłatne, to są one jedynie pozornie darmowe, a ich używanie wiąże się z licznymi zagrożeniami, o czym szerzej możesz przeczytać tutaj. W rzeczywistości dostęp do VPN od najlepszych dostawców, takich jak NordVPN, ExpressVPN, IPVanish VPN, Surfshark lub PureVPN, kosztuje jedynie kilka dolarów miesięcznie, dlatego na taki VPN może sobie pozwolić każdy.

VPN vs proxy – które narzędzie wybrać?

Czym zatem różnią się te dwa rozwiązania? Na pierwszy rzut oka widać, że VPN jest zdecydowanie bardziej funkcjonalny i bezpieczniejszy niż serwer proxy. Brak szyfrowania w tym drugim to bardzo poważna wada, która nie pozwala używać proxy do podstawowych aktywności internetowych, związanych z koniecznością logowania, a więc użycia Twoich prywatnych danych. Proxy będzie natomiast lepszym rozwiązaniem, jeśli nie zależy Ci na wysokim bezpieczeństwie usługi, a zmiana IP jest Ci potrzebna jednorazowo. Spójrz na poniższe porównanie, a sam przekonasz się, że warto zainwestować w VPN.

Tabela 1 VPN vs proxy – podobieństwa i różnice

ProxyVPN
Szyfrowanie aktywności w internecienietak
Bezpieczeństwo usługisłabesilne
Szybkość połączenianiskawysoka
Omijanie cenzury w internecienietak
Funkcjonalnośćniskawysoka
Omijanie geolokalizacjitaktak
Brak logówzazwyczaj niezazwyczaj tak
Stopień prywatnościniskiwysoki
Ochrona urządzeńbrakbardzo wysoka
Cenazwykle bezpłatne, rzadziej płatnebezpłatne lub płatne (polecane przez specjalistów i internautów)

Zarówno VPN jak i proxy to narzędzia, które pozwolą Ci zmienić Twoją wirtualną lokalizację, ale na tym kończą się podobieństwa między nimi. Jeśli cenisz swoje bezpieczeństwo i chcesz zachować anonimowość w sieci, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie dla Ciebie VPN w wersji płatnej, od jednego ze sprawdzonych dostawców. Inwestycja w wirtualną sieć prywatną może okazać się jednym z najbardziej znaczących wydatków, mających wpływ na ochronę Twoich danych. VPN vs proxy – które rozwiązanie wybierzesz?

TOP 5 najlepszych VPN – Październik 2021

#DostawcaCenaFunkcjeOcenaZniżkaWięcej
1€2.80
za miesiąc
 • 5300+ lokalizacji w 59 krajach
 • Windows, Mac, Linux, Android, iOS, Routrery
 • Max. 6 urządzeń
 • OpenVPN, PPTP, L2TP/IPSec
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu
-72%
Przy płatności
na 2 lata z góry
Zobacz stronę
Recenzja NordVPN
Odbierz zniżkę -69% na NordVPN »
2€2.15
za miesiąc
 • 3200+ serwerów w 65 krajach
 • Windows, Mac, Linux, Android, iOS, Routrery
 • Nieograniczona liczba urządzeń
 • OpenVPN, PPTP, L2TP/IPSec
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu
-81%
Przy płatności
na 2 lata z góry
Zobacz stronę
Recenzja Surfshark
Odbierz zniżkę -81% na Surfshark »
3€2.59
za miesiąc
 • 3200+ lokalizacji w 140+ krajach
 • Windows, Mac, Linux, Android, iOS, Routrery
 • Max. 10 urządzeń
 • OpenVPN, PPTP, L2TP/IPSec
 • 31-dniowa gwarancja zwrotu
-73%
Przy płatności
na 2 lata z góry
Zobacz stronę
Recenzja PureVPN
4$8.32
za miesiąc
 • 160+ lokalizacji w 94+ krajach
 • Windows, Mac, Linux, Android, iOS, Routrery
 • Max. 3 urządzenia
 • OpenVPN, PPTP, L2TP/IPSec
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu
-35%
Przy płatności
na rok z góry
Zobacz stronę
Recenzja ExpressVPN
5$4.50
za miesiąc
 • 1500+ lokalizacji w 75+ krajach
 • Windows, Mac, Linux, Android, iOS, Routrery
 • ∞ urządzeń
 • OpenVPN, PPTP, L2TP/IPSec
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu
-59%
Przy płatności
na rok z góry
Zobacz stronę
Recenzja IPVanish

Ceny miesięczne podane w dolarach (USD) lub euro (EUR) dotyczą płatności na minimum rok z góry.