VPN dla graczy: Szybkie VPN z niskim pingiem i ochroną DDoS

Wiele mówi się o zaletach wirtualnej sieci prywatnej w kontekście bezpieczeństwa korzystania z internetu, zabezpieczenia swoich danych osobowych i zasobów firmowych. VPN nie jest przeznaczony jednak tylko i wyłącznie do tych celów. Z jego funkcjonalności korzystają również gracze, żeby chronić swoją prywatność, postępy w grze, a także sprzęt, który niejednokrotnie jest narażony na ataki DDoS. VPN i świat gier idealnie się łączą – sprawdź dlaczego!

TOP 5 najlepszych VPN dla graczy – Wrzesień 2021

#DostawcaCenaFunkcjeOcenaZniżkaWięcej
1€2.80
za miesiąc
 • 5300+ lokalizacji w 59 krajach
 • Windows, Mac, Linux, Android, iOS, Routrery
 • Max. 6 urządzeń
 • OpenVPN, PPTP, L2TP/IPSec
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu
-72%
Przy płatności
na 2 lata z góry
Zobacz stronę
Recenzja NordVPN
Odbierz zniżkę -69% na NordVPN »
2€2.13
za miesiąc
 • 3200+ serwerów w 65 krajach
 • Windows, Mac, Linux, Android, iOS, Routrery
 • Nieograniczona liczba urządzeń
 • OpenVPN, PPTP, L2TP/IPSec
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu
-81%
Przy płatności
na 2 lata z góry
Zobacz stronę
Recenzja Surfshark
Odbierz zniżkę -81% na Surfshark »
3€2.59
za miesiąc
 • 3200+ lokalizacji w 140+ krajach
 • Windows, Mac, Linux, Android, iOS, Routrery
 • Max. 10 urządzeń
 • OpenVPN, PPTP, L2TP/IPSec
 • 31-dniowa gwarancja zwrotu
-73%
Przy płatności
na 2 lata z góry
Zobacz stronę
Recenzja PureVPN
4$8.32
za miesiąc
 • 160+ lokalizacji w 94+ krajach
 • Windows, Mac, Linux, Android, iOS, Routrery
 • Max. 3 urządzenia
 • OpenVPN, PPTP, L2TP/IPSec
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu
-35%
Przy płatności
na rok z góry
Zobacz stronę
Recenzja ExpressVPN
5$3.75
za miesiąc
 • 1500+ lokalizacji w 75+ krajach
 • Windows, Mac, Linux, Android, iOS, Routrery
 • ∞ urządzeń
 • OpenVPN, PPTP, L2TP/IPSec
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu
-66%
Przy płatności
na rok z góry
Zobacz stronę
Recenzja IPVanish

Ceny miesięczne podane w dolarach (USD) lub euro (EUR) dotyczą płatności na minimum rok z góry.

Jaki jest związek VPN z grami?
Prężny rozwój rynku gier komputerowych i częściowe ich przeniesienie do wirtualnego świata spowodowało wzrost zagrożeń, jakie czyhają na miłośników gamingu. Jeśli i Ty grasz w gry na swoim komputerze, konsoli lub innym urządzeniu to wiesz, jak wiele możliwości pojawiło się przed Tobą w ostatnich kilku latach. Nowe funkcjonalności stworzono nie tylko przed graczami, ale i przed hakerami, dostawcami internetu i właścicielami praw do najbardziej gorących gier, takich jak League of Legends (LoL), World of Tanks, Minecraft, World of Warcraft (WoW), Battlefield czy Counter Strike (CS).

Jako wytrawny gracz wiesz, że komfort grania od zawsze zależał od jakości i prędkości sprzętu – im lepszy, nowszy, a czasami również droższy jest zestaw komputerowy, tym wygoda grania jest większa. Podobnie jest z innymi sprzętami. Rosną również wymagania gier – najnowszych odsłon najsłynniejszych tytułów nie otworzysz na sprzęcie sprzed 15 lat, a nawet jeśli Ci się uda, lagi skutecznie zniechęcą Cię do kontynuowania gry. Rozwój internetu spowodował wśród graczy konieczność zadbania nie tylko o swój sprzęt, ale również szybkie, stabilne i wydajne połączenie z siecią, a to nadal nie wystarczy do w pełni komfortowego grania.

Nie dziwi fakt, że wielu graczy poszukuje wysokiej jakości usług VPN do gier. Funkcjonalności VPN, o których wiele można przeczytać w internecie, odnoszą się również do świata gier, szczególnie tej jego części, która związana jest z globalną siecią, dzieleniem się swoimi osiągnięciami lub rozrywką w sesji multiplayer. A VPN to przecież nie tylko ochrona, ale również rozszerzenie dostępu do nowych gier, także tych, które nie są dostępne w kraju, w którym obecnie mieszkasz – dostęp do gier, podobnie jak do usług VOD lub telewizji internetowej, podlega geolokalizacji, z którą skutecznie może sobie poradzić jedynie VPN dla graczy.

Dlaczego powinieneś mieć VPN do gier?

Obecnie każdy, kto poważnie podchodzi do swojego bezpieczeństwa w sieci, a jednocześnie jest zapalonym graczem, kupuje dostęp do usługi VPN od renomowanego dostawcy. Takie działanie jest zdecydowanie konieczne i przynosi wiele korzyści. Spójrz na niektóre z nich:

 • ominięcie geolokalizacji, która uniemożliwia Ci dostęp do tytułów, wydawanych jedynie dla określonej grupy graczy w konkretnym państwie – słynne gry o zasięgu międzynarodowym są zwykle dostępne w niemal każdym kraju na całym świecie. Nieliczne państwa, takie jak Chiny lub Zjednoczone Emiraty Arabskie, które prowadzą bardzo restrykcyjną politykę, dotyczącą internetu, usług online i branży rozrywkowej, blokują dostęp do tych tytułów. Wytrawny gracz, taki jak Ty, nie zadowala się jednak tylko popularnymi produkcjami. Ci gracze, którzy sięgają po mniej znane gry lub polują na konkretne, niszowe egzemplarze, często mają problem z dostępem do nich, właśnie przez geolokalizację. Łącząc się z internetem za pośrednictwem serwera VPN, możesz zmienić swoją wirtualną lokalizację i skorzystać z dostępu do zablokowanych dotąd gier, wydawanych na całym świecie.
 • szybsze uzyskanie dostępu do najnowszych wersji gier – oczywistym jest fakt, że wiele gier ukazuje się najpierw w macierzystym kraju, a dopiero później sukcesywnie w kolejnych państwach. Jeśli w Twojej ulubionej grze ważnym elementem jest rywalizacja i czas, to czekanie na oficjalną premierę w kraju, w którym mieszkasz, jest niekorzystne. Dzięki VPN możesz uzyskać IP kraju, w którym odbywa się premiera gry, i kupić ją już w pierwszych godzinach po ukazaniu się na rynku. Zyskujesz w ten sposób czas i nowe możliwości na rozbudowanie swojego konta.
 • ochrona przed atakami internetowych hakerów i ściąganiem danych przez dostawców internetu – świat gier komputerowych to istny raj dla hakerów. Samo ściągnięcie gry z platformy internetowej może grozić ułatwieniem dostępu do danych. Zapobiega temu szyfrowanie, które jest standardem w przypadku usługi VPN. Zabezpieczone w ten sposób połączenie uniemożliwia hakerom włamanie się na konto gry. Czasami duże zagrożenie stwarzają sami dostawcy internetu. Gromadzą oni dane o swoich klientach i ich aktywności, a później wykorzystują je do nakładania ograniczeń na usługi lub udostępniają je innym firmom. Działanie to jest nieetyczne i w niektórych przypadkach niezgodne z prawem, dlatego warto się przed nim zabezpieczyć, korzystając z VPN.
 • ochrona przed DDoS – DDoS, czyli rozproszona odmowa usługi, to sposób niektórych graczy na utrudnienie rozwoju innym graczom. Ataki te mają miejsce głównie wśród zwolenników gier, w których jest silna rywalizacja, a od rozwoju konta w grze zależy pozycja w społeczności lub osiągnięcie konkretnych profitów. DDoS to atak na system komputerowy, prowadzony z wielu komputerów jednocześnie. Działanie to ma zająć wszystkie wolne zasoby komputera, uniemożliwiając tym samym podjęcie jakiejkolwiek aktywności. VPN chroni przed tymi atakami i zabezpiecza komputer przed działaniem złośliwego oprogramowania.
 • większe możliwości pobierania gier z torrentów – jeśli korzystasz z torrentów do ściągania gier to wiesz, że wielu właścicieli praw do tych tytułów próbuje walczyć z takimi praktykami. Aktywność w sieci P2P naraża Cię na konsekwencje nie tylko finansowe, ale również prawne, dlatego warto ochronić swoją tożsamość przez zmianę IP i szyfrowane połączenie, którego osiągnięcie jest możliwe dzięki usługom VPN.
 • aktywacja gry przez VPN – jeśli otrzymasz klucz do gry od rodziny lub znajomych z innego kraju, to aktywacja gry z Twojego IP może być niemożliwa, ze względu na geolokalizację. Wystarczy jednak, że połączysz się z serwerem VPN w państwie, z którego pochodzi gra, a zyskasz tamtejsze IP i będziesz mógł aktywować grę.
 • zakup gry w oryginalnym języku – często bywa tak, że, np. w Polsce nie można kupić gry w oryginalnym języku, ponieważ dystrybutorzy rozprowadzają jedynie jej polskojęzyczne wersje. Dzięki VPN możesz zmienić swoje IP na IP kraju, w którym można kupić grę w oryginalnej wersji językowej i zakupić ją, często w okazyjnej, promocyjnej cenie.
 • uniknięcie ograniczeń ze strony ISP – jeśli Twój dostawca internetu monitoruje Twoją aktywność, a robi to niemal na pewno, to dzięki pozyskanym informacjom może nakładać na Ciebie dodatkowe ograniczenia. Te z kolei mogą prowadzić do spowolnienia połączenia internetowego, które ma zasadnicze znaczenie dla efektywności grania w gry online. Szyfrowane połączenie VPN nie pozwala ISP na zbieranie danych o Twojej aktywności, co skutecznie blokuje możliwość nakładania banów i ograniczeń.

Jak widzisz, inwestując w VPN zyskujesz m.in. nieograniczony dostęp do gier, ochronę danych swojego konta i osiągnięć w grze, a także zabezpieczasz się przed szkodliwymi działaniami dostawców internetu, hakerów i innych graczy.

Jaki VPN jest najlepszy dla graczy?

Rozważania o tym, który VPN dla graczy jest najlepszy, trzeba zacząć od tego, z których usług na pewno nie warto korzystać. Głównie ze względu na liczne ograniczenia i niewielką funkcjonalność, powinieneś odrzucić wszystkie oferty bezpłatnych usług VPN. Co prawda korzystając z nich, zaoszczędzisz nieco pieniędzy, jednak taki VPN może Ci tylko przeszkadzać w graniu, zamiast poprawiać jego jakość. Dostawcy bezpłatnych VPN nie pobierają opłat finansowych za swoje usługi, ale wymagają często podania danych osobowych, które w ten sposób wchodzą w obieg między różnymi firmami. Dodatkowo, możesz uzyskać dostęp do średniej jakości serwerów o niskiej prędkości i limitowanej przepustowości, ograniczonego transferu i blokady na usługi P2P.

Swoją uwagę skieruj więc od razu na bardziej funkcjonalne i rozbudowane, płatne sieci VPN do gier. Na rynku jest ich całkiem sporo, ale warto korzystać jedynie z wybranych opcji. Jak zdecydować, która z nich jest najlepsza? Porównaj dostępne oferty pod względem:

 • szybkości – im szybsze będą serwery VPN, tym większe jest prawdopodobieństwo, że będziesz zadowolony z działania Twojej wirtualnej sieci prywatnej. Wolny serwer dodatkowo spowalnia połączenie, a tego na pewno chcesz uniknąć.
 • prędkości i stabilności połączenia – szybkie połączenie to niskie pingi i brak lagów.
 • ilości serwerów – duża ilość serwerów daje większe możliwości, szczególnie jeśli w jednym kraju znajduje się ich kilka. Możesz wtedy wybrać ten, który jest polecany przez dostawcę VPN lub inny, który aktualnie wykazuje najmniejsze obciążenie.
 • poziomu szyfrowania – warto, aby wybrany VPN obsługiwał protokół OpenVPN, uznawany obecnie za najbardziej bezpieczny protokół szyfrujący na rynku. Dobrym szyfrowaniem wykazuje się też IKEv2. Omijaj natomiast protokół PPTP – to obecnie jedna z najmniej polecanych opcji.
 • możliwości zmiany IP – ta cecha jest bezpośrednio powiązana z ilością serwerów, jakie oferuje dany dostawca. Sprawdź jednak, czy VPN faktycznie zmienia IP, czy tylko maskuje Twoje własne – w drugim przypadku proponowanej usłudze bliżej jest do serwera proxy niż prawdziwego VPN.
 • serwerów dedykowanych torrentom i sieci P2P – wielu dostawców, oprócz “zwykłych” serwerów, oferuje również serwery dedykowane konkretnym aktywnościom, np. torrentom, usługom VOD i streamowaniu danych, itp. Jeżeli zależy Ci na ściąganiu gier z torrentów, wybierz dostawcę z dedykowanym serwerem.
 • ceny – zwykle najbardziej korzystne są pakiety opłacane na dwa lub trzy lata z góry. Każdy dostawca ma inne ceny, sprawdź, które będa najbardziej atrakcyjne dla Ciebie. Pamiętaj, że wielu dostawców wprowadziło do swojej oferty gwarancję zwrotu pieniędzy przez pierwsze dni od założenia konta. U niektórych jest to zaledwie 7 dni, u innych aż 31, jednak niezależnie od długości tego okresu, zdążysz przetestować funkcjonalności Twojego VPN do gier i sprawdzić, czy jesteś zadowolony z działania sieci.

DDoS – problem, z którym pomaga walczyć VPN

W kontekście związków VPN z grami komputerowymi warto pochylić się na chwilę nad problemem DDoS, a w świecie gier jest on bardzo poważny. Chociaż ofiarami ataków są zwykle profesjonalni gracze i popularni streamerzy, to częściowo uczestniczą w nim również przeciętni gracze. Z DDoS, czyli distributed denial of service (rozproszona odmowa usługi), musisz liczyć się, kiedy zaczynasz traktować e-sporty na poważnie – prawdopodobieństwo tego, że zostanie w Ciebie wymierzony atak, znacznie rośnie wraz z Twoimi sukcesami w grze.

Ofiarami DDoS są gracze, których IP wyciekło do internetu. Wbrew pozorom nie jest trudno do tego dopuścić – wystarczy chwila nieuwagi. Do najczęstszych przyczyn wycieków IP należą:

 • korzystanie z komunikatorów internetowych podczas gry, takich jak Skype lub TeamSpeak. Komunikatory te, głównie Skype, posiadają wiele błędów, dzięki którym osoby z zewnątrz mogą łatwo pozyskać IP gracza. Chociaż wiele z nich zostało już wyeliminowanych, to ciągle znajdują się kolejne możliwości kradzieży IP. Jeszcze do niedawna wystarczyło znać login użytkownika, aby łatwo i szybko pozyskać jego IP przy pomocy serwisów w stylu Skype Resolver;
 • wyświetlanie się adresu IP w grze – to problem, z którym zmagają się streamerzy. Zdarza się tak, że podczas połączenia z konkretnym serwerem, w jednym z rogów monitora wyświetla się numer IP. Przez to, prowadząc stream podczas tego połączenia, IP widoczne jest również dla innych osób. Wystarczy je po prostu spisać. Streamerzy muszą więc pamiętać o zasłanianiu tej części monitora, na której wyświetla się ich numer IP;
 • kliknięcie w nieodpowiedni link – to technika bardzo prosta i stara. Osoba, która chce pozyskać numery IP, rozsyła do swoich potencjalnych ofiar odpowiednio spreparowane linki. Po kliknięciu w nie, numer IP ofiary zostaje zapisany. Współczesne drogi komunikacji internetowej pozostawiają duże pole manewru – linki można przesyłać przez komunikatory internetowe, maile, serwisy społecznościowe lub chaty. Nie otwieraj więc żadnych linków, które wydają Ci się podejrzane!
 • ujawnienie IP przez administratora serwera – zdarzali się i nadal zdarzają administratorzy, którzy złośliwie i z premedytacją udostępniają adresy IP swoich użytkowników innym, nieuprawnionym do tego osobom, czerpiąc z tego korzyści materialne.

Sposobów na pozyskanie IP ofiar DDoS jest więc wiele. Niektóre z nich eliminuje VPN. Wirtualna sieć prywatna zmienia Twoje IP, to znaczy, że nawet kiedy wycieknie ono do internetu, to haker zobaczy IP serwera, a nie Twoje. Dostawcy VPN mają natomiast metody, które pozwalają im się zabezpieczyć przed takimi atakami. Poza tym, w przypadku wycieku IP do sieci, możesz po prostu połączyć się z innym serwerem i odzyskać pełną ochronę nad swoimi danymi i kontem w grze.

Czy zakup VPN dla graczy gwarantuje niski ping i brak lagów?

Dużym problemem dla graczy są wysoki ping i lagi, spowodowane wolnym działaniem sieci. W niektórych sytuacjach VPN może pomóc w rozwiązaniu tego problemu. W tym kontekście trzeba jednak rozpatrywać każdy przypadek indywidualnie.

VPN do gier na pewno będzie pomocny, jeśli Twój dostawca internetu nakłada na Ciebie ograniczenia przepustowości lub transferu. Wystarczy wtedy połączyć się z siecią przez VPN, a tym samym zmienić swoje IP, aby ponownie uzyskać pełnię praw. VPN może też pomóc w zmniejszeniu lagów, a konkretnie pozwoli połączyć się z zagranicznym serwerem, kiedy te lokalne są przeciążone.

Są też jednak sytuacje, w których VPN będzie nieprzydatny. W niczym nie pomoże, jeżeli Twoje połączenie z internetem jest po prostu wolne. Wtedy zacznij od zmiany dostawcy

VPN do gier – czy to się opłaca?

Jeżeli po przeczytaniu tego artykułu nadal zadajesz sobie to pytanie, to znaczy, że powinieneś go przeczytać jeszcze raz! VPN dla graczy to narzędzie, które pozwala uzyskać wiele profitów przy niewielkim wkładzie finansowym. Jeśli jesteś profesjonalnym graczem, a e-sport to Twój sposób na życie – powinieneś jak najszybciej zainwestować w VPN. Jego funkcjonalności pozwolą Ci ochronić swoje dane i postępy w grze, a także zminimalizują ryzyko stania się ofiarą DDoS. Nawet, kiedy granie w gry to dla Ciebie jedynie rozrywka to pamiętaj, że zainwestowanie w dobrą sieć VPN od renomowanego dostawcy niesie ze sobą korzyści nie tylko podczas gamingu, ale również w trakcie codziennej aktywności w internecie. Uzyskasz możliwość robienia tańszych zakupów za granicą, bezpiecznego połączenia z publiczną siecią wi-fi, a także okazję do sprawdzenia amerykańskiej oferty Netflixa. Dobre abonamenty VPN są przeznaczone dla kilku urządzeń jednocześnie, dlatego łatwo, szybko i tanio możesz zabezpieczyć nie tylko swój komputer, ale również smartfon, router, a nawet telewizor z funkcją smart.