VPN na telefon: jak mądrze wybrać VPN na smartfona?

Obecnie niemal każdy posiadacz telefonu komórkowego posługuje się smartfonem. Udział w rynku takich gigantów jak Samsung, Apple, Huawei, Xiaomi, Vivo i OPPO jest ogromny i rośnie z każdym miesiącem. Tylko w pierwszym kwartale 2019 roku ci producenci sprzedali ponad 310 mln smartfonów (IDC Quarterly Mobile Phone Trucker, 30.04.2019), co świadczy o ogromnej popularności tych urządzeń i znaczeniu, jakie mają dla współczesnego człowieka. Jako użytkownik smartfona na pewno cenisz sobie stały dostęp do internetu i nieprzerwaną możliwość bycia online, zawsze wtedy, kiedy tego potrzebujesz, jednak czy wiesz, że ten największy atut smartfonów, jest jednocześnie otwartą furtką dla osób, które zarabiają na kradzieży i sprzedaży danych? Możesz się przed tym ochronić – wystarczy, że zainstalujesz VPN na smartfon.

TOP 5 najlepszych VPN na telefon – Wrzesień 2021

# Dostawca Cena Funkcje Ocena Zniżka Więcej
1 €2.80
za miesiąc
 • 5300+ lokalizacji w 59 krajach
 • Windows, Mac, Linux, Android, iOS, Routrery
 • Max. 6 urządzeń
 • OpenVPN, PPTP, L2TP/IPSec
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu
-72%
Przy płatności
na 2 lata z góry
Zobacz stronę
Recenzja NordVPN
Odbierz zniżkę -69% na NordVPN »
2 €2.13
za miesiąc
 • 3200+ serwerów w 65 krajach
 • Windows, Mac, Linux, Android, iOS, Routrery
 • Nieograniczona liczba urządzeń
 • OpenVPN, PPTP, L2TP/IPSec
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu
-81%
Przy płatności
na 2 lata z góry
Zobacz stronę
Recenzja Surfshark
Odbierz zniżkę -81% na Surfshark »
3 €2.59
za miesiąc
 • 3200+ lokalizacji w 140+ krajach
 • Windows, Mac, Linux, Android, iOS, Routrery
 • Max. 10 urządzeń
 • OpenVPN, PPTP, L2TP/IPSec
 • 31-dniowa gwarancja zwrotu
-73%
Przy płatności
na 2 lata z góry
Zobacz stronę
Recenzja PureVPN
4 $8.32
za miesiąc
 • 160+ lokalizacji w 94+ krajach
 • Windows, Mac, Linux, Android, iOS, Routrery
 • Max. 3 urządzenia
 • OpenVPN, PPTP, L2TP/IPSec
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu
-35%
Przy płatności
na rok z góry
Zobacz stronę
Recenzja ExpressVPN
5 $3.75
za miesiąc
 • 1500+ lokalizacji w 75+ krajach
 • Windows, Mac, Linux, Android, iOS, Routrery
 • ∞ urządzeń
 • OpenVPN, PPTP, L2TP/IPSec
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu
-66%
Przy płatności
na rok z góry
Zobacz stronę
Recenzja IPVanish

Ceny miesięczne podane w dolarach (USD) lub euro (EUR) dotyczą płatności na minimum rok z góry.

Dlaczego Twoja prywatność jest zagrożona, kiedy używasz smartfona bez VPN?

Smartfon to urządzenie, bez którego nie wyobrażasz sobie swojego dnia? Kiedy nie masz go przy sobie, czujesz się, jakbyś nie miał kontaktu ze światem? Wiele osób ma takie odczucia. Smartfony, zaraz po komputerach osobistych, to urządzenia, które znacząco wpływają na standard życia współczesnego człowieka. Ze względu na różnorodne funkcje, smartfon pozwala nie tylko na zorganizowanie dnia, tygodnia, a nawet miesiąca, czy roku, ale również stały kontakt z rodziną, znajomymi i współpracownikami, kontrolę nad finansami, kontami na portalach społecznościowych i aukcyjnych oraz w sklepach internetowych, stały dostęp do skrzynki mailowej, edytorów tekstu, arkuszy kalkulacyjnych, dysków w chmurze, np. dysku Google, i wielu innych opcji, których używa się na co dzień. W pamięci smartfona przechowywane są również dane osobowe, nie tylko posiadacza telefonu, ale również wszystkich osób, które znajdują się na liście kontaktów. Jeśli ze smartfona logujesz się na Facebooka, Instagrama, Twittera lub inny portal społecznościowy, zapewne zapisałeś swoje dane logowania, aby nie wpisywać ich za każdym razem od nowa. Na smartfonie znajduje się wiele danych, których ujawnienie innym może mieć dla Ciebie przykre konsekwencje.

Informacje zgromadzone na Twoim smartfonie to kusząca zdobycz dla hakerów, złodziei lub osób, śledzących aktywność internautów w sieci. Tymczasem nadal niewielu użytkowników zdaje sobie sprawę z tego, że nie instalując na swoim smartfonie, chociażby podstawowych zabezpieczeń, naraża siebie i swoje dane na ogromne niebezpieczeństwo. Chociaż w pamięci smartfona znajduje się tak wiele informacji o jego posiadaczu, to nadal smartfony są jednymi z najsłabiej chronionych urządzeń mobilnych. Możesz to zmienić, instalując VPN.

Jak VPN w telefonie ochroni Ciebie i Twoje dane?

VPN, czyli wirtualna sieć prywatna, to narzędzie, które pozwala na szyfrowanie połączenia z internetem. Jest wirtualnym przystankiem, na którym zatrzymują się dane wysyłane z Twojego smartofna do serwera, zawierającego wywoływaną przez Ciebie stronę internetową. Na tym przystanku Twoje IP zostaje zmienione, następuje zaszyfrowanie danych, które następnie w tej formie są wysyłane w dalszą podróż specjalnym tunelem. Zmiana IP, szyfrowanie i tunelowanie danych to trzy największe zalety VPN. Możesz zapytać, czy tak silna ochrona jest Ci potrzebna. Oczywiście, że tak! Dzięki VPN w telefonie nie musisz obawiać się o swoją prywatność, nie tylko podczas niewinnego surfowania w sieci, ale również w trakcie przeglądania Facebooka, grania w ulubioną grę, a nawet wysyłania MMSów.

VPN na smartfon to szereg niepodważalnych korzyści, m.in.:

 • bezpieczeństwo podczas korzystania z publicznego wi-fi – publiczne, niezabezpieczone sieci wi-fi, z których może skorzystać każdy, kto znajduje się w ich zasięgu, to jedno z największych zagrożeń. Nie tylko każdy może ich używać, ale też każdy może się do nich włamać, ponieważ zwykle nie są solidnie zabezpieczone. Logowanie się, np. na konto w bankowości mobilnej za pośrednictwem ogólnodostępnego internetu to bardzo duże ryzyko, po pierwsze ze strony hakerów, którzy mogą wykradać dane, a po drugie ze strony dostawcy internetu, który z dużą dozą prawdopodobieństwa gromadzi logi i zapisuje wszystkie informacje o tym, z jakich usług korzystasz. Bez VPN ryzykujesz więc utratę nie tylko danych i prywatności, ale również pieniędzy.
 • zabezpieczenie skrzynki mailowej – wysyłasz z telefonu maila z ważnymi danymi do klienta? A może jedynie najnowsze zdjęcia Twoich dzieci do ich babci? W każdym przypadku potrzebujesz do tego internetu. Jeśli połączysz się z globalną siecią przez VPN, to wysyłka maila będzie dodatkowo zabezpieczona i żadna niepowołana osoba nie uzyska dostępu do przekazywanych przez Ciebie informacji.
 • ochronę danych, umieszczonych na wirtualnych dyskach – jeśli gromadzisz dane na dysku w chmurze, VPN dodatkowo ochroni je przed nieuprawnionym dostępem i wykorzystaniem. Dzięki tej ochronie możesz bez obaw przesyłać pliki ze smartfona.
 • anonimowość w sieci – ta korzyść wynika ze zmiany IP. Kiedy łączysz się z serwerem VPN, uzyskujesz jego IP, dlatego dostawcy usług internetowych nie są w stanie Cię zidentyfikować. Dzięki temu możesz ominąć cenzurę i zmienić swoją wirtualną geolokalizację, a tym samym uzyskać dostęp do treści dotąd dla Ciebie niedostępnych.
 • zabezpieczenie przed złośliwym oprogramowaniem, programami szpiegowskimi i niechcianymi reklamami – VPN to dodatkowa ochrona przed instalacją na Twoim smartfonie złośliwego oprogramowania lub aplikacji śledzących Twoją aktywność. Pamiętaj jednak, że ten komfort dają jedynie renomowane sieci VPN.
 • zmiana wirtualnej lokalizacji – numer IP identyfikuje Cię w sieci, dlatego dostawcy usług internetowych mogą kontrolować gdzie się znajdujesz i w ten sposób dostosowywać swoją ofertę, nie zawsze z korzyścią dla Ciebie. VPN w telefonie zmieni Twoje IP na inny adres polski lub jeden z wielu zagranicznych, dlatego z łatwością będziesz mógł uzyskać dostęp, np. do pełnej oferty Netflixa, przeznaczonej jedynie dla użytkowników ze Stanów Zjednoczonych.

Dodatkowo, pełnoprawny VPN na telefon pozwoli Ci korzystać ze wszystkich funkcjonalności i szyfrować każde połączenie z internetem, niezależnie od tego, jaką podejmiesz aktywność.

VPN na telefon – wybieraj tylko renomowanych dostawców

Wirtualna sieć prywatna daje wiele możliwości, jednak tylko wtedy, kiedy zdecydujesz się na pełną ofertę od renomowanego, sprawdzonego dostawcy. Na rynku funkcjonuje wiele firm, które reklamują swój VPN jako najlepszy i niezawodny, jednak dużą część z tych reklam ma niewiele wspólnego z rzeczywistością. Wybierając sieć VPN na telefon, sprawdź zarówno jej parametry, jak i samego dostawcę. Zweryfikuj cenę, politykę prywatności i przeczytaj regulamin – szczególnie, jeśli chcesz wybrać sieć bezpłatną. Wiele z nich zapisuje logi i sprzedaje pozyskane w ten sposób informacje innym firmom, przez co naraża Cię na upowszechnienie Twoich danych i ich nieuprawnione wykorzystanie, a przecież nie po to chcesz zainstalować VPN w telefonie. Funkcjonalna sieć VPN na smartfon powinna być:

 • szybka – nie spowolni połączenia z internetem, a jeżeli tak, to będzie to niemal nieodczuwalne,
 • niezawodna – rzadko ulega awariom i nie rozłącza się z niewiadomych przyczyn,
 • elastyczna – możesz ją dostosować do swoich potrzeb,
 • funkcjonalna – zapewnia ochronę podczas każdej aktywności w internecie,
 • bezpieczna – stosuje zaawansowany protokół szyfrujący, najlepiej jeśli jest to OpenVPN,
 • przyjazna dla użytkownika – bez limitów i ograniczeń, np. na transfer lub przepustowość,
 • łatwa w obsłudze – najlepsze są te sieci, które udostępniają dedykowanego konkretnemu systemowi klienta.

Podczas wyboru sieci VPN na telefon zwróć też uwagę na ilość i położenie serwerów. Sprawdź w jakich krajach się znajdują i zastanów się, czy na tej liście są wszystkie lokalizacje, których potrzebujesz. Zweryfikuj także, gdzie swoją siedzibę ma dostawca VPN. Jeśli jest to jeden z Krajów Czternastu Oczu (Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Nowa Zelandia, Australia, Kanada, Dania, Holandia, Norwegia, Szwecja, Francja, Niemcy, Belgia, Włochy lub Hiszpania), nie możesz czuć się w pełni bezpiecznie. Państwa te podpisały porozumienie, na mocy którego dostawcy VPN mają obowiązek udzielić informacji o swoich użytkownikach organom rządowym, na ich wezwanie.

Wszystkie z powyższych wymagań spełniają najlepsze na rynku sieci, do których należą:

VPN na smartfon – czy na jego wybór wpływa system operacyjny telefonu?

Obecnie czołowi producenci smartfonów instalują na swoich urządzeniach jeden z trzech systemów operacyjnych. Przeważa Android – jest najbardziej popularny i bardzo funkcjonalny. Mniejszy udział w rynku maja iOS – system dedykowany urządzeniom marki Apple. Większość VPN działa na nich wszystkich, ale wybierając dostawcę sprawdź, czy udostępnia klienta dedykowanego systemowi Twojego smartfona. Taki klient działa jak każda inna aplikacja, a ma ogromne znaczenie dla wygody instalacji, konfiguracji i późniejszego użytkowania VPN. Aplikacja do VPN, która dobrze współpracuje z systemem operacyjnym, pozwala na szybką zmianę ustawień, błyskawiczne połączenie z serwerem VPN i zmianę tego serwera oraz dokonanie podstawowych i zaawansowanych ustawień, dopasowanych do indywidualnych potrzeb. O ile większość dostawców posiada klienta na Androida i iOS, to już nie wszyscy oferują aplikację na Windowsa.

Wybór właściwego VPN na smartfon nie ogranicza się więc jedynie do decyzji odnośnie funkcjonalności samej sieci, ale również jej uwarunkowań technicznych, które znacznie rzutują na codzienne użytkowanie Twojego nowego VPN.