Top VPN O VPN, bezpieczeństwie i prywatności w Sieci od 2016 roku.

Lokalizacja adresu IP

O adresie IP słyszał każdy, kto korzysta z internetu. Bardziej zaawansowani użytkownicy sieci wiedzą, że po IP można skutecznie wytropić danego internautę. IP z powodzeniem możemy porównać do adresu zamieszkania. Dość ogólna lokalizacja danego IP jest bardzo prosta i wykonać można ją bez żadnych trudności nawet na przeglądarkowych wyszukiwarkach.

Skoro jest to tak proste, to pomyśl tylko, jakie możliwości znają hackerzy, którzy po IP są w stanie trafić prosto do Twojego routera lub po prostu Twojego peceta lub laptopa. Warto jednocześnie zaznaczyć, że istnieje mnóstwo mitów na temat lokalizacji IP, które potrafią wpędzać internautów zdecydowanie błędne rozumowanie. Poniżej przedstawiamy mini poradnik, który rozwieje Twoje wątpliwości odnośnie tego, kto i jak może namierzyć Twoje IP.

W niniejszym tekście postaramy się przedstawić wszystkie fakty oraz mity na temat lokalizacji i geolokalizacji IP. Wyjaśnimy:

Namierzanie po adresie IP – czym jest i w jaki sposób się odbywa?

Na pewno zdarzyło Ci się widzieć w sieci teksty, takie jak „brat już namierza Twoje IP”, „znam Twoje IP i jadę po Ciebie!” czy „wysłałem Twoje IP policji”. Takie groźby są w sieci spotykane na porządku dziennym, ponieważ działają jak doskonały internetowy straszak. Czy mają coś wspólnego z rzeczywistością? Otóż zdecydowanie nie, ponieważ jest to wręcz viralowo powtarzany mit, który bardzo mocno mija się z prawdą.

Identyfikacja użytkownika sieci wymaga znacznie więcej, niż sam adres IP. W celu precyzyjnego namierzenia danej osoby potrzebnych jest wiele różnych, szczegółowych informacji, takich dokładna data i godzina połączenia, w której dokonywana była dana czynność, taka jak dodawanie komentarzy, wysyłanie wiadomości lub plików, etc.

Twój dostawca usług internetowy jest w stanie zidentyfikować użytkownika posługującego się danym adresem IP na podstawie logów. Warto jednakże zaznaczyć, że dostawca sieci może wyśledzić abonenta internetu i jego adres wyłącznie na polecenie służb, takich jak policja lub prokuratura.

W jaki sposób odbywa się cała procedura identyfikacji użytkownika po lokalizacji IP?

Cały proces identyfikacji użytkownika internetu jest dość długi i skomplikowany, jednakże przedstawimy go w telegraficznym skrócie. Co więcej, w wymienionym poniżej scenariuszu zakładamy, że internauta nie korzysta z żadnych narzędzi do ochrony swojej prywatności w sieci (VPN, TOR).

 1. Ktoś chce pozwać internautę za agresywny i obraźliwy wpis na stronie internetowej lub social mediach. Warto dodać, że taki komentarz musi łamać przepisy kodeksu karnego (np. groźby karalne), ponieważ na drodze cywilnej nie ma możliwości identyfikacji użytkownika drogą sądową.
 2. Zgłoszenie sytuacji do odpowiednich służb powoduje, że w sprawę włącza się sąd i prokuratura. Wówczas policja składa wniosek o wydanie wszystkich informacji, takich jak czas połączeń, adres IP użytkownika do administratora danego serwisu internetowego.
 3. Policja dysponując adresem IP oraz dokładną datą i godziną zdarzenia, jest w stanie określić dostawcę internetu takiego użytkownika.
 4. Do takiego dostawcy zostaje następnie skierowany wniosek o identyfikację oraz wydanie danych poszukiwanego internauty.
 5. ISP analizuje logi i na ich podstawie przekazuje służbom informację o użytkowniku, taki jak dokładne dane osobowe, adres zamieszkania, etc.

Jest to oczywiście opis identyfikacji użytkownika po IP w bardzo dużym skrócie, który omija wszystkie zawiłości formalno-prawne. Z wyżej wymienionych informacji jasno wynika, że poznanie dokładnego adresu IP użytkownika platformy Facebook, Instagram, Twitter, czy TikTok, osoby komentującej fora internetowe lub portale informacyjne, wymaga wejścia na oficjalną i formalną ścieżkę sądową. Przeciętny użytkownik sieci nie ma zatem legalnych sposobów na uzyskanie od administratorów serwisów internetowych lub portali społecznościowych, danych poufnych (jak adres IP) innych użytkowników.

Kto ma możliwość namierzenia IP i identyfikacji internauty?

W świetle obowiązującego w Polsce prawa, uprawnienia do identyfikacji dowolnego użytkownika sieci w oparciu o adres IP i inne dane, mają tylko służby państwowe. Wejście na oficjalną drogę sądową jest jedynym, legalnym sposobem na poznanie tożsamości internauty. Wniosek policji lub prokuratury nakazuje dostawcy internetu udostępnienie wszystkich najważniejszych danych osobowych, takich jak imię i nazwisko oraz adres zamieszkania. Warto dodać, że każdy ma możliwość sprawdzenia lokalizacji adresu IP w ogólnodostępnych bazach i informacji, które tam się znajdują. 

Podstępne metody zdobycia adresu IP użytkownika

Sytuacja z pozyskiwaniem adresu IP wygląda całkowicie inaczej, jeżeli weźmiemy nieoficjalne sposoby na zdobycie takich danych. Wystarczy odpowiednia ilość wiedzy informatycznej i adres IP staje się dostępny na wyciągnięcie ręki. Twój adres IP może zostać wykradziony poprzez stosowanie subtelnych i podstępnych zasad socjotechniki, które skłonią Cię do kliknięcia w odpowiednio przygotowany link.

Najczęściej używa się w tym celu odpowiednio skonfigurowanego serwera, którego zadaniem jest zapisywanie wszystkich informacji o użytkownikach, którzy go odwiedzają. Postawienie na takim serwerze strony internetowej, która będzie tylko i wyłącznie atrapą, która pomoże ukryć prawdziwy cel witryny, jest bardzo proste. Tak przygotowana pułapka jest następnie zarzucana za pomocą komunikatorów mediów społecznościowych. Wówczas wystarczy tylko poczekać na otwarcie linku, dlatego tak ważne jest żeby nie otwierać podejrzanie wyglądających linków, od nieznanych Ci osób. Sam adres IP może posłużyć jako bardzo szeroka furtka do poważnego cyberataku (zob. wycieki adresu IP).

Jak ukryć prawdziwą lokalizację adresu IP? 

Najlepszym i jednocześnie najbardziej skutecznym sposobem na uniknięcie kradzieży adresu IP i zabezpieczenie swojej prywatności jest zatem korzystanie z VPN. Wirtualna Sieć Prywatna szyfruje połączenie, dzięki czemu (w dużym skrócie) Twój adres IP nie jest widoczny, nawet dla dostawcy usług internetowych. Jeżeli przy aktywnym VPNie ktoś będzie chciał zidentyfikować użytkownika, to musi wówczas wystąpić z wnioskiem o ujawnienie danych do operatora VPN. Oni zaś w zdecydowanej większości przypadków nie przechowują logów, czyli prywatnych informacji dotyczących aktywności użytkowników w sieci. Co więcej, wiele dostawców usług VPN ma swoje siedziby w państwach, które nie mają obowiązku gromadzenia danych w usługach telekomunikacyjnych, jak np. Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Rumunia czy Panama. (czytaj: Zmiana IP: Jak zmienić lub ukryć swój adres IP za pomocą VPN?)

Jeżeli poszukujesz zatem dobrego sposobu na zabezpieczenie swojego adresu IP, to koniecznie sprawdź nasz ranking najlepszych VPNów:

Ranking i serwis TopVPN jest tworzony dzięki wsparciu czytelników. Możemy otrzymać prowizję od dostawców VPN, gdy kupisz usługę z linków na tej stronie. zasady rankingu
🥇
 • 6300+ serwerów w 111 krajach
 • max. 10 urządzeń
 • OpenVPN, IKEv2/IPsec, WireGuard (NordLynx)
 • Podwójna ochrona, Onion Over VPN, CyberSec
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu
 • Microsoft Windows Apple macOS Android Apple iOS (iPhone) Linux Routery
44,19 zł 10,39 zł za miesiąc
🥈
 • 3200+ serwerów w 100 krajach
 • Nieograniczona liczba urządzeń
 • OpenVPN, IKEv2, Shadowsocks, WireGuard
 • CleanWeb, Whitelister, MultiHop
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu
 • Microsoft Windows Apple macOS Android Apple iOS (iPhone) Linux Routery
61,79 zł 8,39 zł za miesiąc
 
🥉
 • 160 lokalizacji w 94 krajach
 • max. 5 urządzeń
 • OpenVPN, IKEv2, L2TP, Lightway
 • TrustedServer, Network Lock
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu
 • Microsoft Windows Apple macOS Android Apple iOS (iPhone) Linux Routery
$12.95 $6.67 za miesiąc
4.
 • 6500+ serwerów w 78+ krajach
 • max. 10 urządzeń
 • OpenVPN, IKEv2/IPSec, WireGuard
 • Dzielone tunelowanie, Internet Kill
 • 31-dniowa gwarancja zwrotu
 • Microsoft Windows Apple macOS Android Apple iOS (iPhone) Linux Routery
€11.16 €1.92 za miesiąc
5.
 • 8900+ serwerów w 115+ lokalizacjach
 • max. 7 urządzeń
 • OpenVPN, IKEv2, WireGuard
 • ID Guard, Kill Switch
 • 45-dniowa gwarancja zwrotu
 • Microsoft Windows Apple macOS Android Apple iOS (iPhone) Linux Routery
€11.99 €2.19 za miesiąc

Poza rankingiem (TOP 5):

 
6.
 • 2000+ serwerów w 75+ lokalizacjach
 • max. 10 urządzeń
 • OpenVPN, IKEv2, L2TP/IPSec, PPTP, WireGuard
 • Kill Switch, Split Tunneling
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu
 • Microsoft Windows Apple macOS Android Apple iOS (iPhone) Linux Routery
44,99 zł 10,62 zł za miesiąc

Wszystkie prezentowane wyżej usługi VPN zostały przez nas sprawdzone i przetestowane oraz są cyklicznie monitorowane pod kątem jakości świadczonych usług od 2016 roku.

Jak testujemy?

W naszych testach sprawdzamy m.in.: ceny, funkcjonalność, jakość programów i aplikacji (przynajmniej na jednym systemie desktopowym i jednym mobilnym), liczbę serwerów, opinie użytkowników (w internecie, na niezależnych stronach, w sklepach Google Play i App Store), szybkość działania (testowana do kilku lokalizacji i z kilku łącz internetowych lub urządzeń za pomocą Speedtest.net), jurysdykcję, politykę prywatności i OWU (pod kątem zapisów dot. prywatności i ochrony danych) czy dostępne protokoły.

Szczegółowe wyniki dla każdego z dostawców znajdziesz w recenzjach.

FAQ

Co można zrobić z kogoś IP?

Adres IP umożliwia identyfikację urządzenia w sieci internetowej. Możliwe jest na przykład określenie przybliżonej lokalizacji geograficznej urządzenia, jednak nie umożliwia to precyzyjnego zidentyfikowania konkretnej osoby czy dokładnego miejsca. Adresy IP mogą być również wykorzystywane do blokowania dostępu do określonych serwisów internetowych lub do przeprowadzania ataków DDoS.

Jak sprawdzić skąd jest adres IP?

Można to zrobić za pomocą różnych usług dostępnych online, które określają przybliżoną lokalizację geograficzną na podstawie adresu IP. Należy jednak pamiętać, że te informacje są tylko przybliżone i mogą nie odzwierciedlać rzeczywistej lokalizacji urządzenia.

Czy policja może namierzyć IP?

Tak, policja ma możliwość namierzenia adresu IP, ale wymaga to odpowiednich uprawnień prawnych. Policja może poprosić dostawcę usług internetowych o informacje związane z danym adresem IP.

Jak policja sprawdza IP?

Policja może skorzystać z pomocy dostawcy usług internetowych, który ma możliwość zidentyfikowania użytkownika na podstawie adresu IP. Proces ten jest jednak zazwyczaj regulowany prawem i wymaga odpowiednich uprawnień.

Jak namierzyć numer IP?

Adres IP można „namierzyć” w przybliżony sposób za pomocą różnych serwisów dostępnych w Internecie, które na podstawie adresu IP określają przybliżoną lokalizację. Dokładne zlokalizowanie urządzenia na podstawie adresu IP jest jednak trudne i w praktyce często niemożliwe bez współpracy dostawcy usług internetowych.

Jak namierzyć telefon po numerze IP?

Namierzenie telefonu po numerze IP jest trudne i zazwyczaj niemożliwe bez dostępu do specjalistycznych narzędzi lub współpracy z dostawcą usług internetowych lub operatorem sieci komórkowej. Przybliżoną lokalizację można określić za pomocą serwisów dostępnych w Internecie, ale nie będą to informacje dokładne.

Jak długo trwa namierzanie IP?

Czas namierzania adresu IP zależy od wielu czynników, takich jak dostępność odpowiednich narzędzi, współpraca z dostawcą usług internetowych i wiele innych. W przypadku prostego sprawdzenia przybliżonej lokalizacji za pomocą serwisu internetowego może to zająć tylko kilka sekund.

Czy po adresie IP można kogoś znaleźć?

Adres IP może dostarczyć pewnych informacji, takich jak przybliżona lokalizacja geograficzna urządzenia, ale nie jest na tyle precyzyjny, aby umożliwić zidentyfikowanie konkretnej osoby czy jej dokładnego miejsca zamieszkania. Wymagałoby to współpracy z dostawcą usług internetowych i odpowiednich uprawnień prawnych.