Top VPN O VPN, bezpieczeństwie i prywatności w Sieci od 2016 roku.

VPN w Chinach: jak pokonać chiński firewall?

W Polsce podobnie jak w większości państw na całym świecie panuje bardzo liberalna polityka, dotycząca wolnego dostępu do internetu. Bez problemu możesz więc korzystać z YouTube, Facebooka, Instagrama lub usług Google, nie narażając się na przykre konsekwencje prawne i finansowe. Chociaż wydawać by się mogło, że w XXI wieku restrykcyjne ograniczenia związane ze sferą online są już rzadko spotykane, to nadal istnieją państwa takie jak Chiny, które próbują kontrolować aktywność internetową swoich obywateli i przebywających na terenie państwa gości. Chińska cenzura nie tylko pozwala inwigilować użytkowników internetu, ale również kontroluje ich poczynania i hamuje rozwój biznesu – co jest szczególnie odczuwalne dla chińskich przedsiębiorców. Rozwiązaniem problemów z chińską cenzurą, które działa pod pewnymi warunkami, jest VPN. Jeśli wyjeżdżasz do Chin w celach turystycznych lub planujesz podróż biznesową, przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, jak ochronić siebie i swoje dane przed chińskim rządem i hakerami.

TOP 5 najlepszych VPN do Chin – Maj 2024

Ranking i serwis TopVPN jest tworzony dzięki wsparciu czytelników. Możemy otrzymać prowizję od dostawców VPN, gdy kupisz usługę z linków na tej stronie. zasady rankingu
🥇
 • 6300+ serwerów w 111 krajach
 • max. 10 urządzeń
 • OpenVPN, IKEv2/IPsec, WireGuard (NordLynx)
 • Podwójna ochrona, Onion Over VPN, CyberSec
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu
 • Microsoft Windows Apple macOS Android Apple iOS (iPhone) Linux Routery
44,19 zł 10,39 zł za miesiąc
🥈
 • 3200+ serwerów w 100 krajach
 • Nieograniczona liczba urządzeń
 • OpenVPN, IKEv2, Shadowsocks, WireGuard
 • CleanWeb, Whitelister, MultiHop
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu
 • Microsoft Windows Apple macOS Android Apple iOS (iPhone) Linux Routery
61,79 zł 8,39 zł za miesiąc
 
🥉
 • 160 lokalizacji w 94 krajach
 • max. 5 urządzeń
 • OpenVPN, IKEv2, L2TP, Lightway
 • TrustedServer, Network Lock
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu
 • Microsoft Windows Apple macOS Android Apple iOS (iPhone) Linux Routery
$12.95 $6.67 za miesiąc
4.
 • 6500+ serwerów w 78+ krajach
 • max. 10 urządzeń
 • OpenVPN, IKEv2/IPSec, WireGuard
 • Dzielone tunelowanie, Internet Kill
 • 31-dniowa gwarancja zwrotu
 • Microsoft Windows Apple macOS Android Apple iOS (iPhone) Linux Routery
€11.16 €1.92 za miesiąc
5.
 • 8900+ serwerów w 115+ lokalizacjach
 • max. 7 urządzeń
 • OpenVPN, IKEv2, WireGuard
 • ID Guard, Kill Switch
 • 45-dniowa gwarancja zwrotu
 • Microsoft Windows Apple macOS Android Apple iOS (iPhone) Linux Routery
€11.99 €2.19 za miesiąc

Poza rankingiem (TOP 5):

 
6.
 • 2000+ serwerów w 75+ lokalizacjach
 • max. 10 urządzeń
 • OpenVPN, IKEv2, L2TP/IPSec, PPTP, WireGuard
 • Kill Switch, Split Tunneling
 • 30-dniowa gwarancja zwrotu
 • Microsoft Windows Apple macOS Android Apple iOS (iPhone) Linux Routery
44,99 zł 10,62 zł za miesiąc

Wszystkie prezentowane wyżej usługi VPN zostały przez nas sprawdzone i przetestowane oraz są cyklicznie monitorowane pod kątem jakości świadczonych usług od 2016 roku.

Jak testujemy?

W naszych testach sprawdzamy m.in.: ceny, funkcjonalność, jakość programów i aplikacji (przynajmniej na jednym systemie desktopowym i jednym mobilnym), liczbę serwerów, opinie użytkowników (w internecie, na niezależnych stronach, w sklepach Google Play i App Store), szybkość działania (testowana do kilku lokalizacji i z kilku łącz internetowych lub urządzeń za pomocą Speedtest.net), jurysdykcję, politykę prywatności i OWU (pod kątem zapisów dot. prywatności i ochrony danych) czy dostępne protokoły.

Szczegółowe wyniki dla każdego z dostawców znajdziesz w recenzjach.

Wielka Zapora Sieciowa w Chinach – lokalny problem na globalną skalę

Wielka Zapora Sieciowa, Chiński Firewall, Chińska Zapora Ogniowa – te nazwy opisują jedno i to samo, czyli chiński sposób na kontrolowanie aktywności w internecie. Chiny, w przeciwieństwie do większości światowych mocarstw, w internecie upatrują zagrożenie, a nie szansę na rozwój państwa i jego potęgi na międzynarodowym rynku gospodarczym, dlatego na swoim terenie wprowadziły cenzurę. Cenzura ta jest bardzo restrykcyjna i zaawansowana – chińczycy próbują kontrolować wszystko, począwszy od prostych zakupów online, przez aktywność na portalach społecznościowych, aż po strony antyrządowe i portale polityczne. Głównym powodem takiej sytuacji jest polityka rządzącej partii, która za pomocą cenzury treści internetowych walczy z opozycją. W efekcie, przebywając na terenie Chin, nie będziesz mógł swobodnie korzystać z większości portali społecznościowych, w tym z Facebooka, Instagrama lub Twittera, albo sprawdzić swojej skrzynki pocztowej na Gmailu. Spotkasz się też z utrudnionym dostępem do informacji, ponieważ wszelkie próby pozyskania konkretnych wiadomości są cenzurowane przez zafałszowanie wyników wyszukiwania lub usuwanie z konkretnych tekstów pojedynczych słów i terminów, związanych głównie z demokracją, prawami człowieka, itp., przez co tekst staje się kompletnie niezrozumiały.

Chiński Firewall jest jedną z najbardziej zaawansowanych technologicznie zapór sieciowych, utrudniających “normalne” funkcjonowanie w internecie. Jest to problem nie tylko dla żyjących tam obywateli, ale również turystów lub przedsiębiorców, którzy wyjeżdżają do Chin w interesach. Cenzura obowiązuje bowiem nie tylko mieszkańców państwa, ale wszystkich, którzy obecnie przebywają na jego terenie.

VPN w Chinach – czy to zawsze idealne rozwiązanie?

Jak już zapewne wiesz, VPN jest jednym z najskuteczniejszych rozwiązań technologicznych, które pozwalają na ominięcie cenzury. Problem z chińską cenzurą jest jednak poważniejszy niż przeciętne kłopoty w innym państwie. Chiński rząd ma świadomość skuteczności wirtualnej sieci prywatnej, dlatego podejmuje coraz skuteczniejsze próby blokowania działania VPN na terenie Chin. Wielu dostawców VPN, którzy udostępniali swoje usługi Chińczykom, obecnie zakończyło już swoją działalność, ze względu na liczne kary i restrykcje, nakładane przez rząd. Chińskie prawo zawiera bowiem kilkadziesiąt ustaw i rozporządzeń, wydawanych głównie przez Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacyjnych – MPTI. Każdy dostawca VPN, który chce działać na terenie Chin, musi uzyskać autoryzację tego ministerstwa, w przeciwnym wypadku, jego działalność może się bardzo szybko zakończyć. Teoretycznie na terenie Chin funkcjonuje wielu dostawców usług VPN, jednak w rzeczywistości są one zależne od przedsiębiorstw państwowych i kontrolowane przez rząd, co sprawia, że VPN przestaje pełnić swoją podstawową funkcję, jaką jest zapewnienie anonimowości i powszechnego dostępu do usług internetowych.

Zatem, czy skuteczność VPN w obliczu chińskiej cenzury jest wystarczająca, aby czuć się bezpiecznie podczas korzystania z internetu w tym państwie? Tak, ponieważ nadal działają na świecie firmy, dostarczające usługi VPN na najwyższym poziomie, które bardzo dobrze radzą sobie z ominięciem chińskiej zapory i pozwalają na swobodne korzystanie z globalnej sieci.

VPN Chiny – które sieci działają w Chińskiej Republice Ludowej?

Jeśli wybierasz się do Chin i chcesz mieć dostęp do podstawowych portali i stron, musisz wybrać jedną z sieci, która bez problemu działa na terenie Chin. Co ważne, wyboru i instalacji na wszystkich urządzeniach musisz dokonać jeszcze przed podróżą, po przybyciu na teren Chin będzie to już niemal niemożliwe. Chiński rząd prowadzi skuteczną walkę z dostawcami VPN i próbuje zablokować działalność każdego z nich, jednak nadal funkcjonuje kilka sieci, które opierają się tym restrykcjom. Musisz też wiedzieć, że w Chinach nielegalne jest udostępnianie usług VPN, ale korzystanie z nich nadal jest zgodne z prawem. Przebywając na terenie Chin nie znajdziesz jednak aplikacji klienckich VPN w App Store lub Google Play – tego drugiego nawet nie otworzysz, ponieważ został zablokowany, podobnie jak większość usług Google.

Zatem, jaką sieć VPN wybrać, aby można było cieszyć się swobodnym dostępem do internetu w Chinach? Na pewno powinieneś odrzucić bezpłatne usługi VPN. Chociaż ich darmowa forma jest kusząca i nie wymaga inwestycji pieniężnych, to w rzeczywistości możesz zapłacić za nie więcej, niż uda Ci się zaoszczędzić. Ma na to wpływ kilka czynników:

Skoro nie warto wybierać bezpłatnych sieci VPN, to pozostają jedynie abonamenty płatne. Te z kolei powinny charakteryzować się konkretnymi cechami, ponieważ nie wszystkie rynkowe oferty pozwolą ominąć chińską cenzurę. Dobry VPN w Chinach cechuje się:

Najważniejszą cechą, która powinien mieć VPN Chiny, jest zdolność ominięcia chińskiego firewalla. Chociaż wydaje się to być oczywiste, to jednak nie każda sieć VPN jest w stanie podołać temu zadaniu.

Niektórzy dostawcy oferują również dodatkowe udogodnienia, które mogą sprawdzić się podczas pobytu w Chinach. Ze względu na to, że Chińska Republika Ludowa jest państwem o rygorystycznej polityce względem wolności korzystania z internetu, renomowani dostawcy VPN przygotowali specjalne opcje, np. NordVPN posiada Obfuskated Servers, czyli serwery maskowane, które są przeznaczone do użytku podczas pobytu w rejonach, w których dostęp jest bardzo mocno ograniczony, czyli m.in. właśnie w Chinach. Z chińskim firewallem bardzo dobrze radzi sobie również ExpressVPN, który dodatkowo cechuje się bardzo dużą prędkością i obecnie jest uważany za jeden z najszybszych VPN na rynku.

Nie każdy płatny VPN działa w Chinach. Wiele z nich ma za słabą infrastrukturę, nie posiada serwerów w bezpośrednim sąsiedztwie Chin lub zostało zablokowanych przez chiński rząd, przez co nie mogą skutecznie ominąć zapory sieciowej. Chociaż są bardzo popularne, to nie zapewnią Ci swobodnego dostępu do internetu podczas wizyty w Chinach.

Dlaczego VPN w Chinach pozwala na skuteczne omijanie cenzury?

VPN jest jednym ze sposobów, które pozwalają ominąć standardową cenzurę. W wielu krajach wystarczy zwykła bramka proxy, jednak chińska cenzura jest bardziej skomplikowana. Witryny internetowe blokowane są w oparciu o cztery rodzaje informacji:

 1. DNS – nieodpowiednie domeny są filtrowane i blokowane już na poziomie DNS,
 2. IP – zapory blokują serwery o określonym adresie IP,
 3. zawartość treści – algorytmy sprawdzają, czy treści na stronach internetowych nie zawierają zakazanych informacji lub słów kluczowych, jeżeli tak jest, strona zostaje zablokowana lub zakazane słowa są usuwane, a w ich miejscu pozostaje luka, co skutecznie uniemożliwia zrozumienie przekazu,
 4. Deep Packet Inspection (DPI), czyli głęboką analizę pakietów, dzięki której można modyfikować, zapisywać, przetwarzać, opóźniać i blokować pakiety sieciowe. Stosowanie tej techniki determinuje posiadanie bardzo dużej mocy obliczeniowej sprzętu sieciowego, a taki z pewnością jest w posiadaniu Chin. Istnieją pewne cechy charakterystyczne, których analiza pozwala na zidentyfikowanie, czy pakiety są przesyłane za pomocą VPN, co z kolei umożliwia zablokowanie kolejnej sieci lub chociażby serwera.

Biorąc pod uwagę powyższe informacje, można wywnioskować, że VPN jest “lekarstwem” niemal idealnym. Pozwala na szybką i skuteczną zmianę IP (lokalizację adresu IP) – nawet jeśli jeden z serwerów zostanie zablokowany, to mając do dyspozycji inne serwery w podobnej lokalizacji, można szybko przekierować połączenie na jeden z nich i uzyskać nowe, jeszcze niezablokowane IP. VPN jest też pośrednikiem między Twoim urządzeniem a serwerem DNS, dlatego trudniej jest wykryć Twoje IP, a tym samym określić jego lokalizację. Jeśli w Chinach korzystasz z VPN, to zmieniasz swoją geolokalizację, a więc żeby uzyskać dostęp do Facebooka, Google lub serwisów informacyjnych, musisz połączyć się z jednym z serwerów w innym niż Chiny kraju. Problem cenzury treści przestaje więc istnieć. Dodatkowo bardzo zaawansowane szyfrowanie, jakie zapewnia VPN z protokołem OpenVPN, znacznie utrudnia głęboką analizę pakietów, a więc DPI nie stanowi przeszkody w swobodnym surfowaniu w sieci.

VPN Chiny dla turystów, czyli co zrobić, jeśli do Chin wyjeżdżasz tylko na kilka dni

Zasady dotyczące korzystania z zasobów internetu w Chinach obowiązują wszystkich, którzy obecnie przebywają na terenie tego państwa, niezależnie od tego, czy są to stali mieszkańcy, obywatele lub jedynie turyści. Zatem jeśli wyjeżdżasz do Chin na wakacje i chcesz nadal mieć dostęp do ulubionych portali społecznościowych, skrzynki mailowej i komunikatorów, musisz wybrać jedną z sieci VPN. Chociaż ceny sieci VPN są bardzo atrakcyjne – w przypadku najlepszych ofert za pełen dostęp do funkcjonalności VPN zapłacisz od około 3 do 10$ miesięcznie – to poniesienie kosztu na rok z góry może być duża przeszkodą. Wielu dostawców oferuje jednak okres gwarancji zwrotu środków lub bezpłatne wersje próbne. Działanie tych drugich jest jasne, natomiast pierwsza opcja umożliwia rezygnację z usługi VPN w ciągu określonego czasu (od 7 do 31 dni) z gwarancją zwrotu zainwestowanych pieniędzy. W praktyce oznacza to, że przed wyjazdem do Chin możesz wykupić dostęp do jednego z renomowanych VPN, a po powrocie odstąpić od umowy i odzyskać pieniądze. Praktyka ta jest bardzo powszechna, jednak wielu internautów “zaprzyjaźnia się” ze swoim VPN, odkrywa korzyści, jakie on zapewnia i chociaż początkowo mieli zamiar zrezygnować z korzystania z wirtualnej sieci prywatnej po powrocie z Chin, to po tych kilkunastu dniach zmieniają zdanie i wykupują dłuższe pakiety.

Dlaczego warto stosować VPN w Chinach?

Podczas pobytu w Chinach kluczowe znaczenie ma zapewnienie bezpieczeństwa danych w internecie i zachowanie anonimowości online. Żadne rozwiązanie nie nadaje się do tego tak dobrze, jak VPN. Dodatkowo zyskujesz możliwość korzystania z zasobów globalnej sieci bez ograniczeń, ominięcia geolokalizacji i cenzury. Będziesz mógł bez przeszkód strumieniować dane, czyli oglądać ulubione seriale, filmy i telewizję internetową, a także bezpiecznie korzystać z sieci P2P. Pozostaniesz w kontakcie z rodziną, przyjaciółmi lub współpracownikami, a Twoja wolność nie zostanie w żaden sposób ograniczona.

FAQ

Czy VPN w Chinach jest legalny?

Używanie VPN w Chinach jest w dużej mierze nielegalne. Władze chińskie wprowadziły surowe regulacje dotyczące korzystania z VPN, zezwalając tylko na używanie tych usług, które otrzymały oficjalne zezwolenie od rządu. Należy jednak pamiętać, że rządowe VPN-y nie gwarantują żadnej prywatności i anonimowości, ani nie odblokowują niektórych zagranicznych usług.

Jaki VPN na Chiny?

Wybór VPN na Chiny zależy od wielu czynników, takich jak niezawodność, szybkość i poziom ochrony prywatności. Niektóre z najbardziej polecanych to ExpressVPN, NordVPN i Surfshark. Aktualny ranking, zestawienie oraz porównanie VPN z ich ocenami, recenzjami i aktualnymi promocjami znajdziesz na tej stronie WWW.

Czy w Chinach działa VPN?

Pomimo surowych regulacji, niektóre VPN-y nadal działają w Chinach. Władze chińskie regularnie blokują dostęp do tych usług, ale firmy VPN ciężko pracują, aby utrzymać swoje usługi dostępne dla użytkowników.

Jaki jest internet w Chinach?

Internet w Chinach jest dość różny od tego, do czego przyzwyczajeni są użytkownicy w wielu innych krajach. Rząd kontroluje dostęp do wielu popularnych stron i usług, w tym Google, Facebook i Twitter, co znane jest jako „Wielki Firewall”. Prędkości internetu są z reguły dobre, ale dostęp do wielu stron jest ograniczony.

Jaki komunikator działa w Chinach?

W Chinach najpopularniejszą aplikacją do komunikacji jest WeChat. Jest to wszechstronna platforma służąca nie tylko do wysyłania wiadomości, ale również do robienia zakupów, zamawiania jedzenia, płacenia rachunków i wielu innych rzeczy.

Czy Spotify działa w Chinach?

Spotify nie jest oficjalnie dostępne w Chinach. Możliwe jest jednak korzystanie z tego serwisu za pomocą VPN, ale należy pamiętać o możliwości naruszenia warunków korzystania ze Spotify.

Czy w Chinach jest Whatsapp?

WhatsApp jest zablokowany w Chinach i zasadniczo nie jest dostępny bez korzystania z VPN.

Czy w Chinach działa Instagram?

Instagram, podobnie jak wiele innych usług społecznościowych, jest zablokowany w Chinach. Aby uzyskać dostęp do Instagrama, użytkownicy muszą korzystać z VPN.

Ile kosztuje karta SIM w Chinach?

Cena karty SIM w Chinach zależy od operatora i planu, który wybierzesz. Najczęściej, karta SIM może kosztować od kilkunastu do kilkudziesięciu yuanów, a doładowanie konta zależy od ilości danych i minut rozmów.