Moje IP: Sprawdzanie adresu IP
Jaki jest Twój adres IP? Sprawdź adres IP i lokalizację komputera, telefonu i innego urządzenia. Adres IP, Lokalizacja, ISP, Strefa czasowa itd.
Jaki jest Twój adres IP?
Lokalizacja: , , ,
ISP: (ASN: )
Strefa czasowa:
User agent:
Twoja aktywność w sieci może być widoczna zarówno dla dostawcy usług internetowych, jak i dla szpiegujących podmiotów zewnętrznych. Adres Twojego IP pokazuje bardzo dokładnie i precyzyjnie, co robisz w sieci i które strony odwiedzasz. Jeżeli sądzisz, że przeglądarkowy tryb incognito zapewnia Ci jakąkolwiek dawkę prywatności, to jesteś w dużym błędzie. Jedynym skutecznym zabezpieczeniem swojej prywatności w sieci jest korzystanie z usług VPN.
Czym jest adres IP?
Adres IP to nic innego jak przypięta przez Twojego dostawcę usług internetowych cyfrowa etykieta, która pozwala zidentyfikować Twoje urządzenie wpośród miliardów innych urządzeń podłączonych do sieci. Śmiało możemy to porównać do rejestracji samochodowej, która identyfikuje Twój pojazd.
Więcej: Co to jest adres IP?
Adres IP kieruje dane do miejsca docelowego, dlatego jego niezabezpieczenie pozwala niepożądanym osobom dokładnie śledzić Twoje poczynania w sieci. Warto naświetlić, w jaki sposób odbywa się komunikacja pomiędzy serwerem danej strony, a Twoim urządzeniem. Otóż wpisując w przeglądarkę nazwę strony internetowej np. przyklad.pl, Twój komputer lub smartfon nie widzi słów, tylko cyfry. Na samym początku sprawdza adres IP wpisanej witryny (przykład.pl = 104.84.79.3.), znajduje ją w sieć, ładuje stronę i dopiero na samym końcu tego procesu, wyświetla ją na ekranie Twojego urządzenia. Adres IP jest zatem unikalnym identyfikatorem w sieci, który pozwala zlokalizować dane urządzenie lub sieć (Więcej: Lokalizacja adresu IP).
Warto jednakże dodać, że ISP (dostawcy usług internetowych) przechowują dane Twojej aktywności w sieci i później mogą odsprzedawać takie informacje firmom trzecim. Dlatego też tak ważne jest odpowiednie zabezpieczanie swoich połączeń z siecią.
IPv4 kontra IPv6 – czym się różnią?
Z pewnością zastanawiało Cię to, dlaczego niektóre adresy IP różnią się od siebie. Powodem są dwa rodzaje protokołów IP, czyli IPv4 oraz IPv6. Większość dostawców usług internetowych używa protokołu IPv4, który jest starszym protokołem pamiętającym jeszcze czasy początków internetu. Zapisuje się go w notacji dziesiętnej i składa się z 4 zestawów liczb oddzielonych kropkami (np. 104.82.91.2). Unikalnych adresów IPv4 można wygenerować jedynie 4,3 miliarda, dlatego w dzisiejszej cyfrowej rzeczywistości, taka liczba jest zdecydowanie niewystarczająca.
W tym miejscu na scenę wkracza IPv6, czyli adres, który przyjmuje postać liczby całkowitej w 128-bitowym formacie. Jest to więc 8 bloków liczb, z czego każda grupa zawiera cztery cyfry w systemie szesnastkowym. Przykładem takiego adresu może być 2301:BB30:1100:0000:0000:0000:0000:0001.
Warto zaznaczyć, że grupy zawierające tylko i wyłącznie 0 są często pomijane, aby zaoszczędzić miejsce. Zamiast zer wpisuje się wówczas dwukropek, zaś taki adres wygląda wtedy następująco: 2301:BB30:1100::1.
Jaka jest różnica między prywatnym a publicznym adresem IP?
Zastanawiając się nad tym „jaki jest mój adres IP” najczęściej masz na myśli swój publiczny adres IP. Nazwa ta dotyczy adresu IP, który dostarczany jest przez dostawcę usług internetowych (ISP). Warto zaznaczyć, że urządzenia w tej samej sieci współdzielą ten sam adres IP, kiedy uzyskują dostęp do internetu. Świetnym tego przykładem może być domowa sieć użytkownika. W jej skład wchodzi:
- Komputer PC
- Tablet
- Smartfon
- Playstation 5
- Laptop.
Wszystkie te urządzenia połączone są z siecią za pośrednictwem routera. Wówczas, gdy którekolwiek z powyższych urządzeń łączy się z siecią przez router, to używa wtedy przypisanego do routera publicznego adresu IP. Co więcej, routery przypisują urządzeniom prywatne adresy IP, aby mogły się one wzajemnie identyfikować. Warto podkreślić, że gdy takie urządzenie łączy się z siecią za pośrednictwem routera, to wówczas jego prywatny adres IP zostaje ukryty, zaś widoczny jest tylko publiczny adres routera. Należy jednak zaznaczyć, że publiczny adres IP jest w stanie bardzo dużo powiedzieć o konkretnym użytkowniku, Dzięki prostemu sprawdzeniu adresu IP można dowiedzieć się np. z jakiej lokalizacji łączysz się z sieci, kim jest Twój dostawca usług internetowych, co finalnie może w zdecydowanym stopniu pomóc w identyfikacji Twojej tożsamości.