Recenzja VPN: PureVPN (2024). Wady, zalety, ceny, opinie i test
Recenzja VPN PureVPN 2024: Poznaj moje testy, ofertę i opinię na temat jednego z ciekawszych VPN-ów.
PureVPN funkcjonuje na Brytyjskich wyspach Dziewiczych. Jego początki sięgają 2006 roku, pierwsze usługi komercyjne firma zaczęła świadczyć w 2007 roku – początkowo działalność opierała się na dwóch zaledwie serwerach. Dziś, sieć jaką dysponuje PureVPN jest jedną z największych, z jakimi mamy do czynienia na ryku tego typu usług.
Serwery VPN tego dostawcy rozrzucone są w ponad 65 krajach na całym świecie, a ich użytkownicy mają do dyspozycji łącznie ponad 6000 serwerów. PureVPN rozwija także własne oprogramowanie na Windows, macOS, iOS oraz Android oraz rozszerzenia do popularnych przeglądarek (Chrome, Firefox, Edge i Brave) działające jako proxy.
Oferta PureVPN
Przede wszystkim PureVPN daje Ci możliwość podłączenia do ich serwerów VPN 10 Twoich urządzeń jednocześnie. Na te urządzenia dostaniesz również dedykowane oprogramowanie – o ile korzystasz na nich z Windows, macOS, iOS albo z Androida.
W ramach VPN ruch jest nielimitowany, to znaczy, że nie ma znaczenia jak duży ruch wygenerujesz – za transfer nie będą pobierane żadne dodatkowe opłaty. Połączyć się możesz z jednym z ponad 6000 serwerów na całym świecie. Twój adres IP będzie współdzielony z wieloma użytkownikami tej usługi, co zapewnia Ci dodatkowy stopień bezpieczeństwa (Twoje dane będą wychodziły z tego samego adresu, co dane wielu innych użytkowników VPN, przez co jeszcze trudniej będzie je zidentyfikować w sieci).
Do dyspozycji masz wszystkie powszechnie dziś wykorzystywane w sieciach VPN standardy i protokoły przesyłu danych:
- WireGuard
- OpenVPN (TCP i UDP)
- IPSec
- L2TP/IPSec
- IKEv2/IPSec
W zależności od potrzeb zastosowane będzie odpowiednio mocne szyfrowanie. VPN możesz wykorzystać także do dzielenia się plikami, nie ma również żadnych ograniczeń co do używania sieci P2P.
Z usługi możesz zrezygnować bez żadnych kosztów, o ile uczynisz to w ciągu pierwszych 30 dni trwania abonamentu. Aby skorzystać z 1-miesięcznej bezpłatnej gwarancji satysfakcji i otrzymać 100% zwrot pieniędzy, musisz skontaktować się z supportem.
Płatności możesz dokonać nie tylko za pośrednictwem karty kredytowej. Abonament w PureVPN możesz również opłacić przez PayPal albo wykorzystując bitcoiny czy karty podarunkowe. Jeśli chcesz wykupić usługę w pełni anonimowo i opłacić ją nie podając żadnych danych, które mogłyby pomóc Cię zidentyfikować, możesz to zrobić właśnie w ten sposób – do założenia konta będzie potrzebny tylko adres e-mail.
Serwery i lokalizacje PureVPN
PureVPN dysponuje w tej chwili imponującą siecią serwerów – ich maszyny rozlokowane są w 80+ miastach, w 65+ krajach na całym świecie. Cała sieć to ponad 6000 serwerów z osobnymi adresami IP. Oczywiście sieć PureVPN najwięcej serwerów ma w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Europie, Australii i Nowej Zelandii. W największych miastach USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Holandii jest po kilkanaście serwerów, 2 są także w Warszawie.
W bardziej egzotycznych zakątkach globu liczba serwerów jest oczywiście mniejsza, ale do połączenia się z VPN przygotowane są także serwery w Ameryce Środkowej i Południowej, Afryce i Azji. Jeżeli dużo podróżujesz w egzotyczne miejsca i potrzebujesz połączyć się w bezpieczny sposób z siecią w firmie, PureVPN może się okazać jednym z niewielu dostawców, którzy mają swoje serwery w okolicy, w której się znajdziesz. To jedna z niewielu sieci, która tak dokładnie pokrywa praktycznie cały świat – 86 serwerów w Afryce, 800 serwerów w Azji i 91 w Południowej Ameryce.
Prywatność i bezpieczeństwo PureVPN
PureVPN ma bardzo szczegółową politykę prywatności, z której można wyczytać dokładnie jakie dane użytkowników firma przechowuje i jak je chroni. Można w niej wyczytać, że zbierane są logi związane z aktywnością użytkowników w trakcie połączenia VPN. Zapisywane są tylko czasy połączeń z serwerem oraz ilość wykorzystanego transferu. PureVPN nie zapisuje nigdzie ani nie sprawdza jakie strony odwiedzasz, jakie pliki ściągasz lub udostępniasz, nigdzie nie jest też zapisywane z jakich urządzeń i aplikacji korzystasz w trakcie połączenia z VPN. Firma przeszła pozytywnie zewnętrzny audyt firmy audytorskiej KPMG, która – jak deklaruje PureVPN – stale monitoruje i audytuje VPN w kwestii niezbierania informacji o użytkownikach.
Firma ma swoją siedzibę na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych (British Virgin Islands), których prawo nie ingeruje w tego typu działalność i nie wymaga od dostawcy tego typu usług zbierania ani zapisywania danych i logów, jak to ma miejsce choćby w Unii Europejskiej.
W trosce o bezpieczeństwo Twoich danych, PureVPN wykorzystuje powszechnie stosowane i uznawane za bezpieczne protokoły. Domyślnie na urządzeniach z Windows czy macOS oprogramowanie dostarczane przez PureVPN operuje na bazie OpenVPN lub WireGuard. Do szyfrowania wykorzystywany jest algorytm AES o 256-bitowej długości klucza i przyszłościowe Quantum Resistant Encryption odporne nawet na łamanie algorytmów szyfrujących przez komputery kwantowe.
Nie musisz jednak znać się na technikach zabezpieczeń, aby z PureVPN czuć się w pełni bezpiecznie. Wystarczy wiedzieć, że dostawca stosuje sprawdzone i uważane za bezpieczne rozwiązania.
Pomoc i wsparcie techniczne PureVPN
PureVPN udostępnia na swojej stronie czat 24/7, na którym można nie tylko zadawać pytania dotyczące parametrów usługi czy kwestii związanych z płatnościami, ale także dowiedzieć się, co robić w przypadku drobnych problemów z konfiguracją czy obsługą aplikacji i oprogramowania.
W przypadku bardziej złożonych problemów technicznych zostaniemy skierowani albo do szerokiej dokumentacji, albo też poczekamy na odpowiedź osoby o odpowiedniej wiedzy technicznej. Poważniejsze problemy przez cały czas można zgłaszać za pośrednictwem działającego poprzez e-mail systemu zgłaszania błędów. Tu również można liczyć na szybką reakcję i rozwiązanie problemu.
Aplikacje i oprogramowanie PureVPN
Użytkownicy Windows i macOS, podobnie jak zresztą urządzeń mobilnych opartych zarówno na iOS, jak i na Androidzie mogą skorzystać z dedykowanych aplikacji, które PureVPN udostępnia dla swoich abonentów. Zgodnie z zapewnieniami dostawcy tej usługi, obsługa tych programów jest prosta i nie sprawia żadnych problemów. Sprawdziłem – w przypadku sprzętów Apple (Macbook i iPhone) całość działa płynnie i bez zarzutu, a same programy są intuicyjne i łatwe w obsłudze.
Testy szybkości PureVPN
Jeżeli korzystasz z usługi VPN, cały Twój ruch sieciowy musi dodatkowo przejść przez serwery dostawcy tej usługi. Tam będzie szyfrowany, tak, aby nikt niepowołany nie mógł nie tylko odczytać zawartości przesyłanych przez sieć pakietów danych, ale nawet ich pochodzenia. Oczywiście cała ta operacja nie może pozostać bez wpływu na prędkość.
W testach sprawdzę więc, jak wygląda przepustowość łącza internetowego „z” i „bez” włączonego VPN-a PureVPN.
Pod uwagę wieźmy trzy parametry połączenia internetowego:
- Download (czyli prędkość pobierania danych z internetu)
- Upload (czyli prędkość wysyłania danych do internetu)
- Ping (czyli czas odpowiedzi serwera)
Testów wykonam na 2 niezależnych łączach internetowych.
Test #1: Testowy komputer
Lokalizacja: Szczecin, Polska
Łącze: Średnie, radiowe
Połączenie bez VPN:
Download: 49.38 Mbps
Upload: 17.81 Mbps
Ping: 14 ms
Połączenie z użyciem VPN PureVPN:
Download: 49.05 Mbps
Upload: 16.22 Mbps
Ping: 17 ms
Różnica niewielka – wręcz pomijalna. Szczególnie w przypadku najważniejszego, czyli pobierania danych (49.38 -> 49.05).
Test #2: Testowy smartfon
Lokalizacja: Szczecin, Polska
Łącze: Dobre, LTE, sieć Orange
Połączenie bez VPN:
Download: 76.2 Mbps
Upload: 13.6 Mbps
Ping: 41 ms
Połączenie z użyciem VPN PureVPN:
Download: 71.5 Mbps
Upload: 6.88 Mbps
Ping: 81 ms
W przypadku testu na połączeniu mobilnym różnice są trochę większe. PureVPN oferuje jednak na tyle wiele lokalizacji serwerów i ma na tyle dużą i szybką sieć, że notowany w testach spadek prędkości jest całkowicie do zaakceptowania i nie powinien sprawiać problemów w codziennym użytkowaniu.
Ceny w PureVPN
PureVPN, podobnie jak wielu innych dostawców VPN, oferuje tak naprawdę jeden i ten sam pakiet usług, ale za to w 3 różnych cenach w zależności od długości okresu abonamentowego. Wybierając dłuższy (np. 2-letni) abonament, a co za tym idzie i dłuższy okres rozliczeniowy, za każdy miesiąc zapłacisz (w zależności od trwającej aktualnie promocji) tylko 1,99 USD. Jeśli chcesz wykupić abonament na 1 rok, miesięczny koszt będzie równy 3,24 USD. Z kolei kupując VPN na tylko jeden miesiąc, zapłacisz najwięcej, bo 30 dni będzie Cię kosztowało 10,95 USD. Oczywiście opłatę za cały okres abonamentowy wnosisz od razu, ale przeliczając te wartości na miesięczny koszt łatwiej jest porównać oferty poszczególnych dostawców.
PureVPN dodatkowo pobiera opłaty za dedykowany adres IP oraz za firewall NAT i ochronę przed atakami typu DDoS. Większości użytkowników te usługi nie będą raczej potrzebne, ale jeżeli wiesz, że będziesz potrzebował tego typu dodatkowych możliwości, to PureVPN je także umożliwia.
Podsumowanie recenzji
PureVPN to usługa obecna na rynku od 2007 roku. Firma umiejscowiona na British Virgin Islands, wykorzystuje tamtejsze liberalne w kwestiach dotyczących internetu prawo do tego, aby nie gromadzić i nie przechowywać logów połączeń poprzez oferowany VPN. Na własny użytek gromadzone są jednak czasy połączeń i ilość przetransferowanych w ramach połączenia danych. Bardzo duża i rozległa sieć serwerów, dedykowane, proste i intuicyjne oprogramowanie i aplikacje mobilne. Dobra dokumentacja, całodobowy czat.