Recenzja VPN: CyberGhost VPN (2025). Wady, zalety, ceny, opinie i test
Recenzja VPN CyberGhost VPN 2025: Poznaj moje testy, ofertę i opinię na temat jednego z popularniejszych VPN-ów.
Usługi VPN mogą pochodzić od różnych dostawców. Część z nich jest całkowicie anonimowa, przez co użytkownicy nie są do końca przekonani co do bezpieczeństwa takich rozwiązań. Inne zaś posiadają wiele zróżnicowanych recenzji w Internecie, a także szereg opinii korzystających, dzięki czemu stają się bardziej wiarygodnym wyborem. CyberGhost zalicza się do tej drugiej grupy programów do obsługi sieci VPN. To nazwa, która jest kojarzona przez internautów od wielu lat. Dzięki usługom wirtualnych sieci prywatnych można uzyskać dostęp do międzynarodowych treści internetowych, które z różnych powodów nie są dostępne w naszej lokalizacji. To także szansa na zabezpieczenie swojej prywatności oraz uzyskanie szeregu profitów związanych z większym bezpieczeństwem online. Korzyści związanych z korzystaniem z VPN może być oczywiście więcej.
Postanowiłem przetestować usługę CyberGhost VPN i podzielić się spostrzeżeniami co do jej użytkowania. Wziąłem na tapet nie tylko obszar wyglądu aplikacji czy jej możliwości użytkowe, ale i również osiągane przez nią prędkości. Przetestowałem, jak szybki transfer oferuje CyberGhost w szeregu różnych lokalizacji. Jeśli zastanawiasz się, czy ta usługa VPN będzie dla Ciebie odpowiednia, to koniecznie zapoznaj się z przygotowanym przewodnikiem. Spróbuję odpowiedzieć na szereg pytań, które powtarzają się w kontekście działania CyberGhost. Czy usługa jest polecana? Czy VPN zapewni optymalny poziom ochrony użytkownika? Z jakimi serwerami można się łączyć? Czy CyberGhost posiada wyłącznik awaryjny, który odetnie połączenie w razie niespodziewanej utraty łączności z siecią VPN? Wszystkie najistotniejsze szczegóły udostępniam poniżej.
- CyberGhost VPN – czym jest i kto zarządza usługami sieci VPN?
- Czym się charakteryzuje sieć CyberGhost VPN?
- Serwery, możliwości, funkcje i szyfrowanie CyberGhost. Na co można liczyć?
- 45-dniowa gwarancja zwrotu pieniędzy – czy zawsze zadziała?
- Przegląd propozycji abonamentowych – co oferuje CyberGhost?
- Wersja trial, czyli przetestuj serwery CyberGhost bez zobowiązań
- Jak zainstalować CyberGhost VPN w zależności od posiadanego sprzętu?
- Zoptymalizowane serwery CyberGhost – wybór dla użytkownika
- Opinie o Cyberghost – jakie są? Aplikacja Cyberghost i komentarze internautów
- Uruchomiłem CyberGhost – pierwsze wrażenia użytkowe
- Badam prędkość połączenia. Test szybkości pobierania plików – łączność z serwerem VPN
- Dodatkowe funkcje bezpieczeństwa – blokowanie reklam i inne
- Najczęściej zadawane pytania o CyberGhost
- Do czego przyda Ci się dobry VPN na urządzeniach mobilnych, systemach Windows lub w innych środowiskach?
- Recenzja CyberGhost VPN – krótkie podsumowanie
Najważniejsze informacje o CyberGhost VPN:
Serwery | 8900+ w 115 krajach |
Liczba urządzeń: | 7 |
Gwarancja zwrotu: | 45 dni |
Platformy: | Windows, macOS, Android, iOS, Android TV |
Jurysdykcja: | Rumunia |
CyberGhost VPN – czym jest i kto zarządza usługami sieci VPN?
Cyberghost VPN to spółka, której siedziba mieści się obecnie w stolicy Rumunii, czyli w Bukareszcie. Oprócz tego, przedsiębiorstwo posiada swój zamiejscowy oddział w Niemczech. To właśnie z tych dwóch miejsc działają dwa podstawowe zespoły CyberGhost. Dla odwiedzających główną stronę usługi CyberGhost przygotowano nawet ciekawe zestawienie, które znajduje się na treści jednej z zakładek. Mowa o wyróżnionym zespole spółki, a zatem wszystkich osobach, które biorą czynny udział w zarządzaniu i rozwijaniu usługi. Widać, że marka podchodzi do swojej działalności transparentnie. Możesz nie tylko zapoznać się z twarzami poszczególnych informatyków, techników i twórców, ale również zobaczyć jak ich kompetencje. Co istotne, Rumunia nie jest państwem sygnatariuszem sojuszów inwigilacyjnych. Oznacza to, że dane użytkownika są dosyć bezpieczne i nie musi się on przesadnie martwić o to, że usługa realizuje masowe monitorowanie aktywności korzystających. Znalazłem informacje, które wskazywałyby na to, iż właścicielem Cyberghost jest angielska firma Kape Technologies z siedzibą w Londynie. Rzuca to – niestety – mniej korzystne światło na prywatność użytkownika. Ponadto Kape Technologies posiada w swoim portfolio także szereg innych usług VPN i pokrewnych. Są to:
- ExpressVPN,
- Private Internet Access,
- CyberGhost,
- ZenmateVPN,
- Intego,
- DriverFix.
Praktycznie w każdym przypadku warto zwrócić uwagę na miejsce, z którego działa dany usługodawca VPN. Dzięki temu można szybko zorientować się, pod jakie jurysdykcje prawne podlega. Jeśli firma jest zarejestrowana np. w Stanach Zjednoczonych, to wówczas jej działalność może podlegać wybranym kontrolom ze strony uprawnionych służb. Rodzi to pewne wątpliwości, które są związane z utrzymaniem optymalnego poziomu bezpieczeństwa użytkowników. Co to oznacza w praktyce? Przykładowo, na wniosek określonych służb, firma musi udostępnić wybrane dane związane z historią przeglądania i innymi aktywnościami podejmowanymi w ramach uruchomionego VPN. Taka konieczność zwykle jest związana z działaniami, które mają na celu zwalczanie przestępczości zorganizowanej. Nie zawsze jednak poczucie pewnej inwigilacji, która może przyjść w danym momencie, jest dla konkretnego użytkownika komfortowa. Z tego też względu internauci szukają usług VPN, które są maksymalnie prywatne.
Czym się charakteryzuje sieć CyberGhost VPN?
Sieć VPN to jedna z metod, dzięki której można zadbać o swoją anonimowość online. Nakładka w formie VPN stwarza specjalne środowisko, w którym użytkownik staje się mniej podatny na wykrycie. Zmienia się m.in. adres IP, lokalizacja serwera – przez co osoby węszące na dane innych internautów mają znacznie utrudnione zadanie. Istotną częścią VPN są protokoły, które instruują serwer VPN o tym, jak ma działać w danej chwili. Oprogramowanie CyberGhost VPN spełnia wszystkie założenia, które są pokładane w usłudze reklamowanej jako wirtualna sieć prywatna premium. Duża funkcjonalność, szeroki wybór opcji ustawień, spora dostępność serwerów – to cechy, które działają na korzyść sieci VPN z charakterystycznym żółto-czarnym logo. Jakie korzyści może posiąść użytkownik, który zdecyduje się na opłacenie i zainstalowanie klienta od Cyberghost? Wyróżniam sześć najistotniejszych zalet:
- mniejsza podatność na zagrożenia podczas korzystania z Wi-Fi;
- usunięcie ograniczeń lokalizacyjnych, także podczas podróżowania;
- swoboda użytkowa bez ograniczeń, również dla gamingu;
- odblokowanie dostępu do popularnych serwisów streamingowych;
- ukrycie danych osobowych i innych identyfikatorów online;
- możliwość skorzystania z technologii P2P w sposób anonimowy.
Sześć wyżej wymienionych korzyści to kompleksowy zestaw, który może być przypisany jedynie do kilku najlepszych sieci VPN na świecie. Stwierdzam więc, że CyberGhost nie tylko aspiruje, ale również może zaliczać się do grona sprawdzonych usług VPN. Czy jednak w każdym kontekście użytkowania klienta VPN jest tak kolorowo? Czy Cyberghost ma więcej zalet, niż wad? Co, jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa logów? Wszystkie te zagadnienia omawiam nieco niżej.
Serwery, możliwości, funkcje i szyfrowanie CyberGhost. Na co można liczyć?
Usługa CyberGhost VPN jest przeznaczona dla wielu różnych systemów operacyjnych. Można z niej korzystać na bardzo dużej liczbie urządzeń, w tym również konsol do gier. Jeśli chodzi o tą funkcjonalność, to CyberGhost znajduje się w absolutnym topie. Wirtualna sieć prywatna bez najmniejszych trudności zadziała na:
- Windowsie,
- Macu,
- iOS,
- Androidzie,
- FireTV,
- Android TV,
- AppleTV,
- SmartTV,
- Google Chrome,
- Firefoxie,
- konsolach gamingowych,
- Linuxie.
Bez problemu również skonfigurujesz usługę na posiadanym routerze, a także na urządzeniu Amazon Fire Stick TV. Co istotne, jeden abonament w ramach Cyberghost umożliwia podpięcie maksymalnie siedmiu urządzeń do danego konta. Jest to absolutny standard w tym segmencie usług VPN. To wystarczająco, aby obsłużyć wszystkie podstawowe urządzenia, z których najczęściej się korzysta. Konfiguracja routera VPN pozwoli z kolei na zabezpieczenie pełnego ruchu – bez względu na liczbę podpiętych urządzeń. CyberGhost kieruje się polityką no-logs, a zatem nie zbiera informacji o odwiedzanych stronach internetowych i ogólnej aktywności, jak robi to Twój dostawca usług internetowych. Cenną funkcją VPN jest bardzo silne szyfrowanie 256-AES – czyli opcja, która jest wykorzystywana m.in. w bankowości online.
CyberGhost dysponuje szeroką bazą serwerów zlokalizowanych w różnych zakątkach świata. Możesz podróżować po wielu lokalizacjach, łącząc się z punktami w Amerykach, Europie, Azji czy Afryce. Jak zaznacza sam CyberGhost, jego usługa cechuje się bardzo szybkimi prędkościami transferu. Aby to zweryfikować, muszę wcześniej przeprowadzić test. Według obsługi, VPN pozwala na streamowanie wideo, pobieranie dużych plików i granie w gry internetowe. To całkiem odważne deklaracje, biorąc pod uwagę fakt, iż wiele wirtualnych sieci prywatnych nie jest w stanie współpracować z optymalną prędkością. CyberGhost oferuje oczywiście technologię tunelowania (w tym dzielone tunelowanie), dzięki czemu jest pełnoprawną usługą VPN, nie zaś bramką proxy. Na uwagę zasługuje także obsługa techniczna firmy – działa ona przez całą dobę, również w formie wygodnego czatu na oficjalnej stronie www usługodawcy.
45-dniowa gwarancja zwrotu pieniędzy – czy zawsze zadziała?
Cyberghost to dostawca usług VPN, który – jak wielu innych z tej branży – oferuje gwarancję zwrotu pieniędzy w razie rezygnacji użytkownika. W przypadku omawianej usługi mamy jednak do czynienia z gwarancją rozszerzoną, co nie jest zbyt często spotykane w świecie VPN. Cyberghost udostępnia aż 45- dniowy okres, w którym można całkowicie bezpłatnie testować usługę wirtualnej sieci prywatnej. To dość długo, ponieważ w przypadku praktycznie każdej innej sieci VPN ten termin wynosi 30 dni. Są jednak pewne wyjątki, ponieważ nie w każdej opcji abonamentowej skorzystamy z aż tak długiej rękojmi zwrotu. Obowiązuje ona jedynie w przypadku dłuższych abonamentów. W tym momencie najkrótszym zobowiązaniem, przy którym otrzymujemy gwarancję 45-dni zwrotu środków jest plan 6-miesięczny. Jeśli zdecydujesz się na odnawianie usługi co miesiąc, to obejmie Cię jedynie 14-dniowa gwarancja zwrotu pieniędzy.
Czy to dużo? 14 dni to wystarczający termin, aby przetestować usługę i zwrócić się o ewentualny zwrot. Należy jednak zaznaczyć, iż część użytkowników wskazuje na nie do końca zadowalający czas rozpatrywania tego typu wniosków. Warto zatem złożyć dyspozycję znacznie wcześniej, aby załapać się na zwrot środków na konto. Dotyczy to oczywiście sytuacji, w której z jakiegoś względu nie spodoba Ci się CyberGhost. Wcale jednak nie musi się to zdarzyć, bowiem usługa ma przeważająco dobre opinie. Korzysta z niej obecnie niemal 40 milionów użytkowników na całym świecie. To potężna baza internautów, która zaufała sieci VPN z duchem w logo. Jeśli jednak zdecydujesz się na rezygnację, to musisz pamiętać, aby zgłosić się do działu wsparcia. Najlepiej zrobić to mailowo, albo poprosić o pomoc na czacie online od CyberGhost. Co istotne, nie musisz spełnić w zasadzie żadnych istotnych warunków, które miałyby Cię kwalifikować do zwrotu. Bez znaczenia:
- czy testowałeś usługę już wcześniej,
- czy chcesz wrócić do niej za jakiś czas,
- że korzystałeś intensywnie przez ten czas z VPN;
- gdy przesłałeś bardzo dużo danych przez sieć VPN;
- ile urządzeń podłączyłeś do swojego konta.
Muszę przyznać, że w tym przypadku CyberGhost VPN rzeczywiście przemyślał swoją strategię budowania relacji z klientami. Inne sieci VPN posiadają bardzo często różne wykluczenia, które uniemożliwiają przeprowadzenie zwrotu. Dzieje się tak, jeśli np. zbyt długo korzystałeś z wirtualnej sieci prywatnej. CyberGhost nie posiada takich ograniczeń. To duży plus!
Przegląd propozycji abonamentowych – co oferuje CyberGhost?
W tej materii nie ma zaskoczenia. Cyberghost, podobnie jak pozostali topowi usługodawcy VPN, posiada kilka planów abonamentowych. Niestety, nie znalazłem dostępnych opcji przedpłaconych. Oznacza to, że płatność musi odbywać się cyklicznie. Powoduje to konieczność podpięcia karty bankowej, wybrania rozliczeń poprzez PayPal lub płacenia kryptowalutami. Jeśli nie masz konta PayPal, ani nie korzystasz z środków zgromadzonych na swoim portfelu kryptowalutowym – to pozostaje Ci pierwsza opcja. Ta nierozerwalnie wiąże się z podaniem swoich danych osobowych, numeru karty płatniczej oraz kodu CCV dostępnego na rewersie plastiku. Przez wielu internautów to niezbyt chwalone rozwiązanie, które zmusza Cię do płacenia abonamentu, nawet jeśli z góry wiesz, że z VPN skorzystasz jedynie przez miesiąc. Jeśli w którymś momencie wypadnie Ci z głowy, że chcesz zrezygnować z VPN – z Twojego konta zostanie pobrana określona kwota pieniędzy. Wśród planów abonamentowych istnieją trzy podstawowe:
- cykliczny, na jeden miesiąc;
- cykliczny, na sześć miesięcy;
- cykliczny, na dwa lata.
Zakres abonamentów może się różnić ze względu na sezonowe promocje lub nowe propozycje od Cyberghost. Tak było również w tym przypadku. Spotkałem się z możliwością przedłużenia planu na dwa lata o kolejne 3 miesięcy i to całkowicie za darmo. Jeśli chodzi o cenę usługi, to muszę przyznać, że CyberGhost wygląda w tym kontekście zdumiewająco dobrze. O ile wersje na miesiąc i pół roku mają standardowe ceny, które są dosyć wysokie (ponad 50 złotych za miesiąc, jeśli wybierzemy opcję odnawialną co 30-dni), to w przypadku najdłuższego abonamentu płacimy grosze. W tym momencie to nieco ponad 2 euro na miesiąc zakładając, że będziesz korzystać z usługi przez 2 lata + 3 miesiące. To jedna z najniższych cen za pełnoprawną opcję wirtualnej sieci prywatnej dla polskich użytkowników.
Wersja trial, czyli przetestuj serwery CyberGhost bez zobowiązań
Coraz rzadziej można spotkać się z możliwością skorzystania z bezpłatnej wersji czasowej usługi VPN. Cyberghost zaskoczyło (po raz kolejny) bardzo pozytywnie. Usługodawca przewidział, że część użytkowników nie jest zainteresowana podpinaniem karty płatniczej, aby tylko przez chwilę wypróbować funkcjonalności VPN. Z tego względu na nowych korzystających czeka interesująca niespodzianka. Jest nią możliwość przetestowania usług przez ściśle określony czas. Jak wskazuje sama obsługa CyberGhost, wersja trial jest tak samo rozbudowana, jak pełnoprawna opcja abonamentowa: „Uzyskaj pełny dostęp do naszych funkcji premium zupełnie za darmo”. Jedyną informacją, jaką należy podać, to adres e-mail. Jak reklamuje się usługodawca, CyberGhost VPN jest jedynym serwisem premium, który daje możliwość skorzystania z absolutnie darmowego i niezobowiązującego okresu próbnego.
Czas trwania wersji trial zależy od tego, z jakiej platformy korzystasz. Na niektórych z nich nie jest wcale dostępna. W przypadku Windowsa masz możliwość używania wirtualnej sieci prywatnej przez 24 godziny. Nie jest to zbyt dużo – ale wystarczająco, aby poznać podstawowe funkcje CyberGhost. Jednocześnie muszę wspomnieć, że bezpłatna wersja CyberGhost nie jest tym samym, czym są darmowe VPN. Bezpłatne serwisy VPN nie zawsze są bezpieczne, mają ograniczoną funkcjonalność i bardzo często nadużywają skrótowca VPN do przedstawiania swoich niepełnych usług. Pamiętaj, że z wersji trail możesz skorzystać tylko jednorazowo. Nie jestem pewny, w jaki sposób CyberGhost weryfikuje tożsamość użytkowników, aby przeciwdziałać nadużyciom. Najprawdopodobniej robi to dzięki podanemu adresowi e-mail.
Jak zainstalować CyberGhost VPN w zależności od posiadanego sprzętu?
CyberGhost VPN to nowoczesna usługa VPN, która współdziała z większością dzisiejszych środowisk systemowych. W zależności od posiadanego sprzętu, musisz pobrać osobny program określany klientem. Pliki instalacyjne znajdują się bezpośrednio na stronie CyberGhost, dzięki czemu nie będziesz mieć problemów, aby ściągnąć instalator dla Windowsa czy Maca. W przypadku systemów mobilnych, aplikacje dostępne są w sklepach przypisanych do danego systemu operacyjnego. Oznacza to, że apkę CyberGhost VPN dla Androida odszukasz w Google Play, zaś dla iPhone’a – w interfejsie App Store.
Zainstalowałem CyberGhost VPN na komputerze z Windowsem. Instalator jest lekki, a jego ściągnięcie odbywa się jednym przyciskiem. Nie trzeba się rejestrować, aby otrzymać do niego dostęp. Wystarczy kliknąć odpowiedni przycisk na witrynie internetowej, aby uruchomić pobieranie. Program na komputery stacjonarne cechuje się dużą prostotą. Konfiguracja jest prosta i już po chwili aplikacja na komputery stacjonarne jest gotowa do użycia. Oprócz klienta dla PC, CyberGhost VPN oferuje także szereg rozszerzeń przeglądarki, a także różne wersje aplikacji mobilnej. W przypadku addonów przeglądarkowych mowa o rozszerzeniach, które współgrają z klientem. Są to dodatkowe nakładki, które działają, jeśli posiadasz wykupiony dostęp do usługi. Na swojej stronie internetowej CyberGhost udostępnia szereg zakładek, poświęconych dla konkretnej wersji sprzętu. Odwiedź konkretną z nich, w zależności od używanego urządzenia, aby pobrać instalator.
Zoptymalizowane serwery CyberGhost – wybór dla użytkownika
CyberGhost VPN posiada ponad 8000 serwerów rozsianych po całym globie. W sumie jest to ponad 90 państw, z którymi można się połączyć. Na rok 2025 jest ich dokładnie 91, a wszystkich lokalizacji: 116. Warto zaznaczyć, że liczba dynamicznie się zmienia. Niektóre punkty dostepu mogą być wygaszane, a inne uruchamiane. Wśród popularnych destynacji wyróżnia się przede wszystkim szereg europejskich, ale także i zlokalizowanych na czterech innych kontynentach. Możesz również połączyć się z punktami bardziej egzotycznymi, w tym m.in. z Kenią, Katarem czy Malezją. Usługa zadziała także na niektórych terytoriach, które zostały określone jako specjalne strefy Chin. Mowa nie tylko o Hong Kongu, ale także o Makau zaliczanym do Specjalnego Regonu Administracyjnego Chin. Wybór jest naprawdę duży!
CyberGhost daje także szansę na uzyskanie dostępu do miejsc, które z różnych powodów nie zostały włączone do pełnej klasyfikacji serwerów. Jeśli brakuje Ci jakiejś lokalizacji, możesz o nią poprosić obsługę VPN. Warto zaznaczyć, że nie wszystkie serwery od CyberGhost VPN znajdują się bezpośrednio w kraju docelowym. Część z nich wykorzystuje tzw. wirtualną lokalizację. Tak jest np. w przypadku Pakistanu, Tajlandii, Chorwacji, Portugalii czy Rosji. Domyślnie usługa VPN pozwala na łączenie się z serwerem, który posiada najlepsze parametry dla Twojej rzeczywistej lokalizacji. Dzięki temu uzyskujesz możliwie szybki dostęp do sieci www, co pozwala uzyskać optymalną szybkość pobierania. Najlepsza lokalizacja serwera zazwyczaj znajduje się w tym samym kraju, w którym aktualnie przebywasz. Ma ona bardzo dobrą szybkość połączenia, a ewentualny spadek prędkości jest mniej odczuwalny, niż w momencie nawiązywania połączenia z serwerem zlokalizowanym znacznie dalej. Każdy z dostępnych punktów jest określany jako zoptymalizowany serwer, a zatem łączność z poszczególnymi nie powinna być problematyczna.
Opinie o Cyberghost – jakie są? Aplikacja Cyberghost i komentarze internautów
Użytkownicy korzystający z Cyberghost VPN mają szansę oceniać jakość usługi recenzując ją m.in. w znanym serwisie Trustpilot. Jest to serwis, który gromadzi opinie korzystających z różnego typu usług internetowych (i nie tylko). Korzystający mogą dawać oceny w kontekście np. jakości działania rozszerzeń przeglądarki, pobierania torrentów, funkcjonowania aplikacji mobilnej czy rzeczywistej prędkości pobierania. Obecnie CyberGhost VPN ma całkiem dobre opinie, choć część ocen nie jest pochlebna. Średnia wykręcona przez usługę to 4,4 w pięciostopniowej skalni. Na jakie aspekty użytkowe zwracają uwagę abonenci VPN? CyberGhost VPN doceniany jest za:
- łatwą konfigurację i wysokie prędkości pobierania;
- korzystną cenę abonamentową;
- dużą stabilność korzystania, czyli brak rażących błędów technicznych.
Z kolei wątpliwości niektórych użytkowników dotyczą:
- słabego wsparcia technicznego, na które trzeba czekać wiele godzin;
- dużych spadków prędkości w indywidualnych przypadkach;
- braku obsługi niektórych usług streamingowych.
Uruchomiłem CyberGhost – pierwsze wrażenia użytkowe
Sprawdziłem „na własnej skórze” jak prezentuje się usługa CyberGhost VPN. Czy rzeczywiście posiada serwery zoptymalizowane pod kątem użytkownika? Jak sobie radzi automatyczny wyłącznik awaryjny? Ile Mb/s udało mi się uzyskać podczas testów? Więcej szczegółów prezentuję poniżej. Najpierw skupię się na sferze wizualnej oraz wszystkich podstawowych funkcjonalnościach aplikacji. Po pobraniu programu na komputer można wykonać szybką próbę połączenia z najlepszym dostępnym serwerem. Wszystko odbyło się w sposób błyskawiczny. Otrzymałem informację o tym, jakie adresy IP są przypisane do mojego połączenia. Wyróżniono zarówno ten, którym posługuje się na co dzień oraz ten, który został zmieniony dzięki VPN. Na uwagę z pewnością zasługuje informacja o aktualnym transferze danych. Użytkownik może od razu zerknąć na szybkość połączenia np. podczas łączenia się z różnymi stronami internetowymi. Zerknij na zrzut ekranu umieszczony poniżej.
Jak widać, na podstawowym ekranie znajduje się także nazwa wykorzystanego protokołu oraz czas pracy z wirtualną siecią prywatną. Następnie zerknąłem do menu aplikacji. Jest ona pełna różnych funkcjonalności. Można przeglądać serwery zoptymalizowane pod kątem różnych aktywności. Przykładowo, jeśli chcesz torrentować, możesz kliknąć na dedykowaną zakładkę. Jeśli wolisz skupić się na gamingu lub streamingu, również możesz posegregować serwery ze względu na te funkcje. CyberGhost posiada stosunkowo proste menu. Możesz w nim wybrać metodę działania VPN. Istnieje także możliwość dostosowywania protokołu OpenVPN do swoich potrzeb. Kolejne opcje są dedykowane dla bardziej wdrożonych użytkowników. Przykładowo, istnieje funkcja używania losowego portu do nawiązywania połączeń. Jest ona dostępna wyłącznie podczas korzystania z protokołu OpenVPN. Co interesujące, CyberGhost VPN posiada także narzędzie do naprawiania wirtualnej karty sieciowej. Jeśli połączenie jest w pewnym momencie problematyczne, wówczas można użyć funkcji do usuwania konfliktów, które uniemożliwiają bezpieczne połączenie o optymalnej szybkości. Tak prezentuje się interfejs ustawień CyberGhost VPN.
To nie wszystkie ustawienia, jakie są dostępne w menu programu CyberGhost. Możesz także dopasowywać wygląd oraz funkcjonowanie aplikacji. Mogę stwierdzić, iż są to podstawowe opcje konfiguracyjne. Pozwolą Ci sprawdzić dostępne aktualizacje, przesłać opcjonalne dane do obsługi VPN czy też zresetować wszystkie zmiany i przywrócić podstawową wersję aplikacji. Jednocześnie, za każdym razem, możesz podejrzeć swój prawdziwy adres IP po prawej stronie okienka oraz zobaczyć, jak został zmieniony na dedykowany adres IP przypasowany do danego serwera. Ostatnią opcją, o której warto wspomnieć, jest możliwość udostępnienia obsłudze CyberGhost VPN dodatkowych danych użytkowych. Anonimowe dane pozwalają ulepszać usługę. Nie zalecam ich przekazywania, w końcu VPN ma być dodatkiem, który wzmacnia anonimowość. Aplikacja CyberGhost VPN jest wygodna w użytkowaniu – cechuje ją przejrzystość i prostota użytkowa, wobec czego nawet początkujący użytkownicy systemu nie będą mieć większych trudności z jej wykorzystaniem w praktyce.
Badam prędkość połączenia. Test szybkości pobierania plików – łączność z serwerem VPN
Zoptymalizowane serwery CyberGhost VPN działają nie tylko na komputerach stacjonarnych, ale także na urządzeniach mobilnych. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku wspominam o tych samych punktach dostępowych. Bez względu na to czy korzystasz ze smartfona, czy też „siedzisz” na pececie – CyberGhost VPN podsunie Ci te same serwery do użytku. Przetestowałem je będąc użytkownikiem komputera z systemem Windows. Jak wspomniałem już wcześniej, CyberGhost VPN posiada dedykowane serwery, które są również dostosowane do pobierania torrentów czy grania w gry online. Szyfrowanie klasy wojskowej zapewnia optymalną ochronę, której co prawda nie widać, ale wiadomo, że jest. Wśród automatycznie aktywowanych funkcji CyberGhost VPN znajduje się np. przeciwdziałanie wyciekom DNS, a także automatyczny kill-switch. Blokuje on próbę połączenia, gdy VPN stwierdzi, że nie jest ono dostatecznie bezpieczne. Standardowo, jak w przypadku pozostałych recenzji dostępnych na naszym blogu, sprawdziłem prędkość połączenia z VPN za pośrednictwem narzędzia internetowego (SpeedTest). Na początku połączyłem się z siecią bez dokonywania łączności z CyberGhost VPN. Oto, osiągi zwykłego łącza:
Udało mi się osiągnąć ok. 482 Mb/s prędkości downloadu oraz ok. 52 Mb/s uploadu. Kolejnym krokiem było sprawdzenie dosyć blisko zlokalizowanego serwera CyberGhost VPN. Wybrałem punkt dostępowy umiejscowiony w Niemczech. Po włączeniu aplikacji i uruchomieniu VPN został zmieniony mój rzeczywisty adres IP, a prędkość wysyłanych i pobieranych plików (pakietów) prezentowały się następująco:
Prędkość połączenia z berlińskim serwerem była zadowalająca. Mimo, iż szybkość wysyłania danych zwolniła o połowę, to szybkość wysyłania plików była na niemalże tym samym poziomie, co w przypadku połączenia bez VPN. Być może pierwsza wartość była nieco obniżona dlatego, iż w danym momencie bardzo duża liczba użytkowników również korzystała z funkcjonalności niemieckich serwerów. Wnioski są jednak obiecujące: do tej pory tylko CyberGhost VPN dawał szansę na błyskawiczne uploadowanie danych. Na drugi „rzut” wybrałem serwer znacząco oddalony o Polski, mianowicie ten, który został umieszczony w Stanach Zjednoczonych. Oto wyniki:
Dałem szansę CyberGhost VPN w wybraniu optymalnego serwera w Stanach Zjednoczonych. Został mi przydzielony ten, który znajduje się w Nowym Jorku. Wnioski? Prędkość wysyłania była bardzo dobra – nawet lepsza, niż w przypadku niemieckiego serwera. Mogłoby to potwierdzać tezę, w której wskazałem, że niemiecki serwer był w danym momencie bardziej obciążony. Szybkość wysyłania danych spadła, ale to jak najbardziej normalne. Przy takich parametrach można swobodnie przeglądać sieć online i nie martwić się o zbyt duże opóźnienia. Problem mógłby dopiero pojawić się w kontekście dynamicznych gier online, w których ping ponad 100 mógłby skutecznie utrudniać rozgrywkę.
Do trzech razy sztuka. Jak CyberGhost VPN działa, jeśli klikniesz na daleki serwer, np. umieszczony w kraju azjatyckim? Połączyłem się z punktem w Bangkoku (Tajlandia). Mimo tak dużej odległości – parametry były całkiem dobre. Ponad 150 Mb/s to dobry wynik, podobnie jak prędkość wysyłania (ok. 30 Mb/s). Mogłem swobodnie przeglądać witryny online i odtwarzać filmiki wrzucone na popularne serwisy streaminowe. Wnioski są proste: CyberGhost VPN radzi sobie bardzo dobrze, bez względu na oddalenie serwera, z którym podejmiesz łączność.
Dodatkowe funkcje bezpieczeństwa – blokowanie reklam i inne
CyberGhost VPN to nie tylko usługi wirtualnej sieci prywatnej. Wybierając abonament, możesz także skorzystać z dodatkowego zakupu, a mianowicie CyberGhost Security Suite dla Windows. To program antywirusowy oraz narzędzie Security Updater. To wybór dla osób, które chcą postawić na maksymalne bezpieczeństwo i usuwanie złośliwego oprogramowania w czasie rzeczywistym. Jeśli nie posiadasz jeszcze ściągniętego programu antywirusowego, albo zastanawiasz się nad jego zmianą – taki pakiet może być jak najbardziej zasadną inwestycją. To kompleksowe rozwiązanie, które wykorzystuje inteligentne reguły algorytmów do wykrywania niebezpieczeństw. Antywirus i Security Updater zwalcza potencjalne zagrożenia i uzupełnia główną usługę CyberGhost VPN.
Jeśli z kolei wybierzesz nakładkę przeglądarkową, możesz nie tylko nawiązywać jednoczesne połączenia z VPN, ale również blokować irytujące treści reklamowe, które lubią wyświetlać się w najmniej oczekiwanych momentach. Musisz jednak pamiętać, że rozszerzenie do przeglądarki jest pewnym uzupełnieniem, dlatego nie wszystkie opcje CyberGhost VPN będą w takiej sytuacji dla Ciebie dostępne. Przykładowo, addon nie posiada wyłącznika awaryjnego. Nie skorzystasz również z całodobowego wsparcia na czacie. Nieaktywne pozostaną filtry serwerów streaminowych, co może mieć wpływ na zdolność do oglądania np. Netflixa czy Amazon Prime Video. Inteligentne reguły VPN nie będą również do dyspozycji w przypadku korzystania z dodatku przeglądarkowego.
Najczęściej zadawane pytania o CyberGhost
- Z jakimi systemami operacyjnymi działa CyberGhost VPN? Usługa jest przeznaczona do zdecydowanej większości systemów, z których korzysta 99% użytkowników na świecie. Zainstalowanie aplikacji jest możliwe m.in. dla urządzeń z systemem Android, iOS, a także dla routerów, konsol czy komputerów stacjonarnych.
- Czy CyberGhost VPN posiada limity? Nie, serwery Cyber Ghost mają nieograniczoną przepustowość, która nie jest spowalniana w wyniku zbyt częstego korzystania z usługi.
- Czy VPN pozwoli mi pozbyć się złośliwego oprogramowania z komputera/smartfona? Samo VPN nie, aczkolwiek CyberGhost VPN posiada dodatkowy pakiet, który można dokupić za kilka złotych miesięcznie w ramach rozszerzonego abonamentu. CyberGhost oferuje w zestawie m.in. autorski program antywirusowy.
- Czy CyberGhost oferuje zaawansowane funkcje VPN? Zależy, co masz na myśli. CyberGhost VPN obsługuje m.in technologię dzielonego tunelowania. Posiada również serwery NoSpy, które zapobiegają szpiegowaniu.
- Co daje zainstalowanie VPN na moim urządzeniu? Dzięki VPN możesz ograniczyć ilość informacji zbieranych przez dostawcę usług internetowych. Zadbasz także o swoją prywatność, a także o dostęp do treści wcześniej zablokowanych w Twoim miejscu korzystania z Internetu.
Do czego przyda Ci się dobry VPN na urządzeniach mobilnych, systemach Windows lub w innych środowiskach?
CyberGhost VPN jest uniwersalną usługą wirtualnych sieci prywatnych w formacie premium. Oznacza to, że jest przeznaczona zarówno dla początkujących użytkowników, jak i tych, którzy mają już jasno określone cele korzystania. CyberGhost posiada serwery zoptymalizowane pod kątem gamingu. Połączenie z VPN zmienia domyślne adresy IP. Dzięki rozbudowanym opcjom, możesz odnaleźć również serwery NoSpy, które mają dodatkowe zabezpieczenia. Absolutną podstawą jest automatyczny wyłącznik awaryjny, czyli kill-switch – przypadku CyberGhost również jest on aktywny i znajdziesz go domyślnie włączonego w opcjach. Zgodnie z zapowiedziami usługodawcy, CyberGhost potrafi odblokować Amazon Prime Video, a także zadziała na telewizorach Android TV. Można go połączyć z domowym routerem, aby rozszerzyć bezpieczeństwo na nielimitowaną liczbę sprzętów.
Recenzja CyberGhost VPN – krótkie podsumowanie
Czas na podsumowania. CyberGhost VPN zaskakuje, jeśli chodzi o podejście do użytkownika. Możesz uzyskać darmową wersję próbną, a po wykupieniu usługi na dłuższy okres – zrezygnować z niej nawet po upłynięciu nieco ponad miesiąca. Z opinii użytkowników i recenzentów wynika, że obsługa klienta VPN ma jeszcze przed sobą dużo pracy, aby odbudować nieco nadszarpnięty wizerunek. Część osób wskazuje, iż działa ona zbyt wolno, przez co niektóre zapytania pozostają bez odpowiedzi przez długi czas. Na plus z pewnością działa 45-dniowa gwarancja zwrotu – pozwala to na dużą swobodę w testowaniu, a także fajną poduszkę powietrzną, jeśli nagle stwierdzisz, że to nie dla Ciebie.
Reasumując, CyberGhost jest usługą polecaną, która działa szybko i efektywnie. Serwery są szybkie, łączność nie sprawia problemów, podobnie jak dziecinnie prosta konfiguracja. Sprawdziłem, jak prezentują się wartości liczbowe Mb/s w przypadku łączenia się z serwerem niemiecki, amerykańskim i tajskim. W każdym przypadku byłem zadowolony. Im dalej, tym komfort mniejszy – nie ma jednak tragedii. W ogólnym rozrachunku CyberGhost VPN jest opcją całkiem dobrą, jeśli szukasz w miarę taniego i dobrego jakościowo klienta VPN.
Zobacz: Kody rabatowe CyberGhost