Recenzja VPN: Surfshark (2024). Wady, zalety, ceny, opinie i test
Recenzja VPN Surfshark 2024: Poznaj moje testy, ofertę i opinię na temat jednego z najpopularniejszych VPN-ów.
3200+ serwerów umieszczonych w 100 krajach na całym świecie (w tym w Polsce – w Warszawie i Gdańsku) to jedna z najszerszych ofert, z którymi można się spotkać w Internecie. Dodatkowo Surfshark jako jeden z nielicznych dostawców VPN, oferuje nieograniczoną liczbę urządzeń, które mogą być jednocześnie połączone z VPN.
Surfshark nie zbiera logów użytkowania. Nie podlega on też jurysdykcji żadnego z tzw. krajów 14-oczu, które na masową skalę inwigilują obywateli i wymieniają się między sobą informacjami o ruchu internetowym.
Dzięki temu żaden rząd, instytucja ani służby żadnego kraju nie są w stanie dowiedzieć się, co robiłeś lub robisz w internecie łącząc się tym VPN-em. Nie są też w stanie zmusić w żaden sposób Surfsharka do tego, aby zaczął monitorować Twój ruch internetowy.
Do tego intuicyjne aplikacje na Windows, macOS, iOS i Android, orz wiele innych platform, obsługa szybkiego protokołu Wireguard i ciekawe funkcje dodatkowe zwiększające bezpieczeństwo i prywatność.
Czego jeszcze możesz się spodziewać? Zobacz moją recenzję Surfshark VPN i poznaj wyniki testów oraz moją opinię.
Najważniejsze informacje o Surfshark:
Serwery | 3200+ w 100 krajach |
Liczba urządzeń: | Nieograniczona |
Gwarancja zwrotu: | 30 dni |
Platformy: | Windows, MacOS, Linux, Android, iOS, routery |
Jurysdykcja: | Brytyjskie Wyspy Dziewicze |
Aplikacje i programy Surfshark
Wiele osób zastanawia się jak zainstalować, skonfigurować i korzystać z Surfshark. Najprostszym i najwygodniejszym sposobem na skorzystanie z usług tego VPN jest instalacja dedykowanego programu lub aplikacji, która po podaniu danych dostępowych (adres e-mail i hasło) łączy się z wybranym przez nas krajem i serwerem i zabezpiecza nasze połączenie internetowe.
Surfshark oferuje programy i aplikacje na wszystkie najważniejsze platformy desktopowe (Windows, macOS, Linux), mobilne (Android, iOS) oraz – niezbyt popularny u nas w kraju – Amazon Fire TV (FireStick). VPN od Surfshark działa także na routerach WiFi.
VPN działa też jako opcja Smart DNS na Apple TV, konsolach Xbox i PlayStation oraz telewizorach (i przystawkach do telewizorów) innych marek.
Uwaga: Zanim zaczniesz instalować jakikolwiek program na komputerze, aplikację na smartfonie czy dodatek do przeglądarki, musisz założyć konto w Surfshark i wykupić usługę. Pamiętaj też, że firma oferuje 30-dniową gwarancję zwrotu pieniędzy.
Surfshark dla Windows
Aplikacja na urządzenia z systemem operacyjnym Windows dostępna jest po wykupieniu usługi, na stronie Surfshark. Wymaga ona do instalacji i działania systemu Windows w wersji 7 lub nowszej.
Program Surfshark uruchamia się domyślnie razem z systemem a po zamknięciu głównego okna, można wywołać go z dolnego paska ikon przy zegarze (strzałka w prawym dolnym rogu – zielona ikona z literą “S”).
Surfshark dla macOS
Aplikację na urządzenia Apple takie jak MacBook, MacBook Pro, MacBook Air, iMac, iMac Pro czy Mac Pro, można pobrać zarówno ze strony Surfshark (w formie instalki .dmg), jak i z Mac App Store. Do instalacji wymaga systemu macOS w wersji 10.12 lub nowszej.
Aplikacja Surfshark na macOS dostępna jest w języku polskim, a jej używanie nie powinno sprawiać najmniejszych problemów. Program jest estetyczny i intuicyjny. Działa szybko nawet na starszych urządzeniach.
Na co dzień jest dostępny po prostu jako jedna z ikonek w górnym pasku menu, obok zegara, która po kliknięciu rozwija dostępne opcje połączenia i wyboru serwera.
Surfshark dla Android
Aplikacja na urządzenia Android ma 1 000 000+ pobrań w sklepie Google Play. Link do pobrania znajdziesz na stronie Surfshark. Łącznie w sklepie Google oceniło ją ponad 25 000 użytkowników a średnia ocena to 4,3 / 5.
Surfshark dla iOS
Aplikację Surfshark VPN dla urządzeń mobilnych Apple (iPhone, iPad) opartych na system iOS i ipadOS możesz znaleźć w App Store, a bezpośredni link znajduje się na stronie Surfshark. Aplikacja oceniana jest przez użytkowników średnio na 4,4 / 5.
Surfshark dla Chrome i dla Firefox
Surfshark oferuje dodatek do przeglądarki Chrome, dzięki której można łączyć się z usługą VPN czy konkretnymi serwerami tylko w obrębie okna przeglądarki. Rozszerzenie do Chrome można pobrać w Chrome Web Store i działa ono ze wszystkimi przeglądarkami opartymi na silnik Chromium (np. znanej z prywatności przeglądarki Brave). Z dodatku Surfshark dla Chrome skorzystało 400 000+ użytkowników.
VPN Surfshark oferuje także rozszerzenie do popularnej przeglądarki Firefox. Zasada działania jest analogiczna jak w przypadku Chrome. Z dodatku korzysta 46 000+ użytkowników.
Lokalizacje i serwery VPN Surfshark
3200+ serwerów w 100 krajach – tak wygląda baza maszyn Surfshark na całym Świecie w dniu pisania tej recenzji. W porównaniu z innymi usługami VPN to naprawdę sporo i jest w czym wybierać.
Surfshark ma także serwery w Polsce. Serwery z polskim adresem IP dostępne są w naszym kraju w 2 lokalizacjach: w Warszawie i Gdańsku.
Dodatkowo Surfshark nie wydziela specjalnych serwerów pod aktywność P2P (np. torrent). Wszystkie serwery korzystają ze wszystkich dostępnych protokołów szyfrowania i wszystkie serwery umożliwiają korzystanie z sieci wymiany plików.
Prywatność i bezpieczeństwo Surfshark
Czy Surfshark jest bezpieczny? VPN stosuje przy połączeniach najlepsze w branży szyfrowanie AES-256-GCM. Przy połączeniu z VPN cały ruch przychodzący i wychodzący do urządzenia jest w ten sposób szyfrowany i wysyłany tunelem do wybranego przez nas serwera VPN, który łączy się dalej z siecią.
Surfshark VPN korzysta z protokołów:
- IKEv2 – najpopularniejszy bezpieczny protokół połączenia z VPN dostępny domyślnie w aplikacjach na macOS, Android, Windows, i iOS.
- L2TP – mniej bezpieczny protokół, używany na starszych czy niekompatybilnych urządzeniach, czy routerach. Obecnie niezalecany.
- OpenVPN – popularny i bezpieczny protokół open source dostępny zarówno w wersji UDP jak i TCP.
- WireGuard – najnowszy i najszybszy ze wszystkich, bezpieczny protokół połączenia z VPN.
- Shadowsocks -szyfrowane proxy open source, używane głównie w Chinach do ominięcia Wielkiego Firewalla i rządowych blokad.
Szczególnie warty uwagi jest wspominany wcześniej protokół Wireguard, który zachowując swoje bezpieczeństwo, jest znacznie szybszy od pozostałych, zużywając jednocześnie mniej zasobów na urządzeniu. To jeszcze rzadkość wśród znanych komercyjnych usług VPN, którą docenią zwłaszcza użytkownicy urządzeń mobilnych (telefony/smartfony, tablety), w których czas pracy na baterii jest bardzo istotny.
Można więc śmiało powiedzieć, że Surfshark trzyma rękę na pulsie, używając sprawdzonych i bezpiecznych standardów oraz protokołów dla połączeń VPN.
Polityka logów Surfshark
VPN od Surfshark nie zbiera żadnych logów o aktywności użytkowników. To podstawa jego działania i na tym założeniu oparte jest zaufanie do Surfshark.
Surfshark nie zbiera informacji o prawdziwych adresach IP użytkowników, historii przeglądania, odwiedzanych stron, użyciu transferu czasach połączenia, ruchu czy innych danych albo metadanych.
Jedyną rzeczą, jaką przechowuje Surfshark jest użyty do rejestracji adres e-mail – jest on konieczny do logowania, kontaktu czy kwestii związanych z płatnościami i zwrotami.
Dodatkowo – jak wspominałem wcześniej, VPN jest operacyjnie zarejestrowany na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych (Surfshark Ltd., Wickhams Cay I, Road Town, Tortola, Brytyjskie Wyspy Dziewicze), więc żadna instytucja czy rząd nie jest w stanie zmusić firmy Surfshark do rozpoczęcia śledzenia użytkowników.
VPN Surfshark w serwerach z których korzysta, nie używa dysków twardych. Serwery są wyposażone tylko w pamięć RAM. Wszystkie dane wysyłane i odbierane przez serwery są szyfrowane a fizyczny brak dysków, uniemożliwia zapisywanie jakichkolwiek informacji czy logów połączeń.
Testy VPN Sursfhark
Jak działa Surfshark w praktyce? Czas na kilka testów tego VPN-a, aby sprawdzić jak radzi sobie w testach.
Do wykonania testów wykorzystam 2 urządzenia korzystające z różnych łączy internetowych:
- testowy komputer na przeciętnym domowym łączu radiowym (Szczecin, Polska)
- testowy smartfon na łączu LTE sieci Orange (Szczecin, Polska)
Sprawdzę jak wygląda prędkość i parametry połączenia (pobieranie, wysyłanie, ping) dla połączenia bezpośredniego (bez VPN) i połączenia z wykorzystaniem VPN-a Surfshark.
Dzięki temu zobaczymy jak wygląda używanie Surfshark na różnych urządzeniach i w różnych warunkach. Każdy z testów przeprowadziłem wielokrotnie, a poniżej zaprezentowałem najczęściej pojawiające się wyniki.
Jeszcze wcześniej mały słowniczek:
Download – prędkość, z jaką urządzenie pobiera dane z internetu [więcej = lepiej]
Upload – prędkość, z jaką urządzenie wysyła dane do internetu [więcej = lepiej]
Ping – czas odpowiedzi serwera [mniej = lepiej]
Test #1: Testowy komputer
Lokalizacja: Szczecin, Polska
Łącze: Przeciętne, radiowe
Połączenie bez VPN:
Download: 37,90 Mbps
Upload: 4,14 Mbps
Ping: 4 ms
Połączenie z użyciem VPN Surfshark:
Download: 30,15 Mbps
Upload: 3.95 Mbps
Ping: 43 ms
Widać nieznaczny spadek szybkości łącza internetowego. Jednak nie na tyle duży, aby było to odczuwalne.
Test #2: Testowy smartfon
Lokalizacja: Szczecin, Polska
Łącze: Dobre, LTE Orange
Połączenie bez VPN:
Download: 111 Mbps
Upload: 25,1 Mbps
Ping: 29 ms
Połączenie z użyciem VPN Surfshark:
Download: 118 Mbps
Upload: 26,1 Mbps
Ping: 61 ms
W przypadku łącza LTE i testu na smartfonie większość wyników była podobna niezależnie od tego, czy Surfshark VPN był włączony czy nie – wpływ na prędkość internetu można uznać więc za pomijalny.
Surfshark a VOD
W ramach testów sprawdziłem też większość popularnych usług VOD, takich jak:
- Netflix
- Amazon Prime Video
- Hulu
- Disney+
- HBO Max
- Kodi (Popcornflix)
W większości wybierałem serwery zlokalizowane w USA. Nie miałem żadnych problemów ani z płynnym korzystaniem usług (odtwarzanie w jakości 4K na Netflixie), ani z dostępem do biblioteki filmów i seriali ze Stanów Zjednoczonych.
Funkcje dodatkowe Surfshark
VPN Surfshark oferuje „w cenie” kilka funkcji dodatkowych, wykraczających znacznie poza zwykłą usługę VPN szyfrującą cały ruch internetowy i zmieniająca adres IP. Oto kilka z nich.
CleanWeb
CleanWeb w Surfshark VPN to opcja blokująca reklamy, trackery, skrypty śledzące, złośliwe oprogramowanie i próby phishingu.
CleanWeb wbudowany jest w programy na komputer lub aplikacje na telefon, a jej włącznie ogranicza się do zaznaczenia odpowiedniej opcji w ustawieniach. Przetestowałem i opcja ta działa tak, jak powinna. Dzięki niej można pozbyć się adblokerów czy innych dodatków do przeglądarki blokujących reklamy.
Whitelister
Whitelister w SurfShark VPN to opcja pozwalająca na wykluczenie niektórych aplikacji lub stron internetowych z połączenia VPN.
Jeśli łączysz się z VPN, to domyślnie cały Twój ruch internetowy kierowany jest przez bezpieczny zaszyfrowany tunel. W ramach funkcji Whitelister dostępnej w programach a aplikacjach Surfshark na Windows i Android, możesz utworzyć listę programów czy stron WWW, które mają omijać VPN i korzystać z Twojego zwykłego połączenia internetowego i prawdziwego adresu IP.
MultiHop
MultiHop w Surfshark to opcja pozwalająca na łączenie się z internetem poprzez kilka różnych serwerów w kilku krajach.
Po włączeniu tej opcji Twoje połączenie internetowe może być kierowane przez kilka różnych krajów, zanim docelowo trafi „do internetu”. Zwiększa to dodatkowo bezpieczeństwo połączenia, które i w tym przypadku jest szyfrowane na każdym etapie.
Dodatkowo SurfShark oferuje:
- Kill Switch, który w przypadku zerwania połączenia z VPN, natychmiast blokuje wszystkie połączenia internetowe, aby żadne dane nie były wysyłane czy odbierane niezabezpieczonym kanałem
- Tryb NoBorders, który ma za zadanie odblokować działanie VPN w krajach, w których rządy starają się blokować usługi VPN
- Prywatne DNS i ochronę przed wyciekiem danych, czyli tzw. atakiem DNS leak, który może ujawnić Twój prawdziwy adres IP mimo połączenia przez VPN
Wsparcie techniczne i support Surfshark
Firma szczyci się całodobową obsługą 24/7. Najszybszą metodą na kontakt z obsługą klienta firmy jest Live Chat na stronie, gdzie konsultanci na żywo starają się odpowiedzieć na wszystkie pytania i rozwiązać problemy.
Oprócz tego można wysłać też wiadomość za pomocą formularza w zakładce „Kontakt” lub napisać na adres e-mail firmy: support@surfshark.com.
Sprawdziłem w ramach tej recenzji Surfshark szybkość reakcji i jakość obsługi klienta i śmiało mogę powiedzieć, że nie ma na co narzekać. Odpowiedzi na moje pytania przychodziły bardzo szybko, a na czacie zawsze był ktoś gotowy do pomocy. W najgorszym razie byłem 4. w kolejce na czacie i czekałem na odpowiedź max. 1–2 minuty. Zazwyczaj jednak kontakt był od razu.
Oferta Surfshark i ceny
Surfshark, jak każda profesjonalna usługa VPN, oferowany jest w ramach abonamentu na usługę. Abonament można opłacać miesięcznie, ale znacznie korzystniejsze okazuje się opłacenie usługi na 6 miesięcy, 1 rok lub nawet 2 lata z góry.
Ile kosztuje Surfshark? Standardowy koszt to 10.86 euro miesięcznie, ale ze zniżką -81% można uzyskać VPN za 2.09 EUR na miesiąc (niecałe 10 zł), przy zakupie na 2 lata z góry.
Poniżej szczegółowy cennik w PLN uwzględniający aktualnie trwającą promocję:
Okres | Cena standardowa | Zniżka | Cena ze zniżką |
---|---|---|---|
1 miesiąc | 49,88 zł | brak | 49,88 zł |
6 miesięcy | 49,88 zł | -50% | 25,00 zł |
24 miesiące | 49,88 zł | -81% | 9,59 zł |
Porównując ceny, zdecydowanie najlepszym wyborem będzie zakup Surfshark na 24 miesiące (2 lata) z góry. Wtedy promocyjna cena ze zniżką 81% wyniesie tylko 9,59 miesięcznie.
Jak kupić Surfshark? Wystarczy wejść na stronę Surfshark i kliknąć czerwony przycisk „Pobierz Surfshark VPN”. Wystarczy wybrać okres, na jaki chcemy wykupić VPN, podać adres e-mail, zdecydować się (lub nie) na zakup dodatkowych opcji bezpieczeństwa i wybrać metodę płatności.
Jak zapłacić za Surfshark? Do wyboru masz wiele metod płatności, takich jak:
- płatność kartami płatniczymi (Mastercard i Visa)
- PayPal
- Dotpay (a w nim szybkie płatności ze wszystkich polskich banków)
- Google Pay
- Amazon Pay
- Kryptowaluty (Bitcoin, Ethereum, Monero, Ripple itd.)
- Inne (w tym płatność przez PayU, Przelewy24 i BLIK)
Metody płatności Surfshark są więc praktycznie dowolne, a na szczególną pochwałę zasługuje opcja anonimowej płatności z użyciem kryptowalut. Oprócz kryptowalut płacić możemy zarówno w PLN, jak i w EUR, USD czy kilku innych walutach.
Czy można korzystać z SurtShark za darmo? Nie, ten VPN nie jest darmowy ani nie oferuje okresu testowego. Możesz jednak skorzystać z 30-dniowej gwarancji zwrotu pieniędzy i w ciągu miesiąca od zakupu zrezygnować z usługi bez podania przyczyny – wszystkie zapłacone pieniądze wrócą na Twoje konto. Bez zbędnych pytań, czy warunków.
Surfshark: czy warto?
Zdecydowanie warto. VPN SurfShark sprawdza się świetnie – daje szeroki wybór serwerów VPN i oferuje szybkie i wydajne działanie. Warte uwagi są opcję blokujące reklamy (CleanWeb) czy pozwalające łączyć się za pośrednictwem kilku serwerów VPN na raz (MultiHop). Nie bez znaczenia jest też jego bardzo niska cena przy płatności na 2 lata z góry oraz możliwość korzystania z niego na nieograniczonej ilości urządzeń.
Polecam sprawdzić Surfshark samemu. Tym bardziej że obowiązuje 30-dniowa gwarancja zwrotu pieniędzy.
- 3200+ serwerów w 100 krajach
- Nieograniczona liczba urządzeń
- OpenVPN, IKEv2, Shadowsocks, WireGuard
- CleanWeb, Whitelister, MultiHop
- 30-dniowa gwarancja zwrotu
Zobacz: Kody rabatowe Surfshark i porównanie Surfshark vs NordVPN