Top VPN O VPN, bezpieczeństwie i prywatności w Sieci od 2016 roku.

Recenzja VPN: Proton VPN (2024). Wady, zalety, ceny, opinie i test

Recenzja Proton VPN 2024: Poznaj moje testy, ofertę i opinię na temat VPN-a od twórców Proton Mail.

Recenzje i cały serwis TopVPN jest tworzony dzięki wsparciu czytelników. Możemy otrzymać prowizję od dostawców VPN, gdy kupisz usługę z linków na tej stronie. zasady recenzji
7.
  • 6300+ serwerów w 100 krajach
  • max. 10 urządzeń
  • OpenVPN, IKEv2/IPSec, WireGuard
  • VPN Accelerator, Secure Core, NetShield
  • 30-dniowa gwarancja zwrotu
  • Microsoft Windows Apple macOS Android Apple iOS (iPhone) Linux Routery
€9.99 €2.99 za miesiąc

Recenzja ProtonVPN: testy, oferta i ocena tego popularnego i stawiającego na prywatność VPN-ów.

Proton VPN to zaawansowana usługa VPN od firmy, którą stworzyli byli pracownicy ośrodka naukowo-badawczego CERN. Co trzeba o niej wiedzieć?

To jedna z najbardziej bezpiecznych sieci VPN, dostępnej dla klientów detalicznych (na rynku od 2017 r.). Proton ma centralę w Genewie w Szwajcarii, a to oznacza, że podlega surowym przepisom dotyczącym ochrony danych osobowych.

Logo Proton PVN

Proton VPN pozwala Ci skorzystać w wysoce anonimowy i bezpieczny sposób z internetu m.in. używając serwery Secure Core. Możesz „nałożyć” dodatkową warstwę prywatności jeżeli użyjesz sieci Tor przez VPN. Proton VPN oferuje specjalne serwery do P2P i odblokowywania popularnych platform streamingowych.

Sieć Proton VPN nie przechowuje logów aktywności użytkowników.

Proton VPN oferuje szybkie połączenia, a to dla Ciebie oznacza płynny streaming i „gładkie” przeglądanie internetu.

Aplikacje Proton VPN mają otwarty kod źródłowy (open source) i przeszły audyt bezpieczeństwa. Pozwalają na przekierowanie części ruchu przez VPN, a część przez lokalną sieć. Dostajesz też pakiet wartościowych narzędzi do m.in. blokowania natrętnych reklam, niebezpiecznych witryn i stron, które chcą śledzić Twoją aktywność.

Jeżeli nie będziesz zadowolony z sieci VPN od Proton, to masz 30-dni na zwrot pieniędzy. Pamiętaj też o bardzo solidnej darmowej ofercie usługi VPN Proton – to m.in. nielimitowane dane i brak reklam (inne sieci VPN nie zawsze są tak hojne dla gratisowych użytkowników).

Strona WWW Proton VPN

Najważniejsze informacje o Proton VPN:

Serwery 150+ serwerów w 3 krajach w wersji free oraz 1900+ serwerów w 70 krajach dla Proton VPN Plus
Liczba urządzeń: 10 dla użytkowników z płatnym planem, 1 dla użytkowników darmowej wersji
Gwarancja zwrotu: 30 dni dla każdego płatnego planu
Platformy: Windows, MacOS, Linux, Android, iOS
Jurysdykcja: Szwajcaria

Aplikacje Proton VPN. Czy ProtonVPN jest łatwy w użyciu?

Zainstalowanie Proton VPN i jego użycie jest bardzo łatwe. Za doświadczenie odpowiada przejrzysty interfejs oraz aplikacja w polskiej wersji językowej.

Proton VPN dla systemów Windows

Proton VPN na Windows

Aplikacja na urządzenia z systemem operacyjnym Windows dostępna jest po wykupieniu usługi/darmowo, na stronie ProtonVPN. Wymaga ona do instalacji i działania systemu Windows w wersji 7, 8/8.1 lub nowszej.

Aby połączyć się z serwerem Proton VPN wystarczy po otwarciu aplikacji kliknąć przycisk „Szybkie połączenie” (quick connect) aby automatycznie połączyć się z najszybszym serwerem VPN dla Twojej lokalizacji. Możesz także połączyć się z dowolnym serwerem dostępnym w Twoim planie – wybierasz go z listy w panelu sterowania.

Proton VPN dla macOS

Proton VPN na Maca

Aplikację na urządzenia Apple takie jak MacBook, MacBook Pro, MacBook Air, iMac, iMac Pro czy Mac Pro, pobierzesz ze strony Proton VPN (w formie instalki .dmg) lub Mac App Store. Do instalacji wymaga systemu macOS w wersji macOS Catalina, macOS BigSur lub nowszej.

Aplikacja ProtonVPN na macOS dostępna jest w języku polskim, a jej używanie nie powinno sprawiać najmniejszych problemów. Program jest estetyczny i intuicyjny. Działa szybko nawet na starszych urządzeniach.

Na co dzień jest dostępny po prostu jako jedna z ikonek w górnym pasku menu, obok zegara, która po kliknięciu rozwija dostępne opcje połączenia i wyboru serwera.

Proton VPN dla Android

Proton VPN w Google Play

Aplikacja na urządzenia Android ma 10 mln + pobrań w sklepie Google Play. Link do pobrania znajdziesz na stronie Proton VPN. Łącznie w sklepie Google oceniło ją ponad 122 000 użytkowników a średnia ocena to 4,2/5.

Proton VPN dla iOS

Proton VPN w App Store

Aplikację Proton VPN dla urządzeń mobilnych Apple (iPhone, iPad) opartych na system iOS i ipadOS znajdziesz w App Store, a bezpośredni link znajduje się na stronie Proton VPN. Aplikacja oceniana jest przez użytkowników średnio na 4,7 / 5 (ponad 470 recenzji).

Proton VPN dla Chrome i dla Firefox

Proton VPN w Chrome

Proton VPN oferuje dodatek do przeglądarki Chrome, dzięki której można łączyć się z usługą VPN czy konkretnymi serwerami tylko w obrębie okna przeglądarki. Rozszerzenie do Chrome można pobrać w Chrome Web Store. Z dodatku Proton VPN dla Chrome skorzystało 100 000+ użytkowników. Warto jednak pamiętać, że rozszerzenie Proton VPN zadziała z Chrome jeżeli będziesz miał/miała wykupiony plan premium.

Rozszerzenie VPN działa też na Firefox, LibreWolf i Waterfox i innych przeglądarkach opartych na Firefox.

Proton VPN dla Firefox

Lokalizacje i serwery Proton VPN

Dzięki aplikacji Proton VPN masz dostęp do niezwykle rozbudowanej sieci serwerów umieszczonych na wszystkich kontynentach.

4 166 serwerów Proton VPN ulokowanych jest w 88 krajach. Jako użytkownik płatnego planu samodzielnie wybierzesz, z którego serwera VPN skorzystasz. Jeżeli używasz bezpłatnej sieci VPN, to masz dostęp do jednego spośród 150+ serwerów w 3 krajach.

Który serwer użyć? Jednym z kryteriów jest jego obciążenie. Po uruchomieniu Proton VPN należy rozwinąć listę dostępnych serwerów i sprawdzić ikonę po lewej stronie nazwy urządzenia, która podaje procent obciążenia serwera. Zasada jest prosta: im mniejsze obciążenie, tym lepiej. Proton daje Ci również szansę automatycznie połączyć się z najszybszym serwerem.

Serwery Proton VPN

Warto też wspomnieć na temat serwerów Secure Core. To serwery należące do firmy Proton, które kierują ruch sieciowy przez kraje, które szczególnie dbają o prywatność użytkowników (np. Szwajcarię i Islandię). Dzięki temu dostawca minimalizuje ryzyko naruszenia bezpieczeństwa serwerów, z których korzystają użytkownicy Proton. W jaki sposób?

W klasycznych sieciach VPN klient przekazuje ruch przez serwer VPN w drodze do miejsca docelowego, a atakujący może przejąć kontrolę nad serwerem lub podszyć się pod bezpieczny serwer i przechwycić dane użytkownika (ataki typu „man-in-the-middle”).

Proton VPN używając serwery Secure Core znakomicie utrudnia zadanie agresorom i podglądaczom. Atakujący będzie mógł zobaczyć tylko ruch użytkownika do i z serwera Secure Core, a nie jego prawdziwą lokalizację i aktywność online.

Proton VPN obsługuje 106 serwerów Secure Core w 68 krajach, z których korzystają użytkownicy planu Plus.

Lista serwerów VPN Proton Plus

Prywatność i bezpieczeństwo Proton VPN

W przypadku Proton VPN masz do czynienia z usługą, która na pierwszym miejscu stawia prywatność i bezpieczeństwo użytkowników. Oczywiście wielu dostawców VPN chwali się, że nie zbiera i nie udostępnia nikomu danych o klientach i ich aktywności. Co zatem wyróżnia Proton VPN?

O polityce logów przeczytasz niżej, tutaj zwrócę uwagę na elementy, które świadczą o standardach tej usługi.

Raport transparentności Proton VPN

Proton VPN udostępnia na swojej stronie aktualizowany raport przejrzystości. Dowiesz się z niego jakie wnioski o przekazanie danych dostał. Zwróć uwagę na kluczowe stwierdzenie:

„Jedynymi prawnie wiążącymi żądaniami są wnioski sądów szwajcarskich, do których jesteśmy prawnie zobowiązani się zastosować. Zgodnie ze szwajcarskimi przepisami o ochronie danych nie możemy zgodnie z prawem stosować się do zagranicznych żądań, które nie są poparte szwajcarskim orzeczeniem sądu.” – czytamy w raporcie przejrzystości.

Co więcej, Proton VPN podkreśla, że zgodnie ze szwajcarskim prawem firma „nie jest zobowiązana do zapisywania logów połączeń„. Na tym nie koniec. Zgodnie z lokalnymi przepisami, osoba której dotyczy żądanie musi być powiadomiona o wniosku i może zakwestionować żądanie.

Ostatni ważny wniosek Proton VPN otrzymał w styczniu 2019 roku. Szwajcarski sąd zatwierdził żądanie, ale Proton nie przekazał informacji o adresie IP, bo ich nie miał.

Dla porządku warto też przypomnieć o wpadce związanej z usługą ProtonMail (możesz ją mieć razem z Proton VPN jeżeli wybierzesz plan Unlimited). Proton w 2020 r. zablokował na 8 godzin skrzynkę pocztową aktywistów, którzy ujawnili dane policyjne z USA. Jaki z tego morał? Żadne cyfrowe usługi, w tym usługi VPN, nie są w 100% bezpieczne i anonimowe – warto o tym pamiętać korzystając z sieci chroniących prywatność w internecie. Zasada ograniczonego zaufanie jest tutaj równie ważna, co podczas jazdy samochodem.

Polityka logów ProtonVPN

Mam dla Ciebie dobrą wiadomość: szwajcarska firma stosuje surową politykę braku logów. Jak to wygląda w praktyce? Proton VPN:

Informacja o logach od Proton VPN

Zachowanie wysokiej prywatności wynika z ulokowania Proton w Szwajcarii. To państwo nie jest członkiem tzw. Sojuszu Czternastu Oczu czyli koalicji służb specjalnych największych i najpotężniejszych państw Zachodu (USA, Wielkiej Brytanii, Kanady, Australii, Nowej Zelandii, Danii, Francji, Holandii, Norwegii, Niemiec, Belgii, Włoch, Hiszpanii i Szwecji). Znane jest również z surowych przepisów dotyczących ochrony danych i prywatności na świecie.

Proton podkreśla, że ich restrykcyjną politykę braku logów potwierdził niezależny audyt wykonany przez ekspertów ds. bezpieczeństwa z firmy Securitum (2023). Dodatkowo aplikacja Proton VPN działa w oparciu o otwarty kod źródłowy (open source), który każdy może przejrzeć.

Proton VPN wrzuca kamyk do ogródka innych sieci VPN. Podkreśla, że w większości krajów rządy mogą zmusić dostawców VPN do zbierania logów, nawet jeżeli deklarują one ścisłą politykę braku zbierania danych. W Szwajcarii jest to niemożliwe.

Co zbiera ProtonVPN? To dane potrzebne do konserwacji i rozwiązywania problemów z używaniem usługi (znajdują się na zaszyfrowanych serwerach Proton) oraz do komunikacji z Proton i tworzenia konta.

Pamiętaj jednak, że „dzienniki IP mogą być przechowywane tymczasowo w celu zwalczania nadużyć i oszustw, a Twój adres IP może zostać zachowany na stałe, jeśli będziesz zaangażowany w działania naruszające nasze warunki (np. spamowanie, ataki DDoS na naszą infrastrukturę, ataki typu brute-force)”.

Jeżeli chcesz poznać szczegóły na temat informacji, które zbiera Proton VPN, zajrzyj do przejrzystej, zrozumiałej i krótkiej polityce prywatności Proton VPN.

Testy: prędkość połączenia i wydajność Proton VPN

Aby sprawdzić, jak działa Proton VPN w praktyce, przeprowadziłem cztery testy. Wykorzystałem do nich 2 urządzenia korzystające z różnych łączy internetowych:

Przetestowałem prędkość i parametry połączenia (pobieranie, wysyłanie, ping) dla połączenia bezpośredniego (bez VPN) i połączenia z wykorzystaniem VPN-a od Protona.

Dzięki temu zobaczymy jak wygląda używanie Proton VPN na różnych urządzeniach i w różnych warunkach. Każdy z testów przeprowadziłem wielokrotnie, a poniżej zaprezentowałem najczęściej pojawiające się wyniki.

Jeszcze wcześniej mały słowniczek:

Download – prędkość, z jaką urządzenie pobiera dane z internetu [więcej = lepiej]
Upload – prędkość, z jaką urządzenie wysyła dane do internetu [więcej = lepiej]
Ping – czas odpowiedzi serwera [mniej = lepiej]

Test #1: Testowy komputer

Lokalizacja: Lublin, Polska
Łącze: Przeciętne, radiowe

Połączenie bez VPN:

SpeedTest bez VPN

Download: 33,35 Mbps
Upload: 21,50 Mbps
Ping: 36 ms

Połączenie z użyciem Proton VPN:

SpeedTest z Proton VPN

Download: 28,89 Mbps
Upload: 22.47 Mbps
Ping: 61 ms

Test #2: Testowy smartfon

Lokalizacja: Lublin, Polska
Łącze: Dobre, LTE Orange

Połączenie bez VPN:

SpeedTest bez VPN

Download: 29,3 Mbps
Upload: 23,3 Mbps
Ping: 41 ms

Połączenie z użyciem Proton VPN:

SpeedTest z Proton VPN

Download: 22,4 Mbps
Upload: 13,4 Mbps
Ping: 31 ms

Jak zauważyłeś/zauważyłaś, użycie Proton VPN nie ma drastycznego wpływu na prędkość internetu.

Proton VPN a VOD. Streaming i torrenty przez sieć Proton VPN

Proton VPN umożliwia korzystanie z usług VOD (Video on Demand), streamingu oraz torrentów.

To oznacza, że Proton VPN Plus umożliwia bezpieczne streamowanie treści z popularnych serwisów, w wersjach, które standardowo mogą być dostępne tylko dla użytkowników np. ze Stanów Zjednoczonych (m.in. Netflix, Disney+, Amazon Prime Video).

Jednak pamiętaj, że pełne wsparcie dla P2P (peer-to-peer) i torrentów dostępne jest tylko w płatnych planach Proton VPN Plus i Proton Unlimited. Darmowy plan nie oferuje dostępu do serwerów P2P, które są zoptymalizowane pod kątem ruchu sieci BitTorrent. To znaczy, że musisz wykupić subskrypcję jeżeli chcesz torrentować.

O czym trzeba jeszcze pamiętać? Dla użytkowników systemów iOS/iPadOS, aplikacja Proton VPN wspiera serwery P2P, ale Apple nie zezwala na aplikacje P2P w swoim sklepie App Store, co oznacza, że torrentowanie na urządzeniach iPhone lub iPad nie jest zwykle możliwe.

Funkcje Proton VPN

Proton VPN, to cała gama funkcji zapewniających Ci bezpieczeństwo, kontrolę nad prywatnością i komfort podczas korzystania z internetu. Na liście są:

256-bitowe szyfrowanie AES

256-bitowe szyfrowanie AES to metoda ochrony danych, która wykorzystuje algorytm AES (Advanced Encryption Standard, szyfr symetryczny) z kluczem o długości 256 bitów. Długość klucza określa poziom bezpieczeństwa szyfrowania, a 256 bitów jest obecnie najmocniejszym standardem dostępnym publicznie.

Polityka no-logs

Usługa nie zapisuje żadnych informacji (logów) o użytkownikach ani ich aktywności online. To ważne, ponieważ dzięki temu chroniona jest Twoja prywatność i bezpieczeństwo (więcej napisałem o tym wyżej).

Kill switch

Kill switch jest mechanizmem bezpieczeństwa, który automatycznie blokuje cały ruch internetowy w przypadku utraty połączenia z serwerem VPN. Zapobiega to przypadkowemu ujawnieniu Twojego adresu IP i lokalizacji podczas korzystania z Internetu bez ochrony VPN.

Serwery Secure Core Proton VPN

Secure Core w Proton VPN

To starannie dobrane serwery z lokalizacją w bezpiecznych centrach danych. Podczas użycia Secure Core, ruch internetowy najpierw jest przesyłany przez jeden z serwerów Secure Core, a następnie przez inny serwer sieci VPN. To skuteczny sposób na ochronę prawdziwego adresu IP, ominięcie geoblokady i ochronę przed atakami sieciowymi. Serwery Secure Core znajdują się w Szwajcarii, Islandii oraz Szwecji. Te lokalizacje zostały wybrane ze względu na rygorystyczne prawo dotyczące prywatności.

Blokada reklam NetShield

Funkcja filtrująca zapytania DNS, chroniąca przed złośliwym oprogramowaniem i blokująca reklamy oraz skrypty śledzące. NetShield blokuje wyświetlanie reklam na stronach internetowych – strony ładują się szybciej i zużywanych jest mniej danych. Funkcja powstrzymuje również trackery używane przez różne firmy do śledzenia Twojej aktywności online i wyświetlania spersonalizowanych reklam.

VPN Accelerator

Zwiększa prędkość sieci VPN nawet o 400%, poprawiając wydajność usługi i jakość korzystania z internetu. VPN Accelerator to zestaw technologii opracowanych przez Proton, które kompresują dane, wybierają serwery zapewniające najlepszą wydajność oraz używają nowoczesnego, znanego z szybkości protokołu WireGuard.

Stealth

Proton VPN korzysta ze zmodyfikowanej wersji protokołu OpenVPN, który unika wykrycia i pozwala ominąć większość zapór sieciowych oraz metod blokowania VPN stosowanych np. przez opresyjne państwa. Stealth działa poprzez maskowanie ruchu VPN jako zwykłego ruchu internetowego – obserwatorzy, którzy chcą identyfikować i blokować połączenia z sieci VPN mają o wiele trudniejsze zadanie.

Double hop

Funkcja, która łączy Cię z dwoma serwerami VPN zamiast jednego. Dlaczego to przydatne? Połączenie z pierwszym serwerem jest szyfrowane i przesyłane do drugiego serwera, gdzie jest ponownie szyfrowane i wysyłane do Internetu.

Wsparcie dla wielu systemów

Proton VPN ma aplikacje dostępne na Windows, macOS, Linux, Chromebook, Android, Android TV oraz iOS/iPadOS.

Niestandardowe serwery DNS

To funkcja ProtonVPN, która umożliwia korzystanie z własnych serwerów DNS zamiast serwerów DNS dostawcy usług internetowych (ISP). To gwarancja większej prywatności i bezpieczeństwa (ochrona przed atakami DNS spoofing).

Split tunneling

Dzielone tunelowanie (split tunneling) to funkcja VPN, która pozwala Ci wybrać aplikacje i strony www korzystające z połączenia VPN lub standardowego połączenia internetowego.

Darmowy VPN

Możesz skorzystać z bezpłatnej wersji Proton VPN. Co otrzymasz? W darmowym planie masz brak limitów danych, brak reklam, brak rejestracji aktywności online, opcję korzystania z sieci VPN od Proton na jednym urządzeniu, dostęp do mniejszej liczby serwerów niż po wykupieniu płatnego planu (ponad 150 serwerów w 3 krajach w porównaniu do ponad 1900 serwerów w 70 krajach). Trzeba pamiętać, że darmowe usługi Proton VPN są bardzo dobre jednak mają też pewne ograniczenia, np. nie wspiera udostępniania plików P2P i torrentów (więcej szczegółów znajdziesz wyżej) oraz oferuje mniej kanałów wsparcia technicznego (bez czatu na żywo).

Wsparcie techniczne i support Proton VPN

Support Proton VPN

Proton VPN daje dostęp do:

Proton VPN zapewnia, że jego centrum wsparcia i pomocy działa 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Czat Proton VPN

Oferta Proton VPN i ceny

Proton VPN oferuje następujące plany w ramach Proton VPN Plus oraz Proton Unlimited.

Podaję ceny w euro, jednak do wyboru masz też zapłatę w USD i CHF. Warto sprawdzić kursy tych walut, aby wybrać najbardziej atrakcyjną cenowo ofertę.

Cennik Proton VPN Plus

Plan miesięczny:

Plan dwuletni:

Plan roczny:

Cennik Proton VPN Unlimited

Proton Unlimited (oprócz VPN otrzymujesz Proton Mail, Calendar, Drive, Pass)

Plan miesięczny:

Plan roczny:

Plan dwuletni:

Uwaga! Każdy plan jest objęty 30-dniową gwarancją zwrotu pieniędzy.

To płatna oferta Proton VPN Plus, ale możesz też za darmo przetestować usługi VPN lub nie potrzebujesz rozbudowanych funkcji (np. nie torrentujesz).

Przejście z planu free na plan płatny jest proste. Wystarczy zalogować się na swoje konto (account.protonvpn.com) i kliknąć przycisk Uaktualnij w prawym górnym rogu ekranu i wybrać subskrypcję.

Płatność za Proton VPN

Proton VPN: czy warto?

Tak, Proton VPN, to jedna z najlepszych tego typu usług, które znajdziesz na rynku. Oto zalety i wady tunelu VPN od Protona.

Zalety Proton VPN:

Wady Proton VPN:

ProtonVPN – najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Czy Proton VPN jest bezpłatny?

Tak, Proton VPN oferuje bezpłatny plan z dostępem do ograniczonej liczby serwerów. Gratisowy plan jest dobrym sposobem na wypróbowanie usług Proton VPN oraz na uzyskanie podstawowej ochrony prywatność podczas codziennego korzystania z sieci. Jednak jeżeli chcesz mieć dostęp do wszystkich funkcjonalności, szybszego połączenia i korzystania na wielu urządzeniach jednocześnie, to wybierz jedną z płatnych subskrypcji Proton VPN Plus lub Proton Unlimited.

Jak pobrać Proton VPN?

Aby pobrać Proton VPN, możesz postępować zgodnie z poniższymi krokami:

  1. Odwiedź oficjalną stronę Proton VPN.
  2. Wybierz plan – darmowy lub płatny.
  3. Wybierz wersję aplikacji odpowiednią dla Twojego systemu operacyjnego (Windows, macOS, Linux, Android, iOS).
  4. Kliknij przycisk pobierania i postępuj zgodnie z instrukcjami instalacji.
  5. Po pobraniu zainstaluj aplikację i zaloguj się na swoje konto Proton lub utwórz nowe konto, jeśli jeszcze go nie posiadasz.

Proton VPN ma bardzo intuicyjne aplikacje, których obsługa nie wymaga wiedzy technicznej i ponadprzeciętnych umiejętności korzystania z internetu.

Jak korzystać z ProtonVPN?

Aby połączyć się z siecią Proton VPN należy pobrać aplikację (dobraną do systemu, z którego korzystasz), wybrać plan (płatny lub darmowy), zarejestrować się/zalogować do usługi VPN, zainstalować Proton VPN jak każdą inną aplikację na swoim komputerze, smartfonie lub tablecie, uruchomić aplikację, wybrać serwer VPN i połączyć się z internetem.

Recenzje i cały serwis TopVPN jest tworzony dzięki wsparciu czytelników. Możemy otrzymać prowizję od dostawców VPN, gdy kupisz usługę z linków na tej stronie. zasady recenzji
7.
  • 6300+ serwerów w 100 krajach
  • max. 10 urządzeń
  • OpenVPN, IKEv2/IPSec, WireGuard
  • VPN Accelerator, Secure Core, NetShield
  • 30-dniowa gwarancja zwrotu
  • Microsoft Windows Apple macOS Android Apple iOS (iPhone) Linux Routery
€9.99 €2.99 za miesiąc