Top VPN O VPN, bezpieczeństwie i prywatności w Sieci od 2016 roku.

Recenzja VPN: PrivateVPN (2024). Wady, zalety, ceny, opinie i test

Recenzja VPN PrivateVPN 2024: Poznaj moje testy, ofertę i opinię na temat VPN-a nastawionego na prywatność.

Recenzje i cały serwis TopVPN jest tworzony dzięki wsparciu czytelników. Możemy otrzymać prowizję od dostawców VPN, gdy kupisz usługę z linków na tej stronie. zasady recenzji
10.
  • 200 serwerów w 63 krajach
  • 10 urządzeń jendocześnie
  • OpenVPN, IKEv2, WireGuard
  • Port Forward, Kill Switch
  • 30-dniowa gwarancja satysfakcji
  • Microsoft Windows Apple macOS Android Apple iOS (iPhone) Linux Routery
€10.39 €2.08 za miesiąc

Recenzja PrivateVPN: sprawdzam jak działa szwedzka sieć VPN, jaką ma ofertę, jak wypada w testach i czy warto ją wybrać.

PrivateVPN działa pod szwedzką jurysdykcją, oferując anonimowe, szyfrowane połączenie VPN. Obsługuje wiele nowoczesnych, szybkich i bezpiecznych protokołów, a usługa opiera się na serwerach rozmieszczonych na całym świecie.

Logo PrivateVPN

PrivateVPN zapewnia ochronę przed wyciekiem IPv6, 2048-bitowe szyfrowanie i AES-256  oraz szereg funkcji, które mają czołowe VPN-y, w tym wyłącznik awaryjny (kill switch). Jeżeli interesujesz się udostępnianiem plików P2P czy korzystaniem z torrentów, to PrivateVPN zapewnia dedykowane serwery.

Połączenie z serwerem VPN jest bezpieczne, a PrivateVPN podkreśla, że nie gromadzi danych o użytkownikach i ich aktywności: odwiedzanych stronach i używanych aplikacjach. PrivateVPN deklaruje ścisłą politykę no-logs.

Najważniejsze informacje o PrivateVPN:

Serwery: ponad 200 serwerów w 63+ krajach
Liczba urządzeń: do 10 jednocześnie
Gwarancja zwrotu: 100% zwrot w ciągu 30 dni
Platformy: Windows, MacOS, Linux, Android, iOS, Kodi, routery
Jurysdykcja: Szwecja

Aplikacje PrivateVPN. Czy PrivateVPN jest łatwy w użyciu?

Strona WWW PrivateVPN

Korzystanie z PrivateVPN jest proste. Aplikacje PrivateVPN dla komputerów, smartfonów i tabletów mają przyjazny interfejs, a to oznacza, że bezboleśnie skorzystasz z bezpieczniejszego i bardziej prywatnego internetu.

Pobranie i uruchomienie aplikacji jest łatwe nawet dla osób, które do tej pory nie miały do czynienia z siecią VPN.

Samouczek w aplikacji PrivateVPN
Samouczek pomoże Ci korzytać z PrivateVPN (m.in. z platform streamingowych)

W przypadku kłopotów czeka na Ciebie dobre wsparcie techniczne (więcej na jego temat napiszę niżej). Dodatkowo na stronie internetowej PrivateVPN znajdziesz przewodniki konfiguracyjne dla każdej obsługiwanej platformy – te materiały z pewnością ułatwiają samodzielną instalację i konfigurację usługi VPN.

Aplikacja PrivateVPN jest dostępna na urządzeniach Firestick/Fire TV 2. generacji i nowszych (np. Amazon FireTV). 

Spójrz, co konkretnie PrivateVPN oferuje dla użytkowników systemu Windows, macOS, Android, iOS oraz innych.

PrivateVPN dla systemów Windows

Program PrivateVPN w Windows

Aplikacja na urządzenia z systemem operacyjnym Windows dostępna jest po wykupieniu usługi, na stronie PrivateVPN. Aplikację zainstalujesz na komputerach z systemem Windows w wersji 7, 8/8.1 lub nowszej.

Aby skorzystać z PrivateVPN na swoim pececie musisz pobrać aplikację ze strony producenta i zainstalować oprogramowanie, zarejestrować/zalogować się a następnie wybrać kraj i serwer przez, których chcesz się połączyć z siecią i kliknąć przycisk „On/Off”.

PrivateVPN na Windows

Możesz wybrać serwer PrivateVPN umieszczony w Europie lub na innym kontynencie. Nie masz do tego głowy? Aplikacja automatycznie połączy się z serwerem, który uzna za optymalny dla Ciebie.

PrivateVPN w Windows

Aplikacja PrivateVPN dla macOS

Aplikację na urządzenia Apple takie jak MacBook, MacBook Pro, MacBook Air, iMac, iMac Pro czy Mac Pro znajdziesz na stronie PrivateVPN (w formie instalki .dmg), jak i w Mac App Store. Do instalacji wymaga systemu macOS w wersji macOS Catalina, macOS BigSur lub nowszej.

Uruchomienie PrivateVPN wymaga od Ciebie rejestracji w usłudze, zalogowania się, wyboru lokalizacji serwera i kliknięcia w przycisk połączenia („On/Off).

Aplikacja PrivateVPN dla Android

PrivateVPN - aplikacja Android

Aplikacja na urządzenia Android ma 500 000 + pobrań w sklepie Google Play. Link do pobrania znajdziesz również na stronie PrivateVPN. Łącznie w sklepie Google oceniło ją ponad 6 400 użytkowników a średnia ocena to 4,1 / 5.

PrivateVPN na Androidzie

PrivateVPN dla iOS

PrivateVPN na iOS - App Store

Aplikację PrivateVPN dla urządzeń mobilnych Apple (iPhone, iPad) opartych na system iOS i ipadOS znajdziesz w App Store, a bezpośredni link znajduje się na stronie producenta. Aplikacja oceniana jest przez użytkowników średnio na 4,6 / 5 (ponad 4000 recenzji).

PrivateVPN dla Chrome

PrivateVPN jako rozszerzenie do Chrome

PrivateVPN oferuje dodatek do przeglądarki Chrome, dzięki której połączysz się z usługą VPN czy konkretnymi serwerami tylko w obrębie okna przeglądarki. Rozszerzenie do Chrome można pobrać w Chrome Web Store. PrivateVPN dla Chrome dostępne jest tylko w angielskiej wersji językowej.

Lokalizacje i serwery PrivateVPN

Serwery PrivateVPN - lista

O jakości sieci VPN świadczy przede wszystkim liczba serwerów udostępnionych klientom przez dostawców. Jak pod tym względem wypada PrivateVPN? Całkiem nieźle.

Usługa PrivatVPN ma serwery w ponad 63 krajach, w tym w Wielkiej Brytanii, USA, Kanadzie. Łącznie jest to ponad 200 serwerów.

PrivateVPN oferuje współdzielone statyczne adresy IP (dostępne we wszystkich lokalizacjach) i dynamiczne dedykowane adresy IP z OpenVPN w wybranych lokalizacjach. Listę dostępnych serwerów z dynamicznymi dedykowanymi adresami IP otrzymasz po skontaktowaniu się z pomocą techniczną.

Prywatność i bezpieczeństwo PrivateVPN

PrivateVPN to godna zaufania usługa VPN, która poważnie traktuje kwestie prywatności i bezpieczeństwa. Używa wielu funkcji bezpieczeństwa chroniących internautów przed śledzeniem ich aktywności w sieci.

Przede wszystkim PrivateVPN nie przechowuje żadnych danych użytkowników, które mogłyby pozwolić na ich identyfikację (więcej na ten temat przeczytasz niżej). Polityka prywatności PrivateVPN jest jasna i przejrzysta – nie musisz przedzierać się przez paragrafy wypełnione prawniczym bełkotem. Znajdziesz ją na stronie internetowej privatevpn.com/privacy-policy.

Polityka prywatności PrivateVPN

„Naszą główną zasadą jest gromadzenie jedynie minimalnej ilości danych wymaganych do świadczenia naszej Usługi oraz dbanie o to, aby nasi użytkownicy pozostali jak najbardziej anonimowi. Dlatego też naszą polityką jest nierejestrowanie i nie przechowywanie niepotrzebnych danych o naszych użytkownikach” – czytamy w polityce prywatności usługi PrivateVPN.

Jakie dane zbiera o Tobie PrivateVPN? Pozwalające na świadczenie usługi. To będzie przede wszystkim adres e-mail, który jest Twoją nazwą użytkownika, informacje dotyczące płatności oraz dane osobowe potrzebne do weryfikacji tożsamości podczas logowania czy komunikacji w sprawie usług. 

PrivatVPN udostępnia dane osobowe gdy jest to „konieczne w celu wypełnienia obowiązku ustawowego, kiedy musimy zastosować się do decyzji organu władzy publicznej lub sądu lub w przypadkach, gdy angażujemy zewnętrznego usługodawcę lub partnera biznesowego, który świadczy usługi w naszym imieniu”.

Firma podkreśla, że nigdy nie sprzeda danych osobowych osobom trzecim.

Co z bezpieczeństwem PrivateVPN?

Protokoły VPN PrivateVPN

PrivateVPN oferuje różne protokoły szyfrowania: OpenVPN, WireGuard, IKEv2, L2TP/IPSec i PPTP. To z pewnością sprawdzone i bezpieczne standardy oraz protokoły dla połączeń VPN:

PrivateVPN domyślnie używa szyfrowania AES-256 czyli standardowego w branży PrivateVPN zapewnia perfect forward secrecy, co oznacza, że ​​klucze szyfrowania są generowane losowo dla każdej sesji i nie można ich użyć do odszyfrowania danych z poprzednich sesji.

Polityka logów PrivateVPN

PrivateVPN nie przechowuje żadnych logów Twojej aktywności online. Oznacza to, że nie śledzimy stron internetowych, które odwiedzasz, plików, które pobierasz, ani Twojego adresu IP” – informuje dostawca na swoje stronie www.

Polityka logów PrivateVPN

PrivateVPN deklaruje zatem politykę zerowego logowania, co oznacza, że nie przechowuje żadnych danych o użytkownikach, w tym:

To bardzo dobra wiadomość i standard wśród najlepszych dostawców VPN. Jednak korzystając z sieci VPN (nie tylko od Privatevpn) pamiętaj, że 100% anonimowość w internecie nie jest możliwa.

PrivateVPN uchodzi za solidne narzędzie do zabezpieczenia swojej prywatności w sieci, jednak nie znalazłem jednoznacznych informacji o tym, czy usługa przeszła niezależne audyty. Dostawcy VPN zawsze wychwalają swoje usługi, ale to zewnętrzne badania pozwalają to zweryfikować.

Testy: prędkość połączenia i wydajność PrivateVPN

Pora sprawdzić, jak działa PrivateVPN w praktyce. Przeprowadziłem garść testów tego VPN-a, aby ocenić jak radzi sobie w testach.

Testy przeprowadziłem na dwóch urządzeniach korzystających z różnych łączy internetowych:

Sprawdzę jak wygląda prędkość i parametry połączenia (pobieranie, wysyłanie, ping) dla połączenia bezpośredniego (bez VPN) i połączenia z wykorzystaniem VPN-a PrivateVPN.

Dzięki temu zobaczysz, jak wygląda używanie aplikacji po połączeniu z serwerem PrivateVPN na różnych urządzeniach i w różnych warunkach. Aby uzyskać wiarygodny wynik, każdy z testów przeprowadziłem wiele razy, a poniżej przedstawiam najczęściej pojawiające się wyniki.

Jeszcze wcześniej mały słowniczek:

Download – prędkość pobierania danych z internetu [więcej = lepiej]
Upload – prędkość, z jaką urządzenie wysyła dane do internetu [więcej = lepiej]
Ping – czas odpowiedzi serwera [mniej = lepiej]

Test #1: Testowy komputer

Lokalizacja: Lublin, Polska
Łącze: Przeciętne, radiowe

Połączenie bez VPN:

Speedtest bez VPN

Download: 34,34 Mbps
Upload: 23,30 Mbps
Ping: 20 ms

Połączenie z użyciem VPN PrivateVPN:

Speedtest z VPN PrivateVPN

Download: 27,31 Mbps
Upload: 22,04 Mbps
Ping: 60 ms

Test #2: Testowy smartfon

Lokalizacja: Lublin, Polska
Łącze: Dobre, LTE Orange

Połączenie bez VPN:

Speedtest bez VPN

Download: 23,2 Mbps
Upload: 16 Mbps
Ping: 36 ms

Połączenie z użyciem VPN PrivateVPN:

Speedtest z VPN PrivateVPN

Download: 22,6 Mbps
Upload: 11,4 Mbps
Ping: 40 ms

PrivateVPN a VOD. Streaming i torrenty przez sieć PrivateVPN

Godzilla - odtwarzanie filmu na VOD
Dzięki PrivateVPN mogłem obejrzeć film „Godzilla” z 2014 roku, który nie jest dostępny dla polskich widzów

PrivateVPN podkreśla, że jest jednym z liderów na rynku jeżeli chodzi o streaming. To rzeczywiście bardzo dobry wybór jeżeli chcesz obejść blokady geograficzne i np. oglądać amerykańskiego Netflixa, Hulu, Disney+ czy BBC iPlayer. Dzięki PrivateVPN dostęp do pełnych katalogów VOD jest możliwy bez względu na lokalizację.

Netflix na PrivateVPN

Za PrivateVPN przemawia brak ograniczeń przepustowości (bez konieczności buforowania) oraz przesyłanie w jakości HD.

Aby korzystać ze streamingu wystarczy użyć PrivateVPN, wybrać IP w kraju, w którym chcesz się zalogować (np. USA), połączyć się i wejść np. do Netflixa, tak jak robisz to zwykle.

Do oglądania filmów lub seriali warto wybrać jeden z trzech protokołów OpenVPN w trybie UDP (to optymalny wybór), IKEv2 lub WireGuard.

Czy Netflix lub inny serwis streamingowych może wykryć VPN? PrivateVPN zapewnia, że jest to mało prawdopodobne, bo “nie ma możliwości śledzenia wszystkich 10 000 sieci VPN łączących się z całego świata”. To znaczy, że w większości przypadków dostawca nie wykryje, że obchodzisz jego blokadę korzystając z sieci VPN.

Funkcje PrivateVPN

PrivateVPN ma Ci zapewnić bezpieczne i możliwie maksymalne anonimowe korzystanie z internetu. Aplikacja korzysta zatem z wielu narzędzi, które mają sprostać temu niełatwemu zadaniu.

Funkcje PrivateVPN

PrivateVPN ma szereg narzędzi chroniących użytkowników

PrivateVPN posiada następujące funkcje:

Szyfrowanie AES-256 z kluczem GCM

AES-256 to jeden z najbezpieczniejszych i najbardziej rozpowszechnionych algorytmów szyfrowania symetrycznego. Klucz o długości 256 bitów zapewnia bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa, co czyni go odpornym na m.in. brute-force attack. GCM (Galois/Counter Mode) to tryb pracy algorytmu szyfrowania, który gwarantuje dodatkową warstwę bezpieczeństwa.

P2P VPN - PrivateVPN

P2P VPN

Funkcja, która pozwoli Ci sprawnie i bezpiecznie udostępniać pliki P2P. PrivateVPN zapewnia nieograniczoną przepustowość dla maksymalnej prędkości pobierania i nieograniczonego torrentowania. 

Kill switch

Ta funkcja natychmiast przerywa połączenie internetowe, gdy VPN przestaje działać. W ten sposób Twoje dane, w tym prawdziwy adres IP, nie staną się widoczne. Możesz myśleć o Kill switch jak o awaryjnym mechanizmie bezpieczeństwa w przypadku nieoczekiwanego przerwania połączenia VPN.

Ochrona przed wyciekami DNS i IPv62

PrivateVPN chroni przed wyciekami DNS i IPv6, które prowadzą do ujawnienia Twojej prawdziwej lokalizacji dostawcom internetu lub służbom specjalnym.

Wybór protokołu VPN (OpenVPN, IKEv2/IPSec, L2TP/IPSec, PPTP)

Możesz samodzielnie, jeżeli chcesz, wybrać protokół VPN dostosowany do różnych urządzeń, sieci i osobistych potrzeb (możesz priorytetowo traktować bezpieczeństwo, szybkość lub kompatybilność z danym systemem operacyjnym).

Stealth VPN

Narzędzie, które pozwoli Ci ominąć blokady VPN i zapory sieciowe DPI. To bardzo przydatna funkcja, jednak bywa, że spowalnia internet.

Application Guard

Zamyka wybrane aplikacja po utracie połączenia z PrivateVPN.

Możliwość torrentowania na wszystkich serwerach

W PrivateVPN możesz używać dowolnego serwera VPN do pobierania i udostępniania plików torrent bez żadnych ograniczeń.

Odblokowywanie geoblokowanych treści

PrivateVPN szyfruje Twój ruch internetowy i ukrywa prawdziwy adres IP, co pozwala na dostęp do stron internetowych i usług, które są niedostępne w Polsce. Możesz np. oglądać filmy i seriale na popularnych platformach streamingowych Netflix, Amazon Prime czy Disney+.

Wsparcie techniczne i support PrivateVPN

Pisałem już, że PrivateVPN to usługa dobrze zaprojektowana, którą łatwo uruchomić i korzystać z niej bez technicznej wiedzy. Jednak należy założyć, że prędzej czy później będziesz musiał/musiała skorzystać ze wsparcia technicznego.

Pomoc znajdziesz korzystając z czatu na żywo PrivateVPN. To najszybszy sposób na uzyskanie wsparcia – odpowiedź nie zajęła więcej niż kilkadziesiąt sekund. Czat działa przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.

Rozmowa z supportem PrivateVPN na chacie

Możesz również wysłać e-mail do PrivateVPN lub skorzystać z sekcji często zadawanych pytań (FAQ). Niestety w PrivateVPN nie ma wsparcia telefonicznego. 

Ciekawym rozwiązaniem jest pomoc zdalna za pośrednictwem systemu TeamViewer.

Wsparcie w aplikacji PrivateVPN
Tak wygląda pomoc techniczna z poziomu aplikacji PrivateVPN oraz na smartfonach
Pomoc w aplikacji PrivateVPN

Oferta PrivateVPN i ceny

Ile trzeba zapłacić za możliwość korzystania z dobrodziejstw PrivateVPN?

PrivateVPN oferuje trzy plany subskrypcji – wszystkie obejmują dostęp do bezpiecznych serwerów i 30-dniową gwarancję zwrotu pieniędzy:

1 miesiąc:

3 miesiące:

36 miesięcy

Cennik PrivateVPN

Za PrivateVPN zapłacisz w dolarach, euro, koroną szwedzką oraz funtem brytyjskim (warto sprawdzić, jaki kurs jest aktualnie najbardziej korzystny). Producent umożliwia płacenie kartami kredytowymi, przez PayPal oraz kryptowalutami (Bitcoin i Ethereum). 

30-dniowa gwarancja zwrotu na stronach PrivateVPN

Jakie są warunki zwrotu pieniędzy za korzystanie z usług VPN?

“Jeśli skontaktujesz się z nami w ciągu pierwszych 30 dni od pierwszego zakupu, masz prawo do pełnego zwrotu pieniędzy, niezależnie od przyczyny rezygnacji – czytamy w FAQ PrivateVPN.

Pamiętaj jednak, że w przypadku opłaty kryptowalutami nie obowiązuje 30-dniowa gwarancja zwrotu pieniędzy.

PrivateVPN: czy warto?

Znasz już najważniejsze funkcje i cechy szwedzkiego VPN-a. Przyszła pora odpowiedzieć na najważniejsze pytanie: warto zaufać PrivateVPN czy lepiej poszukać innej tego typu usługi? Zacznę od podsumowania zalet i wad PrivateVPN.

Zalety PrivateVPN:

Wady PrivateVPN:

Podsumowując, PrivateVPN to bardzo dobra, szybka i bezpieczna usługa. Korzystając z serwerów PrivateVPN możesz liczyć na maksymalne zwiększenie anonimowości podczas korzystania z internetu lub aplikacji webowych. To nie znaczy, że możesz robić w sieci wszystko – żaden VPN nie gwarantuje 100% anonimowości. Szwedzka firma nie zbiera informacji, jakie strony internetowe przeglądasz i z jakich programów korzystasz. PrivateVPN ma najważniejsze funkcje, w tym kill switch, jednak brakuje niektórych rozwiązań, m.in. split tunneling. Wadą jest też brak bezpłatnego planu, ale możesz skorzystać z 30-dniowej gwarancji zwrotu pieniędzy (jeżeli będziesz niezadowolony z usługi).

Recenzje i cały serwis TopVPN jest tworzony dzięki wsparciu czytelników. Możemy otrzymać prowizję od dostawców VPN, gdy kupisz usługę z linków na tej stronie. zasady recenzji
10.
  • 200 serwerów w 63 krajach
  • 10 urządzeń jendocześnie
  • OpenVPN, IKEv2, WireGuard
  • Port Forward, Kill Switch
  • 30-dniowa gwarancja satysfakcji
  • Microsoft Windows Apple macOS Android Apple iOS (iPhone) Linux Routery
€10.39 €2.08 za miesiąc