Recenzja VPN: Private Internet Access (2025). Wady, zalety, ceny, opinie i test
Recenzja VPN Private Internet Access (PIA) 2025: Poznaj moje testy, ofertę i opinię na temat popularnej usługi VPN z USA.
Recenzja Private Internet Access VPN 2025: Sprawdź moje testy, ofertę i opinię na temat tego coraz bardziej popularnego VPN-a.
Private Internet Access (PIA) VPN to jeden z najpoważniejszych graczy wśród dostawców VPN-ów, z ponad 10-letnim doświadczeniem w branży. Siedziba firmy mieści się w Denver w USA.
- Bezpieczeństwo i prywatność
- Obsługa klienta PIA 24/7
- Szybkość i konfiguracja
- Dostęp do wszystkich urządzeń
- Zaawansowane funkcje
- Wbudowane blokowanie reklam
- Gwarancja zwrotu pieniędzy
- Aplikacje i programy Private Internet Access VPN
- Lokalizacje i serwery PIA VPN
- Prywatność i bezpieczeństwo PIA VPN
- Testy Private Internet Access VPN
- Private Internet Access VPN a VOD
- Funkcje dodatkowe PIA VPN
- Wsparcie techniczne i support PIA VPN
- Oferta PIA VPN i ceny
- PIA VPN: czy warto?
Co znajdziesz w usłudze Private Internet Access? Oto, co oferuje:
Bezpieczeństwo i prywatność
PIA VPN nie przechowuje logów, żaden ruch internetowy nie jest rejestrowany – Twoja aktywność online pozostaje prywatna.
Dodatkowo PIA działa w formule open-source (co jest rzadko spotykanym rozwiązaniem) – kod źródłowy aplikacji PIA jest dostępny publicznie i każdy może go sprawdzić.
Obsługa klienta PIA 24/7
Private Internet Access oferuje sprawną obsługę klienta poprzez czat online i e-mail.
Szybkość i konfiguracja
Dzięki ponad 35 000 serwerów zlokalizowanych w 91 krajach na wszystkich kontynentach, PIA zapewnia szybki i stabilny dostęp do internetu. Konfiguracja aplikacji jest łatwa i umożliwia natychmiastowe korzystanie z sieci VPN.
Private Internet Access zapewnia, że nie ogranicza przepustowości, to znaczy, że użytkownicy mogą przesłać przez wybrany serwer VPN dowolną ilość danych. Prędkości PIA są wystarczające aby oglądać filmy w HD i grać online.
Warto pamiętać, że kilka lat temu analitycy zwracali uwagę, że PIA używała też serwery proxy, które nie dają tak mocnej ochrony prywatności jak sieć VPN (zmieniając IP jednak nie szyfrują połączenia).
Dostęp do wszystkich urządzeń
Sieć PIA ma dedykowane aplikacja dla najpopularniejszych systemów operacyjnych (Windows, macOS, Linux, Android, iOS) i przeglądarek (Chrome, Firefox, Opera) czy platform (konsole, routery, smart TV) – nie musisz dodatkowo płacić za ochronę swoich urządzeń. Dostawca VPN gwarantuje dostęp do nawet 10 urządzeń jednocześnie w ramach jednej subskrypcji.
Zaawansowane funkcje
Private Internet Access VPN to również wiele zaawansowanych funkcji, które dają Ci komfort bezpiecznego i prywatnego korzystania z sieci, to m.in.:
- wyłącznik awaryjny (kill switch) w przypadku utraty połączenia z VPN (nie musisz obawiać się, że potencjalni podglądający zobaczą Twój prawdziwy IP),
- dzielone tunelowanie (split tunneling) – możesz wybrać aplikacja lub adresy IP, które mają omijać tunel VPN)
- blokada natrętnych reklam (ad blocker MACE),
- zaawansowane ustawienia szyfrowania,
- obsługa torrentów,
- dostęp do platform streamingowych czyli dostęp do seriali i filmów bez względu na blokady geograficzne (np. Amazon Prime Video czy Netflix),
- skanera wycieku danych email,
- szyfrowania plików umieszczonych w chmurze w takich serwisach jak Dropbox i Google Drive (licencja Boxcryptor).
W ramach PIA VPN masz też dostęp – po zapłaceniu dodatkowych 5 dolarów miesięcznie – do dedykowanego adresu IP czyli unikatowego adresu IP, który ułatwia m.in. dostęp do konta bankowości online, usprawnia też e-zakupy czy hazard w sieci. Mniejsze jest również ryzyko, że strony internetowe uznając Cię za bota (inaczej mówiąc, przeglądanie sieci będzie wygodniejsze).
Private Internet Access oferuje również własny antywirus z m.in. skanerem w czasie rzeczywistym, który szuka szkodliwych aplikacji. To dodatek, za który trzeba zapłacić dodatkowo 11,95 dolarów za miesiąc.
Wbudowane blokowanie reklam
Usługa PIA VPN blokuje reklamy, trackery i złośliwe witryny, co przyspiesza i zabezpiecza Twoje przeglądanie internetu (ad blocker MACE).
Oto, jak wygląda popularny serwis przed użyciem MACE:
I po zastosowaniu adblockera:
Gwarancja zwrotu pieniędzy
Dzięki 30-dniowej gwarancji zwrotu pieniędzy, możesz wypróbować Private Internet Access VPN bez ryzyka. Jeśli nie spełni Twoich oczekiwań, otrzymasz zwrot środków.
Użytkownicy aplikacji mobilnych PIA VPN na iOS i Android mają 7 dni na przetestowanie usługi.
Najważniejsze informacje o Private Internet Access VPN:
Serwery: | lokalizacja w 91 krajach |
Liczba urządzeń: | Nieograniczona |
Gwarancja zwrotu: | 30 dni |
Platformy: | Windows, macOS, Linux, Android, iOS, routery, konsole, smart TV |
Jurysdykcja: | USA |
Aplikacje i programy Private Internet Access VPN
Aplikacja PIA dostępna jest dla wszystkich popularnych systemów i przeglądarek. Pobierzesz ją ze strony dostawcy lub w sklepach internetowych (Google Play i App Store).
Cała procedura jest bardzo prosta, bez względu czy masz do czynienia z systemem Windows, macOS czy Android lub innym.
Warunkiem skorzystania z aplikacji VPN od Private Internet Access jest wykupienie usługi oraz założenie konta. W zwrotnym mailu otrzymasz login i hasło.
Danymi zalogujesz się do aplikacji pobranej na urządzenie, poprzez stronę www PIA lub w przeglądarce.
PIA VPN dla systemu Windows
Aplikacje PIA użyjesz na Windows z poziomu przeglądarki lub klikając w pobraną wcześniej aplikację (ze strony internetowej PIA).
Po podaniu loginu i hasła (dostawca VPN prześle go mailem) możesz natychmiast zacząć korzystać z prywatnej sieci VPN lub skonfigurować ustawienia.
Po zminimalizowaniu głównego okna, można wywołać go z dolnego paska ikon przy zegarze (ikona kłódki z zieloną kropką).
PIA VPN dla macOS
Aplikację na urządzenia Apple takie jak MacBook, MacBook Pro, MacBook Air, iMac, iMac Pro czy Mac Pro, można pobrać zarówno ze strony PIA VPN jak i z Mac App Store (105 000 użytkowników oceniło ją na 4,7 w skali do 5).
Usługa VPN od Private Internet Access działa i wygląda na komputerach od Apple tak samo jak na sprzęcie z Windows.
PIA VPN dla Android
Aplikacja na urządzenia Android ma 5 000 000+ pobrań w sklepie Google Play. Link do pobrania znajdziesz na stronie PIA VPN. Łącznie w sklepie Google oceniło ją ponad 81 500 użytkowników a średnia ocena to 4,1 / 5.
PIA VPN dla iOS
Aplikację PIA VPN dla urządzeń mobilnych Apple (iPhone, iPad) opartych na system iOS i ipadOS możesz znaleźć w App Store, a bezpośredni link znajduje się na stronie PIA VPN. Aplikacja oceniana jest przez użytkowników średnio na 4,7 / 5 (ponad 104 000 ocen).
PIA VPN dla Chrome i dla Firefox
PIA VPN oferuje dodatek do przeglądarki Chrome, dzięki której można łączyć się z usługą VPN czy konkretnymi serwerami tylko w obrębie okna przeglądarki. Rozszerzenie do Chrome można pobrać w Chrome Web Store i działa ono ze wszystkimi przeglądarkami opartymi na silnik Chromium (np. znanej z prywatności przeglądarki Brave). Z dodatku PIA VPN dla Chrome skorzystało 200 000 użytkowników.
PIA VPN oferuje także rozszerzenie do popularnej przeglądarki Firefox. Zasada działania jest analogiczna jak w przypadku Chrome. Z dodatku korzysta 13 336 użytkowników.
Lubisz przeglądarkę Opera? Też możesz zainstalować Private Internet Access VPN.
Lokalizacje i serwery PIA VPN
Duża liczba lokalizacje serwerów PIA VPN, to jedna z głównych zalet tej usługi. 91 serwerów ulokowanych jest na całym świecie w:
- Ameryce Północnej – 8 (USA, Kanada, Meksyk),
- Ameryce Południowej – 9 (Brazylia),
- Europie – 45 (Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Szwajcaria, Holandia, Szwecja, Dania, Norwegia, Polska, Rumunia, Rosja, Włochy, Hiszpania, Portugalia, Belgia, Czechy, Finlandia, Grecja, Irlandia),
- Azji i Oceanii – 24 (Singapur, Japonia, Indie, Australia, Nowa Zelandia),
- Afryce i na Bliski Wschodzie – 5 (RPA, IZrael).
Prywatność i bezpieczeństwo PIA VPN
Korzystając z VPN chcesz mieć gwarancję bezpieczeństwa Twoich danych. Jak to wygląda w Private Internet Access VPN?
To dostawca, który deklaruje duży nacisk na prywatność i bezpieczeństwo swoich użytkowników: brak przechowywania logów, szyfrowanie danych, obsługa różnych protokołów VPN, praktyczne funkcje oraz publikację regularnych raportów jawności.
„Możesz mieć pewność, że wirtualna sieć prywatna (VPN) od PIA nigdy, przenigdy nie przechowuje logów z użytkowania” – zapewnia dostawca.
Co warto jeszcze wiedzieć? Private Internet Access ma siedzibę w Stanach Zjednoczonych, co czasem niepokoi niektórych użytkowników ze względu na amerykańskie prawo dotyczące monitorowania i śledzenia w sieci.
Z drugiej strony dostawca nie publikuje na swojej stronie tzw. warrant canary. To oznacza, że nie „wypuścił kanarka ostrzegawczego” czyli informacji, że został zmuszony przez władze do udzielenia informacji o aktywności użytkowników.
PIA zapewnia, że działa zgodnie z bardzo cenioną przez użytkowników polityka „zero logów”. Co to znaczy? Spójrz na szczegóły:
Brak logów aktywności użytkownika: PIA deklaruje, że nie przechowuje żadnych dzienników aktywności użytkownika. Oznacza to, że nie rejestrują żadnych informacji dotyczących odwiedzanych stron internetowych, transferu danych oraz aktywności online swoich klientów.
Brak logów połączeń: Private Internet Access VPN nie zachowuje logów połączeń czyli nie zapisuje informacji na temat czasu rozpoczęcia lub zakończenia sesji VPN, użytego adresu IP lub ilości przesyłanych danych.
Brak monitorowania ruchu sieciowego: PIA wyraźnie informuje, że nie monitoruje ruchu sieciowego swoich użytkowników. Firma nie analizuje treści przesyłanych przez użytkowników za pośrednictwem jej usługi.
Brak logów związanych z aplikacjami i serwisami: polityka PIA obejmuje również brak zapisywania informacji dotyczących konkretnych aplikacji lub usług, z których korzystają użytkownicy przez VPN.
Z jakich protokołów korzysta Private Internet Access VPN? To:
- WireGuard czyli jeden z najnowocześniejszych i efektywnych protokołów VPN zapewniający szybkie i bezpieczne połączenie służące utrzymaniu wysokich prędkości połączenia.
- OpenVPN, popularne i sprawdzone rozwiązanie, które Private Internet Access udostępnia swoim użytkownikom, protokół ceniony za swoje bezpieczeństwo i elastyczność, dostępny w wersji UDP i TCP.
- Shadowsocks, nie jest to bezpośrednio protokół VPN, jednak pozwala na skonfigurowanie serwera proxy Shadowsocks. To przydatne narzędzie do omijania blokad internetowych, przede wszystkim w krajach, których rządy próbują cenzurować internet.
PIA oferuje szyfrowanie wojskowe (256-bit AES), które chroni prywatność użytkowników podczas przesyłania danych. Przydatna funkcją jest wyłącznik awaryjny (kill switch), zabezpieczający przed przypadkowymi wyciekami danych podczas korzystania z VPN.
Testy Private Internet Access VPN
Sprawdziłem jak użycie PIA VPN wpływa na szybkość działania – na komputerze z przeciętnym łączem światłowodowym oraz na smartfonie z LTE sieci Orange.
Dla jasności podaję słowniczek, który ułatwi zrozumienie testów:
Download – prędkość, z jaką urządzenie pobiera dane z internetu [więcej = lepiej]
Upload – prędkość, z jaką urządzenie wysyła dane do internetu [więcej = lepiej]
Ping – czas odpowiedzi serwera [mniej = lepiej]
Test #1: Testowy komputer
Lokalizacja: Warszawa, Polska
Łącze: Światłowód
Połączenie bez VPN:
Download: 308,24 Mbps
Upload: 51,41 Mbps
Ping: 5 ms
Połączenie z użyciem PIA VPN:
Download: 96,86 Mbps
Upload: 48,99 Mbps
Ping: 6 ms
Test #2: Testowy smartfon
Lokalizacja: Warszawa, Polska
Łącze: Dobre, LTE Orange
Połączenie bez VPN:
Download: 6,87 Mbps
Upload: 14,26 Mbps
Ping: 26 ms
Połączenie z użyciem PIA VPN
Download: 13,98 Mbps
Upload: 9,68 Mbps
Ping: 33 ms
W przypadku łącza LTE i testu na smartfonie okazało się, że połączenie z VPN było nawet szybsze niż bez PIA VPN!
Private Internet Access VPN a VOD
Zależy Ci na obejrzeniu konkretnego filmu/serialu, jednak dana platforma blokuje dostęp do niego użytkownikom z Polski? Dzięki PIA ominiesz geograficzne ograniczenia i obejrzysz zasoby VOD z różnych części świata.
Możesz łatwo zmieniać swoje położenie w sieci (wystarczy wybrać serwer np. w USA) i w ten sposób zyskać dostęp do różnych bibliotek VOD.
Private Internet Access VPN działa np. z Netflixem. Potrafi odblokować dostęp do różnych regionalnych bibliotek na popularnej platformie streamingowej, funkcja przydatna dla osób, które chcą korzystać z VPN do odblokowania treści dostępnych tylko w określonych państwach.
Kluczowe dla płynnego strumieniowania treści wideo w jakości HD lub 4K jest prędkość połączenia. Testy wydajności PIA pokazują, że usługa ta jest w stanie dostarczyć wystarczającą szybkość abyś mógł komfortowo oglądać ulubiony serial.
Funkcje dodatkowe PIA VPN
Private Internet Access VPN to również wiele dodatkowych narzędzi, które mogą przekonać Cię do tego VPN-a. Wśród najbardziej przydatnych znajdziesz:
- Ad Blocker MACE, który blokuje reklamy, złośliwe oprogramowanie i trackery internetowe na platformach Windows, Mac i Android, to dodatkowa warstwa ochrony dla użytkowników,
- kill switch chroniący przed wyciekami danych. W przypadku utraty połączenia z serwerem VPN automatycznie blokuje dostęp do internetu, aby zabezpieczyć dane użytkownika,
- split tunneling umożliwiający dzielone tunelowanie – to pozwala użytkownikom zdecydować, które aplikacje lub ruch internetowy mają korzystać z VPN, a które nie,
- anonimowe metody płatności – Private Internet Access pozwoli Ci na anonimowe użycie kryptowalut (Bitcoin, Litecoin, Ethereum) oraz kart podarunkowych z różnych sklepów (dodatkowa warstwa prywatności dla użytkowników),
- obsługa protokołu WireGuard, a to przekłada się na szybkie i bezpieczne połączenia VPN,
- rozszerzenia przeglądarki Chrome, Firefox i Opera, które pozwalają na zabezpieczenie ruchu tylko w przeglądarce,
- graficzny interfejs dla użytkowników Linuxa (dość rzadka funkcja w przypadku usług VPN, obsługiwane dystrybucje obejmują Ubuntu, Mint, Arch i Debian.),
- wsparcie dla routerów – umożliwia instalację na routerach, a to pozwala zabezpieczyć całą sieć domową jednym połączeniem VPN (oszczędzasz dostępne sloty), obsługiwane oprogramowanie sprzętowe routerów to m.in. DD-WRT, Tomato, Merlin, Pfsense i OpenWRT/LEDE.
Wsparcie techniczne i support PIA VPN
W Private Internet Access dostaniesz solidne wsparcie techniczne korzystając z:
- czatu na żywo dostępnego 24/7, w języku angielskim, czas odpowiedzi to zazwyczaj mniej niż 1 minuta,
- e-maila, odpowiedź (zazwyczaj bardziej szczegółową niż w przypadku czata) dostaniesz zazwyczaj w ciągu doby
- mediów społecznościowych (Twitter/X).
Dostawca udostępnia też obszerną bazę wiedzy online z poradnikami, instrukcjami oraz odpowiedziami na często zadawane pytania (FAQ).
Aby skontaktować się z obsługą klienta nie trzeba posiadać wykupionej subskrypcji.
Oferta PIA VPN i ceny
Private Internet Access VPN oferuje Ci różne plany cenowe:
- 1-miesiąc: 11.95 dolarów.
- 3-lata: 2.03 dolarów za miesiąc + zniżka, 79 dolarów za 3 lata.
- 1-rok: 3.33 dolarów za miesiąc + zniżka, 39.95 dolarów za rok.
Dodatkowo, PIA zapewnia 30-dniową gwarancję zwrotu pieniędzy, co umożliwia użytkownikom wypróbowanie usługi bez ryzyka. W ramach polityki zwrotów, istnieje unikalna możliwość skorzystania z gwarancji co 3 miesiące, ale tylko po założeniu nowego konta.
PIA akceptuje różne formy płatności, w tym:
- karty kredytowe (Visa, Mastercard, American Express, Discover),
- PayPal,
- Amazon Pay,
- kryptowaluty (Bitcoin, Litecoin, Ethereum, platforma BitPay),
- karty podarunkowe.
PIA VPN: czy warto?
Podsumowując, Private Internet Access to atrakcyjna cenowo opcja, dostarczająca pełen zakres funkcji VPN z możliwością skorzystania przez użytkowników z gwarancji zwrotu pieniędzy. Warto zauważyć, że każdy plan obejmuje pełen zakres funkcji oferowanych przez usługę.