Recenzja VPN: IPVanish (2024). Wady, zalety, ceny, opinie i test
Recenzja VPN IPVanish 2024: Poznaj moje testy, ofertę i opinię na temat jednego z ciekawszych VPN-ów.
IPVanish to dostawca VPN, który szczyci się tym, że sam zarządza całą swoją infrastrukturą. Wszystkie urządzenia a także inżynierowie i administratorzy, którzy na co dzień ją utrzymują, to ludzie zatrudnieni przez IPVanish – żadnych związanych z VPN usług nie zleca się nikomu z zewnątrz. Podobnie całość oprogramowania dostarczanego przez IPVanish do zarządzania i konfigurowania usługi VPN na wielu urządzeniach są napisane przez pracowników tego dostawcy.
Dzięki temu, w trakcie całej drogi wszystkich danych, które przechodzą przez utworzone przez IPVanish bezpieczne połączenie, nad bezpieczeństwem danych klientów czuwają pracownicy IPVanish i nikt niepowołany nawet przez chwilę nie ma żadnej możliwości ich przechwycenia. Firma działa na rynku już od 15 lat i zdołała przez ten czas przekonać do siebie wielu zadowolonych użytkowników.
IPVanish wciąż rozwija swoją sieć serwerów, tak aby móc dostarczać swoje usługi praktycznie w każdym miejscu na świecie. Niezależnie od lokalizacji, tunel oparty na dostarczanych przez IPVanish rozwiązaniach będzie szybki, bezpieczny i stabilny. Sieć serwerów jaką w tej chwili dysponuje ten dostawca to ponad 2000 maszyn w 75+ krajach, łączących się z siecią za pośrednictwem ponad 40000 adresów IP. Nie tylko w Europie i Stanach Zjednoczonych, ale także w Ameryce Południowej, Azji, Afryce, Australii – praktycznie w każdym miejscu na świecie IPVanish ma ulokowane serwery, z których mogą się łączyć użytkownicy tej usługi.
Oferta IPVanish
Oprócz samego dostępu do infrastruktury i oczywiście usługi VPN, IPVanish zapewnia swoim użytkownikom oprogramowanie, dzięki któremu w łatwy i szybki sposób można łączyć się z serwerem VPN. Dostarczane są programy i aplikacje na wszystkie istotne urządzenia i systemy operacyjne, włączając w to różne wersje Windows, komputery Mac, telefony na iOS i na Android, oraz Ubuntu. Od niedawna możliwe jest połączenie się z siecią VPN 10-ciu urządzeń jednocześnie.
Połączenie może być obsługiwane przez wybrany protokół VPN, obsługiwane jest Wireguard, OpenVPN, PPTP i L2TP/IPSec i IKEv2. IPVanish zapewnia też usługę NAT (translację adresów sieciowych) na własnych firewallach, dzięki czemu połączenia klientów wykonywane są ze współdzielonych adresów IP, co jeszcze bardziej ma chronić prywatność przesyłanych danych i bezpieczeństwo ich użytkowników.
Większość dostawców VPN oferuje swoim klientom gwarancję zwrotu pieniędzy, jeżeli usługa nie będzie ich w pełni zadowalała. Podobnie postępuje i IPVanish – zakładając tam konto masz gwarancję, że jeśli w ciągu 30 dni zrezygnujesz z tej usługi, pieniądze wrócą na Twoje konto. Nie ma innej możliwości przetestowania VPN, podobnie zresztą wygląda to u innych dostawców. Niemniej jednak 30 dni w zupełności wystarczy, aby dokładnie przetestować dostarczaną przez tego dostawcę, usługę.
Serwery i lokalizacje IPVanish
Sieć serwerów, jakimi dysponuje IPVanish sukcesywnie się rozrasta. W tej chwili firma może się poszczycić ponad 40000 adresów IP przypisanych do ponad 2000 serwerów VPN ulokowanych w 75+ różnych krajach. Pełną listę tych serwerów znajdziesz na stronie IPVanish, ich infrastruktura dostępna jest w całej praktycznie Europie, obu Amerykach, Azji, Afryce, Australii i Nowej Zelandii.
Prywatność i bezpieczeństwo IPVanish
Mimo iż IPVanish ma swoją siedzibę w Stanach Zjednoczonych, firma zarzeka się, że nie zapisuje nigdzie żadnych śladów po aktywności swoich użytkowników w czasie ich połączenia przez VPN. Zgodnie z tym, co można przeczytać w polityce prywatności tego dostawcy VPN, tego typu dane nie są ani gromadzone przez IPVanish, ani nigdzie zapisywane, a w związku z tym nie mogą być udostępniane żadnej z instytucji, której amerykańskie prawo pozwalałoby takich danych od IPVanish zażądać.
VPN od IPVanish opiera się na bezpiecznym protokole OpenVPN, z wyjątkiem aplikacji na iOS, która domyślnie wykorzystuje równie ceniony i zapewniający równie wysoki poziom bezpieczeństwa protokół IKEv2. Dodatkowo wszystkie aplikacje wspierają nowy protokół WireGiard. Dane przechodzące przez serwery IPVanish są szyfrowane z użyciem 256-bitowego klucza, samo połączenie się z serwerem IPVanish jest bardzo mocno zabezpieczone z wykorzystaniem odpowiednio mocnych algorytmów szyfrujących.
Nie wdając się w szczegóły techniczne – od strony zastosowanych technologii i zabezpieczeń usłudze oferowanej przez IPVanish nie można nic zarzucić. Niezależnie od rodzaju urządzenia, z którego chcesz się łączyć z siecią i systemu operacyjnego, Twoje dane z pewnością będą bezpieczne przechodząc przez tunel IPVanish.
Pomoc techniczna IPVanish
IPVanish oferuje całodobowe wsparcie poprzez email, reakcja na zgłaszane problemy zazwyczaj nie powinna przekroczyć 30 minut. Komunikację ułatwiają przygotowane szablony, które prowadzą użytkownika do odpowiednich osób ze wsparcia technicznego. Dokumentacja na stronie dostawcy również jest bardzo bogata, przewodniki i tutoriale są napisane zrozumiale i konkretnie.
Aplikacje i oprogramowanie klienckie IPVanish
IPVanish dostarcza swoim użytkownikom własnych, specjalnie opracowanych programów na praktycznie każdą liczącą się dziś platformę sprzętową czy system operacyjny. Są więc programy na komputery stacjonarne, zarówno te pracujące pod kontrolą Windows, jak i macOS oraz aplikacje na iPhony i telefony z systemem Android. Z VPN z powodzeniem mogą też korzystać użytkownicy Ubuntu oraz właściciele Chromebooków – na stronach pomocy dostępne są szczegółowe przewodniki krok po kroku, które pomogą skonfigurować VPN w tych systemach.
Oprogramowanie na Windows, macOS, iOS oraz Android są – zwyczajenie mówiąc brzydkie wizualnie. Jednak mimo tego proste w obsłudze. Z poziomu aplikacji możesz łatwo wybrać serwer, przez jaki chcesz kierować swój ruch, a także zmienić protokół, jaki chcesz wykorzystać do połączenia, chociaż domyślne wartości dobierane przez aplikację są zazwyczaj bardzo dobre.
Ciekawą opcją jest też tzw. killswitch. W przypadku, gdy utracisz bezpieczne połączenie, program po prostu odetnie internet. Nie ma więc możliwości, żeby Twoje dane wędrowały przez sieć niezabezpieczone.
Testy VPN IPVanish
W ramach recenzji i chcąc wydać naszą opinię nie mogliśmy sami nie przetestować działania VPN-a oferowanego przez IPVanish. Poniżej wykonaliśmy 2 testy wg. poniższych założeń:
- Testy robione na 2 różnych urządzeniach
- Testy robione na 2 różnych łączach internetowych
- Testy robione o różnych porach i w różne dni
Wszystkie testy wykonywane za pomocą speedtestu, który sprawdził, jaka jest szybkość łącza (pobieranie wysyłanie, ping) z użyciem VPN i bez jego użycia.
Test #1: Testowy komputer
Lokalizacja: Szczecin, Polska
Łącze: Średnie, radiowe
Połączenie bez VPN:
Download: 50.66 Mbps
Upload: 16.34 Mbps
Ping: 8 ms
Połączenie z użyciem VPN IPVAnish:
Download: 40.31 Mbps
Upload: 19.21 Mbps
Ping: 15 ms
Widać nieznaczny spadek szybkości łącza internetowego (download) i niewielki wzrost szybkości, jeśli chodzi o upload. Wyniki taie jakich można się spodziewać.
Test #2: Testowy smartfon
Lokalizacja: Szczecin, Polska
Łącze: Dobre, LTE (Orange)
Połączenie bez VPN:
Download: 126 Mbps
Upload: 10.2 Mbps
Ping: 48 ms
Połączenie z użyciem VPN IPVanish:
Download: 101 Mbps
Upload: 11.4 Mbps
Ping: 47 ms
Podobnie jak w poprzednim teście – nieznaczny spadek szybkości pobierania i wzrost wysyłania. Co ciekawe ping w tym wypadku był niższy z wykorzystaniem VPN.
Szyfrowanie danych „w locie” zawsze wymaga odpowiedniej mocy obliczeniowej, a konieczność przesyłania pakietów przez serwery VPN teoretycznie powinna w pewnym stopniu spowolnić ich transfer. Jednak opóźnienia powodowane przez wędrówkę przez serwery VPN nie są duże. Niektóre testy wykazuję spadek prędkości pobieranych danych o zaledwie 7%. To bardzo dobry wynik – taka różnica jest dla użytkownika usługi praktycznie niezauważalna.
Ceny i pakiety IPVanish
IPVanish oferuje VPN w postaci 3 różnych pakietów. Podobnie jak u innych dostawców tego typu usług, najmniej zapłacimy wykupując usługę na cały rok – w takim wypadku miesięcznie będzie nas to kosztować 3.99 USD. Ciekawą opcją, która wyróżnia IPVanish na tle konkurencji, jest pakiet 3-miesięczny. Gdy zdecydujesz się na takie rozwiązanie, miesięczna opłata wyniesie 5.32$. Można również wykupić usługę tylko na jeden miesiąc – wtedy za VPN trzeba będzie zapłacić 10.99$. Płatności można dokonać oczywiście nie tylko za pośrednictwem kart kredytowych, ale także przez PayPal oraz za pośrednictwem bitcoinów.
Podsumowanie recenzji IPVanish
IPVanish to firma ze Stanów Zjednoczonych, która oferuje swoje usługi od 15 lat. To uznany dostawca tego typu rozwiązań, który sam utrzymuje i administruje całą infrastrukturą. Sieć serwerów IPVanish oplata praktycznie wszystkie kontynenty – IPVanish do zapewnienia prywatności i bezpieczeństwa danych przesyłanych przez VPN może wykorzystać ponad 2000 serwerów w 75+ krajach, łącznie może kierować ruch z ponad 40000 adresów IP.
Dostępne jest oprogramowanie na Windows, macOS oraz aplikacje mobilne na iOS i Anrdroid. Brak co prawda klienta na Linuksa, ale bogata dokumentacja i przewodniki krok po kroku pozwalają korzystać z tej usługi także na Ubuntu. O bezpieczeństwo i prywatność w sieci dbają mocne i bezpieczne algorytmy szyfrujące, wszystkie stosowane dziś w tego typu rozwiązaniach protokoły. Dobra wydajność, szybkie serwery, gwarancja zwrotu pieniędzy, jeśli zrezygnujesz w ciągu tygodnia od wykupienia abonamentu. Na pewno jedna z ciekawszych opcji, którą warto rozważyć, jeśli szukasz VPN.