Recenzja VPN: Hotspot Shield (2024). Wady, zalety, ceny, opinie i test
Recenzja VPN Hotspot Shield 2024: Poznaj moje testy, ofertę i opinię na temat znanej marki oferującej usługę VPN.
Recenzja Hotspot Shield: poznaj moje testy, funkcje, ceny i odpowiedź na pytanie, czy to rzeczywiście jeden z najlepszych VPN-ów
- 1800+ serwerów VPN w ponad 80 krajach i 35+ miastach
- kill switch, dzielone tunelowanie, kompresja danych, autorski protokół Hydra
- jedno urządzenie z Hotspot Shield i 10 w wersji Premium
- Windows, Android, iOS, macOS, Chrome, Linux, router i TV
- masz 45-dniową gwarancję zwrotu pieniędzy
- darmowy plan Hotspot Shield
Hotspot Shield VPN (należy do firmy Pango) jest jednym z najpopularniejszych dostawców usług VPN na świecie, który wyróżnia się m.in. szybkością (więcej na ten temat niżej), ma niezłą darmową wersję oraz oferuje wiele rozwiązań poprawiających bezpieczeństwo m.in. szyfrowanie AES-256 i wyłącznik awaryjny (kill switch), a klienci mogą korzystać z rozbudowanej sieci serwerów rozmieszczonych w ponad 80 krajach.
Hotspot Shield umożliwia korzystanie z Netflixa (+ innych popularnych platformy streamingowych) – to dla wielu użytkowników jedne z najmocniejszych punktów oferty tego dostawy.
Aplikacja pozwala też na szybie pobieranie plików przez torrenty. Warto zauważyć, że jeżeli korzystasz z sieci Tor, to zanim do niej wejdziesz, Twój ruch zostanie przepuszczony przez VPN.
Co z prywatnością danych? Hotspot Shield zbiera pewne dane jednak firma zapewnia, że używa tych danych do poprawy swoich usług i wydajności aplikacji (więcej na ten temat piszę niżej).
Wirtualna sieć prywatna od Hotspot Shield była testowana przez zewnętrzne laboratoria. Wynik? Bardzo dobry. Ookla Research w 2019 r. wzięła na warsztat 8 VPN-ów i oferta Hotspot Shield okazała się najszybsza. Wszystkie badanie sieci VPN spowalniały lokalne połączenie, jednak usługa Hotspot Shield robiła to w najmniejszym stopniu, a w przypadku połączeń międzynarodowych zapewniła nawet najszybsze połączenie.
Drugi test zrobiło laboratorium AVTest (2018). Okazało się, że Hotspot Shield należała do aplikacji najłatwiejszych do instalacji, najlepiej chroniących tożsamość użytkownika i jego adres IP przed podmiotami zewnętrznymi oraz zapewniających najwyższą wydajność w porównaniu do korzystania z niezabezpieczonej sieci.
- Aplikacje i programy Hotspot Shield VPN
- Lokalizacje i serwery Hotspot Shield VPN
- Prywatność i bezpieczeństwo Hotspot Shield VPN
- Polityka logów Hotspot Shield VPN
- Test prędkości Hotspot Shield VPN
- Hotspot Shield VPN a VOD
- Funkcje dodatkowe Hotspot Shield VPN
- Wsparcie techniczne i support Hotspot Shield VPN
- Oferta Hotspot Shield VPN i ceny
- Hotspot Shield VPN: czy warto?
- Hotspot Shield – najczęściej zadawane pytania (FAQ)
Najważniejsze informacje o Hotspot Shield:
Serwery | 3200+ w 80+ krajach |
Liczba urządzeń: | 1 (plan Basic) lub 10 (plan Premium) |
Gwarancja zwrotu: | 45 dni |
Platformy: | Windows, Android, iOS, macOS, Chrome, Linux, router i TV |
Jurysdykcja: | Stany Zjednoczone |
Aplikacje i programy Hotspot Shield VPN
Sieć VPN Hotspot Shield działa na wszystkich najważniejszych systemach operacyjnych Windows, Android, iOS, macOS, Linux, są też rozszerzenia dla Chrome (niestety brak ich dla Firefox, Edge i innych przeglądarek) oraz dla routerów i TV.
Hotspot Shield VPN dla Windows
Aplikacja na urządzenia z systemem operacyjnym Windows dostępna jest na stronie Hotspot Shield. Wymaga ona do instalacji i działania systemu Windows w wersji 8.1 lub nowszej (także Windows 11).
Program Hotspot Shield uruchamia się domyślnie razem z systemem a po zamknięciu głównego okna, można wywołać go z dolnego paska ikon przy zegarze.
Aplikacja ma przejrzysty interfejs i jest bardzo łatwa w obsłudze (pomimo braku polskiej wersji). Wystarczy kliknąć w niebieski przycisk i w kilka sekund połączysz się z serwerem, który zapewni Ci najlepszą wydajność. Pamiętaj, że w darmowej wersji Basic możesz skorzystać tylko z serwera w USA.
Hotspot Shield VPN dla macOS
Aplikację na urządzenia Apple takie jak MacBook, MacBook Pro, MacBook Air, iMac, iMac Pro czy Mac Pro, można pobrać zarówno ze strony Hotspot Shield (w formie instalki .dmg), jak i z Mac App Store. Do instalacji wymaga systemu macOS w wersji Sierra (10.12) lub nowszej.
Aplikacja Hotspot Shield na macOS dostępna jest w języku angielskim jednak jej używanie nie powinno sprawiać najmniejszych problemów. Program jest intuicyjny i działa szybko nawet na starszych urządzeniach.
Na co dzień jest dostępny po prostu jako jedna z ikonek w górnym pasku menu, obok zegara, która po kliknięciu rozwija dostępne opcje połączenia i wyboru serwera.
Hotspot Shield VPN dla Android
Aplikacja na urządzenia Android ma 100 mln+ pobrań w sklepie Google Play. Link do pobrania znajdziesz na stronie Hotspot Shield. Łącznie w sklepie Google oceniło ją ponad 1,58 mln+ użytkowników a średnia ocena to 4,3/5.
Korzystanie z Hotspot Shield na urządzeniach mobilnych z Androidem jest łatwe. Wystarczy pobrać aplikację ze strony dostawcy lub Google Play, wybrać lokalizację serwera, z którą chcesz się połączyć, otworzyć aplikację i kliknąć „Połącz” (niebieski przycisk).
Nieco bardziej kłopotliwe jest korzystanie z bezpłatnej wersji. Jeżeli nie chcesz płacić za plan Premium, to będziesz musiał/musiała zobaczyć kilka reklam. Im więcej ich obejrzysz, tym dłużej skorzystasz z darmowej usługi. Pamiętaj również, że zostaniesz automatycznie połączony z serwerem VPN w Stanach Zjednoczonych.
Hotspot Shield VPN&WiFi Proxy dla iOS
Aplikację Hotspot Shield VPN dla urządzeń mobilnych Apple (iPhone, iPad) opartych na system iOS i ipadOS możesz znaleźć w App Store, a bezpośredni link znajduje się na stronie Hotspot Shieldk. Aplikacja oceniana jest przez użytkowników średnio na 4,4/5 (250 000+ opinii).
Po pobraniu aplikacji wystarczy kliknąć „Połącz” i wybrać lokalizację serwera. W bezpłatnej wersji aplikacja zabezpiecza urządzenia w publicznych sieciach Wi-Fi, a w wersji premium mamy dostęp do dodatkowych funkcji, m.in. 115+ wirtualnych lokalizacji i całodobowej pomocy technicznej.
Hotspot Shield VPN Proxy dla Chrome
Hotspot Shield oferuje dodatek do przeglądarki Chrome, dzięki której można łączyć się z usługą VPN czy konkretnymi serwerami tylko w obrębie okna przeglądarki. Rozszerzenie do Chrome pobierzesz w Chrome Web Store. Z dodatku Hotspot Shield dla Chrome skorzystało 1 mln + użytkowników, którzy ocenili ją na 4,4 (68 000+ ocen).
Lokalizacje i serwery Hotspot Shield VPN
Hotspot Shield zapewnia dostęp do 1 800+ serwerów w 80+ krajach, w tym 35+ miastach na całym świecie. Serwery ulokowane są w Amerykach, Europie, Azji i Pacyfiku, a także na Bliskim Wschodzie i w Afryce.
Kiedy połączysz się z Hotspot Shield, aplikacja automatycznie wybierze najszybszy VPN, z którego możesz skorzystać. Skąd pewność, że będzie to optymalne połączenie?
Musimy uwierzyć na słowo producentom. Pango zapewniaj, że protokół Hydra optymalizuje połączenie w oparciu o wymagania użytkownika, dotyczące gry online, przesyłania strumieniowego, pobierania, P2P czy „zwykłego” przeglądania internetu.
Nie chcesz zdawać się na automatyczne połączenie? Jeżeli z jakiś powodów chcesz samodzielnie wybrać serwer to może to zrobić ręcznie, jednym kliknięciem. Hotspot Shield pozwala wybrać serwer na poziomie miasta.
Teraz ważna uwaga dla użytkowników bezpłatnego Hotspot Shield Basic. Mogą połaczyć się tylko z jednym serwerem VPN ulokowanym w Stanach Zjednoczonych. Dostęp do pozostałych serwerów Hotspot Shield będziesz miał/miała po wykupieniu subskrypcji. Warto dodać, że połączenia Premium są cztery razy szybsze niż przy darmowej usłudze.
Prywatność i bezpieczeństwo Hotspot Shield VPN
Hotspot Shield dba o bezpieczeństwo użytkowników, którzy korzystają z jego VPN. M.in. szyfruje cały ruch internetowy za pomocą silnego algorytmu AES-256 i w ten sposób chroni przed przechwyceniem lub podsłuchiwaniem. Bezpieczeństwu służy również kill switch, który automatycznie blokuje ruch internetowy użytkownika, jeśli połączenie z VPN zostanie zerwane.
Polityka logów Hotspot Shield VPN
Czy dane użytkowników Hotspot Shield są bezpieczne? Hotspot Shield twierdzi, że nie przechowuje żadnych logów aktywności użytkownika ani adresów IP. Oznacza to, że firma nie może śledzić, co użytkownicy robią online.
Zajrzyjmy do polityki prywatności Hotspot Shield. Firma zapewnia, że „zbiór jakichkolwiek stron internetowych lub aplikacji odwiedzanych podczas sesji VPN nie jest powiązany z żadnym indywidualnym użytkownikiem, w związku z czym może nie mogą być wykorzystywane do celów reklamowych lub marketingowych”.
To znaczy, że Hotspot Shield nie prowadzi rejestrów pokazujących, jakie witryny przeglądał klient lub jakie aplikacje otwierał za pośrednictwem połączenia VPN.
Firma zbiera informacje m.in.:
- o koncie,
- dotyczące rozliczeń i płatności,
- umożliwiające weryfikację tożsamości lub konta,
- podane podczas komunikacji klient-dostawca,
- o tym, jak korzystasz z usług Hotspot Shield, w tym o tym, kiedy odwiedzasz i korzystasz z jej witryn internetowych lub aplikacji,
- o urządzeniu, z którego korzystasz w celu uzyskania dostępu do usług,
- o przepustowości wykorzystywanej podczas sesji VPN,
- o lokalizacji wykorzystywanych serwerów.
Dostawca może też przypisać urządzeniu klienta „hash”, czyli losowy identyfikator generowany przy pierwszym uruchomieniu aplikacji VPN. Identyfikator nie jest powiązany z aktywnością ani tożsamością użytkownika, może jednak posłużyć do pomiaru indywidualnej aktywności użytkownika.
Hotspot Shield dodaje, że zebrane „informacje o koncie, użytkowaniu i urządzeniu, aby ustalić, czy podmiot nie angażuje się w nadużycia lub nieautoryzowane działania w związku z naszymi usługami”.
Dane klientów mogą również trafić do organów ścigania, na ich „uzasadniony wniosek” dotyczący „działalności, która może narazić Pango, Ciebie lub któregokolwiek z naszych innych użytkowników na odpowiedzialność prawną”.
Firma zapewnia, że kwestionuje „prośby o informacje, które naszym zdaniem są niezgodne z prawem, nadmierne lub w inny sposób nieważne”. Nie może też przekazać informacji o odwiedzanych stronach i aplikacjach, z których korzystają klienci, bo nie są one dostępne w przypadku żądań organów ścigania.
Pewne wątpliwości – jeżeli chodzi o prywatność – może budzić podleganie firmy prawu obowiązującemu w Stanach Zjednoczonych. Rządy USA potrafią zmusić e-przedsiębiorstwa do przekazania danych o użytkownikach.
Test prędkości Hotspot Shield VPN
Jakie są prędkości Hotspot Shield? Sprawdziłem, jak sobie radzi ten VPN w testach.
Do wykonania testów wykorzystam 2 urządzenia korzystające z różnych łączy internetowych:
- testowy komputer na przeciętnym domowym łączu radiowym (Lublin, Polska)
- testowy smartfon na łączu LTE sieci Orange (Lublin, Polska)
Sprawdzę jak wygląda prędkość i parametry połączenia (pobieranie, wysyłanie, ping) dla połączenia bezpośredniego (bez VPN) i połączenia z wykorzystaniem VPN-a Hotspot Shield.
Dzięki temu zobaczymy jak wygląda używanie Hotspot Shield na różnych urządzeniach i w różnych warunkach. Każdy z testów przeprowadziłem wielokrotnie, a poniżej zaprezentowałem najczęściej pojawiające się wyniki.
Jeszcze wcześniej mały słowniczek:
Download – prędkość, z jaką urządzenie pobiera dane z internetu [więcej = lepiej]
Upload – prędkość, z jaką urządzenie wysyła dane do internetu [więcej = lepiej]
Ping – czas odpowiedzi serwera [mniej = lepiej]
Test #1: Testowy komputer
Lokalizacja: Lublin, Polska
Łącze: Lublin, radiowe
Połączenie bez VPN:
Download: 34,69 Mbps
Upload: 26,02 Mbps
Ping: 40 ms
Połączenie z użyciem VPN Hotspot Shield:
Download: 25,15 Mbps
Upload: 23.90 Mbps
Ping: 131 ms
Spadek szybkości łącza internetowego po włączeniu VPN od Hotspot Shield nie jest drastyczny i nie wpływa znacząco na jakość korzystania z sieci.
Test #2: Testowy smartfon
Lokalizacja: Lublin, Polska
Łącze: Dobre, LTE Orange
Połączenie bez VPN:
Download: 34,3 Mbps
Upload: 24,2 Mbps
Ping: 35 ms
Połączenie z użyciem VPN Hotspot Shield:
Download: 18,5 Mbps
Upload: 69,4 Mbps
Ping: 153 ms
Pamiętaj, że testowaliśmy darmową wersję VPN (Hotspot Shield Basic), aby przekonać się, jaka jest szybkość w planie free. To znaczy, że przy wykupieniu subskrypcji możesz liczyć na szybszy internet.
Hotspot Shield VPN a VOD
Dzięki Hotspot Shield będziesz miał/miała dostęp do treści VOD (Video on Demand) z różnych serwisów streamingowych (Hulu, Amazon Prime Video i Disney+ i inne). Wielu dostawców ogranicza do nich dostęp z Polski. Jak to ominąć? Jeśli chcesz obejrzeć program dostępny tylko na amerykańskim Netflix, możesz połączyć się z serwerem Hotspot Shield w Stanach Zjednoczonych. Musisz jednak pamiętać, że tylko Hotspot Shield Premium zaprojektowany jest pod kątem streamingu, a klienci Basic mogą mieć z tym problem.
Funkcje dodatkowe Hotspot Shield VPN
Hotspot Shield oferuje cały pakiet narzędzi, które poprawią Twoje bezpieczeństwo i prywatność. To m.in. szyfrowanie AES-256 wykorzystywane przez większość sieci VPN (a z pewnością tych najlepszych), jednak na tym nie koniec.
Oto najważniejsze funkcje Hotspot Shield:
Kill switch
Ta funkcja działa jak automatyczny wyłącznik awaryjny – monitoruje połączenia VPN i po wykryciu przerwania szyfrowanego połączenia natychmiast blokuje ruch internetowy na Twoim urządzeniu.
Ochrona przed wyciekiem DNS/IP
Hotspot Shield szyfruje Twoje zapytania DNS i w ten sposób uniemożliwia dostawcy usług internetowych (ISP) i innym „podglądaczom” zobaczenie, jakie strony www odwiedzasz, zapobiega też atakom typu „man-in-the-middle” oraz przekierowuje Twój ruch DNS przez bezpieczne serwery (ISP i inne trzecie strony widzą tylko adresy IP serwera VPN Hotspot Shield, a nie prawdziwy adres IP).
Dzielone tunelowanie (Smart VPN)
Funkcja Hotspot Shield VPN, która pozwala użytkownikom wybrać, które aplikacje mają korzystać z VPN, a które ze „zwykłej” sieci. To przydatne narzędzie jeśli chcesz np. oglądać lokalne treści, które są niedostępne przez VPN lub oszczędzać przepustowość VPN.
Wsparcie dla Netflix i torrentów (P2P)
Hotspot Shield oferuje dedykowane serwery zoptymalizowane do udostępniania plików P2P i torrentowania. Te serwery zapewnią Ci szybsze pobieranie i wysyłanie plików. Aplikacja chroni również Twoją prywatność podczas korzystania z P2P, szyfrując ruch i ukrywając adres IP.
Ochrona przed malware (złośliwym oprogramowaniem)
Wbudowany moduł ochrony przed szkodliwym oprogramowaniem w przeglądarce zapewnia dodatkową warstwę bezpieczeństwa podczas korzystania z usługi. M.in. Hotspot Shield ma bazę danych złośliwych domen, do których dostęp jest blokowany. Baza ta jest stale aktualizowana o nowe domeny powiązane z malware, phishingiem i innymi zagrożeniami.
Kompresja danych
Użytkownicy mają dostęp do opcji kompresji danych, co pozwala na szybsze przesyłanie danych dzięki ich zmniejszeniu, oszczędzanie przepustowości oraz ominięcie ISP, którzy mogą ograniczać przepustowość dla niektórych typów danych. Hotspot Shield wykorzystuje algorytm kompresji danych o nazwie LZ4, który sprawia, że po dekompresji dane są identyczne z oryginałem.
Autorski protokół
Aplikacja wykorzystuje protokół Hydra, autorski protokół Hotspot Shield oparty na bibliotece OpenSSL zapewniający wysoką wydajność i silne szyfrowanie, to domyślny protokół w aplikacji Hotspot Shield.
Tor over VPN
Funkcja, która da Ci dodatkową warstwę zabezpieczenia. Zanim skorzystasz z Tor-a połączysz się z siecią przez VPN od Hotspot Shield. W ten sposób ukryjesz korzystanie z sieci Tor przed np. swoim dostawcą internetu (ISP).
Wsparcie techniczne i support Hotspot Shield VPN
Użytkownicy VPN od Hotspot Shield mogą liczyć na dość ograniczoną pomoc techniczną. Dostępna jest baza wiedzy na stronie usługi oraz czat na żywo. Artykuły są w języku angielskim, ale na szczęście czat prowadzony jest w języku polskim.
Oferta Hotspot Shield VPN i ceny
Spójrzmy, ile trzeba zapłacić za korzystanie z sieci VPN Hotspot Shield i na jakich warunkach.
Przede wszystkim dostępna jest darmowa wersja Hotspot Shield (Basic). Dostawca zapewnia, że Hotspot Shield działa bez ograniczeń w przepustowości i limitu danych.
Możesz też zdecydować się na subskrypcję Premium za 7,99 dolarów za miesiąc (oszczędzasz 38%) przy płatności rocznej lub 12,99 dolarów za miesiąc.
Każdy plan możesz wypróbować bez ryzyka przez 45 dni i ewentualnie zrezygnować z subskrypcji lub ją przedłużyć. Czym się różnią oferty w ramach tych subskrypcji?
Wszystkie plany oferują nieograniczone limity danych i szybkie serwery VPN. Plan Premium umożliwia połączenie 10 urządzeń jednocześnie, a w planie Basic to jedno urządzenie.
Plan Premium oferuje również optymalizację dla platform streamingowych (m.in. Netflix, YouTube, BBC iPlayer, Disney+), a także optymalizację dla gier (np. Fortnite).
Darmowa wersja Hotspot Shield zadziała na systemie Windows, Mac, iOS, Android i Chrome. W wersji Premium dochodzą platformy Linux, telewizory Smart TV (m.in. Android TV) i routery.
Wreszcie użytkownicy Basic mogą liczyć w razie problemów technicznych tylko na centrum wsparcia.
Za aplikację Hotspot Shield zapłacisz kartą kredytową lub debetową lub przez PayPal.
Hotspot Shield VPN: czy warto?
Moja opinia na temat Hotspot Shield? To niezły, szybki VPN, który ma bardzo mocne zabezpieczenia w tym mocne szyfrowanie AES-256. Eksperci zwracali uwagę na kwestie prywatności . Zebrałem zalety i wady sieci VPN od Hotspot Shield.
Zalety:
- Najszybszy VPN – Hotspot Shield jest uznawany za jeden z najszybszych VPN na rynku.
- Duża sieć serwerów – ma serwery w 80 krajach, co zapewnia dobre pokrycie geograficzne o ile wykupiłeś/wykupiłaś subskrypcję Premium i możesz samodzielnie wybrać serwer.
- Obsługa streamingu – skutecznie odblokowuje HBO Max, Hulu i amerykański Netflix brytyjski BBC iPlayer oraz inne platformy streamingowe.
- Bezpieczeństwo – oferuje silne zabezpieczenia, w tym wojskowe szyfrowanie AES-256 i wyłącznik awaryjny.
- Prywatność – nie zapisuje żadnych logów, co zapewnia anonimowość – firma i inne podmioty nie mają wglądu jakie strony odwiedzasz i jakich aplikacji używasz przez VPN.
Wady:
- Polityka zbierania informacji – Hotspot Shield gromadzi całkiem dużo danych, choć nie ma wśród nich logów.
- Brak audytów – brak niezależnych raportów przejrzystości.
- Pewne ograniczenia darmowej wersji – korzystając z VPN Basic nie możesz wybrać serwera, podłączysz jednocześnie jedno urządzenie i obejrzysz sporo reklam.
Jeśli zależy Ci przede wszystkim na prędkości połączenia z serwerem VPN i zdolność do odblokowywania treści streamingowych lub sprawnego torrentowania, to Hotspot Shield może być dobrym wyborem. Stawiasz przede wszystkim na prywatność i transparentność? Być może warto rozważyć inne opcje. Zawsze polecam uważne przeczytanie polityki prywatności i podjęcie świadomej decyzji przed kliknięciem w przycisk „Połącz”.
Hotspot Shield – najczęściej zadawane pytania (FAQ)
Czy Hotspot Shield to dobry VPN?
Hotspot Shield to dobra sieć VPN, która wyróżnia się na plus szybkością, bezpieczeństwem, dużą siecią serwerów (1 800+ serwerów w ponad 80 krajach), obsługą wielu platform, a dodatkowo przyzwoitą darmową wersję usługi. Za wadę, z punktu widzenia prywatności, uznawane jest rejestrowanie niektórych danych użytkowników (więcej na ten temat piszę wyżej). W Hotspot Shield brakuje funkcji multi-hop (ruch przechodzi przez dwa serwery), nie ma rozszerzenie dla przeglądarki Firefox i pomocy technicznej przez telefon, a plan Basic wyświetla reklamy.
Czy Hotspot Shield jest naprawdę darmowy?
Hotspot Shield oferuje zarówno darmową, jak i płatną wersję swojej usługi VPN. Darmowa wersja ma pewne ograniczenia, a Hotspot Shield Premium zapewnia więcej funkcji, większą liczbę serwerów i nie ma limitu przepustowości. Korzystając z Hotspot Shield Basic trzeba liczyć się z wyświetlanie reklam oraz brakiem dostępu do wszystkich funkcji.
Czy Hotspot Shield ukrywa adresy IP?
Tak, Hotspot Shield VPN ukrywa adres IP użytkownika i dzięki temu zapewnia mu wysoki poziom prywatności podczas przeglądania internetu. Prawdziwe adresy IP nie są widoczne, podglądający widzi tylko adres serwerów Hotspot Shield. Pamiętaj jednak, że żadne narzędzie, w tym VPN, nie daje gwarancji 100% anonimowości w sieci.