Ranking Antywirusów
Zadbaj o bezpieczeństwo smartfona, komputera i innych urządzeń. Kompletna ochrona przed wirusami, trojanami, malware, ransomware i atakami z programem antywirusowym.
TOP 5 najlepszych programów antywirusowych: Listopad 2024
Jaki program antywirusowy wybrać? Wystarczy darmowy Windows Defender, a może lepiej zainwestować w płatne antywirusy, rozbudowany skaner antywirusowy i zaporę sieciową? Zanim skorzystasz z mojego rankingu antywirusów, poznaj najważniejsze informacje, które pomogą Ci wybrać skuteczny AV.
Co to jest program antywirusowy?
Czym jest antywirus? AV to aplikacja na komputer lub urządzenie mobilne, które służy do wykrywania i usuwania złośliwego oprogramowania, takiego jak wirusy i robaki komputerowe, trojany, ransomware (oprogramowanie szantażujące), spyware (oprogramowanie szpiegujące) czy ochrony przed innymi cyfrowymi zagrożeniami (np. phishingiem czy spamem).
Głównym zadaniem antywirusa jest zabezpieczenie urządzenia przed szkodnikami, które wpływają na wydajność systemu operacyjnego, zagrażają prywatności użytkownika (kradzież poufnych danych), a nawet pozwalają cyberprzestępcom przejąć kontrolę nad komputerem.
Nowoczesne AV to nie tylko moduły chroniące przed złośliwym oprogramowaniem uzbrojone w skanery czy zapory ogniowe zabezpieczające urządzenie w czasie rzeczywistym. Programy antywirusowe oferują znacznie więcej niż tylko wykrywanie i usuwanie złośliwego oprogramowania.
Współczesne antywirusy to prawdziwe kombajny, które zapewniają wiele dodatkowych funkcji ochrony komputera i użytkowników. Dzięki nim możesz korzystać z sieci bezpiecznie, bez obaw o ataki cyberprzestępców.
W antywirusach znajdziesz m.in.
- kontrolę rodzicielską,
- sieć VPN,
- niszczarkę plików,
- menedżer haseł,
- ochronę kamery internetowej (i mikrofonu),
- monitoring Darknetu w poszukiwaniu Twoich danych, które mogły wyciec np. ze sklepów online,
- tworzenie kopii zapasowych danych, czyli backup,
- skanowanie poczty e-mail (np. wyszukiwanie zaawansowanego złośliwego oprogramowania ukrytego w załącznikach lub oznaczanie niebezpiecznych linków),
- narzędzia zapewniające bezpieczeństwo transakcji bankowych,
- zaawansowane opcje ochrony przed złośliwym oprogramowaniem ransomware,
- rozwiązania poprawiające wydajność systemu (narzędzia do czyszczenia komputera z niepotrzebnych plików),
- ochronę przed kradzieżą tożsamości.
Dzięki rozbudowanym antywirusom użytkownicy mają pełną kontrolę nad swoim komputerem/telefonem.
Dostęp do nowoczesnych programów antywirusowych uzyskasz wykupując subskrypcję, miesięczną lub roczną. To teraz najpopularniejszy model funkcjonowania AV. Wiele firm oferuje bezpłatne antywirusy ze standardem ochrony przed szkodliwym oprogramowaniem na poziomie płatnych produktów. Jednak pamiętaj, że dodatkowe funkcje dostaniesz zazwyczaj po wykupieniu abonamentu.
Jak działa program antywirusowy?
Co sprawia, że antywirusy potrafią skutecznie radzić sobie ze złośliwym oprogramowaniem? Jak działa oprogramowanie antywirusowe?
Głównym narzędziem, którego używa AV, jest skanowanie plików i pamięci komputera w celu wykrycia znanych wirusów.
Zazwyczaj antywirusy oferują różne tryby skanowania:
- w czasie rzeczywistym podczas pobierania plików,
- skanowanie na żądanie użytkownika – wybranych plików, folderów lub dysków; takie skanowanie możesz zaplanować lub odbywa się cyklicznie, np. co tydzień.
Oprogramowanie antywirusowe chroniące komputer porównuje skanowane pliki z sygnaturami wirusów czyli bazą danych zawierających znane malware.
Jeśli skaner wykryje szkodnika, który próbuje uzyskać dostęp do systemu, antywirus może usunąć lub zneutralizować agresora (np. przenieść do kwarantanny), zanim zdąży on zainfekować komputer.
Sygnatury znanych wirusów to nie wszystko.
AV wykorzystują także technologię heurystyczną, która pozwala wykryć podejrzane pliki, które mogą być złośliwe.
Programy antywirusowe analizują kod źródłowy plików i szukają wskazówek sugerujących, że plik może być szkodliwy. Sprawdzają również jak zachowuje się dany plik i po jego aktywności kwalifikują do grupy podwyższonego ryzyka. To bardzo skuteczna technika w wykrywaniu nieznanych zagrożeń (typu „zero day”).
Efektywnym i nowym sposobem na wykrywania szkodników jest uczenie maszynowe i zastosowanie sztucznej inteligencji (AI). Antywirusy dysponując olbrzymimi ilościami danych trenują rozpoznawania np. wzorców podejrzanych zachowań.
Ciekawym rozwiązaniem jest sandboxing czyli otwieranie podejrzanych plików w bezpiecznej, wirtualnej przestrzeni (w chmurze) – potencjalny szkodnik zostaje zidentyfikowany, a jednocześnie nie może zainfekować urządzenia użytkownika.
Cyberbezpieczeństwo przypomina nieustający wyścig zbrojeń: na każdy nowy pancerz czołgu odpowiedzią jest mocniejsza głowica w pocisku. Przestępcy wymyślają coraz bardziej wyrafinowane sposoby, aby obejść zabezpieczenia komputerów, serwerów i baz danych i sami np. wykorzystują uczenie maszynowe i AI do oszukiwania antywirusów.
Darmowy czy płatny antywirus — co warto wybrać
Do wyboru masz płatne i darmowe antywirusy. Za dobry program antywirusowy nie musisz wydawać pieniędzy. Renomowani producenci udostępniają swoje skanery antywirusowe bezpłatnie – to często te same moduły, które znajdziesz w subskrypcjach premium.
Do polecanych bezpłatnych antywirusów dla użytkowników domowych należą m.in. Avast Free Antivirus, TotalAV Antivirus, AVG AntiVirus FREE.
Na czym polegają różnice między płatnymi i bezpłatnymi AV? Oto 3 podstawowe różnice:
- Dobre oprogramowanie antywirusowe na komputer kosztuje 83,49 – 343 zł za rok – z zasady im więcej użytkowników, tym tańsza ochrona w przeliczeniu na jeden komputer, laptop, tablet czy smartfon; często koszt przedłużenia subskrypcji o kolejny rok jest wyższy niż za 1 rok korzystania z AV. Darmowy antywirus jest… darmowy, a przynajmniej nie płacisz za niego przelewem (tylko swoimi danymi – przeczytasz o tym niżej).
- Darmowy antywirus zazwyczaj zapewnia podstawowe funkcjonalności czyli ochronę przed szkodnikami. Za dodatkowe narzędzia – np. kontrola rodzicielska, zaawansowany firewall, menedżer haseł, dostęp do sieci VPN – trzeba zapłacić, inaczej mówiąc, płatne antywirusy oferują bardziej kompleksową ochronę komputera i prywatności w sieci,
- Użytkownicy płatnych AV mogą liczyć na bardziej rozbudowaną pomoc techniczną – przez telefon, e-mail czy czat internetowy. W przypadku jakichkolwiek problemów z oprogramowaniem, otrzymasz wsparcie specjalistów, którzy pomogą rozwiązać każdy problem. Darmowym klientom pozostaje zazwyczaj korzystanie z bazy danych na stronie producenta.
Ważna uwaga: jeżeli szukasz darmowej ochrony przed złośliwym oprogramowaniem, to wybieraj tylko aplikacje renomowanych firm. W sieci znajdziesz mnóstwo freeware, które w rzeczywistości nie zapewniają bezpieczeństwa, a działają jak szkodnik – wykradają poufne dane, bombardują reklamami, spowalniają komputer lub służą za trojana przemycającego malware.
Pamiętaj, że wielu renomowanych producentów pozwala za darmo testować swoje płatne produkty – zazwyczaj przez 30 dni. W ten sposób możesz poznać wszystkie funkcje AV i ocenić, czy są Ci bardziej potrzebne od darmowego oprogramowania.
Istnieją też skanery dedykowane dla komputerów Mac:
Alternatywą dla bezpłatnej ochrony przed destrukcyjnym oprogramowaniem jest skaner antywirusowy online, np. Online Skaner F-Secure, Kaspersky Security Scan czy ESET Online. Działają bez instalacji – wystarczy pobrać mały plik ze strony producenta. Inne rozwiązanie to serwis VirusTotal, który służy do prześwietlania pojedynczych plików lub sprawdzania stron www.
Zalety darmowej ochrony przed złośliwym oprogramowaniem
Darmowe antywirusy mają wiele zalet, które przyciągają użytkowników. Jednym z najważniejszych plusów jest fakt, że są bezpłatne. To ważny argument dla osób z mniejszym budżetem na ochronę komputera.
Oto pozostałe plusy:
- darmowe AV są łatwe w użyciu – zazwyczaj nie wymagają specjalistycznej wiedzy technicznej ani doświadczenia w obsłudze, co oznacza, że każdy użytkownik może z łatwością zainstalować i używać taki program,
- oferują podstawową ochronę, która w wielu przypadkach jest wystarczająca do zapewnienia bezpieczeństwa w sieci – są dobrą podstawą do ochrony przed różnymi zagrożeniami pochodzącymi z sieci, takimi jak oprogramowanie szpiegujące, wirusy czy robaki,
- nie musisz płacić za dodatkowe narzędzia, których nie użyjesz (np. kontrola rodzicielska),
- nie musisz ich pobierać – np. użytkownicy Windows mają wbudowany w system darmowe oprogramowanie antywirusowe – to całkiem dobry program antywirusowy Microsoft Defender (niegdyś Windows Defender).
- są lekkie – programy antywirusowe freeware zazwyczaj nie obciążają nadmiernie systemu, co jest ważne jeżeli masz komputer o słabszych parametrach; będą niezłym rozwiązaniem dla osób, które nie pobierają dużo plików z internetu i korzystają głównie z bezpiecznych stron www.
Wady bezpłatnych programów antywirusowych
Darmowe programy antywirusowe są popularnym wyborem dla osób, które chcą chronić swoje urządzenia przed wirusami i innymi zagrożeniami z internetu, ale mają też swoje wady:
- brak pełnej ochrony – bezpłatne oprogramowanie zabezpieczające może być mniej skuteczne niż płatne programy antywirusowe, co jest szczególnie niebezpieczne dla osób, które często pobierają pliki z niebezpiecznych stron internetowych lub korzystają z serwisów P2P. W przypadku ataku złośliwego oprogramowania, takie darmowe programy mogą nie zapewnić wystarczającej ochrony,
- mniejsza liczba funkcji w darmowych programach antywirusowych w porównaniu do ich płatnych odpowiedników – brak dodatkowych narzędzi poprawiających cyberbezpieczeństwo, np. szyfrowania stron do płatności online, niszczarki plików, zaawansowanej obrony przed programami szantażującymi ransomware,
- brak częstych aktualizacji – to problem przede wszystkim w antywirusach od mniej renomowanych producentów. Brak aktualizacji zwiększa szanse, że nowsze rodzaje złośliwego oprogramowania ominą taką ochronę,
- brak rozbudowanego wsparcia technicznego – użytkownik jest zazwyczaj pozostawiony sam sobie, jeśli ma problem z programem, a wsparcie ogranicza się do forum producenta lub porad na jego stronie,
- możliwość instalacji dodatkowego niechcianego software – niektóre z darmowych programów antywirusowych zawierają PUA/PUP (Potencjalnie Niechciane Aplikacje/Programy), co oznacza, że wraz z AV użytkownik pobierze na swoje urządzenie niepotrzebne lub szkodliwe oprogramowanie,
- pozorna darmowość – wiele freeware nie jest tak naprawdę darmowych, a ich producenci muszą na czymś zarabiać. Niektórzy sprzedają sieciom reklamowym informacje na temat tego, co robią w internecie ich klienci. Przykładem jest Avast, który w 2020 roku sprzedawał dane przez zależną spółkę, a użytkownicy dawali na to zgodę przy instalacji programu (choć nieliczni mieli pełną świadomość, na co się godzą pobierając darmowy AV).
Ostatecznie, wybór między darmowym a płatnym programem antywirusowym zależy od Twoich indywidualnych potrzeb i preferencji. Darmowy antywirus może być dobrym rozwiązaniem jeżeli potrzebujesz podstawowej ochrony i nie podejmujesz ryzykownych zachowań w sieci (np. nie pobierasz plików z witryn z pirackimi grami, filmami czy muzyką). Jednak jeśli zależy Ci na zaawansowanej ochronie i chcesz korzystać z dodatkowych narzędzi, to subskrypcja płatnego antywirusa będzie najlepszą opcją.
Na co zwrócić uwagę wybierając oprogramowanie antywirusowe dla Windows, macOS, Android i iPhone – 15 wskazówek
Przed wyborem antywirusa weź pod uwagę kilka kluczowych czynników – znajdziesz je poniżej. To najważniejsze elementy, które należy rozważyć zanim zainstalujesz oprogramowanie antywirusowe na swoim komputerze, telefonie lub laptopie.
Rzetelne przemyślenie tych kwestii pomoże Ci wybrać najlepszy program antywirusowy – dopasowany do Twoim wymagań.
- Skuteczność z jaką program antywirusowy wyszukuje i neutralizuje złośliwe oprogramowanie – to oczywiście najważniejsza cecha, dlatego zwróć uwagę na wyniki badań niezależnych laboratoriów takich jak AV-Test i AV Comparatives. Rankingi antywirusów są tworzone przez ekspertów, którzy oceniają przede wszystkim:
- skuteczność ochrony,
- wpływ antywirusa na wydajność systemu,
- liczbę fałszywych alarmów (zbyt wiele obniża wiarygodność antywirusa i usypia czujność użytkownika).Rankingi antywirusów są aktualizowane – bierz pod uwagę najnowsze testy. Warto spojrzeć też na wynik z przeszłości, bo pokazują jak producent poprawia swój program lub wskazują na jego systematycznie spadającą skuteczność.
- Bezpłatny vs płatny antywirus – zorientuj się, na co możesz liczyć wybierając freeware lub ochronę w abonamencie, to bardzo ważne, bo być może wystarczy Ci tylko Windows Defender lub inny darmowy AV, albo chcesz mieć dostęp do zaawansowanych funkcji i dodatkowych warstw ochrony (np. interesuje Cię kontrola rodzicielska, menedżer haseł, rozbudowana obrona przed oprogramowaniem ransomware czy automatyczne tworzenie kopii zapasowych).
- Dodatkowe funkcje ochrony – co dostaniesz oprócz najważniejszego elementu czyli modułu antywirusowego i zabezpieczenia w czasie rzeczywistym? Ilu użytkowników domowych, tyle potrzeb, przemyśl co ci się przyda, np. sieć VPN, szyfrowanie plików w chmurze, moduł antykradzieżowy, kontrola rodzicielska.
- Darmowa wersja testowa – firmy tworzące najbardziej skuteczne antywirusy oferują bezpłatne testowanie swoich programów. Możesz przez 14-30 dni przekonać się, bez zobowiązań, czy produkt odpowiada na Twoje potrzeby. Czasem wymagane jest podanie numeru karty kredytowej – jeżeli nie zrezygnujesz z subskrypcji, to opłata zostanie naliczona automatycznie po zakończeniu okresu próbnego.
- Polityka zwrotów – solidne firmy, które poważnie traktują klientów, pozwalają na zwrot zakupionego AV jeżeli nie spełni Twoich oczekiwań. Zazwyczaj możesz to zrobić w ciągu 30 dni od daty zakupu oprogramowania.
- Ubezpieczenie na wypadek ataku złośliwego oprogramowania – niektórych producenci oferują układ: jeżeli ich program antywirusowy nie zapobiegnie atakowi, a pracownicy nie będą w stanie usunąć zagrożenia z urządzenia, to firma zapłaci użytkownikowi odszkodowanie.
- Wsparcie techniczne – już wiesz, że korzystając z darmowych AV zazwyczaj nie masz dostępu do fachowej pomocy. Jednak nawet wybierając płatny program, sprawdź, na jaką pomoc techniczną możesz liczyć. Optymalnym rozwiązaniem jest wsparcie w języku polskim, z wyborem różnych form kontaktu, od telefonicznego, przez e-mail po czat internetowy.
- AV odpowiedni dla Twojego systemu operacyjnego – nie każdy antywirus działa na dowolnej platformie, niektóre przeznaczone są tylko na komputery Mac, a inne na urządzenia z systemem Windows, część jest uniwersalnych lub/i przeznaczonych do instalacji na urządzeniach mobilnych z iOS czy Android. Sprawdź czy program antywirusowy będzie kompatybilny z innymi aplikacjami, np. niektóre AV nie tolerują innych zabezpieczeń na komputerze.
- Wpływ na wydajność komputera – najlepszy antywirus nie spowalnia komputera, a jego wpływ na szybkość pracy innych programów, pobieranie plików czy płynność korzystania z sieci jest w praktyce niezauważalna (sprawdź niezależne rankingi, które oceniają m.in. ten aspekt pracy antywirusów).
- Skaner w czasie rzeczywistym – to kluczowy element w programie antywirusowym, który zapewnia bezpieczeństwo podczas codziennego korzystania z komputera i telefonu podłączonego do sieci. Najlepszy antywirus oferuje dodatkowo różne opcje skanowania, m.in. pełne, szybkie, wybranych dysków, przy pobieraniu, na żądanie i okresowe (możesz sam ustawić harmonogram).
- Liczba urządzeń do ochrony – sprawdź ochronę ilu urządzeń obejmie abonament, plany dla wielu stanowisk (np. nawet 10 różnych urządzeń) są droższe, ale w przeliczeniu na jeden komputer lub telefon mogą być finansowo korzystne.
- Wydajność antywirusa – ochrona w czasie rzeczywistym czy zaopatrzenie w skuteczną zaporę sieciową jest ważne, a z drugiej strony ceną nie powinno być nadmierne obciążenie systemu. Jeżeli badania pokazują, że antywirus zużywa dużo zasobów urządzenia, to lepiej wybrać inny, który nie spowalnia komputera i nie będzie uciążliwy w codziennym użytkowaniu – wybór wydajnych AV jest duży.
- Aktualizacje – antywirus powinien być stale aktualizowany, aby zapewnić najlepszą ochronę przed nowymi i tym samym najbardziej groźnymi agresorami. Sprawdź częstotliwość aktualizacji i czy program wykonuje je automatycznie.
- Ograniczenia – pamiętaj, że antywirusy na iPhone i Android nie działają tak samo, jak ich kuzyni na komputery. Ze względu na architekturę telefonów z iOS i Android (od 11 w górę), aplikacje nie mogą przeczesywać całej zawartości systemu operacyjnego w poszukiwaniu zagrożeń. Aplikacje antywirusowe są tylko dodatkowym zabezpieczeniem (więcej przeczytasz o tym niżej).
- Cena – znalazłeś ją na końcu, choć dla wielu osób będzie w pierwszej trójce najważniejszych czynników decydujących o zakupie antywirusa. Nie dysponujesz budżetem na AV? Pozostań przy Windows Defender lub zainstaluj solidny darmowy program od renomowanego dostawcy. Darmowe oprogramowanie antywirusowe też jest dobre! Stać Cię na miesięczną/roczną opłatę za bardziej kompleksową, wielowarstwową ochronę? Sprawdź mój ranking programów antywirusowych i wybierz optymalnego dla siebie antywirusa.
Pamiętaj, że antywirus to tylko narzędzie. To Ty jesteś pierwszą linią ochrony przed cyberatakami. Nawet najbardziej skuteczny program antywirusowy uwzględniający najwięcej zaawansowanych funkcji, nie zastąpi umiejętności bezpiecznego korzystania z sieci. Np. największym zagrożeniem dla przeciętnego użytkownika jest phishing czyli wyłudzanie wrażliwych danych. Często ofiary same podają swoje hasła do bankowości online na podrobionych stronach lub w odpowiedzi na telefony od fałszywych pracowników instytucji publicznych.
Antywirus dla komputerów z systemu Windows
Jaki jest najlepszy program antywirusowy dla urządzeń z systemem Windows 10 i 11? To naprawdę trudne pytanie, ale nie martw się, postaram się Ci pomóc!
Oczywiście bardzo dużo zależy od Tego, czego potrzebujesz: tylko silnego antywirusa z ochroną w czasie rzeczywistym, czy też dodatkowych narzędzi, takich jak sieć VPN, kontrola rodzicielska lub dużo miejsca w chmurze na backup danych.
Kluczowa jest skuteczność programów antywirusowych. Do najlepiej powstrzymujących różne zagrożenia – w tym jeszcze niesklasyfikowane zero-day – należą, według podsumowania AV Comparatives za 2022 rok:
- Bitdefender – tytuł produkt roku, najwyższa ocena we wszystkich ubiegłorocznych testach, srebrna nagroda w teście na ochronę przed zaawansowanymi zagrożeniami oraz brązowa za ochronę w świecie rzeczywistym i przed malware,
- Avast i AVG – tytuł „Top Rated” po zdobyciu najwyższej oceny w 6 na 7 testów, srebrna nagroda za ochronę w świecie rzeczywistym i przed malware,
- Kaspersky – tytuł „Top Rated” po zdobyciu najwyższej oceny w 5 na 7 testów, brązowa nagroda za małą liczbę fałszywych alarmów i ochronę przed zaawansowanymi zagrożeniami,
- Avira – złota nagroda za ochronę w świecie rzeczywistym, 5 najwyższych ocen w testach,
- NortonLifeLock – złota nagroda za ochronę przed malware i 4 najwyższe oceny w testach,
- McAfee – brązowa nagroda za ochronę przed malware i 5 najwyższych ocen w testach,
- Eset – złota nagroda za ochronę przed zaawansowanymi zagrożeniami i najmniejszą liczbę fałszywych alarmów, 3 najwyższe oceny w testach.
Według specjalistów z AV Comparatives, programy antywirusowe, które powstrzymały wszystkie próbki szkodników to Avast, AVG, G Data, McAfee, NortonLifeLock oraz Microsoft (Windows Defender). Najmniej fałszywych alarmów miały natomiast Avira, Eset, Kaspersky oraz TotalAV.
Najmniej spowalniały komputery antywirusy: K7, Panda, ESET, G Data, NortonLifeLock, McAfee, Bitdefender, Avast i AVG.
Wyniki badań to tylko jedna ze wskazówek. Wiele AV ma bardzo podobną skuteczność w ochronie przed złośliwym oprogramowaniem i dlatego liczą się również dodatkowe elementy, w tym cena, oferowane funkcje czy rozbudowane wsparcie techniczne. Dlatego mój ranking antywirusów pomoże Ci w świadomym wyborze software.
Dobrym pomysłem jest przetestowanie kilku antywirusów i wybranie optymalnie dopasowanego do potrzeb. Wykorzystaj w tym celu darmowe okres próbny, który oferuje wielu renomowanych producentów programów zabezpieczających komputery.
Antywirus na Maca
Na szczęście przekonanie, że komputery Apple nie potrzebują antywirusów odchodzi do lamusa. Firmy zajmujące się cyberbezpieczeństwem znajdują coraz więcej szkodliwego oprogramowania tworzonego specjalnie dla komputerów Mac.
Jednak niektórzy użytkownicy Maców nadal są przekonani, że obejdą się bez antywirusa, ponieważ system operacyjny macOS jest bardziej odporny na złośliwe oprogramowanie niż Windows. Rzeczywiście, z różnych powodów, mniej jest szkodników na komputery Mac. To nie zmienia faktu, że urządzenia Apple nadal mogą paść ofiarą ransomware, exploitów i innych szkodników „dedykowanych” macOS.
Jeśli szukasz antywirusa dla swojego Maca, to warto zwrócić uwagę na rankingi przeprowadzone przez niezależne laboratoria, takie jak AV-Test.
W badaniach AV-Test maksymalną liczbę punktów za ochronę przed malware i brak fałszywych alarmów zdobyły programy: Avast Security, AVG AntiVirus for Mac, Avira Security, Bitdefender Antivirus for MacOS, Norton 360 oraz Trend Micro Antivirus.
W testach AV Comparatives najlepszą ochronę antywirusową dla komputerów Mac (powstrzymały 100 proc. zagrożeń) oferują: Avast Security Free for Mac, AVG AntiVirus Free for Mac, Bitdefender Antivirus for Mac, CrowdStrike Falcon Pro for Mac oraz Trend Micro Antivirus for Mac.
Ostatecznie, wybór najlepszego oprogramowania dla Twojego Maca zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji. Niezależnie od tego, który program zdecydujesz się wybrać, warto pamiętać, że antywirus na Maca to niezbędne narzędzie, które zapewni Ci spokojną głowę, bezpieczne przeglądanie internetu i zabezpieczenie przed złośliwym oprogramowaniem.
Antywirus na iPhone
W przypadku iPhone’a kwestia oprogramowania antywirusowego jest dosyć skomplikowana. W App Store znajdziesz wiele antywirusów na iOS jednak ich skuteczność jest dyskusyjna.
Dlaczego? Programy antywirusowe nie działają na iPhone, tak jak na komputerze czy laptopie. Architektura iOS sprawia, że zewnętrzne aplikacje – w tym antywirusy – nie mają dostępu do innych aplikacji. Każda z nich działa w osobnej przestrzeni.
iOS jest zaprojektowany w taki sposób, aby nie potrzebował dodatkowego oprogramowania antywirusowego.
Czy zatem jest sens instalować AV na swoim iPhone? Jeżeli chcesz mieć dodatkową warstwę zabezpieczającą, to tak. W ten sposób łatwiej unikniesz np. stron phishingowych.
Jeśli zdecydujesz się na zainstalowanie antywirusa na swoim smartfonie, to wybierz renomowane aplikacje zapewniające skuteczne narzędzie ochrony, np. Avast Mobile Security, Total AV, McAfee Mobile Security, Trend Micro Mobile Security czy Avira Mobile Security.
Zwróć uwagę, że laboratoria badające skuteczność oprogramowania antywirusowego nie oceniają aplikacji na iOS – wychodzą z założenia, że nie można obiektywnie ocenić ich skuteczności.
Antywirus na Android
Android ma własny wbudowany antywirus – to Google Play Protect. Problem w tym, że jego skuteczność pozostawia wiele do życzenia. Aplikacja w badaniach AV-Test uzyskał zaledwie 3,5 punktu na 6 możliwych.
To nie wszystko. Android poszedł w tym samym kierunku, co iOS. Od Androida 11 każda aplikacja instalowana na telefonie działa w oddzielnym środowisku, co ogranicza skuteczność zewnętrznych antywirusów. Takie programy mają dostęp tylko do własnych plików i części wspólnych zasobów (np. zdjęć zrobionych przez użytkownika) – nie mogą natomiast kontrolować innych aplikacji zawierających potencjalnie złośliwe oprogramowanie.
Jednak aplikacje antywirusowe dla systemu operacyjnego Android wciąż oferują wiele użytecznych dodatkowych funkcji, np. sieci VPN czy wykrywanie i blokowanie stron phishingowych.
Taka ochrona przyda się również jeżeli pobierasz aplikacja spoza Google Play. Z zasady najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest omijanie tego typu nieoficjalnych źródeł.
Jeśli chcesz wypróbować zewnętrzne antywirusy na swoim Androidzie, to możesz dać szansę Avast Mobile Security Free, AVG AntiVirus Free, Avira Antivirus Security Free/Pro, Bitdefender Mobile Security/Antivirus Free for Android, G DATA Mobile Security Android czy ESET Mobile Security.
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaki jest najlepszy antywirus na Androida – każdy użytkownik ma swoje preferencje i potrzeby, a użyteczność AV zależy od konkretnej sytuacji i zagrożeń, z jakimi właściciel telefonu spotyka się w sieci.
Antywirus na Linux
Linux to bardzo bezpieczny system operacyjny, ale jego użytkownicy nie są całkowicie odporni na ryzyko ataków. Przykłady realnych zagrożeń to ransomware. Jak każdy użytkownik komputera możesz pobrać szkodnika, który zaszyfruje Twoje pliki, a potem zażąda okupu za zwrot dostępu (przestępcy mogą też domagać się pieniędzy za nieujawnianie przechwyconych danych). Taki los spotkał np. koreańskie firmy medyczne zaatakowane przez oprogramowanie GwisinLocker.
Podobnie, jak w przypadku komputerów Mac, przestępcy tworzą złośliwe oprogramowanie przeznaczone specjalnie na dystrybucje Linux.
Laboratorium AV-Test zarejestrowało w 2022 roku 36 razy więcej nowych malware przeznaczonych na Windows niż na Linuxa. Jednak złośliwych programów na ten system gwałtownie przybywa, a najbardziej popularne i groźne są trojany.
Do skutecznych antywirusów na Linux należą Eset Nod32, F-Secure Linux Security, Sophos, ClamAV, Kaspersky Endpoint Security for Linux i Comodo Free Linux Antivirus. To programy łatwe w instalacji i obsłudze. Mają one w pełni zintegrowane interfejsy użytkownika oraz efektywne mechanizmy ochrony przed różnego rodzaju zagrożeniami.